Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Απίστευτα μέτρα - Τι περιλαμβάνει το προσχέδιο του νέου Μνημονίου - Αύξηση στις αντικειμενικές - Έως το 2018 η εισφορά αλληλεγγύης

Επικαιροποιημένα τα μέτρα του νέου μνημονίου όπως τα παρουσιάζει η εφημερίδα το ΕΘΝΟΣ .

Μεταξύ των άλλων η έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης γίνεται “μόνιμη” έως και το 2018, οι αντικειμενικές αξίες θα αυξηθούν τον Μάρτιο του 2013 στα επίπεδα των εμπορικών τιμών ,οδηγούνται εκτός Δημοσίου 25.000 δημόσιοι υπάλληλοι μέχρι το τέλος της επόμενης χρονιάς με τους 5.000 εξ αυτών να βλέπουν την έξοδο μέσα στο τελευταίο τρίμηνο του 2012.

Στο κείμενο 92 σελίδων που έχει στην διάθεση του η εφημερίδα Το “Έθνος” αναφέρονται όλα τα επώδυνα δημοσιονομικά μέτρα ύψους 13,5 δις ευρώ καθώς και οι διαρθρωτικές αλλαγές που έχουν χαρακτηριστεί ως προαπαιτούμενα για να εκταμιευτεί η δόση.

Στο υπουργείο Οικονομικών σημειώνουν πως υπάρχει συμφωνία στο μεγαλύτερο μέρος του πακέτου και πως εκτός των εργασιακών ανοιχτό παραμένει και το φορολογικό.

Επίσης στο μνημόνια αναφέρεται και η διετής παράταση της δημοσιονομικής προσαρμογής.


Αν και τα περισσότερα από αυτά είναι γνωστά από παλαιότερες δημοσιεύσεις, σας τα παρουσιάζουμε περιληπτικά :


-Αύξηση αντικειμενικών αξιών στα ακίνητα από το Μάρτιο του 2013 για να προσεγγίσουν τις εμπορικές

-Διαθεσιμότητα 20.000 δημόσιοι υπάλληλοι το 2013 και 5.000 το 2012.

-Διατήρηση της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης μέχρι και το 2018

-Κατάργηση φοροαπαλλαγών.

-Αύξηση της φορολογίας στους αγρότες .

-Κατάργηση των δώρων για όλους τους συνταξιούχους και τους δημοσίους υπαλλήλους.

-Αναδρομικές μειώσεις από την 1η Αυγούστου 2012 στα ειδικά μισθολόγια. Θα είναι κλιμακωτές από 2% έως και 35%.

-Πλαφόν 1.900 ευρώ στις μηνιαίες, μικτές αποδοχές, στις ΔΕΚΟ.

-Δραστική περικοπή του αριθμού των αναπληρωτών καθηγητών στους 2.000 από 15.226

-Αύξηση ορίων ηλικίας κατά 2 έτη (και στα ενδιάμεσα στάδια)

-Μείωση 23% σε εφάπαξ

-Εισφορά 3% σε όσους πήραν υψηλά εφάπαξ μετά το 1995.

-Κατάργηση ειδικών εποχικών επιδομάτων ανεργίας.

-Αύξηση ασφαλιστικών εισφορών και για ασφαλισμένους προ του 1993

-Αύξηση τιμολογίων ΔΕΗ από 1/1/2013.

-Αύξηση εισιτηρίων αστικών συγκοινωνιών 25% (Μάρτιος 2013).

-Ένταξη όλων των ταμείων, χωρίς εξαίρεση στον ΕΟΠΥΥ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΣΠΥΡΟΣ | Οκτωβρίου 24, 2012 9:06 π.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ.ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΔΕΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ??ΟΧΙ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΧΙΤΛΕΡ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ.ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΩΣ ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ.ΕΔΩ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ¨¨ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ¨¨....ΟΥΣΤ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΟΛΟΙ
image description ΠΑΝΟΣ | Οκτωβρίου 24, 2012 9:58 π.μ. | Reply
Καλά τα λές Σπύρο όλο για την Χρυσή Αυγή μας τσαμπουνάνε και απο πίσω μας πηδ... κανονικά .
Πάντα όταν θέλουν να περάσουν κάποια μέτρα βρίσκουν κάτι για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια .
Το μισθό τους δεν τον κατεβάσανε 50% εεεεεε!!!!
Βγαίνει και ό Γιακουμάτος και λέει ότι εγώ θα τα ψηφίσω γιατί προτιμώ να χάσει ό συνταξιούχος 30€ παρά όλη τη σύνταξη.
Το λαμόγιο δεν μας λέει πόσα έχασε πρίν τα 30€ ο συνταξιούχος και ο μισθωτός συνολικά .
Ξύλο τους χρειάζεται και πολύ μάλιστα.
image description doctor | Οκτωβρίου 24, 2012 10:21 π.μ. | Reply
Και θα σε σώσει η Χρυσή Αυγή κακομοίρη;
Είναι η χώρα μπουρδέλο, να φωνάξουμε τα φασιστόμουτρα να την αποτελειώσουν...;
Ωραία λύση. Ονομάζεται "τελική λύση" του ελληνικού λαού.
image description ΣΠΥΡΟΣ | Οκτωβρίου 24, 2012 11:25 π.μ. | Reply
ΕΓΩ ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ Κ ΧΩΡΙΑΤΗΣ.ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΒΑΛΕΙ ΦΩΤΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Κ ΝΑ ΣΕ ΣΩΣΕΙ..ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΟΜΟΙΡΗΣ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΨΟΥΝ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΝΕ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΣΟΝ..ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΕΞΑΓΡΙΩΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Κ ΖΩ ΣΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ.ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ.ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟΙ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΜΗΝ ΑΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ Κ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ..ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ Κ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΜΗ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ. ΠΑΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΟΙΟΙ ΣΟΥ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΜΟΡΦΩΜΕΝΕ..ΕΣΥ Κ ΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ ΑΚΟΥΣ??
image description akisjalla | Οκτωβρίου 24, 2012 3:52 μ.μ. | Reply
Μαζι σου ΣΠΥΡΟ.Η μονη λυση ειναι η εξουσία στους νεοναζι.Κρεμαλα σε ολους που μας εφεραν σε αυτο το σημείο(το 85% της χωρας που ψηφιζε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ)Σα δε νρεπομαστε...
image description ΑΝΤΩΝΗΣ | Οκτωβρίου 24, 2012 9:35 π.μ. | Reply
Πες τα ρε Σπυρο...... οτι δινεις - παιρνεις σε αυτη τη ζωη! Η αποχη και η αδιαφορια εκρινε το αποτελεσμα...... αρα αδιαφορια θα εισπραξει ο Ελληνας πολιτης!!!!! Εγω εχω τη συνειδηση μου ησυχη, το χρεος μου το εκανα 2 φορες οταν επρεπε....και θα το κανω οσες φορες χρειαστει... δε θα χτυπαω "κατσαρολες" στο Συνταγμα και το καλοκαιρι θα πηγαινω τις διακοπες μου σαν κυριος και δεν τρεχει μωρε τιποτα!
image description ΕΙΡΗΝΗ | Οκτωβρίου 24, 2012 9:44 π.μ. | Reply
Το χρέος δλδ είναι να ψηφίσουμε όλοι Χρυσή Αυγή!!! Μάλλον στο μάθημα της Ιστορίας στο σχολείο δεν τα πήγαινες καλά. Γιατί τότε θα ήξερες ότι ο Χίτλερ σημείωσε άνοδο στην διάρκεια του "κραχ", και πάτησε ακριβώς όπου πατάει η Χρυσή Αυγή. Στα ένστικτα αυτοσυντήρησης, και στην ανέχεια. Αν νομίζεις ότι εξυπηρετούν διαφορετικά συμφέροντα, είσαι μακράν γελασμένος....
image description doctor | Οκτωβρίου 24, 2012 10:48 π.μ. | Reply
Αν είναι δυνατόν να διαβάζω τέτοιες σαχλαμάρες από συναδέλφους.
Υποτίθεται ότι υπάρχει κάποιο επίπεδο συνάδελφοι.
Αν είναι δυνατόν να βλέπουν κάποιοι την σωτηρία μέσα από τους εθνοπαράφρονες που είναι λάτρεις της χούντας και τιμούν τους συνεργάτες των Γερμανών. Ντροπή.
image description ΤΡΙΤΕΚΝΟΣ | Οκτωβρίου 24, 2012 10:33 π.μ. | Reply
Να ψηφίσουμε όλοι το κόμμα που θα σταματήσει να παίρνει επιχορήγηση από τον Κρατικό Προυοπολογισμό και θα προσαρμόσει τους μισθούς των βουλευτών του στο βασικό (€ 586 ....άντε να αναγνωρίσουμε και τις τριετίες).
Γιατί η Τρόικα δεν τους το επιβάλει ?
image description ΣΠΥΡΟΣ | Οκτωβρίου 24, 2012 10:49 π.μ. | Reply
ΡΕ ΕΙΡΗΝΗ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΣΥ???ΕΔΩ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΙΚΜΑΔΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ.ΜΑΣ ΞΕΦΤΙΛΙΖΟΥΝΕ.ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ Κ ΣΤΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ.ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΣΥ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΟ 40 ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΝΑΖΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ.Κ ΓΩ ΨΗΦΙΖΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ.ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΤΑ ΟΦΕΛΗ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΜΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ Κ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ Κ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ (ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΣΟ Κ ΑΝ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ Κ ΜΕ ΘΛΙΒΕΙ)ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΙΣΟΥΜΕ ΑΣ ΦΥΓΟΥΝ Κ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ Κ ΟΛΟΙ(ΟΧΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ).
image description tONI | Οκτωβρίου 24, 2012 11:47 π.μ. | Reply
Κ ένα μήνυμα προς τους συριζαίους που έχουν λίγο μυαλό κ δεν έχουν μόνο παρωπίδες.. Μάγκες βλέπετε που μας οδηγεί η κατάσταση; Δεν υπάρχει σοβαρή εναλλακτική λύση στα λαμόγια του πασοκ κ της νδ, γιατί το κόμμα σας λαϊκίζει κ δε διατυπώνει σοβαρές κ ρεαλιστικές απόψεις κ τα φασιστάκια συνεχώς ανεβαίνουν. Συμβάλλετε κ εσείς σε αυτόν τον παραλογισμό. Το νου σας!
image description ΣΠΥΡΟΣ | Οκτωβρίου 24, 2012 11:21 π.μ. | Reply
ΣΩΣΤΟΣ Ο ADMIN.ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΥΡΑ
image description NO MONEY NO HONEY | Οκτωβρίου 24, 2012 12:07 μ.μ. | Reply
@ΣΠΥΡΟΣ, διαφωνώ πλήρως με την παρομοίωση σου. Το ΠΑΣΟΚ-ΝΔ δε εβαλε φωτιά στο σπίτι σου (με την έννοια που το εννοείς) εσύ αλλά σου έδινε δώρα, σαμπάνιες, παιχνίδια.....με μοναδικό αντάλλαγμα μια ψήφο. Και συ τα πήρες. Αυτό που δεν σου είπαν είναι ότι ήταν δανεικά. Ο δικός μου θυμός με το ΠΑΣΟΚ-ΝΔ είναι ότι μοίρασαν απλόχερα. Δεν έπρεπε ποτέ να ανέβει τόσο απότομα το βιωτικό επίπεδο. Θεωρώ ότι είσαι θυμωμένος για λάθος λόγους. @ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ, πραγματικά είστε υπεράνω κριτικής. Τι μπορώ να πώ για Έλληνες που στηρίζουν αυτούς που χαιρετάτε ναζιστικά και νοσταλγούν το καθεστώς που εξολόθρευσε περιπου 400.000 χιλιάδες Έλληνες. Τα γερόντια στο χωριό μου ακόμα συζητάνε ιστορίες της κατοχής. @ ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ, δεν μπορώ πραγματικά να αναλύω άλλο πόσο ιστορικά λάθος επιλογή θα ήταν να στηριξουμε τον μεγαλύτερο λαικιστή που είδε ποτέ ο τόπος. Μακράν ο μεγαλύτερος!!! Μη μου πείτε ότι δεν έχει ακούσει ο Αλέξης ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να βγει στις αγορές και ότι απο λεφτά δεν υπάρχει σάλιο?? Και δεν τον θεωρώ αριστερό. Η αριστερά δεν έχει να κάνει τιποτα με την αναξιοκρατία και τον λαικισμο. Α και μην ξεχασω.....επειδή στο νοίκι μένω...οταν ο Στρατούλης σας επιστρέψει το χαράτσι της ΔΕΗ και σας σώσει δώστε κάτι και σε μας
image description xristos | Οκτωβρίου 24, 2012 12:46 μ.μ. | Reply
αυτο που θελουν να κανουν το κανουν με μεγαλη ευκολια...μας εχουν στρεψει τον εναν απεναντι στον αλλον..οποιος παρηγαγε σιγα σιγα εδω και 30 χρονια τον καθαρισαν...μας εκαναν ολους να μην εχουμε ιδανικα και να θελουμε μονο λεφτα..ολους(και εμενα)..μας εχουν κανει προβατα και ακολουθουμε τα παντα αντι αυτον που ψηφισαμε να τον στρημοξουμε σε μια γωνια και ,τουλαχιστον,να τα ακουσει...φτεμε ολοι και κυριως γιατι δεν εχουν πεσει κεφαλια...οσο αφορα για την Χρυση αυγη δυστυχως θα ανεβαινει οσο μενει ως εχει η κατασταση,για τον Τσιπρα τι να πω για εναν απο τους πιο πλουσιους ελληνες που λεει οτι ειναι αριστερος και εχει μαζεψει ολους τους συνδικαλιστες του Πασοκ??τα αλλα τρια κομματα ειναι τουλαχιστον προδοτες...και εδω ερχεται η απορια...τι ψηφιζεις???ε???δεν εχουμε κανεναν εκει πανω σωστο γιατι πολυ απλα ακομα κανουν κουμαντο σε ολους μας αυτοι που βριζουμε..ακομα!!!!ο καθενας απο μονος του πρεπει να ξεκινησει την επανασταση και θα συναντηθουμε την καταλληλη στιγμη...μονο ετσι...
image description xristos | Οκτωβρίου 24, 2012 12:25 μ.μ. | Reply
ειδα καποια ορθογραφικα λαθη να με συγχωρεσεται αλλα τα εγραφα γρηγορα και δεν τα προσεξα...
image description antifa | Οκτωβρίου 24, 2012 1:17 μ.μ. | Reply
ακόμα και εδώ χρυσά αυγά ? τι έγινε σήμερα δεν θα βαρέσετε κανέναν ? θα τη βγάλετε προπαγανδίζοντας στο ίντερνετ ? φουκαράδες μικροαστοί σας κοίμισε το πασόκ και τώρα που ξυπνήσατε θέλετε τη χούντα σας...ουστ..
image description μαρια | Οκτωβρίου 24, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
ρε παιδια που την ειδατε τη χ.α εδω??ο ανθρωπος ειναι εξοργισμενος κ δε βρισκει λυση οπως και ολοι μας.μη λετε οτι θελετε αμεσως προπαγανδα κ ξυλο..ελεος
image description tONI | Οκτωβρίου 24, 2012 2:21 μ.μ. | Reply
Γιατί απορείς ρε Μαρία; Επανειλημμένως άτομα εδώ στο taxheaven, έχουν εκφραστεί υπέρ των χρυσών αυγών. Στο συγκεκριμένο θέμα εκφράστηκε ανοιχτά υπερ των χ.α. ο σπυράκος που στο παρελθόν, κατά δήλωσή του ψήφιΖε πασοκ ή νδ κ εμμέσως κ ο Αντώνης.. Μαρία άσε την οργή στην άκρη. Πάντα υπάρχουν δικαιολογίες για να κάνουμε λανθασμένες πράξεις. Οι υποστηρικτές των χ.α. είναι στην καλύτερη περίπτωση για κράξιμο. Καλά τα λέει ο αντιφα από πάνω..
image description Ναι Σε Ολα | Οκτωβρίου 24, 2012 2:27 μ.μ. | Reply
Χ.Α.,ΣΥΡΙΖΑ ,κακά κόμματα...Και ποιά είναι τα καλά αυτά που έχουν <3% για να μην μπαίνουν στη βουλή και να συνεχίσουν οι εθνοπροδότες το έργο τους??Βρήκαν πατερίτσα τον κουβέλη την μία τον καρατζαφέρη την άλλη και τώρα ψάχνουν άλλο βολικό ποδάρι.Να δούμε ποιανού τα προφίλ θα κάνουν τα παπαγαλάκια σας για την επόμενη περίπτωση.....
image description tONI | Οκτωβρίου 24, 2012 2:00 μ.μ. | Reply
Τι εννοεί ο ποιητής;; Σαφώς κ τα χ.α. κ ο συριζα βολεύουν τα λαμόγια του πασοκ κ της νδ. Γιατί ο φασισμός κ ο λαϊκισμός των χρυσών αυγών από τη μία κ ο λαϊκισμός του σύριζα από την άλλη, αποτελούν την καλύτερη δικαιολογία κ άλλοθι για τη διαιώνιση της κυριαρχίας των λαμογιών του πασοκ κ της νδ. Κ οι 4 τους είναι κατακριτέοι. Εσύ δηλαδή τι μας λες δλδ εδώ πέρα; Ότι τα καημένα τα χρυσά αυγά είναι θύμα προπαγάνδας;;;
image description μαρια | Οκτωβρίου 24, 2012 4:28 μ.μ. | Reply
εγω βλεπω οτι η εξαθλιωση και η ταπεινωση εχουν ονομα και λεγονται πασοκ-νδ-δημαρ. τωρα αν η χα κ ο τσιπρας ειναι καλυτεροι δεν ξερω αλλα δικαιολογω απολυτα καποιον που ειναι εξοργισμενος εστω και αν κανει λαθος.τον δικαιολογω κ προσπαθω να τον καταλαβω δεν τον βριζω..αυτη ειναι η διαφορα μας
image description tONI | Οκτωβρίου 24, 2012 5:46 μ.μ. | Reply
Πλάκα μας κάνεις;; Δέχεσαι τον φασίστα κ δεν τον βρίζεις κ καυχάσαι κιόλας για διαφορετικότητα; Κ μάλιστα τον φασίστα που στο παρελθόν ψήφιΖε πασοκ ή νδ;;;; Κ εξοργίστηκε τόσο πολύ με τον εαυτό του που τώρα πάει κ ψηφίζει τα χρυσά αυγά??!?!?! Μαρία είσαι κοντόφθαλμη. Κ η εξαθλίωση του έλληνα δεν έχει το όνομα που λες. Η εξαθλίωση του έλληνα έχει το εξής όνομα: "κοντόφθαλμος".
image description ΜΑΡΙΑ | Οκτωβρίου 24, 2012 6:26 μ.μ. | Reply
δεχεσαι το φασιστα..αυτο καταλαβαινεις εσυ?οκ.ο καθενας εχει την αποψη του δεν συνεχιζω.
image description NO MONEY NO HONEY | Οκτωβρίου 24, 2012 8:44 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι, φίλοι και εχθροί...κάνετε μεγάλο λαθος να τα βάζετε με το ΠΑΣΟΚΟΝουΔου. Πραγματικά πιστεύετε οτι το ΠΑΣΟΚ ήθελε να κόψει τους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων? Αφού όλοι δικοί του πελάτες ήταν? Πιστεύετε ότι η ΝΔ ήθελε να βάλει με τα παιδιά των γαλάζιων συνεντεύξεων ή να κόψει από τους φίλους αστυνομικούς-καραβανάδες και λοιπους? Ποτέ των ποτών. Αν μπορούσαν θα συνέχιζαν αιωνίως. Δεν είναι κακά παιδιά, μην τους βρίζετε! Αφήστε εμένα να τους βρίζω που τους θεωρώ υπεύθυνους και τους δύο για την σημερινή χρεωκοπία (ΑΞΙΩΝ πάνω από όλα) της χώρας, αλλά αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι τους θάβετε για αυτά που έκαναν τα τελευταία 3 χρόνια και όχι για τα προηγούμενα 33. Όταν κατεβαιναν σε καθε εκλογές με αντιπαράθεση για το ποιος θα δώσει περισσότερα....τοτε ο μαγκάκος ο Τσίπρας ήταν στο 4%!! Τότε δεν ήταν εθνοπροδότες οπως άκομψα είπε κάποιος πιο πάνω.......Επειδή 1 + 1 = 2, δεν περιμένω να συμφωνήσουμε αλλα τα πράγματα έχουν ως εξής. Έσκασε μια φούσκα. Η Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να ξαναδανειστεί απο τις χρηματοαγορές για 20 χρόνια....που σημαίνει οτι μας έχει μείνει ένα μνημόνιο (που δεν υποστηρίζω ότι είναι η λύση αλλά μόνο ότι μας κρατάει ακόμα για λίγο γατζωμένους από την ΕΕ) όλο και όλο για να κυκλοφορήσει λίγο χρήμα...αν στείλουμε και τους Ευρωπαίους στο διάολο, και βγούμε από το €, το έργο θα είναι αντίο ζωή. Βλέπω ήδη κάποιοι διαλέγετε στρατόπεδα....Ναζάκια ή Τσιπράκια! Να βάλετε και τα παιδιά σας στη μάχη. Λυπάμαι για την γενιά μου (30αρηδες + ) και τους νεότερους από μένα. Καλή τύχη σε όλους μας......
image description elezia | Οκτωβρίου 24, 2012 9:45 μ.μ. | Reply
Είπαν: " «Ανάμεσα στους ανθρώπους, σπάνια βρίσκει κανείς την ανδρεία και τη φρόνηση, απ’ όλα δε τα αγαθά το πιο σπάνιο είναι η δικαιοσύνη.» "Πλούταρχος

Αγαπητε Σπυρο και αναφερομαι και σε ολους οσους εχουν νευρα και βλεπουν την ΧΑ ως λυση γιατι "κανει κατι" και θα ειμαι και μαζι σας (με τους ψηφοφορους της δηλαδη) .....ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΧΕΙΡΕΣ ΖΗΤΟΝΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΑΣΚΟΥΝ ΔΡΑΣΗ........σε μια χωρα κατ'εξοχην μεταναστων, ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ,και δεν μπορει να συνυπαρξει με μεταναστες,οτι θα περπατας στον δρομο και θα σε σκοτωνουν οι μεταναστες απλα επειδη μιλας ελληνικα και εισαι καυκασιος,που ησουν υποκριτης οτι δεν γνωριζες η που δεν μιλησες που τοσα χρονια επαιρνες κατακεφαλην επιδοτηση για καθε εναν μεταναστη που εμπαινε στην χωρα σου και αντι να εξασφαλισης τα αυτονοητα για την επιβιωση του, του εδινες 10 λεπτα του ευρω στα φαναρια στην καλυτερη αν δεν τα καταβρεχες για να μην ακουμπησε τα τζαμια σου και σε μολυνει.και που σημερα του φορτωνεις την καταντια σου ,Να γνωριζεις οτι η ΔΡΑΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ και επειδη τα παλικαρια της ΧΑ δεν κυκλοφορουν μονα γιατι ειναι θαρυδειλα εσυ που θα κυκλοφορεις με το παιδι σου να προσεχεις πολυ .

Ευχαριστω ,
Ελενη
image description NO MONEY NO HONEY | Οκτωβρίου 24, 2012 9:47 μ.μ. | Reply
Ελενη, στο παρελθόν νομίζω ότι έχουμε διαφωνήσει έντονα -κάτι που είναι λογικό και θεμιτό σε μια δημοκρατική κοινωνία- αλλά δεν μπορώ να μην συνυπογράψω τα λόγια σου σε αυτό το τόσο σοβαρό και επικίνδυνω θέμα. Εύχομαι να μην χρειαστεί να υπάρξει αντίδραση και η κοινωνία από μόνο της να στείλει τους νοσταλγούς του ναζισμού εκεί που τους αρμόζει. Στα σκοτάδια και στο περιθώριο. Ανησυχώ πολύ πρέπει να ομολογησω γιατί -σε αντίθεση με πολλούς συμπολίτες- δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο ένστικο του Έλληνα. Ξαναλέω...εύχομαι να μην υπάρξει αντίδραση -παρά τις συνεχείς προκλήσεις των νεοναζί- γιατί τότε θα είναι η αρχή μιας νέας μαυρης σελίδας της Ελληνικής ιστορίας
image description Γιώργος Κ. | Οκτωβρίου 24, 2012 10:18 μ.μ. | Reply
Παίδες κοιτάξτε εγώ δεν συμφωνώ με την ΧΑ και τις επιθέσεις της αλλά η ουσία είναι πως όσο αυξάνεται η φτώχεια και η ανέχεια τόσο θα αυξάνει και τα ποσοστά της η ΧΑ, διότι η ΧΑ είναι ένα κόμμα που προσπαθεί στο επάκρο να εκμεταλλευθεί αυτή την άσχημη κατάσταση. Όσο και να χτιπιόμαστε και να φωνάζουμε η ΧΑ θα αυξάνει τα ποσοστά της λοιπόν.
image description NO MONEY NO HONEY | Οκτωβρίου 25, 2012 9:05 π.μ. | Reply
Έχεις απόλυτο δίκιο. Τα ναζάκια έχουν βρει πάτημα στην σημερινή κατάσταση. Και για τον ίδιο ακριβώς λόγο ανεβαίνουν ακραίοι λαϊκιστές σαν τον Τσίπρα που σε μια δύσκολη εποχή δεν μένουν μόνο σε απλές στείρες καταγγελίες αλλά τάζουν και λεφτά! Ενώ ξέρουν ότι δεν υπάρχει φράγκο.....Απλά νομίζω ότι υποτιμάς τι σημαίνει άνοδος της ΧΑ. Προχθές μόνο στην περιοχή μου έμαθα για ένα περιστατικό που χτύπησαν ένα παιδί 22 χρονών ΕΛΛΗΝΑ επειδή είχε ένα μαύρο αστέρι για τατουάζ στο χέρι. Και τον θεώρησαν αριστερό. Καταλαβαίνεις ότι πάμε σε άλλες εποχές...και τότε η φτώχια των Ελλήνων θα μοιάζει ένα ασημαντο πρόβλημα.
image description ah | Οκτωβρίου 25, 2012 6:54 μ.μ. | Reply
επειδη δεν θελετε εθνικισμο που ειναι η χ.α. φατε νουμερα το σιωνισμο δηλαδη πασοκ ν.δ και αριστερα και μην κλετε για τα χαλια σας γκεγκε??
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο