Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις
Αλλες ειδήσεις

Οι είκοσι ανατροπές στην φορολογία που «κλείδωσαν» και θα συμπεριλαμβάνονται στο νέο φορολογικό νομοσχέδιο

Το σχετικό νομοσχέδιο αναμένεται να κατατεθεί στη Βουλή το αργότερο μέχρι το τέλος Νοεμβρίου.

Ωστόσο δεν αποκλείεται να υπάρχουν και αλλαγές - τροποποιήσεις της τελευταίας στιγμής, καθώς δεν έχουν συμφωνηθεί όλες οι λεπτομέρειες, αλλά και ποια μέτρα θα ισχύσουν αναδρομικά για τα εισοδήματα του 2012.

1 Φορολόγηση των ατομικών επιχειρήσεων των ελευθέρων επαγγελματιών και των Ομόρρυθμων και Ετερόρρυθμων επιχειρήσεων με ενιαίο συντελεστή 28% από το πρώτο ευρώ.

2 Για τους παραπάνω φορολογουμένους θα υπάρξει δυνατότητα έκπτωσης από τα ακαθάριστα έσοδα της δαπάνης για ασφαλιστικές εισφορές στα ταμεία τους.

3 Διατήρηση των τεκμηρίων διαβίωσης για ακίνητα, αυτοκίνητα, σκάφη αναψυχής και άλλα περιουσιακά στοιχεία.

4. Αύξηση του συντελεστή παρακράτησης φόρου στο 25% από 20%.

5 Καταργείται για όλους το αφορολόγητο όριο για τα παιδιά.
Για τον περιορισμό της επιβάρυνσης θα δοθεί μηνιαίο επίδομα 40 ευρώ για κάθε παιδί μέχρι τα δύο και 50 ευρώ για κάθε ένα πάνω από τα τρία, σε όσους έχουν οικογενειακό εισόδημα που δεν ξεπερνάει ένα ύψος, με τον πήχη να τοποθετείται γύρω στα 12.000 ευρώ.

6 Μειώνεται  το πρόσθετο αφορολόγητο των 2.000 για τους αναπήρους στα 1.000 ευρώ.

7 Καταργούνται τα ειδικά αφορολόγητα όρια για ειδικές κατηγορίες εργαζομένων όπως στις παραμεθόριες περιοχές.

8 Καταργούνται όλες οι εκπτώσεις δαπανών για μισθωτούς και συνταξιούχους, εκτός από  τις δαπάνες για ιατρική και νοσοκομειακή περίθαλψη.

9 Διατηρείται με μικρές αλλαγές η κλίμακα φορολογίας και το αφορολόγητο των 5.000 ευρώ για μισθωτούς και συνταξιούχους, καθώς και ο ανώτατος συντελεστής 45% που σήμερα επιβάλλεται στο τμήμα του εισοδήματος άνω των 100.000 ευρώ. Απλά εξετάζεται η αύξηση του ποσού.

10 Αυξάνεται στο 15% από 10% από 1-1-2013 ο συντελεστής φορολογίας στους τόκους των τραπεζικών καταθέσεων.

11 Καταργείται ο τεκμαρτός προσδιορισμός του εισοδήματος των αγροτών και πλέον θα φορολογούνται με βάση βιβλία εσόδων-εξόδων από το πρώτο ευρώ.

12 Οι ανώνυμες εταιρείες και οι ΕΠΕ θα φορολογούνται με συντελεστή 28% και με εξάντληση της φορολογικής υποχρέωσης ακόμα και εάν διανέμουν μέρισμα.

13 Αυξάνεται η φορολογία στο υγραέριο στα 330 ευρώ από 200 ευρώ ανά τόνο.

14 Ψαλιδίζεται το αφορολόγητο όριο για γονικές παροχές και κληρονομιές και αλλάζουν οι συντελεστές και τα κλιμάκια.

15 Μειώνεται στο 13% από 23% ο ΦΠΑ στην εστίαση με ταυτόχρονη επιβολή ενός τέλους για το κάπνισμα με στόχο να αντισταθμισθούν οι απώλειες του Δημοσίου.

16 Αυξάνεται ο ειδικός φόρος κατανάλωσης στα «στριφτά» τσιγάρα.

17 Μειώνεται  το αφορολόγητο όριο για την απόκτηση πρώτης κατοικίας ανάλογα με την αξία του ακινήτου και την εισοδηματική κατάσταση του φορολογουμένου.

18 Επιβάλλεται αυτοτελής φορολόγηση με συντελεστή 20% σε όλα τα εισοδήματα από ακίνητα.

19 Στη φορολογία κατοχής ακινήτων δεν έχουν ακόμη προσδιορισθεί οι συντελεστές του νέου ενιαίου φόρου που το 2013 θα αντικαταστήσει το ειδικό τέλος μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ και τον ΦΑΠ, αλλά ο νέος φόρος θα έχει ισοδύναμο δημοσιονομικό αποτέλεσμα, δηλαδή θα φέρνει στα ταμεία 3 δισ. ευρώ ετησίως. Στον φόρο θα ενταχθούν όλα τα ακίνητα, ακόμα και τα αγροτεμάχια και κτήματα εκτός σχεδίου πόλης και οικισμού εκτάσεις.
Ο συντελεστής θα είναι κλιμακωτός και θα φθάνει ακόμα και στο 4%, ανάλογα με την αξία του ακινήτου, ενώ θα υπάρξει και ένα χαμηλό αφορολόγητο όριο της τάξης των 100.000 ευρώ, αντικειμενική αξία για την πρώτη ή κύρια κατοικία.

20 Μειώνεται στο 4% ο συντελεστής του φόρου μεταβίβασης από 8%-10% που είναι σήμερα.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Οκτωβρίου 22, 2012 8:59 π.μ. | Reply
ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ...................
image description afanistsis | Οκτωβρίου 22, 2012 8:47 π.μ. | Reply
ευτυχωσ που η 21/12/2012 ειναι κοντα και δεν θα προλαβουν να τα εφαρμοσουν...... Σωθηκαμε!!!!!!!!!!!!!!!
image description ΤΑΚΗΣ | Οκτωβρίου 22, 2012 9:23 π.μ. | Reply
ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ.

ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ ΘΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΟΥΝ !

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΣΤΑ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΠΟΣΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ?
image description episkeptis | Οκτωβρίου 22, 2012 9:37 π.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΕΔΕΙΞΕ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΟΛΙΓΑΡΧΙΚΗΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΚΡΑΤΙΑΣ, ΕΝΩ ΑΓΝΟΕΙ ΤΗΝ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΞΑΛΕΙΨΗ ΚΑΙ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ, ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ!
image description LOGON | Οκτωβρίου 22, 2012 9:27 π.μ. | Reply
Τα ίδια πράγματα,τα ίδια ξηλώματα και ραψίματα ,άνευ ουσίας .Αύξηση άμεσων και έμμεσων φόρων ,από την διαρροή και μόνο των πληροφοριών .Εκεί στο υπουργείο φαίνεται πόσοι χαρτογιακάδες είναι μαζεμένοι και από τις προσδοκίες τους και μόνο καταλαβαίνει κανείς οτι η σχέση τους με την πραγματικότητα είναι η ελάχιστη δυνατή.Πώς πάνε κάθε μέρα στην δουλειά ? Με ελικόπτερο έχει ιδιαίτερη στάση γι αυτούς το μετρό ? Μεταξύ μας προδότες λέμε τους πολιτικούς αλλά και οι αχαρακτήριστοι των επιτροπων του υπουργειού είναι οι μεγαλύτεροι από κάθε άλλον .
image description geo1821 | Οκτωβρίου 22, 2012 9:17 π.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ.............................ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ..........ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ .............ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ....................
image description geo1821 | Οκτωβρίου 22, 2012 9:40 π.μ. | Reply
«μολών λαβέ»
image description AFRODITE70 | Οκτωβρίου 22, 2012 3:15 μ.μ. | Reply
+1 LIKE
image description Trip_Accountant | Οκτωβρίου 22, 2012 10:56 π.μ. | Reply
Το έχω ξαναγράψει...Βάζουν στο excell τα φορολογητέα ποσά της προηγούμενης χρήσης και παίζουν με τους συντελεστές φορολόγησης για να βγάλουν τα δίς που θέλουν.
Τίποτα άλλο , καμία οικονομική θεώρηση - λογική , ανίκανοι.
Ας βάλουν πενταχρονο να κάνει τη δουλειά τους.
image description giorgos | Οκτωβρίου 22, 2012 10:18 π.μ. | Reply
Μπορεί να μου πει κάποιος πια η διαφορά στην φορολόγηση της εταιρίας με της ατομικής? Τ νεα αυτά μέτρα θα είναι για τα εισοδήματα του 2012 ή του 2013?
image description GIORGOS K. | Οκτωβρίου 22, 2012 11:10 π.μ. | Reply
Μπράβο ξεφτίλες, μειώσατε την φορολογία εισοδήματος από ακίνητο για τα μεγάλα εισοδήματα από ενοίκια που πλήρωναν με το 45% και τώρα θα πληρώνουν με το 20% και ένας άλλος που βγάζει ένα μικρό εισόδημα από ενοίκιο θα πληρώνει περισσότερα.
image description giorgis | Οκτωβρίου 22, 2012 12:29 μ.μ. | Reply
γιατι τις ΑΕ που τις βαζεις ? 28% kai μερισματα 0% !!!!!!

""""τι θα ανεχτουμε παλι !!!! """" ακομα μια φορα εξαθλιωση των μικρων-ελαφρυνση των μεγαλων !!!
image description Ο ΧΡΕΟ | Οκτωβρίου 22, 2012 12:50 μ.μ. | Reply
ΟΤΑΝ ΑΣΧΕΤΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ , ΑΣΧΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ.
image description ΜΠΡΑΒΟ.ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ... | Οκτωβρίου 22, 2012 1:17 μ.μ. | Reply
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ....ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ...ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ....ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΣΑΠΡΑΤΤΕΙ ΕΣΤΩ 10000 ΑΠΟ ΕΝΟΙΚΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 80000?????ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ???ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΝΕΠΕΙΑΣ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΟΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗ,ΑΥΤΗ,ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΑΡΑΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΕΜΕΝΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΔΩΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΝΤΕΣ....ΑΝ ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ ΨΗΦΟ ΑΠΟ ΕΜΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΥΠΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ..ΠΑΛΙΟΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ.
image description γδαρμένος | Οκτωβρίου 22, 2012 1:57 μ.μ. | Reply
Είμαι 27 χρονών. Αρχή του 2012 κόντρα σε όλες τις ενδείξεις άνοιξα γραφείο και με τεράστιο κόπο και ιδρώτα έβγαλα εως τώρα που τελειώνει η χρονιά 5000 ευρώ. απο αυτά πλήρωσα το τέβε μου κοντά 2700, και με τα υπόλοιπα ψίχουλα πέρασα, να είναι καλά και οι γονείς μου που με ζούν. Και τώρα έρχονται και μου λένε οτι το 2012 θα φορολογηθώ με 28% απο το 1ο ευρώ ΧΩΡΙΣ να καταργηθούν τα τεκμήρια. Δλδ για ένα 1400άρι αμαξάκι 10ετίας που έχω θα φορολογηθώ για 5600. Άρα εφορία 1560Ε + 60% προκατ. επομ. ετους 940Ε = 2500 Ευρώ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ το κράτος που με στέλνει καρφωτό στην ΑΝΕΡΓΙΑ. Να μη διαμαρτυρηθώ βέβαια και για το οτι θα κάνω και 2 ώρες δρόμο ως την ΔΟΥ για διακοπή επαγγέλματος μιας κ η τοπική έκλεισε...... χαχαχαχα Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΠΟΣΟ ΑΓΑΠΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ......
image description XAOS | Οκτωβρίου 22, 2012 2:41 μ.μ. | Reply
TI ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ . ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΕΝΙΑΙΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ..ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ? ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΠΙΠΤΕΙ. ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΤΟ ΦΠΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΘΕ p/C ΤΑΜΕΙΑΚΗΣ ΚΛΠ ΜΕ ΤΑΧΙS.
image description Michalis | Οκτωβρίου 22, 2012 3:50 μ.μ. | Reply
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΙΑΙΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΦΠΑ 15% ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΚΕΡΔΩΝ 15% ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΕΙΣΕΠΡΑΤΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΦΠΑ.ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΟΝΤΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΄΄ΜΑ ΤΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ?'', ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΝΑΛΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ PC ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΠΡΟ ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ....
image description AFRODITE70 | Οκτωβρίου 22, 2012 3:36 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΒΓΑΖΕΤΕ ΙΧΝΟΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ?????ΟΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΑΥΤΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΜΑΣ????ΔΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ....http://antapocrisis.gr/index.php/template/item/441-xaratsia
image description ΟΥΓΚΑΝΤΑ | Οκτωβρίου 22, 2012 6:47 μ.μ. | Reply
ΕΜΠΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΚΑΝΤΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΑΝΑΠΗΡΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΦΑΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΦΟΡΟ ΔΙΟΤΙ ΠΗΡΕ ΚΙ ΕΣΑΣ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΤΗΣ ΤΡΟΪΚΑΣ. ΑΧ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ? ΟΛΟ ΟΙ ΙΔΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ.
image description NIKOS | Οκτωβρίου 22, 2012 8:03 μ.μ. | Reply
ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΤΡΟ Νο.16.
image description tsos_pou | Οκτωβρίου 23, 2012 2:47 π.μ. | Reply
"...επιβολή ενός τέλους για το κάπνισμα"
Φάτε την κωθώνια αντικαπνιστές που νοιαζόταν για την υγειά σας !
ΞΑΝΑΜΑΝΑΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟΥΣ !!!!!!!!!!!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο