Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Οι τελικές ρυθμίσεις στη φορολογία - Τα εισοδήματα από ενοίκια θα φορολογούνται με συντελεστές 10%, 30% και 45%

Τρία φορολογικά κλιμάκια για τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους, δύο για τους ελεύθερους επαγγελματίες, τις μικρές επιχειρήσεις και τους αγρότες, κατάργηση του αφορολόγητου ορίου για όλους και τρεις συντελεστές για τα εισοδήματα από τα ενοίκια προβλέπουν οι τελικές ρυθμίσεις για το νέο φορολογικό.

Όπως αναφέρει η καθημερινή, τα εισοδήματα από ενοίκια θα φορολογούνται με συντελεστές 10%, 30% και 45%.

Όσοι έχουν εισόδημα από ενοίκια άνω των 100.000 ευρώ θα φορολογούνται με τον ανώτατο συντελεστή.

Στη θέση του αφορολόγητου ορίου θεσπίζεται έκπτωση φόρου 1.950 ευρώ για εισοδήματα ως 18.000 ευρώ, η οποία θα μειώνεται κλιμακωτά μέχρι τις 40.000 ως 43.000 ευρώ. Πάνω από αυτό το ποσό δε θα υπάρχει έκπτωση.

Για τους συνταξιούχους και τους μισθωτούς το πρώτο κλιμάκιο εκτείνεται μέχρι τις 26.000 ευρώ και συντελεστή φόρου 21%, στο δεύτερο κλιμάκιο θα φορολογούνται από τις 26.001 ευρώ ως τις 48.000 ευρώ με συντελεστή 36% και το τρίτο και τελευταίο κλιμάκιο θα εφαρμόζεται σε εισοδήματα άνω των 48.000 ευρώ με συντελεστή 45%.

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες μέχρι τις 50.000 ευρώ θα φορολογούνται με 26%, ενώ το υπόλοιπο τμήμα του εισοδήματος θα φορολογείται με 33%.

Οι αγρότες θα φορολογηθούν με βιβλία (έσοδα-έξοδα) και με δύο φορολογικούς συντελεστές (13%-16,5%) ανάλογα με το ύψος του εισοδήματος.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description doctor | Οκτωβρίου 31, 2012 10:53 π.μ. | Reply
Θα πάει η μαυρίλα σύννεφο. "Ωραία" μέτρα που θεριεύουν την φοροδιαφυγή...
image description periklis87 | Οκτωβρίου 31, 2012 10:32 π.μ. | Reply
κατάργηση του αφορολόγητου ορίου για όλους !!!!!????? και για τους μισθωτους-συνταξιουχους?????
image description agamemnon | Οκτωβρίου 31, 2012 10:34 π.μ. | Reply
Εγώ προτείνω να εφαρμοστούν όλα όσα έχουν προταθεί εδώ και 15 μήνες που περιμένουμε το νέο φορολογικό. Δηλαδή να γίνεται κλήρωση και να εφαρμόζεται κάθε πρόταση για 3 μήνες, να έχει και λίγο σασπένς το πράγμα. Όλο τα ίδια και τα ίδια, έχουμε βαρεθεί πλέον. Είναι δυνατόν ένας φορολογικός συντελεστής να ισχύει για όλη την χρονιά χωρίς ούτε μια αλλαγή;
image description TAG-AMAL | Οκτωβρίου 31, 2012 11:10 π.μ. | Reply
καλές εισπράξεις,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,!!!!!!

ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ.....
image description vodoo accountant | Οκτωβρίου 31, 2012 11:19 π.μ. | Reply
Το μηδέν με ότι και να το πολλαπλασιάσεις πάλι 0 θα σου βγάλει αποτέλεσμα. Την Δευτέρα δημοτικού ο τεχνοκράτης κύριος Μαυραγάνης δεν την έχει τελειώσει????
image description Agelos | Οκτωβρίου 31, 2012 11:32 π.μ. | Reply
Αντε ρε αχρηστοι.
Εχω 2 ερωτησεις για παραδειγμα καποιος με 15.000 εισοδημα απο συνταξη και με παρακρατηση φορου 800 ευρω. Θα φορολογηθει: 15.000 χ 21% = 3.150 - 1950 - 800=400 φορος ή 3.150 - 1.950 = 1.200 φορος?????
Και η παρακρατηση φορου πως θα γινεται μηνιαια χωρις αφορολογητο??? Με 15.000 και 3.150 φορο, θα κανουμε παρακρατηση 260 ευρω καθε μηνα?????
Θα μας τρελανουν τελειως??????????????????
image description Aparadektos | Οκτωβρίου 31, 2012 12:51 μ.μ. | Reply
48.000 ευρώ μισθωτός -> φόρος 13.380 ---- 48.000 ευρώ επαγγελματίας-> φόρος 12480 ?
Φορολογία καθεστώτος....! αβε καίσαρ!
image description CharlieBlue | Οκτωβρίου 31, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
Αδερφέ, δώσε με 48 χιλιάρικα μισθό κ χαλάλι να μου πάρει η θεία ευφορία τα 13μιση... Θα με πεις, η ανισότητα με τον επαγγελματία παραμένει, ε, ας του κάνει μια χάρη το κράτος, επιχείρηση έχει, αν πάει καλά θα προσλάβει και κόσμο, θα'ναι πιο χρήσιμος ακόμη στην κοινωνία..
image description Ναι Σε Ολα | Οκτωβρίου 31, 2012 12:55 μ.μ. | Reply
Αυτα τα 31,5 Δισ.που θα πάρουμε ξέρει κανείς πως θα τα χρησημοποιήσουμε?
Αξίζουν την διάλυση των νοικοκυριών μας??
image description ChristosC | Οκτωβρίου 31, 2012 1:56 μ.μ. | Reply
Θα φτασει το μαχαιρι στο κοκαλο θα πεσει απλετο φως θα παταχθει η φοροδιαφυγη οοοοοοοοολλλλλλλλλεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

ουστ ρε κοπροσκυλα
image description Πες και ένα Όχι | Οκτωβρίου 31, 2012 1:16 μ.μ. | Reply
Χωρίς να υποστηρίζω τα μέτρα και το μνημόνιο....αν δεν πάρουμε την δόση απλά οι μεγαλοκαταθέτες των 5000 - 10.000 € δε θα μπορουν να βγάλουν τα λεφτά τους. Πρώτη συνέπεια θα ειναι η κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος. Μικρό το κακό. Βέβαια ......μπορεί να πάρουμε και δάνειο από την Κίνα ή τον Τσάβες. Ίσως υπάρχει και άλλος τρόπος
image description Ναι Σε Ολα | Οκτωβρίου 31, 2012 2:17 μ.μ. | Reply
Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δέν είναι η άγνοια,αλλα η ψευδέσθηση της γνώσης......Η ισλανδία δέν πήρε δάνειο ούτε απο την κίνα ούτε απο τον τσάβες.....
image description Πες και ένα όχι | Οκτωβρίου 31, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
"Λεφτά θα βρεθούν επίσης κατά τον κ. Μανώλη Γλέζο με αναγκαστικό δάνειο απ' όσους έχουν ετήσιο εισόδημα 20.000 ευρώ. Δηλαδή απ' όλους σχεδόν τους μισθωτούς και συνταξιούχους που έχουν ακόμη μηνιαίο εισόδημα 1.400 ευρώ. Φυσικά έτσι απαλλάσσονται του μέτρου οι προσφιλείς σε όλα τα κόμματα φοροφυγάδες οι οποίοι δηλώνουν πολύ πενιχρότερο εισόδημα. Κατά τον κ. Τσίπρα παραμένουμε στο ευρώ και στην Ευρώπη. Κατά τον κ. Λαφαζάνη όμως προτιμάται η επάνοδος στη δραχμή. Ενώ ο κ. Αλαβάνος καλεί τον κ. Τσίπρα να πει στον λαό την αλήθεια, ότι δηλαδή η καταγγελία του μνημονίου συνεπάγεται έξοδο από το ευρώ. Αυτονόητη η πολυγλωσσία, αφού ο ΣΥΡΙΖΑ είναι συνασπισμός 12 συνιστωσών, που υποστηρίζουν τις πιο αντικρουόμενες μεταξύ τους απόψεις. Αυτό το αριστερό συνονθύλευμα διεκδικεί την εξουσία με αλαζονεία και ασύδοτο λαϊκισμό, με την ενθουσιώδη συμπαράσταση των τηλεοπτικών προπαγανδιστών του και την ασύνετη μικρόνοια των λοιπών πολιτικών δυνάμεων. Και μετά θα διαπιστώσουμε ότι «στην πολιτική δεν υπάρχει ηθική, αλλά μόνο σκοπιμότητα», όπως είχε διακηρύξει ο Λένιν, δάσκαλος του κ. Τσίπρα." Εσύ τι από όλα προτείνεις αφού δεν θα πάρουμε δάνειο από τον Τσάβες ?
image description Ναι Σε Ολα | Οκτωβρίου 31, 2012 2:05 μ.μ. | Reply
Eγώ προτείνω να φύγει η γάγκρενα που μας κυβερνά και θα βρούμε το δρόμο μας.Οσο αργότερα το καταλάβετε οτι οι άνθρωποι είναι παντελώς άχρηστοι τόσο χειρότερα για εσάς.Οσοι πιστεύετε πραγματικά οτι είναι μονόδρομος η πολιτική που ακολουθούν θα βρεθείτε σύντομα προ εκπλήξεων ......
image description Nai se fola | Οκτωβρίου 31, 2012 4:59 μ.μ. | Reply
@Ναι σε όλα σε 10 χρόνια θα μπαίνω στο taxheaven και θα σε διαβάζω κ θα λες το εξής... "έκανα μαλακία που ψήφισα στο παρελθόν νδ, έκανα μαλακία που ψήφισα στο παρελθόν σύριζα, αλλά τώρα έβαλα μυαλό!! Θα ψηφίσω το κόμμα του Γιώργου Λαϊκιστόγλου"
image description ΦΟΛΑ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ | Οκτωβρίου 31, 2012 6:34 μ.μ. | Reply
Σιγα σιγα σας πήρε ο κόσμος χαμπάρι φίλε μου...δεν σας σώζει τίποτα πλέον.....η τριάδα που μας κυβερνά, έχει πουλήσει την πατρίδα για να σώσει την περιουσία τους και για αυτό φταίνε μόνο αυτοί και οι ψηφοφόροι τους...
image description fola sta kommatoskula k tous upokrites proin kommatoskula | Οκτωβρίου 31, 2012 8:47 μ.μ. | Reply
Χαχα μόνο οι ψηφοφόροι των 3 φταίνε... ωραίο ανέκδοτο. τάδε έφη ποιος; ένας ψυφοφόρος του σύριζα/καμμένου/χρυσών αυγών;;; εγώ ξέρω το εξής.. από το 80% των παλαιών ψηφοφόρων του πασοκ νδ, το 40% έχει αποσχιστεί, βγάζει την ουρά του απέξω κ κράζει το υπόλοιπο 40%. ΟΧΙ ΡΕ ΚΟΥΦΑΛΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ ΛΟΒΟΤΟΜΗ ΔΕ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ foystrilikia sas. KOYFALES!!!
image description Ναι Σε Ολα | Νοεμβρίου 1, 2012 11:58 π.μ. | Reply
Αν κοιτάξεις στον καθρεπτη θα δείς μια ΚΟΥΦΑΛΑ και πριν και μετά που κρύβεται πίσω απο τις φουστίτσες των κομματικών μπαλαρίνων...για το προσωπικό του συμφέρον και όχι για το καλό των πολιτών!!!Αλλα έρχεται η ώρα που θα πλερώσετε........
image description fola sta kommatoskula k stous upokrites | Νοεμβρίου 1, 2012 11:13 π.μ. | Reply
Ναι εγώ είμαι κουφάλα κ θα το πληρώσω. ΑΛΛΑ Κ ΕΣΥ @nai se ola ήδη πληρώνεις την ψήφο σου στη νδ.. ναι ναι ξέρω ήσουν μικρός τότε κ δεν ήξερες.. Όλοι έχετε από μία δικαιολογία στο στοματάκι σας. Σε 10 χρόνια πάλι θα βρεις μία δικαιολογία για το γεγονός ότι έκανες πρωθυπουργό τον αλεξάκη. σκάσε κ κολύμπα για το γεγονός ότι ψήφισες και ψηφίζεις λαμόγια, υποκριτές κ λαϊκιστές.. Αλίμονο σε εκείνους που δεν στήριξαν ποτέ λαμόγια και λαϊκιστές.. Αυτοί θα έχουν δίκιο να μας σφάξουν όλους στο τέλος.. Αλλά δεν είναι ρεαλιστικό. είναι μειοψηφία βλέπεις..
image description Ναι Σε Ολα | Νοεμβρίου 1, 2012 11:41 π.μ. | Reply
Το σκάσε και κολύμπα μπορείς να το ακολουθήσεις μόνος σου....Εγώ ήδη κάνω κουμάντο γιατί έχω καταλάβει αρκετά ποιο πρίν απο σένα οτι είναι κάκιστοι διαχειριστές...όταν δίνεις κίνητρο να μήν κάνουν παιδιά και εσύ βλέπεις λαικιστη κάποιον που λέει οτι αυτό είναι λάθος ,εχεις μεγάλο πρόβλημα κομματοσκυλίασης ..Αλλα τελειώνει ο χρόνος σας...Γαβ..Γάββββ
image description Nai se fola | Νοεμβρίου 1, 2012 12:15 μ.μ. | Reply
ρε φιλαράκο, εγώ δεν έχω ψηφίσει ποτέ πασοκ κ νδ.. τι βλακείες μου τσαμπουνάς εδώ μέσα;; Κ με λες κ κομματόσκυλο επειδή θίγω τον αλεξάκη σου.. χαχα πλάκα έχεις.. "άλλαξε ο μανωλιός κ έβαλε τα ρούχα του αλλιώς" από θύμα της νδ, πας να γίνεις θύμα του σύριζα. ΞΥΠΝΑ! Τη δήλωση του Λαφαζάνη την άκουσες;; Πλάκα έχετε... Ευτυχώς που υπάρχουν κ τα συριζάκια κ γελάμε λίγο, γιατί με πασοκ κ νδ μόνο κλαίμε προς το παρόν.. Βέβαια όταν έρθει στην εξουσία κ ο σύριζα θα μας κοπεί κ το γέλιο από τις δικές του βλακείες.. Δε βαριέσαι.. Συνηθισμένοι είμαστε από τέτοια στο ελλαδιστάν.
image description eleyuerow ki vraiow | Οκτωβρίου 31, 2012 1:44 μ.μ. | Reply
ταράχτηκε ο aparadektos και οι λοιποί μισθωτοί για την απόκλιση περίπου 2%, της μεταξύ τους φορολογίας. Ο ΕΕ δεν είναι τα χρήματα κάθε πρώτη βρέξει χιονίσει ουτε δωράκια ουτε αδειες.Απο τους 14 μήνες κυριοι μισθωτοί έχετε δουλέψει τους 11.Σωστότατη η απόφαση του κράτους για κατάργηση αφορολόγητου σε όλους!! Οποιος δεν γουσταρει στην ΔΟΥ για άνοιγμα βιβλίων
image description Μισθωτός | Οκτωβρίου 31, 2012 1:48 μ.μ. | Reply
Ελεύθερε....μια συμβουλή εντελώς φιλική. Παίρνω το θάρρος μιας και ανήκω στην κοινωνική ελίτ των μισθωτών, δηλαδή αυτών που είναι κατα πολύ περισσότερο πλούσιοι σε σύγκριση με τους ελεύθερους επαγγελματίες (Ελληνικό φαινόμενο αλλα πραγματικό). Αν θες να τα κονωμήσεις στείλε κανά CV, εξάσκησε λίγο τα Αγγλικά σου, φόρα το κοστούμι σου και πήγαινε για καμια συνέντευξη σε εταιρείες. Εκεί είναι το μέλλον ....be ready ;)
image description Stilianos | Οκτωβρίου 31, 2012 2:08 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ, ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟ!!!. ΑΥΤΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΟΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΡΑΒΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ! ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΛΕΙΠΕΙ!!!
image description τασος | Οκτωβρίου 31, 2012 2:17 μ.μ. | Reply
προσοχη προσοχη
αναζητειται μισθωτος 48000 ευρω (καθαρα),
ο ευρων αμοιφθησεται με χρυσουν ωρολογιον παγκοσμιου ληψεως
image description τασος | Οκτωβρίου 31, 2012 2:34 μ.μ. | Reply
στον υπολογισμο του φορου παρακαλεισθε να συμπεριλαμβανεται το τελος επιτηδευματος 500 ευρω (για τους ΕΕ), τις ασφαλιστικες εισφορες 5000 ευρω (για τους ΕΕ) και την εισφορα αλληλεγγυης (για ολους)
image description ελεύθερος κι ωραίος | Οκτωβρίου 31, 2012 2:13 μ.μ. | Reply
φίλε μισθωτέ εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι (πιθανόν ) νάρθεις. Δουλεύοντας καμμιά 10ετία σε εταιρείες σαν ''υπαλληλίσκος'' , ψάχτηκα , ανέβηκα οικονομικά, στάθηκα και τυχερός και voila!! δουλεύω για την πάρτη μου.Εννοείται τα χρήματα είναι καλύτερα για αυτό δεν ξαναμισθωτεύω. ομως την συμβουλή σου την κρατώ για τον γιό μου για να δει πως βγαίνουν τα πρώτα τουλάχιστον χρήματα . Πάντως κάνε κανα έλεγχο στο πόσο φόρο πληρώνουν πόσοι μισθωτοί ή ΕΕ και θα εκπλαγείς. Γιατί κάτι ''σαχλαμάρες'' που ακούγονται πχ για εστιατόρες που βγάζουν 3000 το χρόνο μην νομίζεις ότι είναι το ταβερνάκι που τρως αλλά κάποιος καφενές σε κανα χωριό που ανοίγει όταν μαζεύουν τις ελιές....
image description Μισθωτός | Οκτωβρίου 31, 2012 2:21 μ.μ. | Reply
Ελεύθερε, αφού έχεις κάνει και μισθωτός τότε θα θεωρήσω άτυχο το σχόλιο σου περί των 14 μισθών, γιατί δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα να διαιρέσουμε το ετήσιο εισόδημα με 12. Anyway, δεν υπάρχει διάθεση για αντιπαράθεση. Πάντως με όλο το σεβασμό οι ΕΕ ειναι πιο πλούσιοι σε περιουσιακά στοιχεία και όχι σε φορολογητέο εισόδημα. Είναι αυτό που λέμε..."δώσε κάτι για την ψυχή της μάνας σου". Οσο για να ανοίξω δικο μου γραφείο - σαν προβληματισμός μπορεί να υπήρχε αλλα δεν ειμαι φαν της ιδέας. Σεβαστή η δουλειά αλλα δεν αντέχω το αντικειμένο. Καλώς κακώς δουλεύω για το κεφάλαιο (Πολυεθνική) και από απολαβές δεν θα πω οτι κινούμαι στα μέσα επίπεδα. Πάντως για τον γιο...καλό είναι να τριφτέι σε Γ' κατηγορίας μέσα σε λογιστήριο εταιρείας και μετά απο χρόνια αναλαμβάνει. Καλη τύχη σε όλους μας
image description ZHNA | Οκτωβρίου 31, 2012 4:03 μ.μ. | Reply
Σήμερα μαύρος ουρανός, σήμερα μαύρη μέρα.
Σήμερα όλα θλίβονται και τα βουνά λυπούνται.
image description ΠΕΦΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ | Οκτωβρίου 31, 2012 5:01 μ.μ. | Reply
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_31/10/2012_468052
image description κική | Οκτωβρίου 31, 2012 6:20 μ.μ. | Reply
Έχει κουρκουτιάσει το κεφάλι μας με τα σενάρια,φτάνει πια, δεν μας φτάνει που μας σκοτώνουν, πρέπει να παρακολουθούμε τους τρόπους που σκέφτονται να το κάνουν,και να αλλάζουν συνεχώς..θα σας πυροβολήσουμε, όχι λάθος θα σας κρεμάσουμε,ή μήπως να σας πνίγαμε..
image description elezia | Οκτωβρίου 31, 2012 9:26 μ.μ. | Reply
Ωραια ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ και μακαρι δηλαδη αυτο να περασει για να παψουμε να ειμαστε χωρισμενοι και να ενωθουμε Ο ΚΑΘΕΝΑΣ για το συμφερον ΤΟΥ που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΟΛΩΝ ΜΑΣ !!!!!Ετσι κι αλλιως μεχρι την επομενη δοση του ΔΝΤ το χρημα θα ρεει κυκλικα οποτε η θα πληρωνεις φορο και δεν θα εχεις να φας η δεν θα πληρωνεις φορο δεν θα εχεις να φας αλλα θα βοβηθουν οτι βγαινεις απο τον πατο και υπαρχεις!

Ελενη

Ελενη
image description Ευρώ | Νοεμβρίου 1, 2012 7:54 π.μ. | Reply
Μας έριξαν στον λάκο με τα λιοντάρια και μαλλώνουμε γιατί κάποιους μας έφαγαν το πόδι και άλλους το χέρι..
image description Τερμα ποια οι αυταπάτες | Νοεμβρίου 1, 2012 11:10 π.μ. | Reply
Τα πράγματα είναι απλά, αλλά σα σουπιές που είστε μερικοί, ρίχνετε μελάνι κ ιδεολογήματα για να θολώσετε να νερά. Το 40% που ψηφίζατε παλιά πασοκ κ νδ κ τώρα μετά από 30 χρόνια το σταματήσατε κ μας καλείτε όλους να ενωθούμε κ να πάψουμε να είμαστε χωρισμένοι.. Αν νομίζετε ότι θα ξεχαστούν έτσι απλά οι δικές σας ιδιοτελείς πράξεις, είστε γελασμένοι κ ύπουλοι!!! Αν ξεσπάσουν κοινωνικές ταραχές όπως ισχυρίζεστε, για κάποιους θα είστε στόχος κ εσείς που είστε παλαιοί ψηφοφόροι του πασοκ και της νδουλας.. 30 χρόνια δεν ξεχνιούνται έτσι απλά! Γκε γκε;;
image description elezia | Νοεμβρίου 1, 2012 4:11 μ.μ. | Reply
Αγαπητε οταν θα καιγετε το σπιτι του διπλανου σου ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥΤΣΙΠΡΟΠΑΠΑΡΗΓΕΟΥ εσυ μην παρεις κουβα κατσε και κοιτα μονο .

Ελενη
image description Τερμα ποια οι αυταπάτες | Νοεμβρίου 1, 2012 9:07 μ.μ. | Reply
Κοίτα με τους ΚΚΕδες δεν έχω πρόβλημα. Θα πάρω κουβά γι αυτούς κ θα πέσω στη φωτιά. Γιατί αυτοί αν κ έχουν παρωπίδες, είναι γνήσιοι. Είναι απλά κολλημένοι. Οι υπόλοιποι που αναφέρεις είναι ιδιοτελείς.. Κ τους συχαίνομαι πολύ τους ιδιοτελείς. Θα το σκεφτώ πολύ αν θα πάρω κουβά ή αν θα κάτσω να τους κοιτάζω. Γιατί πολύ απλά, ενώ εδώ κ 30 χρόνια η πυρκαγιά πλησίαζε όλο κ πιο κοντά, αυτοί την κοιτούσαν κ το κακό είναι ότι ακόμα κ τώρα κοιτάζουν μόνο το δικό τους το σπιτάκι κ την τσεπούλα τους κ όχι την πυρκαγιά που έρχεται με ταχύτητα κατά πάνω μας.. 30 χρόνια δε σβήνονται έτσι απλά. Θέλει μεγάλη προσπάθεια κ αλλαγή νοοτροπίας που δεν την βλέπω να συμβαίνει..
image description Φορολογούμενος | Νοεμβρίου 1, 2012 1:14 μ.μ. | Reply
Απορώ αν κατάλαβε κανείς ότι η αυτοτελής (με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης δηλαδή) φορολόγηση των ενοικίων με συντελεστή 10% (μέχρι τις 20.000; 40.000; Θα δούμε) αποτελεί σημαντική μείωση του φόρου για πολλούς μικροϊδιοκτήτες ακινήτων που τα ενοικιάζουν.
image description ΧΡΙΣΤΟΣ | Νοεμβρίου 2, 2012 12:44 π.μ. | Reply
ΕΙΜΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ. ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ (ΕΙΚΟΝΙΚΑ...)?
image description elezia | Νοεμβρίου 2, 2012 3:46 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ @Τέρμα ποια οι αυταπάτες,
Σου έχω Νέα και οι γνήσιοι ΚΚΕ χρηματίζονται και για δες ποσού ΚΚΕ ξέρεις με ΠΟΛΥΤΕΛΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΕΞΟΧΙΚΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ .Στον δικό μου τον περίγυρο εγώ γνωρίζω τουλάχιστον 5 άτομα του κόμματος ΣΤΕΛΕΧΩΜΕΝΑ με ΛΕΦΤΑ .Ας παψουμε να είμαστε υποκριτές λοιπόν και να παραμερίσουμε το τι έγινα και να επικεντρωθούμε στο τι κάνουμε τώρα. Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΝΟΥ ΣΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΥΒΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΦΤΑΣΕΙ .
Ελένη
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο