Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις
Αλλες ειδήσεις

Σχετικά θέματα

Αποσύρθηκε και πάλι η τροπολογία για τη μείωση των εργοδοτικών εισφορών.

Αποσύρθηκε και πάλι η τροπολογία για τη μείωση των εργοδοτικών εισφορών.

Αντιδράσεις είχαν εκφράσει το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ.

Αποσύρθηκε η τροπολογία για τη μείωση των εργοδοτικών εισφορών.

Συγκεκριμένα ο υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης, απέσυρε πριν από λίγο την τροπολογία που προέβλεπε κατάργηση των εργοδοτικών εισφορών, υπέρ των Οργανισμών Εργατικής Εστίας (ΟΕΕ) και Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ), που εκτιμάται ότι φθάνουν στα 240 εκατ. ευρώ σε ετήσια βάση. Σημειώνεται ότι αυτό το ποσό εισέπραττε ο ΟΑΕΔ.

Επί της τροπολογίας, είχε ζητήσει ονομαστική ψηφοφορία ο ΣΥΡΙΖΑ ενώ ενστάσεις επί της ρύθμισης είχαν εκφράσει, εκτός από την αντιπολίτευση και τα κόμματα της συγκυβέρνησης, ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ. Όπως υποστήριξαν οι βουλευτές δεν μπορεί να στερηθεί ο ΟΑΕΔ το ποσό αυτό που εισέπραττε, για να καλύψει στο μεγαλύτερο μέρος του προγράμματα ανέργων.

Η τροπολογία είχε κατατεθεί στο νομοσχέδιο για την κύρωση πράξης νομοθετικού περιεχομένου για την παράταση του προγράμματος Βοήθεια στο Σπίτι. Είναι η δεύτερη φορά που η σχετική ρύθμιση έχει αποσυρθεί.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description gkazan | Οκτωβρίου 10, 2012 4:27 μ.μ. | Reply
Την παλεύουν καθόλου; Έχω ήδη στείλει κάποιες ΑΠΔ με τα παλαιά ποσοστά, σκεπτόμουν να πάω στο ΙΚΑ και να καταθέσω δελτία μεταβολής για τις ΑΠΔ, τώρα πάλι το παίρνουν...από πίσω προφανώς... Μήπως θέλετε με αυτά να τηρήσουμε και τις προθεσμίες; Αει στην Μέρκελ σας....
image description με αγάπη | Οκτωβρίου 10, 2012 4:44 μ.μ. | Reply
http://www.youtube.com/watch?v=AVQ8byG2mY8&feature=player_detailpage#t=11s
image description Tale Poros | Οκτωβρίου 10, 2012 4:12 μ.μ. | Reply
και τι θα γινει με τις ΑΠΔ που εχουμε στειλει?
θα κανουμε συμπληρωματικες?
image description Nick | Οκτωβρίου 10, 2012 4:39 μ.μ. | Reply
Ας πετάξουμε επιτέλους τους ΑΛΗΤΕΣ στη θάλλασα
image description Ας την ακούσουν κάποτε | Οκτωβρίου 10, 2012 4:52 μ.μ. | Reply
Τα σχόλια που αποσύρονται από τον διαχειριστή καλύτερα να προωθούνται στα υπουργεία.
image description JORDAN | Οκτωβρίου 10, 2012 4:40 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΜΟΥ!!!ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΔ?ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΓΕΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ (ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΙΚΗ ΕΜΕΙΣ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΚΟΜΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΕΙΔΗΣΕΩΝ) ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠ'ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.....ΤΑ ΘΕΡΜΑ ΜΟΥ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΣΤΕΡΙΑ!!!
image description TSARLLY | Οκτωβρίου 10, 2012 4:01 μ.μ. | Reply
ΣΉΜΕΡΑ ΣΤΟ ΙΚΑ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ ΜΟΥ ΕΊΠΑΝ ΝΑ ΣΤΕΊΛΩ ΑΠΔ ΜΕ ΤΑ ΝΈΑ ΔΕΔΟΜΈΝΑ..............
image description vaggian | Οκτωβρίου 10, 2012 4:52 μ.μ. | Reply
Μιλάμε για ζώα με όλη τη σημασία της λέξεως!!!
image description ΣΤΕΛΛΑ ΖΕΡ. | Οκτωβρίου 10, 2012 4:44 μ.μ. | Reply
Δηλαδή, αν καποιος δημοσιεύσει ένα υβριστικό σχόλιο αναφορικά σ'αυτή τη γελοιότητα, θα είναι απαίδευτος; Άξεστος; Απολίτιστος; Παρορμητικός; Κανένας σεβασμός στον πολίτη. Κανένας.
image description ΛΟΓΙΣΤΗΣ | Οκτωβρίου 10, 2012 4:46 μ.μ. | Reply
ΠΑΡΑΤΕΙΣΤΕ ΤΑ!!!!! ΕΙΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ!!!!!!!! ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ ΤΖΑΜΠΑ!!!! ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΩΞΕΙ ΟΛΟΥΣ Η ΤΡΟΙΚΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ.
image description dimitrios_fin | Οκτωβρίου 10, 2012 4:50 μ.μ. | Reply
Η σοβαρότητα σε όλο της το μεγαλείο. Να επωμιστεί το ΙΚΑ τις συνέπειες, γιατί εμείς ως κορόιδα έχουμε στείλει τις ΑΠΔ και έχουμε εφαρμόσει αυτά που έβγαλαν στο δελτίο τύπου. Εκπρόσωποι μας αφυπνιστείτε. ΟΕΕ που είσαι. Μήπως θες και συνδρομή;
image description ΓΙΑΝΝΗΣ Ι. | Οκτωβρίου 10, 2012 4:51 μ.μ. | Reply
Ετοιμαζουν τις ΥΔ 1599 και εχουνε πηξει.Οχι οπως εσυ που εχεις μονο ενα ΦΠΑ ,μια ΑΠΔ,μια ενημερωση και ενα ΓΕΜΗ!!!!
image description ΑΚΟΎΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????? | Οκτωβρίου 10, 2012 5:49 μ.μ. | Reply
Όταν κάνουν έργα στον ηλεκτρικό και κλείνουν κανά- δυό σταθμούς, ακούγεται που και που "ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία του κοινού, καταβάλλονται προσπάθειες για την όσο το συντομότερο δυνατόν επαναλειτουργία των σταθμών. ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΕΡΓΩΝ ΔΙΑΤΕΙΘΕΝΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΛΕΟΦΩΡΕΙΏΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΚΟΣΤΟΣ" Λοιπόν εκεί στη Διοίκηση, σας τιμά μια ειλικρινής συγγνώμη ακόμα κι αν δεν φταίτε άμεσα.......έχετε όμως την αρμοδιότητα έκδοσης εγκυκλίων που να δεσμεύεστε για την τακτοποίηση (επαρκής χρόνος, διαδικασίες κλπ) Όχι σαν τους λεβέντες του ΥΟ όπου επειδή έχασαν την μπάλα με τα Ε9, έστειλαν μήνυμα ότι "ΌΧΙ ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΑ ΑΠΌ ΔΙΚΉ ΣΑΣ ΥΠΑΙΤΙΌΤΗΤΑ -δηλαδή τίνος? - δεν διαμορφώνεται εικόνα της περιουσιακής σας κατάστασης" !!! και το ωραιότερο της λεβεντιάς τους, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΉ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΕΊΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ μπλα μπλα μπλα...........και έμμεσος εκβιασμός........
image description geo | Οκτωβρίου 10, 2012 5:26 μ.μ. | Reply
Για να καταλάβουμε πως υπογράφουν τα μνημόνια ,καθώς και πως αποφασίζουν για το μέλλον αυτού του τόπου......................
image description IRINE | Οκτωβρίου 10, 2012 5:04 μ.μ. | Reply
ανίκανοι χαρτογιακάδες.......γελοίοι!!!!!!!!!!
image description tzimdim | Οκτωβρίου 10, 2012 5:36 μ.μ. | Reply
Τηλεφώνησα χθές σε υποκατάστημα του ΙΚΑ τι να κάνω με τις ΑΠΔ, να περιμένω να ψηφιστεί η μείωση, προβλέπεται παράταση, ή να τις στείλω με τα παλιά ποσοστά?. Η υπάλληλος μου είπε ότι διαπίστωσε ότι το ηλεκτρονικό πρόγραμμα λήψης των οικοδομικών ΑΠΔ έχει ρυθμιστεί με τα νέα ποσοστά και αν επιχειρήσω με τα παλιά δεν τις αποδέχεται, βγάζει μηνύματα λάθους.
Η χώρα πλέον κυβερνάται με διαταγές και ανακοινώσεις τύπου.
Δεν χαμπαριάζουν οι Τρόικες από κοινουβούλιο και την ψήφιση των νόμων.
image description Γιάννης | Οκτωβρίου 10, 2012 5:07 μ.μ. | Reply
Να τους βάλουμε σε ένα τσίρκο να κάνουν τους κλόουν χωρίς μεταμφίεση! Οι ξεφτίλες...
image description doctor | Οκτωβρίου 10, 2012 5:26 μ.μ. | Reply
ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΙΣΩ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΝΤΗΛΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΠΑΝΑΓΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ.
ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ, ΓΕΛΟΙΟΙ, ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΙ.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΤΕ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΩΡΑ!
image description Φιλικά | Οκτωβρίου 10, 2012 6:56 μ.μ. | Reply
......απ' ότι φαίνεται δεν σέβεσαι και πολύ κάποιους συναδέλφους που φιλοξενούνται κι αυτοί στον ίδιο χώρο που τυγχάνει να είναι Έλληνες Χριστιανοί Ορθόδοξοι οι οποίοι με όση πίστη διαθέτει ο καθένας, αναφωνούν κάθε πρωί αντί των "γαλλικών σου" Παναγιά μου βόηθα μ' αυτά που γίνονται στα ΙΚΑ και τα ΜΙΚΑ και σ' όλα τ' άλλα σ' αυτήν τη χώρα! Και δεν είμαι χρυσαυγίτης, ούτε πωρωμένος παλαιοημερολογήτης, άλλο η ελευθερία του λόγου όμως κι άλλο η δημόσια βλασφημία..... Δεν ενδιαφέρει αν ακολουθείς τον άθεο Τσίπρα, τον Αλάχ ή τον διάβολο τον ίδιο. Αντιπροσωπεύουμε (θέλω να πιστεύω) εδώ μέσα επαγγελματίες και επιστήμονες που τηρούν έστω τα τυπικά προσχήματα....
image description Trip_Accountant | Οκτωβρίου 10, 2012 6:09 μ.μ. | Reply
Doctor στην πέσαν απο το Ο.Ε.Ε μάλλον.

ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ
ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ
Άρθρο 14
Προστασία του κύρους του ΟΕΕ
3.Ως υποβάθμιση του επιστημονικού και επαγγελματικού κύρους του ΟΕΕ θεωρείται από μέρους Λογιστή Φοροτεχνικού :
......χρησιμοποίηση απρεπών εκφράσεων ή ειρωνικών σχολίων,.......

image description Φιλικά | Οκτωβρίου 10, 2012 7:26 μ.μ. | Reply
Από πότε το ΟΕΕ την πέφτει φιλικά.....?εδώ για απλήρωτη συνδρομή μας έδωσαν στεγνά και εκβιαστικά "οι συνάδελφοι" μας του ΟΕΕ στο TAXIS και δεν "έβλεπε" τα στοιχεία Λογιστή (άδεια κλπ) για να υποβάλουμε δηλώσεις μέχρι να ξεχρεώσουμε. Και συμπληρώνω φιλικά (και το εννοώ το φιλικά χωρίς πρόβλημα με τις προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός) επιστήμονες, επαγγελματίες ΚΑΙ ΜΗ....προφανώς ο doctor και επαγγελματίας να είναι και επιστήμονας..... για σεβασμό αναφέρθηκε όμως στους συνομιλητές του "χώρου που τον φιλοξενεί" και επεσήμανα την άποψη μου περί σεβασμού.
image description JA | Οκτωβρίου 10, 2012 7:16 μ.μ. | Reply
Εσύ είσαι το αντιπροσοπευτικό δείγμα του "προοδευτικού"; Οι όμοιοι σου κυβερνούν για αυτό φτάσαμε έως εδώ. Αν έχεις τα κότσια βρίσε τον Μωάμεθ. Να δούμε πως θα αντιδράσουν τα φιλαράκια σου οι λαθρομετανάστες και οι "προοδευτικές δυνάμεις". Λυπάμαι για λογαριασμό σου.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Οκτωβρίου 11, 2012 9:37 π.μ. | Reply
Συνάδελφε "φιλικά", και εγώ Χριστιανή είμαι, και δεν κρύβομαι πίσω από την ανωνυμία!!! Ας αφήσουμε όμως ήσυχη την Παναγία και τον Χριστό, και ας κοιττάξουμε τι κάνουμε εμείς. Δεν θα περειμένω από την Παναγία να αλλάξει τα πράγματα, και εγώ να κάθομαι σπιτάκι μου, και δεν θα κρίνω τους ανθρώπους από το τι πιστεύουν. Ασε έχω δεί πολλούς "τύποις" χριστιανούς να κάνουν αίσχη και εγκλήματα. Αυτός που πιστεύει ουσιαστικά και όχι τυπολατρικά, δεν θίγεται... Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος, οι 300 προδότες στο ευαγγέλιο ορκίστηκαν!!! Αυτό δεν είναι βλασφημία?
image description spirosvii | Οκτωβρίου 10, 2012 5:32 μ.μ. | Reply
εγώ συμφωνώ με κ. DOctor
image description doctor | Οκτωβρίου 10, 2012 10:18 μ.μ. | Reply
Εδώ ο κόσμος καίγεται και κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία να ...σοκαριστούν από μία ...απειλή βρισιάς που έγραψα. Χα,χα,χα.
Και επ'ευκαιρίας να βγάλουν και χολή κατά του ΣΥΡΙΖΑ. Λέτε να φταίει και για τα καμώματα του Βρούτση ο ΣΥΡΙΖΑ;
Γελοιότητες και γραφικότητες που προσπερνώ αδιάφορα...
image description !!!!!!!!!!!!!! | Οκτωβρίου 10, 2012 11:40 μ.μ. | Reply
ξαναδιάβασε την αναρτηση......κάτι προσπαθούν να σου πουν φιλικά
image description Σπυρος Λογιστής | Οκτωβρίου 10, 2012 6:01 μ.μ. | Reply
Δηλαδή, εγω που έχω στείλει 15 ΑΠΔ με μειωμένες εισφορές (για να ξεμπερδεύω) είμαι ο μαλάκας της παρέας???
image description rakias | Οκτωβρίου 10, 2012 6:10 μ.μ. | Reply
Τα χαρακτηριστικά της ηλιθιότητας ή της εξυπνάδας ενός λαού φαίνονται στους εκπροσώπους που επιλέγει. Ο δικός μας λαός πάντως εκλέγει τους καλύτερους ηλίθιους να τον εκπρωπήσουν. Δυστυχώς η υγειή μειοψηφία στην Ελλάδα δεν ασχολείται με τα κοινά και έχει αφήσει πεδίο δράσης λαμπρό στους ηλίθιους και τους βολεψάκηδες να μας κυβερνούν εδώ και δεκαετίες και το τραγικότερο όλων είναι να περιμένουμε ακόμα και τώρα από αυτούς να μας βοηθήσουν.
image description ΑΛΙΚΗ | Οκτωβρίου 10, 2012 6:26 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... ΑΦΟΥ ΟΙ ΕΝ ΛΟΓΩ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΑΡΕΙΧΑΝ , ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΕΡ ΑΥΤΩΝ ???? ΘΑ ΕΠΡΕΠΕΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ
image description ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ | Οκτωβρίου 10, 2012 6:10 μ.μ. | Reply
Τι πάει να πει συμπληρωματική ΑΠΔ. Γιατί να το δεχτούμε ρε παιδιά; Πάλι από το πουθενά δουλειά η οποία από κανέναν δεν αναγνωρίζεται; ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ;
image description Κωστας | Οκτωβρίου 10, 2012 6:45 μ.μ. | Reply
Το ΙΚΑ εχει αναρτησει τα νεα ποσοστα ανα πακετο καλυψης στο site του. Στη βοηθεια για εργοδοτες. Εγω εστειλα τις ΑΠΔ με τα νεα (μειωμενα) ποσοστα με βαση τις οδηγιες τους. Να πανε να πνιγουνε αυτοι και οι ψηφοφοροι τους που τωρα βριζουν λες και δεν τα ξεραν...
.
image description ΣΤΑΜΑΤΗΣ | Οκτωβρίου 10, 2012 6:03 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΙΣ ΑΠΔ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΠΟΣΟΣΤΑ. ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΙΚΑ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΠΔ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
image description Σπυρος Λογιστης | Οκτωβρίου 10, 2012 6:51 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ απόλυτα...
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Οκτωβρίου 10, 2012 6:51 μ.μ. | Reply
Σωστός φίλε κι εγώ το ίδιο θα κάνω έτσι που πάει το όλο σκηνικό μέχρι του χρόνου δε βλέπω να υπάρχει το ΙΚΑ....................!!!!!!!!!!!
image description XRISTOS 58GR | Οκτωβρίου 10, 2012 6:40 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΓΕΦΥΡΙ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟ ΧΤΙΖΑΝΕ ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΓΚΡΕΜΙΖΟΤΑΝΕ ..
ΕΛΕΟΣ ...ΕΛΕΟΟΣ ΕΛΕΟΟΟΣ. ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ & ΠΑΛΙ ΧΤΕΝΙΣΤΕ ΜΑΣ...ΑΣΕ ΤΟΝ ΤΡΕΛΟ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΤΟΥ....
image description Trip_Accountant | Οκτωβρίου 10, 2012 6:57 μ.μ. | Reply
Κάποιος παλιός λογιστής το Σάββατο που το σηζητούσα μαζί του μου είχε πει οτι είναι μόνο οδηγία και δεν έχει ψηφιστεί οπότε δεν αλλάζει τίποτα στην μισθοδοτική Σεπτεμβρίου.(και επειδή το πρόγραμμα μισθοδοσίας του είχε μπελά να κάνει την την διόρθωση στα ποσοστά -data dos μισθοδοσία-)

Πόσο δίκιο είχε , θα έχουν δεί αρκετα τα μάτια του...
image description DSTAV | Οκτωβρίου 10, 2012 7:07 μ.μ. | Reply
ο συνάδελφος κάνει λάθος, εάν καταχωρούσες από το σύστημα του ΙΚΑ ΑΠΔ έπρεπε να βάλεις τα νέα ποσοστά. . . ! ακόμη και τώρα.
image description PAREA | Οκτωβρίου 10, 2012 6:00 μ.μ. | Reply
Αφου τα δελτια τυπου προηγουνται των νομων και των ημερομηνιων ,ας βγαλει ενα δελτιο τυπου και να αναλαμβανει την ζημια για τον 9/2012 το ικα.
image description DSTAV | Οκτωβρίου 10, 2012 7:26 μ.μ. | Reply
Οι περισσότεροι από εμάς, θα θέλαμε να βρίσουμε, αλλά εμείς φταίμε για "ΑΥΤΟΥΣ" που μας κυβερνούν. .
Τώρα τι θα κάνουμε, άλλοι έχουν στείλει ΑΠΔ, άλλοι έχουν πλρώσει εισφορές (εύκολο αυτό). Από τις επιχειρήσεις και τους επαγελματίες που δεν έχουν δουλειά, που τους ζητάνε κάθε μήνα περισσότερα (και εμείς ειμαστε μέσα) και μας ζητάνε να ξενυχτάμε πάλι για να φτιάξουμε νέες μισθοδοσίες για δουλειά "του ποδιαριού του κάτω του μυαλού" που έλεγε και ο Πανούσης, το μάρμαρο ποιός θα το πληρώσει . . . ! Άντε καλή καρδιά και βοήθα ΠΑΝΑΓΙΑ μου.
image description ΒΟΣΚΟΣ | Οκτωβρίου 10, 2012 8:33 μ.μ. | Reply
Ζ Ω Α (Γιδοπρόβατα)
image description NIKOS | Οκτωβρίου 10, 2012 8:59 μ.μ. | Reply
το φελεκι μου μεσα! πως να δουλεψεις? να κατσω να ξαναυπολογισω ολες τις μισθοδοσιες απο την αρχη? παλι εργατοωρες χαμενες! το ΙΚΑ που βιαστηκε να βγαλει δελτιο Τυπου και να αλαξει και στο site του τα πακετα χωρις να εχει ψηφιστει ο νομος τι να του πεις? τις ΑΠΔ που εχεις ηδη στειλει πως θα τις διορθωσης? και θελουν και απο τον αλλοα μηνα να πληρωθει το ΙΚΑ στις 5. 5 φασκελα μπορει να παρετε
image description ΧΡΥΣΑ | Οκτωβρίου 10, 2012 8:51 μ.μ. | Reply
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΟΦΕΛΟΣ Ο ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΗΡΗΞΗ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ! ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ,ΕΜΕΙΣ ΜΑΘΗΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΣΚΑΒΟΥΜΕ...
image description tzimdim | Οκτωβρίου 11, 2012 7:26 π.μ. | Reply
Μη χαίρεσαι Χρύσα, η Τρόικα σήμερα θα τους κάνει "ντα" για την καθυστέρηση και την ανωμαλία που προκαλούν τέτοιου είδους "ανταρσίες" στη βουλή. Αν κατάλαβα καλά σ΄αυτή τη φάση απαιτούν 5% μείωση στην εργοδοτική εισφορά με προοπτική 50% στη συνέχεια. Αυτοί κάνουν τη βρώμικη δουλειά τους. Εμείς γιατί στείλαμε τις ΑΠΔ?. Γιατί πειθαρχούμε σε ανακοινώσεις τύπου και όχι σε νόμους ψηφισμένους έστω και από τέτοια βουλή?. Εντάξει καταλαβαίνω ότι μας έφεραν μπροστά σε τετελεσμένα γεγονότα. Εφόσον το ΙΚΑ άλλαξε τα ποσοστά στο ηλεκτρονικό του σύστημα δεν μπορούσαμε να κάνουμε και διαφορετικά προκειμένου να εξυπηρετήσουμε τους πελάτες μας. Σε ποιόν εργαζόμενο ή εργοδότη θα δώσουμε εξηγήσεις τώρα για τις ανωμαλίες που πιθανόν να προκύψουν?.Μπορεί να μας κατηγορήσουν ότι δεν ξέρουμε τη δουλειά μας και κάνουμε λάθη. Οι περισσότεροι δεν παίρνουν είδηση για το βρώμικο παιχνίδι που παίζεται στη χώρα και μεις σαν κλάδος έχουμε βάλει το κεφαλι μας στο στόμα του λύκου. Από την ώρα που έγινε το πρώτο μνημόνιο έχουμε γίνει κανονικότατα μπάτσοι. Τώρα χάσαμε την μπάλλα, εννοώ την επαγγελματική μας και κοινωνική αξιοπρέπεια και εφαρμόζουμε αδιαμαρτύρητα κάθε βρωμιά τους. Σ΄αυτήν την κατάντια εξαιρώ μόνο την ανακοίνωση της Prosvasis στην αναβάθμιση του προγράμματος μισθοδοσίας paycheck που το άφησε στην διακριτική ευχέρεια του κάθε λογιστή να αξιολογήσει αν πρέπει να εφαρμόσει μια ανακοίνωση τύπου του ΙΚΑ ή να περιμένει τον υπό ψήφιση νόμο.
(Πρόπερσι στην κουβέντα που κάναμε για τον ν.3842 είχα επισημάνει ότι αν μπούμε στο παιγνίδι τους θα γίνουμε σαν κλάδος λαομίσητοι). Σήμερα ενόψει χειμώνα, ανεργίας και πείνας που θα ξεπεράσουν ότι έζησε η χώρα το 1941-1942, ας σκεφτούμε καλά αν πρέπει να συνεχίσουμε με το νέο μνημόνια τους νέους φόρους κλπ. Κάποιοι μπάτσοι στην Ισπανία πέταξαν τις ασπίδες και αποχώρησαν, μήπως πρέπει και εμείς να πετάξουμε τα μολύβια και τα πληκτρολόγια ?.
image description MARIO | Οκτωβρίου 10, 2012 8:57 μ.μ. | Reply
ΠΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΑΡ ΦΤΑΙΝΕ!! ΜΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ
image description giorgos | Οκτωβρίου 10, 2012 8:45 μ.μ. | Reply
ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΗΚΕ.ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
image description ΧΡΕΟ | Οκτωβρίου 10, 2012 9:11 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗ ΕΛΛΔΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΝΙΓΗΚΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΝΕΡΟ.ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΞΥΠΝΟΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ Ή ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΝΑ ΛΕΝΕ.ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ
image description ΓΕΩΡΓΙΑ | Οκτωβρίου 10, 2012 9:56 μ.μ. | Reply
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΟΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ .......... ΑΚΥΡΩΣΕ ΤΩΡΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ ΞΑΝΑΥΠΟΛΟΓΗΣΕ ΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΛΕΤΟ ΧΡΟΝΟ .... για να μην θυμηθω την καταργηση μειωμενης εισφορας στον α βαθμο συγγενειας που στο ΙΚΑ δεν ξερουν τιποτα
image description stelios | Οκτωβρίου 10, 2012 9:27 μ.μ. | Reply
ΥΣΤΕΡΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΜΑΣ.
ΙΧΝΟΣ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ.
image description NIKOS PATELIS | Οκτωβρίου 10, 2012 9:19 μ.μ. | Reply
Αθήνα, 20 Σεπτεμβρίου 2012


Δελτίο Τύπου

Κατάργηση εργοδοτικών εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ



Από τη Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ανακοινώνεται ότι, από 1/9/2012 βάσει των διατάξεων του άρθρου 1 παρ. 6 του Ν.4046/12 (ΦΕΚ28/τ.Α'/14-2-2012) καταργούνται οι Εργοδοτικές Εισφορές Υπέρ του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και Εργατικής Εστίας (ΟΕΕ) κατά ποσοστό 0,75% και 0,35% αντίστοιχα.

Συνεπώς, ασφαλιστικές εισφορές περιόδων ασφάλισης από 1/9/2012 και εφεξής θα καταβάλλονται μειωμένες κατά 1,10%, όσον αφορά στην εργοδοτική εισφορά, σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Επισημαίνεται ότι, οι εισφορές ασφαλισμένου υπέρ των ανωτέρω καταργηθέντων Οργανισμών εξακολουθούν να καταβάλλονται κανονικά.




ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

image description ΧΡΥΣΑ | Οκτωβρίου 10, 2012 9:28 μ.μ. | Reply
δηζ.......λαστ γιαρ .....
κατι πιο καινουργιο?
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Οκτωβρίου 10, 2012 9:12 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΠΔ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΠΟΣΟΣΤΑ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ?
ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ --> ΤΟ ΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ!
image description kousbak | Οκτωβρίου 10, 2012 9:24 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΛΕΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟ ,ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Μ'ΑΥΤΟΥΣ
ΤΟΥΣ ΜΑΣΤΕΡΑΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΝΑΠΕΔΩΝ ΔΕ ΤΗ ΠΑΛΕΥΩ ΠΛΕΟΝ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΠΙΝΕΛΙΚΩΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΓΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ.ΕΜΕΙΣ ΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟ ΚΑΙΡΟΥ.
image description TIRAMISU | Οκτωβρίου 10, 2012 9:55 μ.μ. | Reply
ενταξει ΜΕΓΙΣΤΟΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΑΠΛΑ.

ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.
το κριμα στο λαιμο οσων ψηφιζαν τετοια κατακαθια.
image description 2 | Οκτωβρίου 10, 2012 9:13 μ.μ. | Reply
είμαι λογιστής και όχι γραφείο παρατάσεων τύπωσα την ανακοίνωση του ΙΚΑ έστειλα τις ΑΠΔ μετά από την επίσημη πληροφόρηση του ΙΚΑ, ας αναλάβει το κόστος των τροποοιητικών (οι αλλαγές να γίνουν από το ΙΚΑ) συν ότι ενημέρωσα τους πελάτες για το πόσο είναι να πληρώσουν ΙΚΑ Σεπτεμβρίου
image description access | Οκτωβρίου 10, 2012 10:56 μ.μ. | Reply
ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ....
image description birbilis | Οκτωβρίου 10, 2012 11:33 μ.μ. | Reply
Οταν άλλαξαν τα πακέτα των ξενοδοχουπαλλήλων το ΙΚΑ το ανακοίνωσε 3 μήνες μετά την αλλαγή και ξαναυπολογίζαμε μισθοδοσίες 3 μηνών. Τώρα το ΙΚΑ φρόντισε να μας ενημερώσει πρίν την αλλαγή και πάλι θα ξαναυπολογίζουμε...Μα τέλοςπαντων θα σοβαρευτεί ποτέ κανείς σε αυτό το κράτος να δουλέψει σωστά?
image description ΣΑΚΗΣ | Οκτωβρίου 10, 2012 11:57 μ.μ. | Reply
ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
image description Μάρκος Χ. | Οκτωβρίου 11, 2012 8:27 π.μ. | Reply
Αφού έχουν καταργηθεί ο Ο.Ε.Κ και η Εργαστική Εστία μήπως ειναί παράνομο να επιβαρύνονται και να πληρώνουν κάποιοι εισφορές υπέρ αυτών? Μήπως κάποτε πρέπει να ξυπνήσει και η Δικαιοσύνη? Kαι αφού
ακόμα υπάρχουν οι εισφορές, γιατί οι εργαζόμενοι στα Εργατικά Κέντρα δεν πληρώνονται? Αλήθεια το Οικον. Επιμελητήριο ακούει τα προβλήματα των Λογιστών?
image description ΚΟΥΚΟΥΤΣΑ...ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΖΕΙ.. | Οκτωβρίου 11, 2012 8:16 π.μ. | Reply
ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ...ΣΕΠΤ...
image description ΚΩΣΤΑΣ | Οκτωβρίου 11, 2012 9:44 π.μ. | Reply
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΟ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΑΤΟΣ.ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΑΜΕΝΟΙ ΩΣ ΚΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΛΙΓΑ ΤΑ ΨΩΜΙΑ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ.Η ΑΠΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Η ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑ Η ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.
ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΤΕΞΟΥΝ ΣΑΝ ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΛΕΜΟΝΟΚΟΥΠΕΣ.ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2040 ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.
image description SPIROS07 | Οκτωβρίου 11, 2012 10:39 π.μ. | Reply
ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ .ΜΕΣΩ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΕΝΗ ΑΜΟΙΒΗ ΓΑΜΟΙ ΚΗΔΕΙΕΣ ΔΙΑΖΥΓΙΑ ΓΕΝΝΕΣ ...ΚΑΙ ΚΑΘΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΩ ΜΑΖΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΩΝ ΔΟΥ ΤΟΥ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ
image description SPIROS07 | Οκτωβρίου 11, 2012 10:52 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΠΡΟ ΤΟΥ 1993 ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΙΣ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ Η ΘΑ ΕΞΑΙΡΕΘΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ 1993. ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΟΙ ΠΑΝΣΟΦΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΡΓΕΙΟΥ?
image description JOHN | Οκτωβρίου 11, 2012 10:44 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΔΩΣΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ , ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ
image description trapezokomos | Οκτωβρίου 11, 2012 10:22 π.μ. | Reply
εγώ πάλι με τις ΑΠΔ έχω άλλη τακτική εδώ και 2-3 χρόνια .τις στέλνω όλες την προηγούμενη της λήξης τους.με το μπα΄χαλο που επικρατεί σε τουτο εδώ το τρελάδικο είναι το πιο λογικό.να τρέχω πανικόβλητος τελευταία στιγμή.το πρόβλημα είναι με αυτούς που έστειλα να πληρώσουν.απο την αρχή τους είπα 2 ποσά.το ένα μειωμένο(νεα ποσοστά) και το παλιό.παίξτε κορώνα γράμματα!χαχαχα τι είναι αυτοί ρε!!!??
image description ΚΩΣΤΑΣ | Οκτωβρίου 11, 2012 10:25 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι μιλησα με 2 ατομα απο τη διοικηση στα κεντρικα του ΙΚΑ, η συμβουλη τους ηταν οτι να συνεχισουμε με τις μειωμενες εισφορες ως εχουν μεχρι χτες πριν αποσυρει την τροπολογια εκεινο το ζωντανο! εφοσον το ικα εβγαλε λογισμικο στις 3/10/12 ισχυει αυτο! τους εχουν παρει λεει πανεπιστημια,νοσοκομεια και ενα σωρο αλλες μεγαλες επιχειρησεις που εχουν ηδη στειλει ΑΠΔ. Αν θα ισχυσει η αποσυρση της τροπολογιας θα ισχυσει απο την περιοδο Οκτωβριου! εγω συνεχιζω να βγαζω με τις μειωμενες εισφορες! εχω βγαλει τις 84 μισθοδοσιες απο τις 232 που εχω. δεν κανω πισω!
καλημερα και καλο κουραγιο!
image description ΚΩΣΤΑΣ | Οκτωβρίου 11, 2012 11:10 π.μ. | Reply
ΚΩΣΤΑ 232 ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ!!!!ΡΕ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ.
ΑΠΛΑ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΠΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΣΤΙΣ 9:44 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ 232 ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ!!!!ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΠΡΑΒΟ 232 ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ!!!
image description noname | Οκτωβρίου 11, 2012 11:44 π.μ. | Reply
προτεινω να στειλουμε ολοι τις ΑΠΔ (οσοι δεν εστειλαν ακομη) , και να πουμε στους πελατες μας να πληρωσουν με μειωμένο το ΙΚΑ. Τι θα κανουν έπειτα? Να παψουν να παιζουν οι γελοιοι επιτελους.
image description tina | Οκτωβρίου 11, 2012 11:52 π.μ. | Reply
Παιδιά, απλά είναι τα πράγματα. Οι άνθρωποι στο ΙΚΑ έπρεπε να έχουν ένα αντικείμενο εργασίας, γιατί η τρόικα το ξύσιμο δεν το θεωρεί προσφορά εργασίας
image description troikamenos | Οκτωβρίου 11, 2012 11:24 π.μ. | Reply
232 μισθοδοσιες!!!!!Μια εχουμε(2 ατομα προσωπικο) και ασχολουμαστε 5 ατομα
κανοντας και υπερωριες καμμια φορα.....
image description ΚΩΣΤΑΣ | Οκτωβρίου 11, 2012 12:16 μ.μ. | Reply
μανικι η δουλεια το ξερω. ειμαστε 6 ατομα που βγαζουμε μισθοδοσια στο γραφειο! γι αυτο και αντεχουμε 232 μισθοδοσιες οι οποιες ποικιλουν σε αριθμο αναλογα με την παυση ή την εναρξη απασχολησης σε καθε εταιρεια ξεχωριστα! εγω συνεχιζω να βγαζω παντως με τη μειωση και να πανε να κουρευτουν! δεν θα με τρελανουν αυτα τα ζωα!
image description tina | Οκτωβρίου 11, 2012 12:00 μ.μ. | Reply
http://www.youtube.com/watch?v=us5TmW1vB2U&feature=related
image description ΠΑΛΙΟΣ | Οκτωβρίου 11, 2012 1:34 μ.μ. | Reply
Οι άνθρωποι είναι για σφαλιάρες. Ψηφισαν πρώτα την κατάργηση της Εργατικής Εστίας και της Εργατικής Κατοικίας και αρνούνται να ψηφίσουν και την μείωση των εισφορών !!!!
Βεβαια μερικοί έχουν την διακιολογία: Δεν διαβάσανε τι ψηφίσανε.

απλά ....ΑΙΔΩΣ
image description kousbak | Οκτωβρίου 11, 2012 3:09 μ.μ. | Reply
ΜΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ
"ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΑΠ' ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ".
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο