Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Διευκρινίσεις από το Ι.Κ.Α. για τις προθεσμίες καταβολής εισφορών - Από 1/1/2013 η ταυτόχρονη καταβολή ΦΜΥ και Ασφαλιστικών εισφορών

Σύμφωνα με την Φ. 80000/ 25028/1685/31.10.2012 προωθείται Κ.Υ.Α. των Υπουργών Οικονομικών και Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, με την οποία προβλέπεται η συνείσπραξη από 1-1-2013 και εφεξής του Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών (ΦΜΥ) και των ασφαλιστικών εισφορών υπέρ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με καταληκτική ημερομηνία την 15η -20η ημέρα του επόμενου της απασχόλησης μήνα, ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ του υπόχρεου.

 Δεδομένης της ανωτέρω μεταρρύθμισης στο σύστημα είσπραξης των ασφαλιστικών εισφορών ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και εν αναμονή νομοθετικής ρύθμισης, η ακολουθούμενη πρακτική από το ΙΚΑ ως προς την καταληκτική ημερομηνία καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών μέχρι και την μισθολογική περίοδο 9ου/2012, θα συνεχιστεί  μέχρι και την μισθολογική περίοδο Δεκεμβρίου 2012.

Ως εκ τούτου, για την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών μηνών Οκτωβρίου 2012, Νοεμβρίου 2012 και Δεκεμβρίου 2012 καθώς και του Δώρου Χριστουγέννων 2012 θα ισχύσουν οι κείμενες διατάξεις, ήτοι οι κάτωθι προθεσμίες:

Οκτώβριος 2012: από 1/11/2012 έως 30 /11/2012

Νοέμβριος 2012: από 3/12/2012 έως 31 /12/2012

Δεκέμβριος 2012: από 2/1/2013 έως 31/1 /2013

Δώρο Χριστουγέννων 2012: από 2/1/2013 έως 28/2/2013

Σχετικές αποφάσεις

Α20/251/115/1.11.2012
Φ. 80000/ 25028/1685/31.10.2012




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΓΙΑΝΝΗΣ Ι. | Νοεμβρίου 1, 2012 1:07 μ.μ. | Reply
ΟΛΕ!!!!!!!!!!!!!!!!
Με τις ΑΠΔ τι γινεται?????
image description doctor | Νοεμβρίου 1, 2012 1:40 μ.μ. | Reply
Γιάννη για τις ΑΠΔ θα συνέλθει άλλη επιτροπή "σοφών" η οποία θα εκδώσει και αυτή εγκύκλιο.
Είναι απίστευτοι. Έχουν διαλύσει τα πάντα...
image description ΠΟΛΥ | Νοεμβρίου 1, 2012 1:30 μ.μ. | Reply
Ειναι απίθανοι ετσι...
τωρα εγω να ενημερώσω τους πελάτες ή θα το παρουν πισω μετα?
Μηπως μας κανουν πλάκα?
image description ΑΝΤΩΝΗΣ | Νοεμβρίου 1, 2012 1:41 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ !!!
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΑΚΟΜΗ
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΣΗΜΗ (ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ - ΧΑ ΧΑ ) ΕΓΚΥΚΛΙΟ - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ
image description PantelisCh | Νοεμβρίου 1, 2012 2:54 μ.μ. | Reply
Επίσημη είναι συνάδελφε, δεν βλέπεις ότι πάλι είναι ασαφής;
image description gus | Νοεμβρίου 1, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
Επίσημη είναι συνάδελφε .Δες τις σχετικές αποφάσεις στο τέλος του κειμένου
image description ZHNA | Νοεμβρίου 1, 2012 1:47 μ.μ. | Reply
Μη μου τους κύκλους τάραττε...........
image description ΑΡΧΑΝΙ | Νοεμβρίου 1, 2012 2:16 μ.μ. | Reply
ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ....ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ
image description ZOY | Νοεμβρίου 1, 2012 2:44 μ.μ. | Reply
ΑΑΑΑΑΧ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΜΕ....
image description ΑΝΤΩΝΗΣ | Νοεμβρίου 1, 2012 2:36 μ.μ. | Reply
Οι ΑΠΔ ?
ΜΗΝΙΑΙΕΣ ή ΤΡΙΜΗΝΕΣ ΟΕΟ ?
image description XO-XO | Νοεμβρίου 1, 2012 2:06 μ.μ. | Reply
HMEΡΗΣΙΕΣ ΑΠΔ
image description ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ!!! | Νοεμβρίου 1, 2012 2:22 μ.μ. | Reply
ΑΝΑ 8ΩΡΟ ΟΙ ΑΠΔ
image description GEORGE | Νοεμβρίου 1, 2012 3:32 μ.μ. | Reply
Υπομονή παιδιά. Προς το παρόν ...ανάσα
image description johnny | Νοεμβρίου 1, 2012 3:35 μ.μ. | Reply
ΝΕΟ ΤΥΧΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.
3ΜΗΝΕΣ ΑΠΔ - ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΠΔ 1=50 2=50 Χ=0
ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ - ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ (ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΟΣΟΙ ΠΟΝΤΑΡΑΝ ΣΕ ΔΙΠΛΟ)
image description MARY | Νοεμβρίου 1, 2012 4:37 μ.μ. | Reply
MHN KOYΛΑΡΕΤΕ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΑΛΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ!!!
image description SPYROS | Νοεμβρίου 1, 2012 5:08 μ.μ. | Reply
ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΑΧΑΛΟ.ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΕΝΤΕΛΩΣ.
image description Giorgos | Νοεμβρίου 1, 2012 6:21 μ.μ. | Reply
Ρε παλικάρια εκεί στο υπουργείο και στο ΙΚΑ πάρτε μία απόφαση που δεν θα την αλλάξετε μετά από 2 μέρες να μπορέσουμε και εμείς να κάνουμε την δουλειά μας. Μας λέτε από τώρα για τις εισφορές και το ΦΜΥ του 2013 και δεν ξέρουμε τι θα κάνουμε με τις ΑΠΔ του μήνα.
image description TSAMOUTALOS | Νοεμβρίου 1, 2012 9:59 μ.μ. | Reply
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΡΕΨΕΙ...
και οι πιο ευτελείς οίκοι ανοχής ωχριούν και απαξιούν να παραλληριστούν με εσάς , φαντάζουν πρότυποι καλοκουρδισμένοι οργανισμοί . Είστε ανίκανοι να βράσετε και ένα αυγό , όχι να στήσετε κράτος , ακόμη και στείρα φοροεισπρακτικό.
image description 969 | Νοεμβρίου 2, 2012 11:25 π.μ. | Reply
Οι λήξεις του ΦΜΥ ξεκινάνε στις 20 κάθε μήνα ή δίμηνο για τον προηγούμενο μήνα ή δίμηνο ανάλογα με τη λήξη του ΑΦΜ. Εχω πελάτη που το ΑΦΜ του λήγει σε 90 και πληρώνει το ΦΜΥ του Σεπτεμβρίου όχι 20/10 αλλά 5/11 ... Αυτό τι σημαίνει οτι θα πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές Σεπτεμβρίου στις 5/11 και θα πληρώνει εμπρόθεσμα τα ένσημα αργότερα από τους άλλους και μετά την 31/10/2012 που τώρα ισχύει. ΜΙΑ ημερομηνία αγαπητοί μην μπερδεύεται τον κόσμο με πολλές ημερομηνίες όπως κάνατε με την ΑΠΔ . Αφού κάτι τσουλάει όπως τσουλάει γιατί πάτε να το χαλάσετε και αυτό? Δεν είναι προτιμότερο να ασχοληθείτε με κάτι πιο αποδοτικό? Γιαυτό δίνατε χιλιάδες συντάξεις σε πεθαμένους . Ποσό άσχετοι μπορεί να είναι οι αποφασίζον τες , και πού είναι οι ενώσεις μας των λογιστών -φοροτεχνικών για να τους συνεφέρουν ?
image description dimi | Νοεμβρίου 2, 2012 11:51 π.μ. | Reply
Την λέξη ''συνείσπραξη'' την προσέξατε? Τι εννοούν....οτι στο ΙΚΑ πληρώνουμε και το ΦΜΥ? ΕΛΛΑΣ το μεγαλείο σου!!!!!!!!!!!
image description gredisken | Νοεμβρίου 5, 2012 1:09 μ.μ. | Reply
μάλλον οι τραπεζες κανουν συνεισπραξη
image description k.t | Νοεμβρίου 2, 2012 3:53 μ.μ. | Reply
με το εγγραφο αλλαζουν και την ημερομηνια καταβολων απο 1/1/2013. Σας λεω δεν μπορει να ισχυσει . Δεν μπορει μια Κ.Υ.Α. να αλλαξει ΝΟΜΟ ειναι παρανομο. Οι 5 μερες προσδοριζονται με Νομο. Πως μια ΚΥΑ μπορει να το αλλαξει???? Θυμηθειτε τι εγινε με το 1,1%!!!! Στις 20/10 ξανανοιξαμε τον 9ο.
Και ναι φιλε dimi. Με την ιδια απδ θα στελεται ο φμυ το ικα, κ οι αμοιβες. Τις αμοιβες βεβαια σ" αυτη την ανακοινωσει τις ξεχασαν.(παροτι ο Νομος το λεει ρητα - βλ. κ την εφαρμογη της Ενιαιας αρχης πληρωμης για το Δημοσιο - τα πληρωνουν ολα μαζι - κατι αναλογο μ αυτο που θελουν να εφαρμοσουν στο λιανικο ΦΠΑ, αμεση εισπραξη με την καθε συναλλαγη). Ναι ο ιδιωτικος τομεας δεν τους βγαινει να πληρωνονται κ οι αμοιβες μαζι. Πως θα καλυψουν ολους αυτους τους εργοδοτες που δεν πληρωνουν στην ωρα τους, που δεν πληρωνουν καθολου, που πληρωνουν εις ειδος???? Ασε, λενε. Ας παρουμε τουλαχιστον ΦΜΥ Κ ΙΚΑ. Και οι μαλακες που δεν πληρωνονται, ας πληρωσουν κ επιπλεον φορο στο τελος καθε χρησης γιαυτα που δεν εχουν εισπραξει!!!!! Μια η λυση!!!!!! Για να μη φορολογηθεις, καντο οπως τα ενοικια....... Εκχωρησε τους ανεισπρακτους μισθους στο Ελληνικο Δημοσιο!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description gredisken | Νοεμβρίου 5, 2012 1:35 μ.μ. | Reply
Για τις ΑΠΔ ο μόνος τρόπος για δειτε αν ισχύει το τρίμηνο ή ο μήνας ειναι να προσπαθήσετε να υποβάλετε μηνιαία ΑΠΔ. Εγω παντως σήμερα προσπαθησα και δεν τη δεχτηκε ¨
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο