Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Παράταση για τις Α.Π.Δ. Γ΄ τριμήνου 2012 και διευκρινίσεις από το Ι.Κ.Α. για καταβολή εισφορών 9ου/2012

Με το Γενικό Έγγραφο Γ99/1/182/19.10.2012 που εξέδωσε σήμερα το Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ., παρέχονται οδηγίες σχετικά με το θέμα της καταβολής εισφορών υπέρ Ο.Ε.Κ. και Ο.Ε.Ε. και την διαχείριση και επεξεργασία Α.Π.Δ. Γ' τριμήνου.


Συγκεκριμένα σύμφωνα με το έγγραφο:

"1. Η διαχείριση και επεξεργασία των ΑΠΔ Γ’ Τριμήνου 2012 Κοινών Επιχειρήσεων, καθώς και οι ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων μηνός 9/2012 που έχουν ήδη υποβληθεί με μειωμένα ασφάλιστρα, θα πραγματοποιηθεί σε κεντρικό επίπεδο από τις Υπηρεσίες του ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

2. Οι διαφορές ασφαλιστικών εισφορών μισθολογικής περιόδου 9ου /2012 που θα προκύψουν υπέρ των ανωτέρω Οργανισμών θα θεωρηθούν εμπρόθεσμες ( άνευ προσθέτων τελών) εάν καταβληθούν έως 30/11/2012. Η προθεσμία αυτή αφορά μόνο τις περιπτώσεις των εργοδοτών που έχουν μέχρι την έκδοση του παρόντος, υποβάλει ήδη τρέχουσες εισφορές μηνός Σεπτεμβρίου 2012 με μείωση των εργοδοτικών εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ. Για τους λοιπούς υπόχρεους εργοδότες οι τρέχουσες εισφορές μηνός Σεπτεμβρίου 2012 θα καταβληθούν σύμφωνα με τα ανωτέρω εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας δηλ. μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα Οκτωβρίου 2012.

3. Για τους ασφαλισμένους βάσει του Κεφ. Η’ φορ/τές (ξηράς – λιμένων), επειδή η εργοδοτική εισφορά εισπράττεται συγχρόνως με την αμοιβή και αποδίδεται στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέσα σε επτά (7) ημέρες το αργότερο από της 15ης και τελευταίας ημέρας του μήνα, η τυχόν διαφορά εργοδοτικών εισφορών που έχει προκύψει από την ανωτέρω μείωση θα αναζητηθεί με οδηγίες νεοτέρου εγγράφου μας."


Με το Γενικό Έγγραφο Γ99/1/183/19.10.2012 το Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. παρατείνει την υποβολή των Α.Π.Δ., Γ΄ τριμήνου 2012 και μηνός Σεπτεμβρίου 2012 Εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων και Οικοδομοτεχνικών Έργων, έως 16/11/2012, αποκλειστικά μέσω διαδικτύου, χωρίς την επιβολή κυρώσεων.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΚΕΡΚΥΡΑ | Οκτωβρίου 19, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΔ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ?
image description . | Οκτωβρίου 19, 2012 2:23 μ.μ. | Reply
,
image description ???????? | Οκτωβρίου 19, 2012 5:26 μ.μ. | Reply
ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΟΡΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ!!!!!!!!ΚΑΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ ΤΡΑΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ.....
image description ανδρεασ | Οκτωβρίου 20, 2012 3:29 μ.μ. | Reply
τελικα ισχυει η υποβολη μηνιαιας ΑΠΔ απο αυτον τον μηνα???ειναι υποχρεωτικη?και αν ναι μεχρι ποτε πρεπει να υποβληθει η μηνιαια ΑΠΔ οκτωβριου?
image description CHRIS HARRISON | Οκτωβρίου 19, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
Ο Ύμνος της γελοιότητας και του προχείρου, της δημόσιας διοίκησης.
image description 2 | Οκτωβρίου 19, 2012 1:54 μ.μ. | Reply
http://www.oe-e.gr/oe/

Σημαντική Ανακοίνωση!! Υποβολή ΑΠΔ
PostDateIconΠέμπτη, 18.10.2012 | PDF | Εκτύπωση | E-mail

Ο Πρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας μετά από επικοινωνία του με την Διοίκηση του ΙΚΑ......... ενημερώνει τους λογιστές φοροτεχνικούς ότι την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2012 ο Διοικητής του ΙΚΑ θα ανακοινώσει την παράταση του χρόνου υποβολής της ΑΠΔ .....για εύλογο χρονικό διάστημα ικανό ......για την προσαρμογή των εφαρμογών πληροφορικής από τις Εταιρίες στην επαναφορά των εργοδοτικών εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΣ για τον μήνα Σεπτέμβριο 2012.
image description ΚΕΡΚΥΡΑ | Οκτωβρίου 19, 2012 1:56 μ.μ. | Reply
ΝΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ...Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΩΝ ΗΝΩΜΕΝΩΝ ΠΟΛΙΤΕΙΩΝ ΚΤΛ ...ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΤΙ ?...ΕΤΣΙ ΛΕΓΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ...ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!!!!!
image description ΚΟΣΤΣΑΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 1:21 μ.μ. | Reply
Η διαχείριση και επεξεργασία των ΑΠΔ Γ’ Τριμήνου 2012 Κοινών Επιχειρήσεων, καθώς και οι ΑΠΔ Οικοδομοτεχνικών Έργων μηνός 9/2012 που έχουν ήδη υποβληθεί με μειωμένα ασφάλιστρα, θα πραγματοποιηθεί σε κεντρικό επίπεδο από τις Υπηρεσίες του ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?
image description xalara | Οκτωβρίου 19, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
θα τα διορθώσουν μόνοι τους χωρίς επανυποβολή ΑΠΔ. Καλά θα γίνει της ....κακομοίρας...
image description ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ | Οκτωβρίου 19, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
ΥΠΟΨΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΔ Γ' ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ???????ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ Ή ΟΧΙ??????
image description ΣΑΚΗΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 2:13 μ.μ. | Reply
Πλάκα κάνεις;........
image description Pandelos | Οκτωβρίου 19, 2012 3:03 μ.μ. | Reply
Τι ακριβώς δεν έχετε καταλάβει μετά από τόσο πανικό;;
image description 2 | Οκτωβρίου 19, 2012 1:33 μ.μ. | Reply
το έχω καταλάβει συνάδελφε, δυστυχώς
image description ANESTIS | Οκτωβρίου 19, 2012 1:56 μ.μ. | Reply
Η προθεσμία αυτή αφορά μόνο τις περιπτώσεις των εργοδοτών που έχουν μέχρι την έκδοση του παρόντος, υποβάλει ήδη τρέχουσες εισφορές μηνός Σεπτεμβρίου 2012 με μείωση των εργοδοτικών εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ.ΔΗΛΑΔΗ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΠΔ Α ΤΡΙΜΗΝΟΥ Η ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ?
image description ..... | Οκτωβρίου 19, 2012 1:00 μ.μ. | Reply
γι' αυτούς που έχουν πληρώσει
image description ΧΡΙΣΤΙΝΑ | Οκτωβρίου 19, 2012 2:13 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΗΔΗ ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ 9/2012 ΔΗΛ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΑΠΔ ....ΟΧΙ ΕΞΟΦΛΗΣΗ -ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΛΛΑ ΥΠΟΒΟΛΛΗ
image description ANESTIS | Οκτωβρίου 19, 2012 1:18 μ.μ. | Reply
ΣΟΡΡΥ Γ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΕΝΝΟΟΥΣΑ
image description trapezokomos | Οκτωβρίου 19, 2012 1:16 μ.μ. | Reply
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΠΔ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΟΛΕΣ?ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ?ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΜΑΘΑΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΤΟΙΜΕΣ 21/10 ΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΜΕΣΑ?ΔΩΣΤΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ
image description ΓΙΩΤΗΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 7:59 μ.μ. | Reply
ΔΗΛ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΟΙΕΣ ΠΗΡΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ??? ΤΙ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ???ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΡΩΕΙ Η ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ.
image description Φραγκίσκος | Οκτωβρίου 20, 2012 9:02 π.μ. | Reply
νομίζω ότι λέει αρκετά καθαρά ότι δόθηκε παράταση για την ΑΠΔ ¨:

Με το Γενικό Έγγραφο Γ99/1/183/19.10.2012 το Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. παρατείνει την υποβολή των Α.Π.Δ., Γ΄ τριμήνου 2012 και μηνός Σεπτεμβρίου 2012 Εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων και Οικοδομοτεχνικών Έργων, έως 16/11/2012, αποκλειστικά μέσω διαδικτύου, χωρίς την επιβολή κυρώσεων.
image description ANESTIS | Οκτωβρίου 19, 2012 1:35 μ.μ. | Reply
ΔΗΛ ΜΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ .....ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΕΛΝΩ ΠΛΗΡΩΝΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΛΗΡΩΝΩ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΠΑΛΙ
image description AX..... | Οκτωβρίου 19, 2012 1:18 μ.μ. | Reply
έχεις δίκιο... θα έπρεπε να λέει "καταβάλλει"
από τα συμφραζόμενα όμως βγάζεις νόημα....:))))
image description TDB | Οκτωβρίου 19, 2012 1:49 μ.μ. | Reply
ΝΟΜΙΖΩ ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΛΥΝΕΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ
Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΑΡΑΔΕΚΤΗ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΔ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ
ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ?????
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ?????
image description βασιλης | Οκτωβρίου 19, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ Ο ΝΕΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΟΕΕ κ. ΚΥΔΩΝΑΚΗΣ (ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ) ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΔ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description συναδελφος | Οκτωβρίου 19, 2012 2:52 μ.μ. | Reply
μπορούμε να οργανωθούμε την Δευτέρα να είμαστε όλοι έξω απο τα κεντρικά γραφεία του Ι.Κ.Α ???
Παίζουν με την νοημοσύνη μας, με τις αντοχές μας, μας ποδοπατούν και εμείς ξάχνουμε ακόμη και τώρα τον τρόπο να είμαστε καλοί στα καθήκοντα μας.
ΠΑΡΟΣ-ΑΝΤΙΠΑΡΟΣ μαζί σου.............
image description floydpink | Οκτωβρίου 19, 2012 2:14 μ.μ. | Reply
Το να διορθωσει το ιδιο το ΙΚΑ τις ΑΠΔ τι σημαινει;
Οτι θα επιφορτωθουν εργατοωρες οι υπηρεσιες του ΙΚΑ και οχι εμεις;
Ετσι κι αλλιως και μεις θα τις διορθωσουμε στα προγραμματα της μισθοδοσιας για να βγαλουμε τις πραγματικες οφειλες.
Ριχτε τις ενα ακυρο,να τις ξαναστειλουμε διορθωμενες.
Πιστευω πως το ζορι μας ειναι περισσοτερο να τις ξαναυπολογισουμε παρα να τις ξαναστειλουμε , τουλαχιστον αυτες που βγαινουν μεσω λογιστικων προγραμματων και "φευγουν" αυτοματα.
Τουλαχιστον να μπορουμε να παρουμε αποδεικτικο διορθωμενης ΑΠΔ γιατι αντε να εξηγουμε για παραδειγμα στον ΟΑΕΔ που υποβαλλουμε προγραμματα επιδοτησης προσωπικου,γιατι το αποδεικτικο υποβολης ΑΠΔ δε συμφωνει με την αναλυση που θα τους δωσουμε και τις εισφορες που πληρωσαμε.
image description Episkeptis | Οκτωβρίου 19, 2012 2:14 μ.μ. | Reply
Εγκρίνω και επαυξάνω. Γιατι στην Ελλάδα πρέπει ΠΑΝΤΑ να αποδεικνύεις οτι ΔΕΝ εισαι ελέφαντας.
image description ASMANIDIS | Οκτωβρίου 19, 2012 2:41 μ.μ. | Reply
θα τους βάλεις κ ένα αντίγραφο της παραπάνω ανακοίνωσης, μπας κ το καταλάβουν...θα γράψεις κ την λίστα από τα τηλέφωνα του ίκα στα κεντρικά...μόνο έτσι...
image description ΑΡΧΑΝΙ | Οκτωβρίου 19, 2012 2:55 μ.μ. | Reply
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΔ ΔΕΝ ΔΩΣΑΝΕ....ΑΕΙ ΚΑΛΑ,ΠΕΡΑ ΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!!
image description ASMANIDIS | Οκτωβρίου 19, 2012 2:04 μ.μ. | Reply
ρε παιδιά...η ανακοίνωση λέει το εξής....
όσοι δεν τις έστειλαν....τις στέλνουν κανονικά με τα παλιά ποσοστά, δηλ χωρίς την μείωση κ πληρώνουν κανονικά τις εισφορές μέχρι τέλη του μήνα...
όσοι έστειλαν απδ με τις μειωμένες εισφορές...δεν κάνουν τίποτα με τις απδ...θα τις διορθώσουν αυτοί στο ίκα...απλά την διαφορά των εισφορών που θα προκύψει μπορούν μέχρι τέλος Νοεμβρίου να την πληρώσουν χωρίς προσαύξηση...
κατα τα άλλα καμία παράταση στις απδ δεν δώθηκε...για κανέναν...
οπότε ΟΛΟΙ μας, πρέπει να διορθώσουμε στο μηχανογραφικό μας σύστημα τις μισθοδοσίες, (η epsilon net, που έχω εγώ, έχει ήδη έτοιμη την ενημέρωση από το πρωί) κ να ενημερώσουμε τους πελάτες μας για τις νέες εισφορές...είτε να πάνε να πληρώσουν την διαφορά...είτε, αν δεν πλήρωσαν, τις καινούργιες εισφορές...
image description ASMANIDIS | Οκτωβρίου 19, 2012 2:16 μ.μ. | Reply
κ τώρα τρεχάτε ποδαράκια μου, να διορθώσουμε, για μία ακόμη φορά, τον ερασητεχνισμό αυτών που μας διοικούν...με το αζημίωτο φυσικά...κ να κάθεσε να εξηγείς στον πελάτη που πλήρωσε τις εισφορές...από που προκύπτει η διαφορά...κ ποιανού λάθος είναι...κ γιατί να πρέπει να τρέχει πάλι στην τράπεζα...κ στην τελική να βγεις εσύ (κ εγώ) ο μ@λ@κας της υπόθεσης, γιατί οι περισσότεροι επαγγελματίες "αγρόν αγοράζουν" σε τέτοια θέματα...
image description ΧΡΙΣΤΙΝΑ | Οκτωβρίου 19, 2012 2:28 μ.μ. | Reply
Ετσι ακριβώς είναι!!! αυτό κατάλαβα και εγώ΄.
image description Trip_Accountant | Οκτωβρίου 19, 2012 2:43 μ.μ. | Reply
ΣΩΣΤΟΣ
image description ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ | Οκτωβρίου 19, 2012 2:44 μ.μ. | Reply
Ο υπάλληλος του ΙΚΑ που έγραψε την ανακοίνωση και ο διοικητής που την υπογράφει πληρώνονται;
image description ZAKU | Οκτωβρίου 19, 2012 2:07 μ.μ. | Reply
Η μηνιαία υποβολή από μισθολογική περίοδο Οκτωμβρίου 2012 και η καταβολή εντός του πρώτου πενθήμερου του επόμενου μήνα των ασφαλιστικών εισφορών τους μάρανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description KALLIANIOTISP | Οκτωβρίου 19, 2012 2:32 μ.μ. | Reply
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΔ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΕΣΩ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΗΔΗ.ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΝΩΔΙΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!
image description ASMANIDIS | Οκτωβρίου 19, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
στείλε τώρα τις απδ που λίγουν στο 1 (λόγω κυριακής)...κ από δευτέρα στέλνεις κ τις υπόλοιπες...
image description vasilis | Οκτωβρίου 19, 2012 2:04 μ.μ. | Reply
ποφεε+οεε ανακοινωσαν οτι όσοι θέλουν μπορουν να μην στείλουν ΑΠΔ!!!!!!!
image description ουφ..... | Οκτωβρίου 19, 2012 2:39 μ.μ. | Reply
παιδιά, η ανακοίνωση λέει τα εξής:
1. όποιος έστειλε ΑΠΔ με τα μειωμένα ποσοστά δεν κάνει τίποτα (η διόρθωση θα γίνει από το ΙΚΑ)
2. όποιος έχει ήδη πληρώσει τις εισφορές του Σεπτεμβρίου υπολογισμένες με τα μειωμένα ποσοστά, έχει περιθώριο μέχρι τις 30/11 να πάει να πληρώσει τη διαφορά χωρίς προσαύξηση.
3. όποιος δεν έχει πληρώσει ακόμη εισφορές, τις πληρώνει μέχρι το τέλος του μήνα υπολογισμένες με τα παλιά ποσοστά
4. δεν κάνει καμία απολύτως αναφορά σχετικά με παράταση για τις ΑΠΔ που δεν έχουν ακόμη υποβληθεί
image description ASMANIDIS | Οκτωβρίου 19, 2012 2:03 μ.μ. | Reply
ευτυχώς σιγά σιγά μαζευόμαστε αρκετοί που καταλαβαίνουμε το τι λέει η ανακοίνωση...γιατί θα ανησυχούσα σιγά σιγά...βλέπωντας ότι αρκετοί ακόμα αναρωτιούνται το τι λέει η ανακοίνωση...
image description ΧΡΙΣΤΙΝΑ | Οκτωβρίου 19, 2012 2:34 μ.μ. | Reply
λάθος καταλαβες δεν λεει κατι τετοιο!!! υποβολλη εισφορων δεν σημαινει πληρωμη εισφορων ή καταβολή. ΣΟΥ λεει πληρωσε οτι υποβαλλεις...την διαφορα μεχρι 30/11/2012. αν σημερα πας να υποβαλλεις ΑΠΔ δεν μπορείς να υποβάλλεις με μειωμένα %.
image description ASMANIDIS | Οκτωβρίου 19, 2012 2:07 μ.μ. | Reply
απλά έχω μία ένσταση (γιατί δεν ξέρω πως το εννοούν) με την παράταση στην καταβολή των εισφορών...
αν ισχύει για όλους ή για αυτούς που στείλανε τις "λάθος" απδ
image description xΧΡΙΣΤΙΝΑ | Οκτωβρίου 19, 2012 2:50 μ.μ. | Reply
ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ "ΟΥΦ" ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟς ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΦΕΣ!!! ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΑΚΥΡΟ!!!
image description ουφ..... | Οκτωβρίου 19, 2012 2:40 μ.μ. | Reply
ΧΡΙΣΤΙΝΑ, αν διαβάσεις παρακάτω αυτό το νόημα βγαίνει....
ASMANIDI, νομίζω οτι δεν συνδέει την καταβολή των εισφορών με τις ΑΠΔ....
image description ASMANIDIS | Οκτωβρίου 19, 2012 2:17 μ.μ. | Reply
ΟΥΦ...ξέρεις γιατί το υποψιάζομαι???
γιατί λέει "υποβάλει ήδη τρέχουσες εισφορές μηνός Σεπτεμβρίου 2012 με μείωση των εργοδοτικών εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ"...
στο "υποβάλει" κολλάω γενικά....θα έπρεπε να λέει "καταβάλει"...
οπότε υποθέτω ότι όσες απδ δεν έχουν σταλεί με τις μειωμένες εισφορές κ έχουν πληρωθεί (με τις μειωμένες εισφορές), δεν δικαιούνται την παράταση...
image description ουφ...... | Οκτωβρίου 19, 2012 2:51 μ.μ. | Reply
ASMANIDIS, έχεις απόλυτο δίκιο.... θα έπρεπε να λέει "καταβάλλει" για να είναι ξεκάθαρο. Αν διαβάσεις όμως τη συνέχεια ".....Για τους λοιπούς υπόχρεους εργοδότες οι τρέχουσες εισφορές μηνός Σεπτεμβρίου 2012 θα καταβληθούν σύμφωνα με τα ανωτέρω...." χρησιμοποιεί τη λέξη "καταβληθούν". Άρα, μάλλον ο φωστήρας που έγραψε την ανακοίνωση έκανε τη ζημιά.....
image description ΓΙΑΝΝΗΣ Ι. | Οκτωβρίου 19, 2012 2:22 μ.μ. | Reply
Εκτος απο τις διαβεβαιωσεις του ΟΕΕ δεν υπαρχει επισημη παραταση ακομα???
ποσο πολυ μας δουλευουνε πια??
image description NIKOS | Οκτωβρίου 19, 2012 2:28 μ.μ. | Reply
παντως ειναι απιστευτο. τοσοι ανθρωποι νοημονες, εξυπνοι, με πτυχια και μεταπτυχιακα, με χρονια εμπειρειας στο κλαδο και μια ανακοινωση του ΙΚΑ μας κανει να φαινομαστε σαν τους χαζους του χωριου. να συζηταμε και να προσπαθουμε τοση ωρα να αποκρυπτογραφησουμε τι θελει μας πει το ΙΚΑ. και τη λιγη λογικη και νοημοσυνη που μας εχει απομεινει θα τη χασουμε με αυτους που μπλεξαμε. και επειδη αρνουμαι να δεχθω οτι ειμαστε ολοι χαζοι μαλλον θα πρεπει το ΙΚΑ να δει τι ανοησιες γραφει και να βγαλει μια ανακοινωση της προκοπης. Ε! εκει στο ΙΚΑ ακουει κανεις ή αδικα φωναζουμε?
image description 969 | Οκτωβρίου 19, 2012 2:35 μ.μ. | Reply
Αγαπητοί πρόσφυγες στο taxheaven ξέρουμε πολύ καλά οτι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι λογιστές είτε υπέβαλαν είτε δεν υπέβαλαν ,υπολογίσαν μισθοδοσίες και ΑΠΔ με μειωμένες εισφορές και περιμέναμε για να υποβάλλουμε μέχρι να ξεκαθαρίσει το πράγμα. Χθες ξεκαθάρισε....
Δηλαδή να καταλάβουν οι πανεξυπνοι διοικητές πρόεδροι Υπουργοί και οι σχετικοί ΑΣΧΕΤΟΙ που αποφασίζουν , οτι υπάρχει πρόβλημα χρόνου και με αυτούς που δεν έχουν υποβάλλει. Οπως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και για το επόμενο που έρχεται για μηνιαία υποβολή ΑΠΔ και τα υπόλοιπα ανέφικτα που θα ισχύουν για την μισθοδοσία 10ου/2012..
Κατι επιπλέον για τους συναδέλφους που υπέβαλλαν με τις μειωμένες εισφορές : μακάρι να το διορθώσουν από το ΟΠΣ αλλά μήπως απλώς θα στείλουν με mail μήνυμα και δώσουν στο σύστημα του ΙΚΑ τις ΑΠΔ για διόρθωση ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ όπως συνήθως κάνουν? Οι συνάδελφοι ξέρουν πολύ καλά πόσος χρόνος απαιτείται για κάθε ένα από αυτά. Εάν το κάνουν αυτό και είναι μήνας Δηλώσεων , απογραφών , ισολογισμων , κτλ τι θα κάνουνε ? Μηπως για εμάς τους λογιστές η ημέρα διαρκει 40-50 ώρες αντί 24?
Για μια ακόμη φορά αποδεικνύεται πόσο μακρυα από την πραγματικότητα βρίσκονται όλα αυτα τα μυαλά που αποφασίζουν...
image description ! | Οκτωβρίου 19, 2012 2:24 μ.μ. | Reply
Εγώ τι να κάνω που έχω σοβαρότατο πρόβλημα με την ηλιθιότητα?
image description ΠΑΤΕΝΤΑΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 2:48 μ.μ. | Reply
Για όποιον ενδιαφέρεται να πάρει παράταση, είτε δώσουν είτε όχι, μπορεί να κάνει το εξής ΑΠΛΟ. Βρίσκετε το αρχείο της ΑΠΔ με όνομα CSL01 στο δίσκο σας, το ανοίγετε με το Notepad ή άλλο απλό editor (OXI WORD!) και αλλάζετε στην πρώτη γραμμή το όνομα του υποκαταστήματος του ΙΚΑ απο κεφαλαία Ελληνικά, σε μικρά Ελληνικά. Στην αποστολή της ΑΠΔ το ΙΚΑ θα την "πετάξει" με σφάλμα F109 στη γραμμή 1, (το πεδίο περιέχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες) και θα αναφέρει οτι η δήλωση ΔΕΝ ΠΑΡΣΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ αλλά πρέπει να επανυποβληθεί μέχρι 15/11, με τύπο δήλωσης 01.
image description tb | Οκτωβρίου 19, 2012 2:46 μ.μ. | Reply
παραταση ρεεεεεεε τωραααααααααααα να τελειωνουμε..........
image description ΑΠΟΡΗΜΕΝΟΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 3:19 μ.μ. | Reply
Πως θελετε να δωσουν παραταταση,τωρα ετοιμαζονται για την πληρωμη μεχρι τις 5 Νοεμβριου..
image description ΕΓΩ | Οκτωβρίου 19, 2012 3:27 μ.μ. | Reply
Όντως προχειρότητα, άλλα τι να πεις αυτό είναι το χαρακτηριστικό της χώρας μας άλλωστε... Η προχειρότητα................
image description agamemnon | Οκτωβρίου 19, 2012 3:55 μ.μ. | Reply
Δεν δίνει λύσεις η ανακοίνωση. Αποδεικνύει πως δεν έχουν αντιληφθεί το πρόβλημα. Οι μισθοδοσίες έχουν υπολογιστεί με μειωμένες εισφορές. Δεν είναι εύκολο να διορθωθούν μια προς μια για κάθε εργαζόμενο. Όπως θα τακτοποιήσουν κεντρικά όσες έχουν ήδη υποβληθεί, έτσι να κάνουν και με αυτές που θα σταλούν με μειωμένες εισφορές για τον Σεπτέμβριο. Επίσης, οι πελάτες μας έχουν ήδη ενημερωθεί και υπολογίσει το ποσό που ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να πληρώσουν μέχρι 31/10 με μειωμένες εισφορές. Άρα η παράταση για την υποβολή εισφορών μέχρι 30/11 θα έπρεπε να ισχύει για όλους. Μέχρι 31/10 να πληρωθούν οι εισφορές που ήδη έχουν προϋπολογιστεί και μέχρι 30/11 η διαφορά. Τόσο δύσκολο είναι να δοθούν οι απλούστατες αυτές λύσεις;
image description ??? | Οκτωβρίου 19, 2012 3:24 μ.μ. | Reply
έχω υποβάλει την ΑΠΔ, αλλά δεν έχω καταβάλει τις εισφορές Σεπτεμβρίου...τι πρέπει να καταβάλω?
image description .... | Οκτωβρίου 19, 2012 3:13 μ.μ. | Reply
τις εισφορές υπολογισμένες με τα παλαιά ποσοστά....
image description ??? | Οκτωβρίου 19, 2012 3:15 μ.μ. | Reply
ευχαριστω!
image description ThomasTaf | Οκτωβρίου 19, 2012 3:04 μ.μ. | Reply
Τι περιμένεις από ένα ίδρυμα και τον Διοικητή του ο οποίος έδινε συντάξεις σε 90,000 νεκρούς!!! ...
image description EP | Οκτωβρίου 19, 2012 3:09 μ.μ. | Reply
Εχω υποβάλλει ΑΠΔ με μειωμένες εισφορές και θα πληρώσω τον 09/12 κανονικά με τις παλιές εισφορές. Ελπίζω να κάνουν πράξη αυτό που λένε περί διόρθωσης.
image description Τοχοτις | Οκτωβρίου 19, 2012 3:16 μ.μ. | Reply
Καλα μας κάνουνε τέτοια ζώα που είμαστε και τα ανεχόμαστε.εγώ περιμένω ποτέ θα μπει φόρος και στο σεχ για να πάω να πάρω επιστροφή....
image description SAMOS | Οκτωβρίου 19, 2012 3:20 μ.μ. | Reply
Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ
image description ΑΣΧΕΤΟΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 4:22 μ.μ. | Reply
Αφού όλοι βγάζουν ανακοινώσεις, θα βγάλω και εγώ μία.
Δεν υποβάλω ΑΠΔ δεν πληρώνω εισφορές......!
Αφού ούτε σύνταξη θα πάρω, ούτε θα με φροντίσουν τα Νοσοκομεία (γιατί εκεί θα καταλήξουμε με την δουλειά που κάνουμε)........!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (έφαγα ληγμένο από ράφι Σ/Μ)
image description KKK | Οκτωβρίου 19, 2012 4:13 μ.μ. | Reply
ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΠΟΙΑ ΑΠΔ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ? ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ? Η ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ?
image description ΓΙΑΝΝΗΣ Ι. | Οκτωβρίου 19, 2012 4:13 μ.μ. | Reply
Βγηκε και η παρατα ,
Με το Γενικό Έγγραφο Γ99/1/183/19.10.2012 το Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. παρατείνει την υποβολή των Α.Π.Δ., Γ΄ τριμήνου 2012 και μηνός Σεπτεμβρίου 2012 Εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων και Οικοδομοτεχνικών Έργων, έως 16/11/2012, αποκλειστικά μέσω διαδικτύου, χωρίς την επιβολή κυρώσεων.
image description JOHN | Οκτωβρίου 19, 2012 4:08 μ.μ. | Reply
ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ,ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ , ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΓΓΡΑΦΟΥ (Γ99/1/183/19.10.2012 ) ??? ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΣΧΟΛΙΑ.
image description taxcare | Οκτωβρίου 19, 2012 4:17 μ.μ. | Reply
H πληρωμή του Σεπτέμβρη κανονικά ?
image description taxcare | Οκτωβρίου 19, 2012 4:11 μ.μ. | Reply
Άρα κύριοι του ΙΚΑ, θα προηγηθεί η υποβολή της ΑΠΔ του Οκτωβρίου από αυτής του Γ τριμήνου ?
image description AA | Οκτωβρίου 19, 2012 5:03 μ.μ. | Reply
ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΔ ΑΠΌ ΤΟΝ ΟΚΤΏΒΡΙΟ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΜΗΝΙΑΊΩς ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΈς ΘΑ ΠΛΗΡΏΝΟΝΤΑΙ ΜΈΧΡΙ ΤΙς 5 ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑ΄ΡΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ?
image description ΚΩΣΤΑΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 4:19 μ.μ. | Reply
εγω εχω μεχρι πριν καμια ωρα εστειλα ολες μου τις ΑΠΔ με τις μειωμενες εισφορες. φανταζομαι οτι το ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ θα μου τις επεξεργαστει και θα παω απλα να πληρωσω την διαφορα του 1,1% εως 30/11/12. δε πιστευω να εχω κανα προβλημα!!! γιατι δεν υπαρχει χρονος να ξαναβγαλω τη μισθοδοσια απο την αρχη προσαρμοζοντας το συστημα μου στα παλια δεδομενα!
image description ΚΟΥΝΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 5:26 μ.μ. | Reply
η ανεπάρκεια της δημόσιας διοίκησης σε όλο της το μεγαλείο. Απολαύστε την.............
image description ΕΛΕΝΗ | Οκτωβρίου 19, 2012 6:06 μ.μ. | Reply
Τελικά η μηνιαία υποβολή ΑΠΔ θα ξεκινήσει από τον Οκτώβριο? Οι προθεσμίες στο site του ΙΚΑ δεν αναφέρουν κάτι!!!!!!!!!!!!!
https://www.ika.gr/gr/infopages/news/apdsubdates_12.cfm
image description xristos58gr | Οκτωβρίου 19, 2012 6:45 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΣΩΣΤΑ ,,,,,,,,,ΠΑΡΑΤΑΣΗ Α Π Δ ΜΕΧΡΙ 16-11-2012.....ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ......
image description ΓΙΩΤΗΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 7:04 μ.μ. | Reply
η παραταση ειναι για ολες τις απδ ρε παιδια ,οσοι στειλανε με μειωμενα θα τα διορθωση το ικα,οι υπολοιπες θα σταλουν κανονικα χωρις την μειωση.υπαρχει καποιος που καταλαβε οτι δοθηκε παραταση για απδ που χρειαζονται διορ8ωση??? αφου την διορθωση θα την κανει το ικα μονο του.ειλικρινα ντρεπομαι που διαβαζω τετοια ερωτηματα απο επιστημονες.
image description BILL | Οκτωβρίου 19, 2012 7:28 μ.μ. | Reply
ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ.ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΠΤ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΔ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΣΑΝΕ ΚΑΙ ΣΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΜΠΗΚΕΣ 6.45 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΧΟΛΙΟ.ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΧΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΠΤ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΔ...
image description ΓΙΩΤΗΣ | Οκτωβρίου 19, 2012 7:47 μ.μ. | Reply
μονο ετσι ρε φιλε εξηγειται,αλλα οταν τα σχολια που αφορουν ενα θεμα συνεχιζονται ενω το θεμα εχει διαφοροποιηθει ειναι λογικο να μπερδευει καποιον.αν ειναι ετσι να γραφουν μνμ μονο οσοι διαβασουν μια ειδηση τις πρωτες ωρες οσοι την διαβασουμε μετα απο 4-5 ωρες θα πρεπει να ρωταμε αν απο το αρχικο θεμα εχει αλλαξει τιποτε.τι να πω.
image description κική | Οκτωβρίου 19, 2012 7:59 μ.μ. | Reply
αρχικά στό κείμενο δεν αναγραφόταν η τελευταία παράγραφος που αναφέρεται στην παράταση των ΑΠΔ...γι αυτό και τα σχόλια, επειδή οι συνάδελφοι αρχικά δεν γνώριζαν ότι θα δωθεί πάράταση.Η παράταση δώθηκε με δεύτερο έγγραφο του ΙΚΑ αργότερα,και προστέθηκε στην ήδη υπάρχουσα ανακοίνωση.
image description ΣΤΑΥΡΟΣ | Οκτωβρίου 20, 2012 11:07 μ.μ. | Reply
ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ, ΔΟΘΗΚΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΩΣ 16/11 ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΕΒΑΛΑΝ ΑΚΟΜΗ (ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΑΙΤ ΤΟΥ ΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΑΚΟΜΗ!!!), ΟΜΩΣ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΩΣ 31/10. ΤΟΤΕ ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ; ΑΝ ΒΓΕΙ Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Η ΑΠΔ; ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΙΑ: ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΩΣ 30/11; ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΣΩΣΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΩΝ ΗΔΗ ΥΠΟΒΛΗΘΕΝΤΩΝ ΜΕ ΤΑ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΔ Η ΜΟΝΟ ΤΟ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΝ 1,1% ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ (ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΔΗΛΑΔΗ) ΩΣ 31/10; ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...
image description Δημητρης | Οκτωβρίου 21, 2012 9:23 π.μ. | Reply
το νόημα της παράτασης οπως το καταλαβαίνω εγω είναι, οτι βγάλε σωστά την μισθοδοσία του σεπτεμβρίου (ολόκληρες τις εισφορές), πλήρωσε κανονικά μέχρι τέλος οκτωβρίου ( να πάρουν κ τα λεφτά), και την απδ στείλτην μεχρι τις 16/11 (δηλάδη δεν σε πιέζω να τις στείλεις τώρα κ χάσεις τον χρόνο σου τώρα που έχεις φπα,γεμη,πληρωμή ικα,εκτυπωσεις βιβλιων...κτλ,κτλ.. ) κάποιος που μπορεί να έχει 50 απδ σίγουρα θα διευκολυνθεί.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο