Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Der Spiegel - Ντράγκι: «Ξεχάστε την εθνική κυριαρχία»

O Ευρωπαίος Κεντρικός Τραπεζίτης Μάριο Ντράγκι εξέφρασε την απόλυτη συμφωνία του με την πρόταση του κ. Σόιμπλε για έλεγχο των εθνικών προϋπολογισμών από έναν Υπερεπίτροπο.

Στη συνέντευξή του στο Spiegel o κ.Ντράγκι επισημαίνει χαρακτηριστικά:

«Κάποιες κυβερνήσεις δεν έχουν ακόμα συνειδητοποιήσει ότι έχουν χάσει εδώ και καιρό την εθνική τους ανεξαρτησία λόγω του υψηλού χρέους τους . Μόνο αν εκχωρήσουν την εθνική τους κυριαρχία θα έχουν τη στήριξη και την αλληλεγγύη της Ευρωζώνης».

Ο Κεντρικός Τραπεζίτης ουσιαστικά «φωτογραφίζει» τη διάταξη που παρακάμπτει τη Βουλή και θέτει υπεράνω του Κοινοβουλίου το ΤΑΙΠΕΔ.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Οκτωβρίου 30, 2012 10:00 π.μ. | Reply
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ
ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ..... ΣΤΟΝ ΙΣΧΥΡΟ ΠΥΡΗΝΑ !!!
ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΛΗΨΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ, ΟΠΩΣ
ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ Κ. ΣΗΜΙΤΗΣ .
ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ....... ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΣΧΥΡΟ ΠΥΡΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΤΟΠΙΑ + ΞΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΑ .
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΩΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΟΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ .... ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ, ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΜΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ , ΤΗΝ ΚΛΕΠΤΟΚΡΑΤΙΑ , ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΝ ΕΙΡΗΝΟΠΟΙΟ..... ΣΟΥΛΕΙΜΑΝ.... ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΡΚΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ .... ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ........................(ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΚΕΤΕΣ........)
image description ΔΗΜΟΣ | Οκτωβρίου 30, 2012 11:05 π.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΜΕ !!!!!! 1.200.000 ΑΝΕΡΓΟΙ , ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΓΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ , ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ , ΘΑ ΧΕΣΤΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ !!
image description nisang | Οκτωβρίου 30, 2012 1:44 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ ΦΠΑ ΦΜΥ , ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΤΙΜΟ ΓΕΡΜΑΝΟ , ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ , ΑΝ ΤΟΝ ΒΡΟΥΝΕ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ € 24,00 ΣΚΥΛΟΤΡΟΦΗ ...Ή ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΗΤΑΜΠΟΥΡΑ ΕΛΛΗΝΑ ,,,ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ € 1000000,00 ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΧΟΡΗΓΙΑ ., ΟΧΙ ΔΩΡΟΔΟΚΙΑ .......ΚΟΙΤΑ ΕΝ ΔΙΛΛΗΜΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ,,ΠΟΥ ΜΕ ΒΡΗΚΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΤΙΚΑ .....ΤΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΙΑ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ
image description ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ | Οκτωβρίου 30, 2012 1:43 μ.μ. | Reply
ΕΝΤΙΜΟ ΓΕΡΜΑΝΟ!!!!!!!!! ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΝΤΙΜΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...ΑΠΛΩΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΖΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ
image description κλαρας | Οκτωβρίου 30, 2012 1:17 μ.μ. | Reply
μ, κανεις λαθος. οι διαπλεκομενοι του χθες, θα γινουν οι δωσιλογοι του σημερα.
αν δεν γινανε, δηλαδη ! EMPROS PEDION DOXHS LAMBRON !
image description κουΚΛΑΡΑΣ | Οκτωβρίου 30, 2012 3:25 μ.μ. | Reply
Δηλαδή ο Φωτόπουλος για πες μου.. σε ποια κατηγορία ανήκει; οεο;; Ο Φωτόπουλος είναι διαπλεκόμενος του χθες.. σήμερα είναι κολλητάρι του αλεξάκη κ πολέμιος της κακιάς Μέρκελ.. Α ρε ελληνάρες Μερκελ που χρειάζεστε.. έτσι για να στρώσετε χαρακτήρα επιτέλους.. κόθορνοι.. ε κόθορνοι. Πάτε όπου σας βολεύει κάθε φορά.
image description /// | Οκτωβρίου 30, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
Νέο μισθολόγιο αποκλειστικά για τους δικαστές οι οποίοι με αυτόν τον τρόπο θα απεγκλωβιστούν (ή δεν θα ενταχθούν) στο ενιαίο μισθολόγιο του δημόσιου τομέα μελετά η κυβέρνηση, μπροστά στο αδιέξοδο που δημιουργείται από τις έντονες αντιδράσεις για τις σχεδιαζόμενες νέες περικοπές στις αποδοχές τους.
KAI ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 4 ΤΟΥ Ν.2238/94
5.Το καθαρό εισόδημα από κύριες αποδοχές που αποκτούν αποκλειστικά από την άσκηση του
επαγγέλματος τους:
α) Οι συντάκτες οι οποίοι είναι μέλη της Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Αθηνών, της
Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων Μακεδονίας Θράκης, της Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων
Εφημερίδων Πελοποννήσου Ηπείρου Νήσων, της Ένωσης Συντακτών Ημερήσιων Εφημερίδων
Θεσσαλίας Στερεάς Ελλάδας Εύβοιας και της Ένωσης Συντακτών Περιοδικού Τύπου, καθώς και οι
δημοσιογράφοι που έχουν ασφαλιστική κάλυψη ως δημοσιογράφοι στα οικεία ασφαλιστικά ταμεία για
πέντε (5) τουλάχιστον συνεχή έτη και ο χρόνος ασφάλισης βεβαιώνεται από τα ασφαλιστικά ταμεία, οι
οποίοι εργάζονται στις εφημερίδες και στα περιοδικά, στη ραδιοφωνία και την τηλεόραση, στο Αθηναϊκό
Πρακτορείο Ειδήσεων, στη Γενική Γραμματεία Τύπου και Πληροφοριών και στα γραφεία τύπου των
κρατικών υπηρεσιών και δεν έχουν την ιδιότητα του μόνιμου δημόσιου υπαλλήλου και
β) οι εικονολήπτες επικαίρων τηλεόρασης, μειώνεται κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) στο ποσό του
καθαρού εισοδήματος αυτού, για την αντιμετώπιση ειδικών δαπανών του επαγγέλματος.
6.Το ποσό της κύριας σύνταξης, που καταβάλλεται στα πρόσωπα που αναφέρονται στην περίπτωση α'
της προηγούμενης παραγράφου, τα οποία συνταξιοδοτήθηκαν λόγω της ιδιότητας τους ως διευθυντών
σύνταξης, αρχισυντακτών, συντακτών της ύλης κ.λπ. και μόνο για τη σύνταξη που τους καταβάλλεται
από αυτήν την αιτία, μειώνεται κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) στο καθαρό ποσό αυτής.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ... ΤΗ .... ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ....
ΜΑΣ.......ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ 20-30 ΕΤΩΝ....
image description ΕΛΛΗΝΑΣ | Οκτωβρίου 30, 2012 2:50 μ.μ. | Reply
Αφου ειναι δεδομένο οτι απο όλα τα δάνεια που μας δώσανε στο τέλος θα πάρουν απο τα τρία το μακρυτερο.....εκτός αν θέλουν να τα πάρουν απο τους ψηφοφόρους τους ,που έχουν μάθει να σκύβουν το σβέρκο τους συχνα!!! η πολιτεία εδω κάμποσο καιρό είναι ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ.
image description toyrkosporos | Οκτωβρίου 30, 2012 3:24 μ.μ. | Reply
τουλάχιστον εσύ το παραδέχεσαι κ είσαι ειλικρινής. εδώ κ κάμποσο καιρό που η πολιτεία (οι 300 δηλαδή) δε σου κάνει τα χατίρια, είναι εχθρός σου. Πιο πριν ήταν ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ σου κ τα ψήφιζες όμως.. Βρε μπράβο ειλικρίνεια..