Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Παράνομη απασχόληση αποκλειστικών νοσοκόμων

Σε αιφνιδιαστικό έλεγχο της Ε.ΥΠ.Ε.Α. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και του ΣΕΠΕ με συνοδεία της αστυνομίας το βράδυ της 09/10/2012 σε Νοσοκομεία της Αττικής, της Θεσσαλονίκης και των Ιωαννίνων διαπιστώθηκε η απασχόληση εκατόν τριάντα τριών (133) ανασφάλιστων αλλοδαπών, ως αποκλειστικών νοσοκόμων, χωρίς πιστοποιητικά υγείας και νομιμοποιητικά έγγραφα παραμονής και εργασίας.

Στα γραφεία προϊσταμένων βάρδιας των Νοσοκομείων δεν τηρούνταν στοιχεία παρουσίας των παράνομων αλλοδαπών στους θαλάμους ασθενών.

Από την αστυνομική δύναμη συνοδείας των κλιμακίων ελέγχου πραγματοποιήθηκαν συλλήψεις και προσαγωγές.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Giorgos | Οκτωβρίου 12, 2012 9:43 π.μ. | Reply
Ρατσιστες!! Σαν δεν ντρεπεστε!! Οι αλλοδαπες αυτες οχι απλα δουλευουν αλλα κανουν και κουμαντο μεσα στα νοσοκομεια με υφος οχι γιατρου αλλα υφος διευθυντη νοσοκομειου... Αν πλακωσεις στο ξυλο καμια απο αυτες θα εισαι χρυσαυγητης ρατσιστης και χιτλερικος...
image description Αθηναιος πολιτης | Οκτωβρίου 12, 2012 9:18 π.μ. | Reply
Απο το τροπο που μιλας φαινετε αν εισαι χρυσαυγητης, μην ψαχνεις αλλοθι μεγαλε !
image description 2465 | Οκτωβρίου 12, 2012 10:41 π.μ. | Reply
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ.ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ?
image description NO MONEY NO HONEY | Οκτωβρίου 12, 2012 11:22 π.μ. | Reply
http://news247.gr/eidiseis/koinonia/12_oktwvrioy_toy_44_h_apeleytherwsh_ths_athhnas_apo_toys_nazi.1966215.html Γιώργο, προσεχε μην σκίσεις κανα καλσόν που θα δείρεις και γυναίκα...
image description giorgos | Οκτωβρίου 12, 2012 12:40 μ.μ. | Reply
Μάλλον δεν είχατε ποτέ συγγενή και δεν ξέρετε πως λειτουργεί το σύστημα... Στα Νοσοκομεία υπάρχουν διαθέσιμοι αποκλειστικοί νοσοκόμοι και Έλληνες που έχουν βγάλει το ΤΕΙ νοσηλευτικής και αλλοδαπές ... η Ελληνίδα ζητάει 50 ευρώ γιατι έχει και ασφάλεια η αλλοδαπή 20 γιατί είναι μαυρα... Υπάρχει και η τσατσά όλων τον αλλοδαπών που κανονίζει ποια θα πάει που... κι αν δεν πάρεις αλλοδαπή την έβαψες...
Και η προσωπική μου εμπειρία... Ηταν ο Πατέρας μου με Καρκίνο .... και είχα επιλέξει τις τελευταίες του στιγμές να είμαι μαζί του.. έρχεται η τσατσά και μου προτείνει να πάρω νοσοκόμα... τις λέω όχι και μου απαντάει... κάτσε εδώ σαν τον χαζό όλο το βράδυ για να γλυτώσεις 20 ευρώ...
η απάντηση μου δεν θα έπρεπε να είναι ένα χαστουκι??? θα ήμουν ρατσιστής και μισογύνης αν της το έριχνα ε?? Αν ήταν όμως Ελληνίδα θα μου λέγατε όλλοι μπράβο!! που χαστούκισα μια φοροφυγά και ανασφάλιστη που κάτι τέτοιες φταίνε που είμαστε τώρα εδώ...
image description CharlieBlue | Οκτωβρίου 12, 2012 3:48 μ.μ. | Reply
Αν κατάλαβα καλά, το μένος σας εναντίων των νοσοκόμων οφείλεται στην αδιαφορία και αναίδεια που επέδειξαν στο πρόσωπό σας, και όχι στην ιδιότητα του αλλοδαπού. Σας δικαιολογώ να αντιδράσετε ακραία - έναντι ελλήνων και ξένων αγενών εξίσου - καθώς, υπό το βάρος των καταστάσεων, βρεθήκατε σε σύγχυση και αγανάκτιση.
image description spirosp | Οκτωβρίου 12, 2012 10:47 π.μ. | Reply
Δεν αντιλέγω, καλά κάνουν και τις συλλαμβάνουν. Αλλά αλήθεια γιατί αναγκάζονται οι συγγενείς των ασθενών να απασχολήσουν αποκλειστικές νοσοκόμες....? Μήπως γιατί οι νοσοκόμες των νοσοκομείων δεν επαρκούν ή δεν κάνουν καλά την δουλειά τους...? Πόσο είναι το κόστος για να απασχολήσεις κάποιος νόμιμα μια αποκλειστική νοσοκόμα....? Μπορούν οι συγγενείς των ασθενών μαζί με όλα τα φακελάκια που αναγκάζονται να δώσουν, να επωμιστούν αυτό το κόστος...?
image description ΓΙΩΤΗΣ | Οκτωβρίου 12, 2012 12:12 μ.μ. | Reply
spirosp τα ειπες ολα φιλε ,αλλα δεν υπαρχει πλεον κρατος δικαιου και κοινωνια προνοιας υπαρχει εισπρακτικος μηχανισμος μονο για να σωθουν οι τρεπεζες της ευρωπης τπτ αλλο.
image description giorgos | Οκτωβρίου 12, 2012 12:48 μ.μ. | Reply
Και κάτι ακόμα.. αν την δουλειά του λογιστή την έκαναν παράνομα Πακιστανοί θα τον βρίζαμε όλοι...
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Οκτωβρίου 12, 2012 1:53 μ.μ. | Reply
ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΠΛΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 20-30 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ...ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ 25-30
ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΑΥΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 250-300 ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ... Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ΛΑΜΟΓΙΟ ... ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ ΑΝΕΤΑ ΘΑ ΞΟΔΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΣΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ -ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ 100-150 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ..... ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΖΕΝΤΛΕΜΑΝ......ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΧΕΡΗΣ......
image description ssssht - μην μας ξυπνάς | Οκτωβρίου 12, 2012 3:24 μ.μ. | Reply
οι 300 φταίνε για όλα
image description NIKOSPETSAS | Οκτωβρίου 12, 2012 3:41 μ.μ. | Reply
"Από την αστυνομική δύναμη συνοδείας των κλιμακίων ελέγχου πραγματοποιήθηκαν συλλήψεις και προσαγωγές."
Δηλαδή υπήρχαν κατάκοιτοι ασθενείς την νύκτα με μια νοσοκόμα την οποία συνέλαβαν και έμειναν να περάσουν την νύκτα μόνοι τους ... όποιος είχε δικό του άνθρωπο σε νοσοκομείο σε κρίσιμη κατάσταση καταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό !
image description gkazan | Οκτωβρίου 12, 2012 6:39 μ.μ. | Reply
Είδες πως πιάνεις τα "μαύρα" και μειώνεις και τον συνταξιοδοτούμενο πληθυσμό; Τελική Λύση λέμε....
image description KOSMASKOSMIDIS | Οκτωβρίου 12, 2012 9:55 μ.μ. | Reply
Κάποιοι ή κάποιες εκμεταλεύονται την ανυπαρξία κράτους (σε όλες του τις μορφές) και προσπαθούν άλλοτε να βγάλουν τα προς το ζειν και άλλοτε να αισχροκερδίσουν ή να πλουτίσουν σε βάρος άλλων συμπολιτών. Στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι οι κυρίες αυτές ανήκουν στην πρώτη περίπτωση οπότε δεν μπορεί να τις κατηγορήσει κανένας εύκολα. Σε κάθε περίπτωση όμως το κράτος με την ανυπαρξία του είναι αυτό που φταίει και οδηγεί σε παρόμοιες συμπεριφορές (φοροδιαφυγής, εισφοροδιαφυγής και γενικά αποφυγής οτιδήποτε επιβάλλει)
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ...!!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο