Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Επιστολή του Συλλόγου Λογιστών Θήρας σχετικά με την απόσυρση τροπολογίας για τη μείωση των εργοδοτικών εισφορών

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΗΡΑΣ
ΦΗΡΑ 84700 ΘΗΡΑ                                                             
Α.Φ.Μ. 099638611 – Δ.Ο.Υ. ΘΗΡΑΣ                                             
ΤΗΛ. 22860 33939 FAX 22860 34286
E-MAIL συλλόγου: [email protected] 
E-MAIL Διοικητικού Συμβουλίου: [email protected] 

Αρ. Πρωτ.:   19
Ημερομηνία: 11 Οκτωβρίου 2012

ΠΡΟΣ:

ΥΠΟΥΡΓΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ, κ. Ιωάννη Βρούτση, Σταδίου 29, 105 59 Αθήνα. Τηλ: 210 3368252, 210 3368354. Φαξ: 210 3244377

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

1. TAXHEAVEN  Κόμβος φορολογικής και λογιστικής ενημέρωσης, υπεύθυνο δημοσιεύσεων Άνδρου 2 11257 Αθήνα, τηλ:210 8223705 φαξ : 210 8227913 e-mail: [email protected] 
2. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ Κάνιγγος 27, 106 82 Αθήνα, Τηλ. 210 3810081, Fax. 210 3801227, e-mail [email protected] 
3. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ Γαμβέτα 4, 106 78 Αθήνα, Τηλ. 210 3826627 Φαξ: 210 3826928, e-mail [email protected] , [email protected] 
4. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) Ιουλιανού 42-46 10434 Αθήνα. Τηλ: 2108253445 Φαξ: 2108253446 e-mail: [email protected] 
5. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, Μητροπόλεως 12-14, 105 63, Αθήνα, Τηλ. 210 5202250-60, Fax. 210 5229167, e-mail. [email protected] 

ΘΕΜΑ: Απόσυρση τροπολογίας για τη μείωση των εργοδοτικών εισφορών

Κύριε Υπουργέ,

Εν αντιθέσει με όλους αυτούς που διαχειρίζονται τις Εθνικές μας υποθέσεις και προσπαθούν απεγνωσμένα να «σώσουν» την πατρίδα, θα πρέπει να σας ενημερώσουμε ότι το σύνολο των λογιστών της χώρας που επαγγελματικά δραστηριοποιούνται, δεν είναι αγράμματοι, ανεύθυνοι και ηλίθιοι επαγγελματίες ώστε να περιπαίζονται καθημερινά από νομοθετικά παιχνιδάκια που αβασάνιστα εφαρμόζετε.

Ο Διοικητής του ΙΚΑ κύριος Ροβέρτος Σπυρόπουλος ανάρτησε την 20η Σεπτεμβρίου 2012 στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ το κατωτέρω δελτίο τύπου: 


Κατάργηση εργοδοτικών εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ

Δελτία Τύπου
 
Αθήνα, 20 Σεπτεμβρίου 2012
Δελτίο Τύπου

Κατάργηση εργοδοτικών εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ

Από τη Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ανακοινώνεται ότι, από 1/9/2012 βάσει των διατάξεων του άρθρου 1 παρ. 6 του Ν.4046/12 (ΦΕΚ28/τ.Α'/14-2-2012)καταργούνται οι Εργοδοτικές Εισφορές Υπέρ του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και Εργατικής Εστίας (ΟΕΕ) κατά ποσοστό 0,75% και 0,35% αντίστοιχα.

Συνεπώς, ασφαλιστικές εισφορές περιόδων ασφάλισης από 1/9/2012 και εφεξής θα καταβάλλονται μειωμένες κατά 1,10%, όσον αφορά στην εργοδοτική εισφορά, σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Επισημαίνεται ότι, οι εισφορές ασφαλισμένου υπέρ των ανωτέρω καταργηθέντων Οργανισμών εξακολουθούν να καταβάλλονται κανονικά.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ       

ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ           


Βάσει του ανωτέρω Δελτίου Τύπου όλες οι εταιρείες παραγωγής λογισμικού μισθοδοσίας εξέδωσαν νέες εκδόσεις και το πλήθος των λογιστών υπολόγισε τις μισθοδοτικές καταστάσεις του Σεπτεμβρίου, ενώ πολλοί συνάδελφοι έχουν ήδη αποστείλει τις Α.Π.Δ. του 3ου τριμήνου 2012. 

Επειδή οι περισσότεροι από αυτούς που διοικούν αυτή την χώρα όταν περιφέρονται στα τηλεοπτικά κανάλια και επιχειρηματολογούν μεταξύ άλλων αστοχιών αναφέρουν την ατάκα «…ο Έλληνας της τελευταίας στιγμής», θα πρέπει να λάβετε πολύ σοβαρά υπόψη σας ότι σήμερα, στην κατάντια που έχει περιέλθει η χώρα τα τελευταία χρόνια, όποιος συνάδελφος λογιστής καταθέτει οποιοδήποτε έγγραφο προγενέστερα της καταληκτικής του ημερομηνίας χαρακτηρίζεται ηλίθιος. 

Επίσης δεν έχετε λάβει υπόψη σας, ότι το σύνολο των τουριστικών εποχικών επιχειρήσεων, για τους εποχικούς υπαλλήλους των οποίων οι συμβάσεις εργασίας έληξαν, έχουν ήδη υπολογίσει τη μισθοδοσία Σεπτεμβρίου, συμπεριλαμβανομένων και των αναλογούντων δωροεπιδομάτων. Επομένως, με την απόσυρση της τροπολογίας, εξαναγκάζετε όλους τους συνάδελφους να επανυπολογίσουν τις μισθοδοτικές περιόδους του Σεπτεμβρίου, του Οκτωβρίου, το Επίδομα Αδείας, την Αποζημίωση Αδείας και το Δώρο Χριστουγέννων, φροντίζοντας να γεμίσετε το χρόνο τους, λες και δεν έχουν άλλες υποχρεώσεις. 

Αυτό δε, ακόμη κι αν οι συνάδελφοι θέλουν, δεν είναι σε θέση να το πραγματοποιήσουν αυτήν τη στιγμή γιατί θα πρέπει να περιμένουν τις εταιρείες παραγωγής λογισμικού να διορθώσουν ξανά τις εκδόσεις τους με τα νέα ποσοστά, ενώ ήδη καταφθάνει η πρώτη καταληκτική ημερομηνία κατάθεσης Α.Π.Δ. που είναι η 21η Οκτωβρίου 2012.

Θα θέλαμε λοιπόν, αν όλα τα ανωτέρω δεν σας φαίνονται κινέζικα και τα καταλαβαίνετε, να σοβαρευτείτε επιτέλους και να μην προβαίνετε σε ενέργειες σχεδιασμένες επί γονάτου. Καλό δε, θα ήταν να συνεργαστείτε και με τον Διοικητή του ΙΚΑ και να προβείτε σε δημόσια από κοινού δήλωση για να ενημερώσετε τους λογιστές στο πώς θα πρέπει να αντιμετωπίσουν αυτό το μπάχαλο που προκαλέσατε, δεδομένου ότι μετά τον εξαναγκαστικό επανυπολογισμό που επιβάλλετε, θα πρέπει όλοι οι συνάδελφοι να ενημερώσουν εκ νέου τις επιχειρήσεις για τις ασφαλιστικές διαφορές που προκύπτουν από την απόφασή σας για απόσυρση της τροπολογίας. 

Εύλογο είναι το ερώτημα που γεννάται όταν το Υπουργείο σας και ο διοικητής του ΙΚΑ βιάζονται να δημοσιεύσουν οδηγίες χωρίς αυτές να έχουν κατοχυρωθεί νομοθετικά, στο κατά πόσο θα πρέπει οι εργοδότες να συνεχίζουν να πληρώνουν εισφορές για οργανισμούς που δια νόμου έχουν καταργηθεί. Εν τέλει ποια ελπίδα υπάρχει για να «σωθεί» αυτή η χώρα; 

Τέλος, απαιτούμε από εσάς, πέρα από μια δημόσια συγγνώμη προς τον κλάδο μας, να ενεργήσετε, έτσι ώστε να δοθεί ο απαιτούμενος χρόνος στους συναδέλφους για τον επανυπολογισμό της μισθοδοσίας, μεταθέτοντας τις καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής των Α.Π.Δ. και πληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών Σεπτεμβρίου και Οκτωβρίου, τουλάχιστον κατά ένα μήνα. Η απαίτησή μας αυτή ενισχύεται και από τις ασφυκτικές προθεσμίες που έχει προκαλέσει η υποχρέωση πληρωμής των ασφαλιστικών εισφορών του Οκτωβρίου στο πρώτο πενθήμερο του Νοεμβρίου.




Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.                                                
Αντώνης Κεφαλληνός                                                      
 
Ο Αντιπρόεδρος του Δ.Σ.
Ιωάννης Νανούρης

Ο Γραμματέας του Δ.Σ.                                            
Κων/νος Θεοδωρόπουλος                                 

Ο Ταμίας του Δ.Σ.
Ιωάννης Μουτσάτσος  

Το μέλος του Δ.Σ.
Αντώνιος Χάλαρης




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description stamatiski | Οκτωβρίου 11, 2012 2:42 μ.μ. | Reply
Πέστε τα ρε παιδιά.. Μπράβο.. είναι κι αυτό μιά παρηγοριά τουλάχστον.. κάποιος να τα λέει.
Δεν πρόκειται να σοβαρευτούνε ποτέ ρε γμτ.. τσάμπα παιδευόμαστε..

Ένας απο τους ηλίθιους...
image description Μάρκος Χ. | Οκτωβρίου 11, 2012 3:35 μ.μ. | Reply
Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι να αποδεικνύουν την σοβαρότητα στον χώρο μας σε αντίθεση, με τους πολιτευόμενους και μη κρατικοδίαιτους ή & το Οικον. Επιμελητήριο.
Παιδά καιρός να δούμε το Επιμελητήριο Επαγγελματιών Οικονομολόγων και Λογιστών.
image description ΣΟΦΙΑ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΑΠΟ ΝΙΚΑΙΑ | Οκτωβρίου 11, 2012 3:44 μ.μ. | Reply
Kε κΕΦΑΛΛΗΝΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ....
ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΦΑΝΗ ΑΝ ΑΝΤΙ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΣΟΦΙΑ ΑΠΟ ΝΙΚΑΙΑ ΕΓΡΑΦΑ ΣΟΦΙΑ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΗΡΑ...
ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ....
ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΑΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ....
ΛΟΓΙΑ ΣΤΑΡΑΤΑ ΤΣΕΚΟΥΡΑΤΑ ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ......
image description Maria_Alimos | Οκτωβρίου 11, 2012 4:28 μ.μ. | Reply
Έρχομαι και εγώ στην Σαντορίνη....Χειρότερα από τον Άλιμο δεν θα είναι...και θα έχουμε και Σύλλογο!!!! Κράτα θέση....!!!
image description ΝΙΚΟΣ | Οκτωβρίου 11, 2012 6:46 μ.μ. | Reply
ΣΟΦΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΣΟΥ....ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ...!
image description ΣΟΦΙΑ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΑΠΟ ΝΙΚΑΙΑ | Οκτωβρίου 12, 2012 8:45 π.μ. | Reply
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΧΑΛΙΕΣΑΙ ΑΔΙΚΑ...1ον ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ...(ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΟΥΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ) 2ον ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ 30 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΧΟΛΙΩΝ. ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ...ΚΡΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΝΑ ΚΛΕΨΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ. ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ (ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ) ΚΑΙ ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΤΩΡΑ....
image description COSTAS | Οκτωβρίου 11, 2012 3:26 μ.μ. | Reply
Αυτή η ανακοίνωση με εκφράζει απόλυτα.
image description ΧΡΕΟ | Οκτωβρίου 11, 2012 3:51 μ.μ. | Reply
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΚΟΜΑ . ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ.
image description JORDAN | Οκτωβρίου 11, 2012 4:46 μ.μ. | Reply
Μπράβο ρε συνάδελφοι....τα είπατε απλά και ουσιαστικά!!!Αυτή δυστυχώς είναι η αλήθεια οπως την περιγράφετε.Κι εγώ ένας απο τους ηλιθίους είμαι...
image description CSI | Οκτωβρίου 11, 2012 4:43 μ.μ. | Reply
Μόνο συγχαρητήρια μπορώ να πω για το κείμενο.
Είπαν οι "πατριώτες" του Υπουργού όσα όλοι μας θέλουμε να πούμε!!!
Μπράβο!!!
image description Χρήστος_Αθήνα | Οκτωβρίου 11, 2012 4:15 μ.μ. | Reply
Συγχαρητήρια στον Σύλλογο Θήρας.
Αμάν πια με τους άσχετους πολιτικούς...τους ανεπάγγελτους...τους τυχάρπαστους...
Έγινα ρεζίλι σε αλλοδαπούς πελάτες μου!!! Τους ενημέρωσα για την μείωση των εισφορών..και τώρα τι να τους πω και ποιος θα με πιστέψει? Λογικά ο αλλοδαπός θα θεωρήσει ότι δεν είχα καταλάβει και τώρα κατάλαβα το λάθος μου και το διορθώνω ρίχνοντας της ευθύνη στο Υπουργείο...
Τι να πει κανείς?????
image description Maria_Alimos | Οκτωβρίου 11, 2012 4:48 μ.μ. | Reply
και εγώ Χρήστο το ίδιο πρόβλημα έχω...πως να εξηγήσω στους πελάτες μου ότι δεν φταίω...και αλήθεια ποιος θα με πιστέψει...
image description Μαρία Κ | Οκτωβρίου 11, 2012 4:59 μ.μ. | Reply
Η πιο ωραία απάντηση που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια!!!
Συγχαρητήρια!!!
image description marinerD | Οκτωβρίου 12, 2012 9:50 π.μ. | Reply
πράγματι, η πιο ωραία απάντηση των τελευταίων χρόνων!!
εις ώτα μη ακουόντων όμως, δυστυχώς!!!!!
image description GR_45 | Οκτωβρίου 11, 2012 4:22 μ.μ. | Reply
Μπράβο!!! Αυτή είναι ανακοίνωση. Ειδικά στο σημείο που που αναφέρει ".... απαιτούμε από εσάς, πέρα από μια δημόσια συγγνώμη προς τον κλάδο μας, να ενεργήσετε,..." .
Η επόμενη κίνηση θα είναι η μη υποβολή ΑΠΔ από κανένα λογιστή!!!
Δεν πάει άλλο...θα πρέπει και εμείς να κάνουμε μια φορά την επανάσταση μας.
Μας έχουν τρελάνει...αλλαγή στην αλλαγή...διόρθωση στην διόρθωση,....και όλα την τελευταία στιγμή!!!
image description Maria_Alimos | Οκτωβρίου 11, 2012 4:25 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ 100%.
image description Πηγή Σ. | Οκτωβρίου 11, 2012 4:07 μ.μ. | Reply
Συγχαρητήρια στους συντάκτες του κειμένου! Αυτή η γλώσσα τους αρμόζει! Χίλια μπράβο!
image description M | Οκτωβρίου 11, 2012 4:51 μ.μ. | Reply
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ, ΠΟΦΕΕ ΚΛΠ. ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΜΑΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ !
ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!
image description JONNYJ | Οκτωβρίου 11, 2012 5:13 μ.μ. | Reply
χιλια μπραβο!!!
image description dimniarxos | Οκτωβρίου 11, 2012 5:58 μ.μ. | Reply
ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΤΑ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ. ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΞΤΡΑ ΑΜΟΙΒΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ
image description georgiosk | Οκτωβρίου 11, 2012 6:20 μ.μ. | Reply
Και πάλι μια επιτυχημένη παρεμβαση. Μπορώ να γίνω μέλος σας;
image description taxcare | Οκτωβρίου 11, 2012 7:18 μ.μ. | Reply
Γράφετε μέλη από Αθήνα ?
image description SARAKINOS | Οκτωβρίου 11, 2012 7:32 μ.μ. | Reply
Δεν αρκεί ένα "Μπράβο" στους συναδέλφους της Σαντορίνης. Σε αυτούς οφείλουμε το ότι η αγωνία του κλάδου μας φτάνει μέχρι τα αυτιά των αρμόδιων για τις ανακόλουθες αποφάσεις που λαμβάνονται στο πόδι , ανάλογα με τα κέφια του κάθε εισηγητή. Λένε τα πράγματα με το όνομά τους, με σωστά επιχειρήματα αποδείχνουν ότι είναι ανεφάρμοστες οι αλλοπρόσαλλες αποφάσεις τις διοίκησης, που ταλαιπωρούν όχι μόνο τους συναδέλφους αλλά και τους επιχειρηματίες . που τολμούν ακόμη να διατηρούν θέσεις εργασίας. Ας ακολουθήσουμε όλοι την πορεία που τραβά αυτός ο Σύλλογος.
image description Dimitrio | Οκτωβρίου 11, 2012 7:20 μ.μ. | Reply
Θερμά συγχαρητήρια και άπειρα ευχαριστώ σε έναν σύλλογο λογιστών που ξέρει τι γράφει πως το γράφει και γιατί το γράφει. Πραγματικά θα ήθελα να δω τα μέλη του συγκεκριμένου συλλόγου να είναι στις επόμενες εκλογές υποψήφια για την προεδρία του οικονομικού επιμελητηρίου. Μόνο τέτοιοι άνθρωποι μπορούν να πάνε μπροστά τον κλάδο μας. Θα πρέπει να βάλουμε κάποιους στόχους και με μικρά αλλά σταθερά βήματα να διεκδικήσουμε αυτά που μας ανήκουν. Δεν θέλουμε να γίνουμε εκατομμυριούχοι, θέλουμε να δουλεύουμε αξιοπρεπώς, θέλουμε να κατοχυρώσουμε το δικαίωμα της αμοιβής στην πράξη, θέλουμε δικλίδες ασφαλείας για τους απατεώνες του χώρου. Θέλουμε αυτό που αξίζουμε. Σας παρακαλώ σκεφτείτε ( αναφέρομαι στον σύλλογο και σε όποιον άλλον έχει κάποια πρόταση ) με πιο τρόπο θα ήταν εφικτό να σας στηρίξουμε ώστε τα μέλη του συλλόγου Θήρας να εκπροσωπήσουν τους χιλιάδες ανέντακτους λογιστές σε όλη την Ελλάδα.
image description nikos | Οκτωβρίου 11, 2012 7:13 μ.μ. | Reply
μπραβο απο Κρητη. μακαρι και οι υπολοιποι συλλογοι να ακολουθησουν το παραδειγμα σας. και ερωτω, που ειναι το ΟΕΕ οεοο? που ειναι η ΠΟΦΕΕ οεοο?
φοροτεχνικο-λογιστικο επιμελητηριο τωρα και το προεδρειο του συλλογου Θηρας να ειναι το προεδρειο αυτου του επιμελητηριου. υπογραφη αλλος ενας απο τους ηλιθιους
image description BILL | Οκτωβρίου 11, 2012 8:13 μ.μ. | Reply
πως γίνεται να γραφτώ στον σύλλογο θήρας?εδώ οι δικοί μας μόνο να παίρνουν συνδρομή ξέρουν
image description ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΚΑΒΑΛΑ | Οκτωβρίου 11, 2012 8:59 μ.μ. | Reply
Μπράβο.Επιτέλους κάποιοι που τα λένε με το όνομά τους.Γιατί σε ανίδεους και σε πιόνια έτσι πρέπει να μιλάνε .
image description POLY | Οκτωβρίου 11, 2012 8:20 μ.μ. | Reply
ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ. .....ΜΠΑΣ Κ ΔΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ!!!
image description ΧΡΥΣΑ | Οκτωβρίου 11, 2012 8:39 μ.μ. | Reply
ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΣΑΣ. ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ
ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΓΙΑΤΙ ΕΝΤΑΣΣΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΗΛΙΘΙΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΙΣ ΑΠΔ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 9/10/2012 ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΦΠΑ & ΓΕΜΗ & ΚΑΙ ΤΟ Ε9 (ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΗΠΩΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΩ..)..................ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ..............
image description Σοφια | Οκτωβρίου 11, 2012 10:10 μ.μ. | Reply
Συγχαρητηρια!!!!! Η καλυτερη επιστολη ever που εχουμε διαβασει προς ολους τους ανεγκεφαλους που ξερουν πολυ καλα να μας δουλευουν ολους και να παιζουν με τη δουλεια μασ αλλα κ με εμας τους ιδιους! Και παλι συγχαρητηρια στο συλλογο Θηρας που για μια ακομα φορα πρωτοπορει!!!!
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ | Οκτωβρίου 11, 2012 10:28 μ.μ. | Reply
Επιτέλους κάποιος είχε το θάρρος να πει τα πράγματα με το όνομά τους! Αυτό βέβαια έπρεπε να το είχε κάνει το ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ!! Δυστυχώς δεν μας υπολογίζουν ως κλάδο! Ας κάναμε μία απεργία και εμείς για να μας υπολογίσουν πρώτα ως ανθρώπους και μετά ως επαγγελματίες! ΕΥΓΕ στους συναδέλφους που τόλμησαν να εκφράσουν τη γνώμη όλου του κλάδου! Πρέπει να μας δοθεί άμμεσα απάντηση για όσους ειδικά έχουν ήδη στείλει ΑΠΔ!
image description markos347 | Οκτωβρίου 12, 2012 12:17 π.μ. | Reply
Μ' αρέσει ο τρόπος σας...τουλάχιστον το παλεύετε, όχι σαν κάτι άλλους που ακόμα συντάσσουν την παράταση του Ιουνίου...
image description geo1821 | Οκτωβρίου 12, 2012 9:15 π.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ......ΜΠΡΑΒΟ.....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ......
image description Κώστας Κ. | Οκτωβρίου 12, 2012 12:20 μ.μ. | Reply
Συγχαρητήρια στους συναδέλφους από το ομορφότερο νησί του κόσμου.
Θλίβομαι βαθύτατα όμως διότι οι "λίγοι" της Θήρας ύψωσαν το ανάστημα τους ενώ οι "πολλοί" της Αθήνας,της Θεσσαλονίκης και κυρίως του Ο.Ε.Ε. συνεχίζουν να πετούν χαρταετό...Καλή σας μέρα.
image description MARGO | Οκτωβρίου 12, 2012 4:07 μ.μ. | Reply
ΜΟΝΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Οκτωβρίου 12, 2012 5:55 μ.μ. | Reply
Συγχαρητήρια από τα Χανιά σε ένα Σύλλογο που μιλά καθαρά.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο