Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Στα 500 ευρώ πέφτει το όριο για τις συναλλαγές με μετρητά

Υποχρεωτική μέσω τραπεζών, με επιταγές, πιστωτικές κάρτες ή χρέωση λογαριασμού, προτίθεται το υπουργείο Οικονομικών να κάνει τη διενέργεια συναλλαγών αξίας άνω των 500 ευρώ, σύμφωνα με Τα Νέα, ως μέρος των προσπαθειών για πάταξη της φοροδιαφυγής.

Το νέο όριο θα περιληφθεί στο νομοσχέδιο για την κατάργηση του ΚΒΣ, το οποίο θα καθιερώνει επίσης ηλεκτρονική τήρηση βιβλίων για ελεύθερους επαγγελματίες και επιχειρήσεις.

Στο υπό κατάρτιτη νομοσχέδιο εξετάζεται και η κατάργηση πρόσθετων βιβλιών που κρατούνται από κατηγορίες ελεύθερων επαγγελματιών.

Αρχικά, το όριο των συναλλαγών για μετρητά είχε τεθεί στα 1.500 ευρώ και έπειτα επαναπροσδιορίστηκε στα 1.300 ευρώ. Υπενθυμίζεται ότι το όριο αφορά το σύνολο της αξίας της συναλλαγής και είναι αδιάφορο, εάν η καταβολή της γίνεται τμηματικά σε δόσεις κάτω του ορίου.

Πηγή Τα Νέα




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Trip_Accountant | Οκτωβρίου 29, 2012 9:29 π.μ. | Reply
Εαν δεν καταργήσουν / απλοποιήσουν τον ΚΒΣ και αυτή τη φορά θα έιναι σκάνδαλο!
image description Κωνσταντίνος | Οκτωβρίου 29, 2012 10:33 π.μ. | Reply
Ζήτω το "έθνος" των τραπεζών και των τραπεζιτών !!!!!!!!!

Από 0,01 € οι συναλλαγές να γίνονται μέσω τραπεζών για να μην πιάνουμε στα χέρια μας χρήματα σε υλική μορφή (κέρματα - χαρτονομίσματα), θα γλιτώσουμε και από τα .... μικρόβια .... !!!!!
image description gkazan | Οκτωβρίου 29, 2012 10:55 π.μ. | Reply
Άσε είχα μεγάλο πρόβλημα... Η τσέπη φούσκωνε και χαλούσε την φόρμα του παντελονιού... Ευτυχώς μας σκέφτηκαν και φρόντισαν α) να μην έχουμε χρήματα αρκετά ώστε να μην χαλάει το παντελόνι και β) και αυτά που έχουμε να μην χρειάζεται να τα έχουμε μαζί μας. Γλύτωσα 3,5 ευρώ από το καθαριστήριο!!! Ευλογία Στουρναριού....
image description gkazan | Οκτωβρίου 29, 2012 10:16 π.μ. | Reply
Επειδή έχω προγραμματίσει αγορά περίπου 1000 ευρώ (Benelli M2 Comfort), προλαβαίνω το καινούργιο νομοσχέδιο ή τσου;; Υ.Γ. Ετοιμαστείτε, έρχεται βαρύτατος χειμώνας (3ετίας και άνω τουλάχιστον).
image description Me varaei i gynaika mou k ola mou ftainei | Οκτωβρίου 29, 2012 12:43 μ.μ. | Reply
Είμαι ενάντια στους τραπεζίτες, αλλά έχω τα χρήματά μου στις τράπεζες. Είμαι ενάντια στον καπιταλισμό, αλλά έχω 2 σπίτια, 2 αυτοκίνητα, 5 κινητά κ φουλ γκαρνταρομπα. Είμαι ενάντια στη φοροδιαφυγή, αλλά δε γουστάρω καμία ενέργεια κατά της φοροδιαφυγής. Της κοντής λιλις τις φταίνε οι τρίχες.
image description Pedro | Οκτωβρίου 29, 2012 3:38 μ.μ. | Reply
Δηλαδή και αυτό αρνητικό αρνητικό ε ? Α ρε Ελλαδάρα τι σου άφησαν γαμώτο 400 χρόνια σκλαβιάς ??
image description FROUFROU | Οκτωβρίου 29, 2012 10:36 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΙΛΑΕΙ?
image description G.D. | Οκτωβρίου 29, 2012 11:53 π.μ. | Reply
Τό όριο πότε επαναπροσδιορίστηκε στα 1.300 €?
image description theopax | Οκτωβρίου 29, 2012 12:06 μ.μ. | Reply
Έλα ντε; Πότε;;
image description myorgos | Οκτωβρίου 29, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
Αυτό δεν το κάνουν για να πατάξουν την φοροδιαφυγή αλλά την εγκληματικότητα! Γιατί έτσι δεν θα κουβαλάμε μετρητά πάνω μας, άρα τι να μας κλέψουν; Συναλλαγές μόνο με κάρτες.
image description tzimdim | Οκτωβρίου 29, 2012 12:33 μ.μ. | Reply
Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να μπαίνουν κάπου κάπου χρήματα σε τραπεζικούς λογαριασμούς επιχειρηματιών για να μπορούν να τους κατάσχουν οι τράπεζες λόγω καθυστέρησης πληρωμής των δανείων, καθώς και οι ΔΟΥ, ΙΚΑ, ΟΑΕΕ κλπ. για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές. Το ίδιο δηλαδή με την περίφημη υποχρέωση καταβολής της μισθοδοσίας των εργαζομένων του ιδιωτικού τομέα σε τραπεζικούς λογαριασμούς. Για να μας έχουν ολους ανεξαιρέτως στο χέρι.
image description DimitrisD | Οκτωβρίου 29, 2012 12:10 μ.μ. | Reply
Ακριβώς αυτό!
Οπότε σου λέει, αν θες μην πληρώνεις το ΤΕΒΕ... Με το που θα σε πληρώσει κάποιος τσάααακ θα σου κρατάνε ότι χρωστάς.
image description ΠΙΟΥ | Οκτωβρίου 29, 2012 1:56 μ.μ. | Reply
Άτιμο κράτος!!! Δεν μας αφήνεις να κλέβουμε με την ησυχία μας τις ΔΟΥ, το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΕ!!!
image description Ο άλλος | Οκτωβρίου 29, 2012 6:25 μ.μ. | Reply
Και τα λεφτά του κόσμου, και τα λεφτά του κόσμου... και αυτά στις τράπεζες. Χωρίς λεφτα στην τράπεζα πώς να πληρώσεις το κάτι τις που θα έχει πάνω από 500ρικο. Αλήθεια πόσοι και ποιοί δίνουν ενα μηνιάτικο για να αγοράσουν κάτι;
image description Akis | Οκτωβρίου 29, 2012 8:48 μ.μ. | Reply
Ποσο κοντοφθαλμος μπορει να εισαι;;;
image description ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ? | Οκτωβρίου 29, 2012 1:33 μ.μ. | Reply
Δηλαδή εγώ που έκανα συναλλαγή κανονικά με τιμολόγιο και του έδινα μετρητά τωρα μου λέει οτι αν χρωστας στην τράπεζα ή δημόσιο κάνε την συναλλαγή χωρίς τιμολόγιο και όλα καλά...........Πως ακριβώς χτυπάνε την φοροδιαφυγή????
image description Απάντηση | Οκτωβρίου 29, 2012 6:54 μ.μ. | Reply
Το ότι ολες οι κινήσεις των λογαριασμών στις τράπεζες πλεόν τηρούνται και στη ΓΓΠΣ σου λέει κάτι; Το ερώτημα είναι άλλο. Τι θα γίνει εάν δεν κόψεις ουτε τιμολόγιο και πληρώσεις με μετρητά, τότε που θα σε βρούν; Εαν δεν φτιάξουν έξυπνους ελεγκτικούς μηχανισμούς απλά θα διαπράξουν μια Ο εις το Η2Ο
image description seimenis | Οκτωβρίου 29, 2012 6:08 μ.μ. | Reply
Ποιά χρήματα - μετρητά βρέ παιδιά ? Υπάρχουν τέτοια πράγματα ? Πλάκα μας κάνουν. Θα ξημεροβραδιαζόμαστε στούς γκισέδες τών τραπεζών για καταθέσεις? Θα περιμένουμε τούς "νομικούς" τής τράπεζας να μας εγκρίνουν τό μπλοκάκι τών επιταγών¨? Κάι όποιος ψωνίζει με κάρτα θα επιβαρύνεται με επιτόκιο 17% καί με προμήθειες καί μέ τον Ν.128? καί άλλες επιβαρύνσεις?
Οι περισσότερες πιστωτικές κάρτες έχουν ΣΕΠΕ (Συνολική Ετήσια Πραγματική Επιβάρυνση) 21-23%, δηλαδή 4-5 ποσοστιαίες μονάδες περισσότερο από όσο αναγράφουν. Οι περισσότερες το ΣΕΠΕ δεν το αναγράφουν ούτε στα ψιλά γράμματα. Μόνο οι χρυσές έχουν γύρω στο 18%. Επίσης οι τράπεζες έχουν φροντίσει να μην εξοφλήσεις ποτέ το κεφάλαιο, αφού κάθε μήνα καταβάλεις μόνο τους τόκους με την ελάχιστη καταβολή, ώστε να χρωστάς για χρόνια και να τους γεμίζεις τα ταμεία. Το κράτος αντί να παρέμβει προωθεί πρακτικές που οδηγούν στην υπερχρέωση. Αν αυτό είναι κράτος δικαίου και προστασίας του πολίτη, τότε όλα επιτρέπονται σε αυτή τη χώρα!
image description elezia | Οκτωβρίου 29, 2012 1:14 μ.μ. | Reply
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/11134

Βλεπω οτι εχει κινηση το θεμα οποτε καλο ειναι να αναρτηθει και εδω

Ελενη
image description Efthimis | Οκτωβρίου 29, 2012 5:02 μ.μ. | Reply
G.D. & theopax -> όταν ασχολιόσασταν με τους Μπαξεβάνηδες της τότε εποχής! Έτσι περνιούνται τα νομοσχέδια!
image description Φως Φανάρι - Κλειστά μάτια; | Οκτωβρίου 29, 2012 9:07 μ.μ. | Reply
ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2013 ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΤΩΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 50 ΕΥΡΩ.____ΞΥΠΝΑΤΕ____ΠΡΩΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ Η ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΕΙΤΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ____ΜΕΤΑ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ ΤΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΧΡΕΩΣΗ ΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΑΤΟΡΩΝ____ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΟΚΛΕΙΔΩΜΑ: ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΘΕΙ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΘΑ ΔΙΝΕΤΕ ΛΟΓΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΣΑΣ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΤΣΙΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΣΑΣ..........ΚΑΙ ΣΥ ΚΟΣΜΑΚΗ ΓΑΪΔΟΥΡΑΚΟ, ΔΟΥΛΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΜΙΛΑΣ......
image description ΜΙΣΘΩΤΟΣ | Οκτωβρίου 29, 2012 11:00 μ.μ. | Reply
ΟΤΑΝ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 500 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ
ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΞΟΔΕΥΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΑΣ
image description yannis | Οκτωβρίου 31, 2012 7:24 μ.μ. | Reply
Σε πολλές "υπανάπτυκτες" χώρες της ΕΕ (παλαιά και νέα μέλη), αλλά και σε άλλες "καθυστερημένες" χώρες των Βαλκανίων (Σερβία, ΠΓΔΜ, Κροατία, Βοσνία, Μαυροβούνιο), που όλες προσπαθούν (και σίγουρα το καταφέρνουν πιότερο από εμάς τους "μάγκες") να περιορίσουν την φοροδιαφυγή, κάτι τέτοιο ισχύει εδώ και χρόνια και αφορά υποχρεωτικά και τις μισθοδοσίες. Κατά τα άλλα, εμείς οι φωστήρες πάλι είδαμε τις συνωμοσίες πίσω από αυτό το μέτρο.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο