Ειδήσεις Υπενθυμίσεις

Ανοιχτή από σήμερα η πύλη για την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ

Σύμφωνα με τις Εγκυκλίους  17227/32/22.8.2012  και οίκ. 25932/12.10.2012 τα ηλεκτρονικά υποβαλλόμενα έντυπα είναι:

α) Ε3. Αναγγελία πρόσληψης,

β) Ε4. Πίνακας προσωπικού,

γ) Ε5. Αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού,

δ) Ε6. Καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου,

ε) Ε7. Βεβαίωση − Δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου,

στ) Ε8. Αναγγελία υπερωριακής απασχόλησης και

ζ) Ε9. Αίτηση για την έγκριση υπερωριακής απασχόλησης.

Πρόσβαση στο  σύστημα της ηλεκτρονικής υποβολής  έχουν μόνο οι εργοδότες οι οποίοι έχουν απογραφεί στο ΙΚΑ, δηλ. είναι εγγεγραμμένοι στα αντίστοιχα μητρώα εργοδοτών, και θα χρησιμοποιούν τον ίδιο συνδυασμό ονόματος και κωδικού χρήστη που έχουν στο ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Η γνωστοποίηση τυχόν μεταβολών στοιχείων των εργοδοτών στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καθορίζεται από τις σχετικές διατάξεις και γίνεται μέσα στις προβλεπόμενες προθεσμίες.

Με την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής υποβολής εκτυπώνεται αντίγραφο στο οποίο έχει αποδοθεί αυτόματα και αποτυπώνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία υποβολής. Οι εργοδότες χρησιμοποιούν τα αντίγραφα αυτά, αφού προηγουμένως έχουν νομίμως υπογραφεί και σφραγισθεί, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις πχ τα αναρτούν, τα τηρούν στο αρχείο τους, τα επιδεικνύουν, κοκ.

Η επισύναψη του ηλεκτρονικά σαρωμένου εντύπου με τις υπογραφές εργοδότη και εργαζόμενου ή με την έκθεση επίδοσης του δικαστικού επιμελητή είναι υποχρεωτική όταν υποβάλλεται καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου (έντυπο Ε6), ενώ είναι προαιρετική όταν υποβάλλεται αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού (έντυπο Ε5).

Σε περίπτωση κατά την οποία κάποιο έντυπο δεν μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά λόγω αδυναμίας συμπλήρωσης υποχρεωτικού πεδίου (πχ έλλειψη ΑΦΜ εργαζομένου) ή λόγω αδυναμίας επισύναψης του ηλεκτρονικά σαρωμένου εντύπου σχετικά με το έντυπο Ε6, θα ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία, μέσα στις νόμιμες προθεσμίες.

Σχετικός σύνδεσμος υποβολής




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ALONE^^ | Οκτωβρίου 15, 2012 12:32 μ.μ. | Reply
Δεν μπαίνεις μέσα.....ακόμα!
image description ALONE^^ | Οκτωβρίου 15, 2012 1:31 μ.μ. | Reply
και με chrome οκ.
image description egw | Οκτωβρίου 15, 2012 12:06 μ.μ. | Reply
Με Explorer δείχνει να μπάινει,με Mozilla έχει πρόβλημα...
image description spirosvii | Οκτωβρίου 15, 2012 12:36 μ.μ. | Reply
Δουλεύει! Το είπαν και το έκαναν! Μπράβο 21ος αιώνας!
image description spirosvii | Οκτωβρίου 15, 2012 12:58 μ.μ. | Reply
Με opera μπάινω
image description ΝΙΚ | Οκτωβρίου 15, 2012 12:25 μ.μ. | Reply
ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
image description JORDAN | Οκτωβρίου 15, 2012 1:38 μ.μ. | Reply
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ....Κάλλιο αργά παρά ποτε!!Πολύτιμο εργαλείο η στγκεκριμένη εφαρμογή.Μακάρι να σας δίνουμε συνέχεια συγχαρητήρια...μη νομίζετε πως χαιρόμαστε να σας τα χώνουμε,ούτε εμπαθείς είμαστε.Η κριτική μας θεωρώ πως είναι καλοπροαίρετη και αρκετά αντικειμενική.ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!
image description ARGITIS | Οκτωβρίου 15, 2012 1:45 μ.μ. | Reply
ΣΟΒΑΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΜΕ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ??? ΚΑΙ ΑΡΧΕΙΟ XML κλπ ΚΑΗΚΑΜΕΕΕΕΕ
image description Βασίλης | Οκτωβρίου 15, 2012 1:06 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι καλοί οι πανηγυρισμοί όμως να το δουλέψουμε πρώτα να δούμε τι είναι και μετά να βγάλουμε συμπεράσματα (Εγώ από πρώτη ματιά αυτό που είδα σε πρόσληψη είνα ότι ζητάει τη μάνα του και τον πατέρα του από στοιχεία , έχει και ερώτημα με την ΩΡΑ έναρξης εργασίας κατά την πρώτη ημέρα πρόσληψης)
πράγμα που μάλον σημαίνει ότι όλη η διαδικασία θα πρέπει να γίνει ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΝΤΑ
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Οκτωβρίου 15, 2012 1:53 μ.μ. | Reply
ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ
?
image description EFH | Οκτωβρίου 15, 2012 1:18 μ.μ. | Reply
xρησιμοποιούμε τους κωδικούς του ΙΚΑ
image description georkar | Οκτωβρίου 15, 2012 1:48 μ.μ. | Reply
OK
ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΠΙΟ ΠΡΙΝ!!!
image description picos | Οκτωβρίου 15, 2012 1:30 μ.μ. | Reply
μην ειμαστε αρνητικοι , βημα μπροστα ειναι .Προτιματε να την αραζετε στην ουρα στην επιθεωρηση και στον Οαεδ κλπ οχι μονο οατν τα καταθετετε αλλα και οταν τα αναζητατε?
.Τα περισσσοτερα προγραμματα μισθοδοσιας θα ειανι συμβατα και θα τα στελνουμε αυτοματα εφοσν κανουμε σωστα μια καταχωρηση στο προγραμμα μας.Καντε την πραξη και θα δειτε πιος κερδιζει
image description ALEXF | Οκτωβρίου 15, 2012 2:52 μ.μ. | Reply
ΖΗΤΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΟ ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΟΥΡΕΣ ΚΛΠ...
image description ΤΑΣΟΣ | Οκτωβρίου 15, 2012 2:03 μ.μ. | Reply
Η ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ?????
image description miltos | Οκτωβρίου 15, 2012 2:55 μ.μ. | Reply
Θα αρχίσουμε τώρα με explorer και mozila να μπαίνει και με chrome & opera κ.λ.π. να μην μπαίνει............... ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΊΟ ΣΟΥ............
image description Βασίλης | Οκτωβρίου 15, 2012 2:04 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι το πρόβλημα σε όλη τη διαδικασια δεν είναι αν ποιά θα είναι πιο εύκολη με την ηλεκτρονική υποβολή , που σίγουρα θα είναι , ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ότι με αφορμή το ότι το διαδίκτυο λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο καθώς και Κυριακές - αργίες θεωρούν ότι και αυτοί που το χρησιμοποιούν κάνουν το ίδιο , δηλ με λίγα λόγια θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι όλο το 24ωρο 365 μέρες το χρόνο να κάνουμε προσλήψεις ή να καταθέτουμε καταστάσεις αλλαγής ωραρίου που θα θέλει το κάθε μπάρ ή ξενοδοχείο πελάτης μας !!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ........ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΕΣΤΕ ....... ΚΑΙ ΝΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΓΙΑ ΑΠΕΡΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ .................ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΔΗΜΟΣ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΠΕΡΓΙΑ ΧΑΝΟΥΝ 50 ΕΥΡΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΟΛΑ...
image description JOHN | Οκτωβρίου 15, 2012 2:54 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΡΕΠΟ ΠΩΣ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ...
image description MARIO | Οκτωβρίου 15, 2012 3:25 μ.μ. | Reply
Ρε Γαμώτο έπρεπε να έρθει ο Τόμσεν, το ΔΝΤ και να φτάσουμε στα πρόθυρα της χρεοκοπίας, για να αρχίζουμε να κάνουμε τα αυτονόητα
image description ΓΕΩΡΓΙΑ | Οκτωβρίου 15, 2012 3:42 μ.μ. | Reply
Καλη η σκεψη να τα στελνω απο το γραφειο αλλα ακομα ακλυτερα να μπορουσα να τα στελνω και 2 μερες πριν με την σωστη ημερομηνια πραγμα το οποιο δεν γινετε πρεπει δηλαδη να παω στην ταβερνα την ΚΥΡΙΑΚΗ το μεσημερι και να κανω προσληψη γιατι δεν γινετε διαφορετικα ελπιζω ομως οτι θα το καταλαβουν και θα το διορθωσουν διαφορετικα χαθηκαμε.....
,
image description theopax | Οκτωβρίου 15, 2012 3:29 μ.μ. | Reply
Ρε παιδιά εγώ δεν μπορώ να μπω...
image description FROUFROU | Οκτωβρίου 15, 2012 4:16 μ.μ. | Reply
Για να καταχωρησουμε την ετησια κατασταση προσωπικου πρεπει δλδ να φανει με αρχειο.Μια μια καταχωρηση δεν την δεχεται?
image description NIKOS | Οκτωβρίου 15, 2012 4:40 μ.μ. | Reply
παω να στειλω μια τροποποιητικη κατασταση ωρων εραγσιασ λογω αλλαγησ μισθου με σημερινη ημερομηνια. ανεβαζω το αρχειο και βαζω το νουμερο της αρχικης αλλα δεν μου το παιρνει γιατι δεν βλεπει την αρχικη κατασταση καθως θελει και η αρχικη να εχει υποβληθει μεσω internet αλλα αφου η αρχικη εχει παει στο ΣΕΠΕ τι γινεται?
image description FROUFROU | Οκτωβρίου 15, 2012 4:52 μ.μ. | Reply
φτου και απο την αρχη
image description theopax | Οκτωβρίου 15, 2012 4:27 μ.μ. | Reply
Ρε παιδιά τι Chrome ξεchrome ή Explorer και Αλεποφωτιά ΔΕΝ μπαίνω!!!
image description theopax | Οκτωβρίου 15, 2012 4:19 μ.μ. | Reply
Μου φαίνεται ΔΕΝ παίρνει Ελληνικά...
image description AGGELA | Οκτωβρίου 15, 2012 4:39 μ.μ. | Reply
Εγώ μπηκα να καταχωρήσω τροποιητικο πινακα ως προς μισθό και ωραριο , μου ζητα πρωτοκολο αρχικου , βαζω το πρωτοκολο που πηρα απο επιθεωρηση και την ημερομηνία (πριν μερικες μερες), αλλα το συστημα δεν προχωρα γιατι δεν αναγνωρίζει το χειρογραφο πρωτοκολο . Τι κανουμε αραγε σστην περίπτωση αυτή ??? Αδυναμια του συστήματος??? Εχει κανεις καμιά ιδέα???
image description valantis | Οκτωβρίου 15, 2012 5:55 μ.μ. | Reply
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω μπορω να φορτωσω το αρχειο για καταγγελια συμβαης?
image description valantis | Οκτωβρίου 15, 2012 6:56 μ.μ. | Reply
θελω να πως θα μετατρεψω την καταγγελια συμβασης και τα υπολοιπα εγγραφα σε αρχεια αφου εκτυπονονται σε χαρτι or θα κανω σε μορφη pdf αρχειο και μετα θα μετατρεπω σε xml που ζηταει και ενα ακομα ερωτημα εχω μια απολυση με 10 του μηνα μπορω να την καταθεσω ηλεκτρονικα ??
image description MIXALHS | Ιανουαρίου 16, 2013 4:02 μ.μ. | Reply
Τελικα εχουμε κανενα νεο με τα εντυπα ? οι εταιριες λογισμικου δεν εχουν ετοιμασει τιποτε ακομη και ειμαστε στα μεσα Ιανουαριου ...
image description Ελενα | Οκτωβρίου 15, 2012 6:59 μ.μ. | Reply
Προσπάθησα να μπω με τους κωδικούς τους οποίους χρησιμοποιώ για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΙΚΑ και δεν μπορώ.....μήπως γνωρίζει κανείς τον λόγο;;; Το όνομα χρήστη και ο κωδικός πρόσβασης είναι στα ελληνικά...λέτε να φταίει αυτό;;;;
image description theopax | Οκτωβρίου 16, 2012 10:10 π.μ. | Reply
Εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα. Νομίζω δεν αναγνωρίζει τα Ελληνικά πολύ "έξυπνο " το κάνανε...
image description Elena 2 | Οκτωβρίου 15, 2012 8:17 μ.μ. | Reply
πολύ εξυπνο να ονομαστουν τα έντυπα Ε3, Ε5, Ε9 κλπ. Καθόλου δεν θα μπερδευτούμε. Αλλες ιδέες???
image description Μπουρλότο | Οκτωβρίου 16, 2012 9:53 π.μ. | Reply
Τελικά δέχεται χειρόγραφα πρωτόκολλα ή εμείς που έχουμε πελάτες φροντιστήρια θα περιμένουμε τον επόμενο Σεπτέμβριο για το πάρουμε από την αρχή????.....ανάθεμα!!!
image description Νικόλας Μάμαλος | Οκτωβρίου 16, 2012 10:50 π.μ. | Reply
Στο Ε6 Καταγγελία Σύμβασης - αφου έδωσα όλα τα στοιχεία και πάτησα ΄΄ Ελεγχος΄΄ βγάζει το μήνυμα ''για να συνεχίζεται πρέπει να διορθώστε τα παρακάτω λάθη . Ο Κωδικός δεν υπάρχει'' .
Τηλεφώνησα στον ΟΑΕΔ και η απάντηση ηταν δεν ξέρουμε , το έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρεία και συγκεντρώνουμε τα προβλήματα για να τα παραδώσουμε .
Προς τι οι '' μεγαλοστομίες ΄΄
image description paris | Οκτωβρίου 17, 2012 8:50 π.μ. | Reply
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΚ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ Α.Π. ΚΑΙ ΙΣΧΥ...ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ?
image description nava | Μαΐου 14, 2013 10:40 π.μ. | Reply
γιατι εχει διαφορετικους κωδικους ειδικοτητας σε σχεση με το ικα; υποτιθεται οτι ολα αυτα συνδεονται και θα ηταν ιδια. και εκτος του οτι ειναι διαφορετικοι κωδικοι εχουν και διαφορετικη περιγραφη.... αντε να τους βρεις
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο