Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Αυξήσεις τιμολογίων και έκδοση των λογαριασμών ΔΕΗ κάθε μήνα, θέλει η τρόικα

Την ιδιωτικοποίηση των δικτύων της ΔΕΗ, την αύξηση των τιμολογίων, την έκδοση μηνιαίων λογαριασμών ηλεκτρικού ρεύματος για τους καταναλωτές αλλά και την πραγματοποίηση μίας συγκριτικής μελέτης για τις αμοιβές των υπαλλήλων της ΔΕΗ σε σχέση με τις άλλες χώρες της Ευρώπης ζητά η Τρόικα, ως προαπαιτούμενο για την εκταμίευση της δόσης των 31,5 δισ. ευρώ.
 
Οι εκπρόσωποι των δανειστών ζητούν από το υπουργείο Περιβάλλοντος την μεταφορά, εντός του μήνα, του πλειοψηφικού πακέτου του Ανεξάρτητου Διαχειριστή Μεταφοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΑΔΜΗΕ) στο Ταμείο Αξιοποίησης της Περιουσίας του Δημοσίου (ΤΑΙΠΕΔ), προκειμένου στη συνέχεια να περάσει σε ιδιώτες.
 
Σύμφωνα με την εφημερίδα "Δημοκρατία", για τους λογαριασμούς του ηλεκτρικού, η Τρόικα ζητά την έκδοσή τους σε μηνιαία βάση ή τουλάχιστον να πληρώνουν οι καταναλωτές την προκαταβολή κάθε μήνα και να εξοφλούν το λογαριασμό κάθε δίμηνο.
 
Παράλληλα η Τρόικα επανέρχεται και ζητάει σταδιακή κατάργηση των ρυθμιζόμενων τιμολογίων ηλεκτρικού ρεύματος. Στο πλαίσιο αυτό απαιτεί την έκδοση υπουργικής απόφασης μέσα στο Νοέμβριο του 2012 για τις αυξήσεις στα οικιακά τιμολόγια που θα ισχύσουν από την 1η Ιανουαρίου 2013.
 
Για το πρώην τέλος ΑΠΕ, που επιβαρύνει τους λογαριασμούς ώστε να επιδοτείται η παραγωγή από Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, οι εκπρόσωποι των δανειστών ζητούν την αναπροσαρμογή του ανά εξάμηνο.
 
Η κυβέρνηση, καλείται ακόμη, να παρουσιάσει μέσα στον επόμενο μήνα, συγκριτική μελέτη, με τις αμοιβές των υπαλλήλων της ΔΕΗ, σε σχέση με αντίστοιχες ευρωπαϊκές εταιρείες.
 
Σε ό,τι αφορά τις λιγνιτικές μονάδες της ΔΕΗ, η ομάδα Τόμσεν υποχρεώνει την κυβέρνηση να προετοιμάσει την πώλησή τους μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2013.


Πηγή: www.protothema.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΜΑΡΓΟ | Οκτωβρίου 16, 2012 1:32 μ.μ. | Reply
ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΗΠΟΣ ΘΕΛΟΥΝ????????
image description Game over...... | Οκτωβρίου 16, 2012 5:02 μ.μ. | Reply
Ελα μωρέ τώρααααα....ολο γκρίνια είστε.... Και τι το θέλουν το ρεύμα? Κοψτε το τελειως στους Ινδιάνους.... Δηλ. συγνώμμη, τοσες χιλιάδες χρονια που δεν υπήρχε ρευμα έπαθε τιποτα η ανθρωπότητα?????
image description DSTA | Οκτωβρίου 16, 2012 1:35 μ.μ. | Reply
ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΓΚΕΣ ΑΚΟΥΣΤΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ. ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΑΣ, ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΒΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ, ΘΑ ΣΑΣ ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ (ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ) ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΤΕ. . . . ! ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ " ΠΙΣΩ ΕΧΕΙ Η ΑΧΛΑΔΑ ΤΗΝ ΟΥΡΑ "
ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑΤΕ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΕΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙ, ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΑΣΕΤΕ . . . . ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ, ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΜΗ ΣΠΑΣΕΙ ΕΝΩ ΚΑΘΕΣΤΕ ΜΟΝΟ. . . !
image description Βουλευτής τα τελευταία 30 χρόνια | Οκτωβρίου 16, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
Προς το παρόν φιλαράκο μου η παροιμία "Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά" έχει ισχύσει μόνο για σας τα κορόιδα. Μας ψηφίσατε πρώτα, σας δώσαμε λίγη μαρμελαδίτσα κ αυτό ήταν όλο.. Τσιμπήσατε κυρίες μου. Τώρα τι μιξοκλαίγεστε; Δεν ξέρατε ότι εμείς είμαστε πολύ μεγάλοι απατεώνες ώστε να την πληρώσουμε μαζί με τους 1000δες μικρούς απατεώνες;; Εμ δεν ήξερες; Δεν ρώταγες;;; keep κλαψουρίζειν τώρα.. Αντε βγείτε κ σε καμία πλατεία.. προσοχή μην κάτσετε πολύ ώρα όμως κ κρυώσει η φασολάδα της μαμάς.
image description XRISA R | Οκτωβρίου 16, 2012 3:28 μ.μ. | Reply
Δεν κουνιέται φύλλο είπε ο ΤΟΜΣΕΝ.Και η όρεξή του για νέα μέτρα μεγαλώνει...Εμείς τι κάνουμε?
Δεν πρέπει να βγούμε μεθαύριο όλοι στους δρόμους για να μη λένε τουλάχιστον ότι δεν κουνιέται φύλλο?????????
image description XRHSTOS | Οκτωβρίου 16, 2012 4:17 μ.μ. | Reply
Οσο υπαρχει facebook και αλλα μεσα κοινωνικης δικτυωσης σε συνεργασια με την τηλεοραση.....μην περιμενετε ο κοσμος να κατεβει σε κανενα δρομο......... το καλοκαιρι οι "δηθεν" αγανακτισμενοι που ητανε? Διακοπες κανανε οπως ολοι μας........ για ποια κριση μιλαμε ρε παιδια? Ολα πανε μια χαρα....... Μη μου τον υπνο ταραττε ειναι ο λαος.......
image description JORDAN | Οκτωβρίου 16, 2012 4:56 μ.μ. | Reply
ΛΟΥΚΑΑΑΑΑΑΝΙΚΑΑΑΑΑΑ.......ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ,ΔΕΝ ΠΑΧΑΙΝΕΙ.....ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ!!!!!ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥ,ΣΠΕΥΣΤΕ ΤΑΧΕΩΣ....ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ ΑΜΕΣΑ!!!!ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ,ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ 15ΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΡΙΜΗΝΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ,ΤΙΣ ΓΥΑΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 5 ΚΙΛΩΝ....ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΤΕ ΜΑΓΚΕΣ.
image description Ναι Σε Ολα | Οκτωβρίου 16, 2012 5:17 μ.μ. | Reply
Καλά μιλάμε για πολύ καρπαζιά ,ο χατζιαβάτης της πολιτικής εχετε γίνει.Εχει μελανιάση ο σβέρκος σας απο την πολύ φάπα και λέτε και ευχαριστώ!!!! Επίσης σας προτείνω τα χωριά που έχουν λιγότερο απο 1000 κατοίκους να μην ηλεκτροδοτούνται γιατι είναι μεγάλο το κόστος και όσα χωριά και νησιά επιβαρύνουν τον προυπολογισμό να τα δώσουμε στους τούρκους για να επιβαρύνουν τον δικό τους προυπολογισμό...επισης προτείνω στις επόμενες εκλογές να τους ψηφίσετε τουλάχιστον 80 % απο εσάς!!!
image description ΣΥΡΙΖΑ ΜΟΝΟ!! ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ?? | Οκτωβρίου 16, 2012 6:02 μ.μ. | Reply
1) Για επιστροφή των κλεμμένων.......2) Αποκατάσταση και αυξησεις κιόλας στις συντάξεις.....3) Αυξήσεις στους αστυνομικούς (Ναι το ειπε και αυτό ΧΑΧΑΧΑ) ......4) Αυξηση στον βασικό μισθό.......5) Μονιμοποιηση όλων τον συμβασιουχων για μείωση της ανεργίας....6) Παρακράτηση των καταθέσεων απο 20,000 και πάνω για να δώσουμε δάνεια .....7) Φορολόγηση των πλουσιων κατα %.....8) Αύξηση της φορολογησης των ΑΕ......9) Εξοδο από το ΝΑΤΟ ......10) Ποινικοποίηση της τρόικας......11) Δάνεια απο τον Φιντέλ και τον Ούγκο......12) Συγκυβέρνηση με προοδευτικές δυνάμεις όπως το ΚΚΕ (δημοκρατικό φιλοευρωπαικό σύγχρονο κόμμα)......13) Επιστροφή των παράνομων επιδοτήσεων στην ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ.....14) Επιστροφή των κομμένων επιδοτήσεων στα κόμματα και κυρίως στον ΣΥΡΙΖΑ (Πρέπει να είμαστε ανεξάρτητοι απο το κεφάλαιο οποτε τα παίρνουμε απο τον προυπολογισμό)....θέλετε και άλλα???? Α ξέχασα......και δωρεάν γκλίτσες στο Σϋνταγμα γιατί τα πρόβατα ειναι πολλάαααα πάρα πολλάααααα