Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Γ.Γ.Π.Σ. - Έναρξη της υποβολής Δήλωσης Στοιχείων Ακινήτων Ε9 έτους 2012 και έλεγχος περιουσιακής κατάστασης ετών 2010-2011

TaxisNet

Ανακοίνωση 

Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα 30/10/2012, τίθεται σε παραγωγική λειτουργία η υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων Ε9 έτους 2012. 

Μέσω της εφαρμογής αυτής, δίνεται η δυνατότητα στα Φυσικά πρόσωπα όχι μόνο να υποβάλλουν δήλωση στοιχείων ακινήτων Ε9 έτους 2012, αλλά και να προβούν σε έλεγχο της ατομικής περιουσιακής τους κατάστασης για τα έτη 2010 και 2011 πραγματοποιώντας τις απαραίτητες διορθώσεις 

Τα φυσικά και νομικά πρόσωπα υποχρεούνται σε ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης Ε9 έτους 2012, εφόσον επήλθαν μεταβολές στην περιουσιακή τους κατάσταση εντός του έτους 2011.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Ο ΠΑΡΑλογιστικός | Οκτωβρίου 31, 2012 11:31 π.μ. | Reply
"Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα 30/10/2012.... " εώς αυτό το εώς με βασανίζει, γιατί για μια ακόμα φορά πρέπει να γίνω λάστιχο κύριοι χαρτογιακάδες του έρημου υπουργείου οικονομικών; Γιατί;;;;;;
image description NIKOS | Οκτωβρίου 31, 2012 12:58 μ.μ. | Reply
ανοιξε το συστημα.... γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!
να δουλευε κιολας τι ωραια που θα ηταν.............
image description Soc | Οκτωβρίου 31, 2012 12:31 μ.μ. | Reply
Μόλις έστειλα το πρώτο Ε9, Άργησε λίγο, αλλά ΟΚ!
image description Dimitris | Οκτωβρίου 31, 2012 1:14 μ.μ. | Reply
Δε δουλεύει.
image description 235711 | Οκτωβρίου 31, 2012 1:35 μ.μ. | Reply
...ΧΑΡΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ;;;;
image description Mastro | Οκτωβρίου 31, 2012 1:22 μ.μ. | Reply
ΣΕ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΜΩΣ ΤΥΠΩΝΕΙ ΚΟΙΝΟ Ε9 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2?
image description MatX | Οκτωβρίου 31, 2012 3:33 μ.μ. | Reply
Μέχρι στιγμής τέτοια επιλογή για εκτύπωση του Ε9 των συζύγων από κοινού δεν βρήκα...
image description Auditor | Οκτωβρίου 31, 2012 1:11 μ.μ. | Reply
Γίνεται δηλαδή να υποβληθεί ε9 χωρίς να γίνει έλεγχος 2010-2011?
image description Mastro | Οκτωβρίου 31, 2012 1:55 μ.μ. | Reply
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΤΗ ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
image description panos | Οκτωβρίου 31, 2012 6:25 μ.μ. | Reply
παιδιά έλεος, κατάλαβε κάποιος τι ζητάνε πάλι? μήπως τελικά δεν θέλουν περιουσιολόγιο? κάτι δεν πάει καλά εδώ. Έχω ε9 με παιδί ενηλικο προστατευόμενο μέλος και υποβλήθηκε ηλεκτρονικά μέχρι 1/1/2011. Τι γίνεται τώρα?
image description Zabou | Οκτωβρίου 31, 2012 7:49 μ.μ. | Reply
Μα καλά, είχανε το σύστημα κλειστό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα και περιμένουν να τα έχουμε έτοιμα έως 30/11/2012? Είμαστε σοβαροί? Και η επίσημη ανακοίνωση στον κόσμο που είναι να τρέξει στα λογιστικά γραφεία να φτιάξει το υποτιθέμενο περιουσιολόγιο ? Ή μήπως περιμένουν από εμάς να μαζέψουμε τον κόσμο στα γραφεία??
image description xristosnlogist | Οκτωβρίου 31, 2012 9:03 μ.μ. | Reply
Γεια σε όλους....παλι γεμισαμε ερωτηματα βλεπω.....Τα προστατευομενα μελη που ειχαν δηλωσει ακινητα περυσι το οικ 2011 στο Ε9 των γονεων τι γινεται? Ενω ειναι προστατευομενα δεν τα εμφανιζει στην περιουσιακη κατασταση οικ 2012 των γονεων......γιατι ? Θα υποβαλλουν χωριστα Ε9 για το οικ 2012 (οσα εχουν ακινητα να δηλωσουν) ενω στην Δηλωση εισοδ οικ 2012 ειναι προστατευομενα?ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΚΝΑ...........