Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Υπεύθυνη δήλωση κάθε χρόνο θα καταθέτουν οι λογιστές - φοροτεχνικοί στο ΟΕΕ για την άσκηση του επαγγέλματός τους.

Υπεύθυνη δήλωση θα καταθέτους οι λογιστές - φοροτεχνικοί στο ΟΕΕ  για την άσκηση του επαγγέλματός τους.


Το ΟΕΕ σε ανακοίνωσή του σχετικα με την απόφαση  του υπουργείο ανάπτηξης  41225 ΔΙΟΕ - 1004/28.9.2012  η οποία τροποποιεί την υπ’ αρ πρωτ 26801/ΔΙΟΕ 654/13.6.2012  εκδοθείσα εγκύκλιο αποφάσισε τα εξείς :

....
Ειδικότερα το ΟΕΕ για την προστασία των οι φορολογούμενων από παράνομες δραστηριότητες, τη μείωση της φοροδιαφυγής, τον περιορισμό του αριθμού των ανακριβών φορολογικών δηλώσεων, την ενίσχυση της διαφάνειας και της αξιοπιστίας των οικονομικών καταστάσεων / φορολογικών στοιχείων, καθώς και για την κοινή ευθύνη που έχει ο λογιστής – φοροτεχνικός έναντι του κοινωνικού συνόλου θα ζητείται από κάθε λογιστή τη κατάθεση εντός του πρώτου διμήνου κάθε έτους ΥΔ του Ν 1599/1986 στην οποία θα δηλώνει ότι ασκεί το επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού, δε διώκεται για ποινικά ή πειθαρχικά αδικήματα και ότι έχει παρακολουθήσει όλη την αναγκαία εκπαίδευση που αντιστοιχεί στο επίπεδο της επαγγελματικής του κατάταξης, η οποία παρέχεται από το ΟΕΕ.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Paradox | Οκτωβρίου 5, 2012 7:47 π.μ. | Reply
Πλάκα κάνετε έτσι;
image description THASTE | Οκτωβρίου 5, 2012 8:12 π.μ. | Reply
Δεν είμαστε καλά.Δηλ.αν δεν εχουμε παρακολουθήσει τα σεμινάρια εκπαίδευσης του ΟΕΕ είμαστε ανίδεοι??????
Πάντως εγώ θα καταθέτω κάθε χρόνο και φωτοαντίγραφο του πτυχίου!!!!
image description KOSMASKOSMIDIS | Οκτωβρίου 5, 2012 8:22 π.μ. | Reply
Το "ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΑΙ" ζει και βασιλεύει στο Ελλαδιστάν...
image description ΕΠΙ ΣΚΕΠΤΗΣ | Οκτωβρίου 5, 2012 8:06 π.μ. | Reply
και το ΟΕΕ πως θα μας είναι χρήσιμο; ΟΕΟ σόρρυ ΟΕΕ
image description salog | Οκτωβρίου 5, 2012 8:17 π.μ. | Reply
ΑΤΙΜΟΥΛΙΚΑ!!!!!!!! ΑΣΤΕΙΑΚΙΑ ΣΑΣ ΜΥΡΙΣΑΝΕ ΠΡΩΙΝΙΑΤΙΚΑ.
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ | Οκτωβρίου 5, 2012 8:48 π.μ. | Reply
Και ποιά είναι η προστασία που έχει το επάγγελμα από το ΟΕΕ για την οποία μάλιστα μας ζητάει και συνδρομή ????
image description E-STELIOS | Οκτωβρίου 5, 2012 8:15 π.μ. | Reply
Μεγάλη εφεύρεση η ΥΔ του 1599/1986.
image description dimniarxos | Οκτωβρίου 5, 2012 8:32 π.μ. | Reply
ΜΜΜ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΥΔ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ...ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΚΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ....ΡΕ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΕΣ...ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ?
image description NIKOSPETSAS | Οκτωβρίου 5, 2012 9:34 π.μ. | Reply
Δήλωση υποταγής δηλαδή ....

Μήπως παράλληλα το ΟΕΕ να καταθέτει ανάλογη ΥΔ όπου να δηλώνει τι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ προσέφερε στα μέλη του ?
image description stefos | Οκτωβρίου 5, 2012 9:41 π.μ. | Reply
Εντάξει παρατράβηξε το αστείο με το ΟΕΕ, ας κάνουν επιτέλους μία ειλικρινή ανακοίνωση. "Θα έρχεστε κάθε χρόνο να μας δίνετε το νταβατζιλίκι, γιατί ετσι γουστάρουμε", να το καταλάβουμε και εμείς και να τελειώσει και το αστείο.
image description Marioss | Οκτωβρίου 5, 2012 9:52 π.μ. | Reply
Αντί το ΟΕΕ να βγάλει καμία ανακοίνωση για το φορολογικό τερατούργημα που θέλουν να φτιάξουν, ασχολείται με αυτές τις γραφικότητες!!!

Πόσο καρεκλοκένταυροι και γλύφτες της εξουσίας!!
image description ThomasTaf | Οκτωβρίου 5, 2012 9:21 π.μ. | Reply
Λογιστής-Φοροτεχνικός με ημερομηνία λήξης!!!
Στο Οικονομικό Ενημερωτήριο μάλλον θα ήπιαν πολλά ληγμένα...
image description xristos58gr | Οκτωβρίου 5, 2012 9:05 π.μ. | Reply
MIA EINAI H ΛΥΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΟΙ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ( ΚΟΜΑΤΙΚΟΙ ) . ΔΗΛ. ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ & Η ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΩΛΟΧΑΡΤΑ ... ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΑΛΛΟ ΠΤΥΧΙΟ .ΑΣ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗ ΕΧΟΝΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΤΟ Ο .Ε.Ε. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΙΣΤΕΙΕΣ Η ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΧΗΜΕΙΕΣ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ.....
image description ???? | Οκτωβρίου 5, 2012 10:46 π.μ. | Reply
ΦΙΛΤΑΤΟΙ ... ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΟΕΕ ....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΣΚΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ
ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΟ 1997 ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ
ΑΠΟΛΥΤΩΣ . ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑ 65 ΕΤΩΝ
ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ... ΗΔΗ ......ΣΥΝΤΑΞΗ ...... ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ
ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΕΝΑ E-MAIL ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΤΙ ... ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΣΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ (ΑΚΟΜΗ) ΚΑΙ ΗΠΙΑΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ .......
image description dennisd82 | Οκτωβρίου 5, 2012 10:21 π.μ. | Reply
Τι ΥΔ χαχα? Το πτυχίο-υποτίθεται....-έχει μεγαλύτερη αξία!!Θα κανει κατι το ΟΕΕ προς οφελός μας;;; (υποχρεωτικές κατώτατες αμοιβές πχ?)
image description ΓΙΑΝΝΗΣ Ι. | Οκτωβρίου 5, 2012 10:14 π.μ. | Reply
Μα ποσο γελοιοι οι ορισμενοι εκπροσωποι μας.

Φταιμε και εμεις ομως που δεν εχουμε εναν και μονο εναν συλλογο να ασκουμε πιεση και να υπερασπιζομαστε τα συμφεροντα μας και ειμαστε κατακερματισμενοι λογω κομματικων (αυτα μας φαγανε) και προσωπικων διαφορων.
Φυσικα αυτο δεν απαλλασει απο την γελεοιοτητα το ΟΕΕ
image description JONNYJ | Οκτωβρίου 5, 2012 10:06 π.μ. | Reply
ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΣΑΣΤΑΝ ΑΥΤΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟ Ο.Ε.Ε????ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΕΚΔΟΣΑΤΕ ΑΔΕΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ!!ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΧΩΡΗΓΗΣΕΙ ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ Υ.Δ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΚΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΖΟΥΛΑ??
image description xristosserres | Οκτωβρίου 5, 2012 10:38 π.μ. | Reply
δουλεια δεν ειχε ο διαβολος γαμμμμμμ τα παιδια του...καλα δεν παμε καλα...εχω παθει την πλακα μου με το τελος της γραφιοκρατιας και των περιτων χαρτιων που ως τωρα καναμε ολοι μας...ευτυχως μπαινει μια ταξη με ενα ακομα χαρτι!!! που δεν αξιζει τιποτα...!!!αν κανω υοευθυνη δηλωση οτι ειμαι αστροναυητης εχω δικαιωμα στην σελινη????αιντε αιντεεεεεεεεεεεεε
image description ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ | Οκτωβρίου 5, 2012 10:57 π.μ. | Reply
Από τη διακήρυξη της « Δημοκρατικής Πανεπιστημονικής Κίνησης Οικονομολόγων»
(ΔΠΚ-Ο) για τις εκλογές του 2010 στο ΟΕΕ :

Παλεύουμε από καλύτερες θέσεις, οργανώνουμε τη πάλη μας, διεκδικούμε τα δικαιώματα μας για:
………………………………….
• Η απόκτηση του πτυχίου να είναι μόνη προϋπόθεση για την άσκηση του επαγγέλματος. Κατάργηση των διαδικασιών της δια βίου «αξιολόγησης» και «πιστοποίησης». Να μην εφαρμοστούν οι οδηγίες 89/48 και 36/2005. Να μην εφαρμοστεί και να καταργηθεί ο νόμος 3842/2010 για την «πιστοποίηση».
• ………………………………………….
• Οργάνωση και λειτουργία του Ο.Ε.Ε., η οποία να διευκολύνει τη συλλογική σκέψη και δράση των μελών του. Διεκδικούμε τη πλήρη χρηματοδότηση του από το κρατικό προϋπολογισμό. Αρνούμαστε την εισπρακτική αφαίμαξη των οικονομολόγων και λογιστών από το Ο.Ε.Ε.
• ………………………

image description ΕΙΡΗΝΗ | Οκτωβρίου 5, 2012 11:55 π.μ. | Reply
Πιστοποίηση δεν είναι η ΥΔ, αλλά αυτά που διασφαλίζουν το επάγγελμα. Και εκεί θα έπρεπε να κινούμεστε ΟΛΟΙ, και όχι να επιστρέψουμε σε μαύρες τρύπες. Και μην μπερδεύουμε την εισφορά των οικονομολόγων στο ΟΕΕ, με αυτήν της άδειας του Λογιστή- Φοροτέχνη. Να μου λείπει ένα κρατικό Επιμελητήριο που θα χρηματοδοτείται και θα ελέγχεται πλήρως από το κράτος. Θέλουμε ένα επιμελητήριο που να υπερασπίζεται τα δικά μας συμφέροντα, και φυσικά το ΟΕΕ δεν μας κάνει, όσους μανδύες και να του αλλάξετε. Όσο για το ποινικό μητρώο που αναφέρθηκε, συνάδελφοι κάνετε μεγάλο λάθος, σε όλες τις χώρες ο Λογιστής πρέπει να έχει καθαρό ποινικό μητρώο. Και δεν μιλάμε για πλημμελήματα, π.χ. με κυνήγησε η γειτόνισσα, αλλά για ποινικά αδικήματα. Υπάρχουν 2 μητρώα, τύπου Α και Β.Εξάλλου για την έκδοση αδείας απαιτείται καθαρό ποινικό μητρώο. Τώρα το μάθατε;
image description Winterpriest | Οκτωβρίου 5, 2012 11:35 π.μ. | Reply
'δε διώκεται για ποινικά ή πειθαρχικά αδικήματα'

Δηλαδή αν κάποιος/α συνάδελφος διώκεται για κάποια από τα ανωτέρω και μετά από δέκα χρόνια τελεσιδικήση μια υπόθεση αθωωτικά υπερ του/της για το διάστημα αυτό δεν θα μπορεί να ασκήσει τα καθήκοντά του?

Δηλαδή οι ιδιοφυίες του ΟΕΕ σκέφτηκαν ότι σε όποιον γίνεται μήνυση (ανεξαρτήτως αποτελέσματος) αυτόματα δεν είναι κατάληλος/η να ασκήσει το επάγγελμα?

Ούτε στις χειρότερες χούντες του κόσμου δεν συμβαίνουν αυτά τα πράγματα.
image description 2405 | Οκτωβρίου 5, 2012 12:24 μ.μ. | Reply
ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΦΩΝΟ!ΤΙ ΜΥΑΛΟ
image description Ο ΚΙΝΕΖΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ | Οκτωβρίου 5, 2012 11:57 π.μ. | Reply
Και άν δεν κάνουμε Υ/Δ τί θα μας κάνετε? Θα μας κόψετε την καλημέρα??Αν ντεν καταλαβένει ελληνικος και πάρω βεβαίωση οτι παρακολούτισα σεμιναριος τα μπρορώ να υπογράφω ισολογίσμους??
image description euro_logistis | Οκτωβρίου 5, 2012 11:17 π.μ. | Reply
Ρε Πρόεδρε Καλλίρη δεν ξεκινάς (όπως ο συνονόματος σου) την κιθάρα και τα τραγούδια και εσύ??

Με τέτοιες φοβερές ιδέες σκέψου επιτυχίες που θα κάνεις.
image description για όσο ακομα ειμαι λογιστης | Οκτωβρίου 5, 2012 11:36 π.μ. | Reply
Η γελοιότητα στο μεγαλείο της!!!
image description JORDAN | Οκτωβρίου 5, 2012 11:57 π.μ. | Reply
ΤΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΔΕ ΜΑΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΜΩΣ....ΠΟΣΑ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΠΑΡΑΒΌΛΟ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΠ. ΔΗΛΩΣΗ????ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ?ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ Η' ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ Η Υ.Δ.?ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΗ ΙΔΕΑ ΑΥΤΟ.ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΞΤΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣ ΚΟΙΤΑΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ.ΑΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ.
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Οκτωβρίου 5, 2012 11:14 π.μ. | Reply
La bordelle..
(Ένας γαλλομαθής βρε παιδιά να μου πει αν το έγραψα σωστά..)
image description stefos | Οκτωβρίου 5, 2012 11:26 π.μ. | Reply
Γαλλομαθής δεν είμαι, αλλά από μπουρδέλα σκίζω! Σωστά το διατύπωσες.
image description ΑΜΕΣΑ | Οκτωβρίου 5, 2012 12:40 μ.μ. | Reply
ΑΜΕΣΗ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ.ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟ ΟΕΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ.ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΑΛΛΟΤΡΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΩΣ ΚΛΑΔΟΣ ΔΙΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ.
image description ? | Οκτωβρίου 5, 2012 12:01 μ.μ. | Reply
Επιτέλους πάμε για "πάταξη" της γραφειοκρατίας ! 12 χρόνια κολάω μπρίκια κάνοντας το λογιστή και πληρώνω ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) έτσι για... πλάκα+ετήσια συνδρομή στο ΟΕΕ! Η Μ Α Ρ Τ Ο Ν ΠΙΑ!!!!!
image description λογιστρια 20 χρόνια | Οκτωβρίου 5, 2012 12:29 μ.μ. | Reply
το διάβασμα που εχουμε ρίξει τόσα χρόνια , θα μας το πιστοποιήσει ο ΟΕΕ με τα φοβερα του σεμινάρρια που ειναι μονο γι αρχάριους που αν δε αποφασισεις να πας θα πρεπει να χασεις ενα μεροκάματο στην ουρα για να υποβάλλεις α'ιτηση. Ας μας πει επιτέλους το επιμελητήριο το λογο ύπαρξής του και να δικαιολογήσει τις εισφορές μας τοσα χρόνια. τι μας πρόσφερε ? ποσο εχει σχεση με το επάγγελμα μας? ποια ειναι η κτάρτιση των μελών του??? μια ζωη προχειροτητες
image description georgey | Οκτωβρίου 5, 2012 12:35 μ.μ. | Reply
Επιμελητηριο λογιστων - φοροτεχνικων ΤΩΡΑ
image description Ο ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΣ | Οκτωβρίου 5, 2012 12:56 μ.μ. | Reply
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΟΕΕ ΕΙΝΑΙ ΝΔ-ΠΑΣΟΚ , ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? ΜΗΠΩΣ Ο ΣΔΟΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΚΛΠ???
image description Βασίλης | Οκτωβρίου 5, 2012 12:48 μ.μ. | Reply
Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΙΝΑ ΝΔ - ΠΑΣΟΚ - ΠΟΦΕΕ !!!! , ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΕΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Επιμελητηριο λογιστων - φοροτεχνικων , ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΜΠΟΝΔΙΑ !!!!!!
image description APO CHANIA | Οκτωβρίου 5, 2012 12:24 μ.μ. | Reply
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.....ΓΙΑΤΡΟΙ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΛΟΧΑΡΤΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΤΟΥΣ??????? ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΖΩ ΣΕ "ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ" ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΩΛΟΤΟΠΟ.........ΡΕ ΓΜΤ....."ΑΣΤΥΒΙΔΕΣ" ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΝΙΑΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΕΚΕΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ?????????
image description nikos | Οκτωβρίου 5, 2012 1:00 μ.μ. | Reply
στον επομενο τονο ειμαι λογιστης, στον επομενο τονο δεν ειμαι λογιστης, στον επομενο τονο ειμαι λογιστης.......
image description M | Οκτωβρίου 5, 2012 1:59 μ.μ. | Reply
nikos Είπε:
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ .
ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ.
ΤΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΜΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΟΙΝΙΚΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗ.ΓΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΧΙΣ
image description LOP | Οκτωβρίου 5, 2012 1:14 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ..
image description δημητρης | Οκτωβρίου 5, 2012 1:51 μ.μ. | Reply
χα χα χα παιρνω συνταξη
image description a.a. | Οκτωβρίου 5, 2012 2:57 μ.μ. | Reply
Η διοίκηση του ΟΕΕ δεν μπορεί να πάρει απόφαση ότι το μαγαζί έκλεισε και ο νταβατζής σχόλασε.
Βρείτε άλλο μαγαζί να παίζετε τα παιχνίδια υποτιθέμενα συνδικαλιστικά σας παιχνίδια, "αγαπητοί πατέρες του οικονομολογικού επαγγέλματος".
Αρκετά κάνατε τα ταξίδια σας και τα μπάνια σας με τα λεφτά των λογιστών φοροτεχνικών .
Προσωπικά άλλα μπάνια στο Λουτράκι και αλλαχού δεν πληρώνω.
Κάποιοι συνάδελφοι από εσάς, αξίζουν το σεβασμό μας. Αυτοί θα έλθουν τώρα μαζί μας πέρα και έξω απο προσωπικά και συνδικαλιστικά παιχνίδια.
Πέρα και έξω από τα παιχνίδια π.χ. του προέδρου, που θέλει να μας πείσει ότι όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες κλέβουν και υιοθετεί αντιεπιστημονικές μελέτες σαν αυτή την τελευταία από το τσικάγκο.
"Μαγγές" άντε γειααααααααααααααααα
Τα κορόιδα πέθανα.
Τα κουβαδάκια σας και σε άλλα κορόιδα!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Ο ΧΡΕΟ | Οκτωβρίου 5, 2012 2:26 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΤΡΟΙΚΑ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΑΝΑΣΤΑΛΕΙ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ( ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ) ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ΚΑ Ι ΑΥΤΟΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΖΗΤΑΝΕ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.
image description CAP | Οκτωβρίου 5, 2012 2:59 μ.μ. | Reply
http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/151991
Για μπείτε εδώ και διαβάστε πως "'συνάδελφοι"' το είχαν ξεπεράσει το θέμα με την Υ/Δ που ζητάει το ΟΕΕ
image description Nicolas | Οκτωβρίου 5, 2012 2:39 μ.μ. | Reply
Ορκίζομαι :

1. Είμαι λογιστής
2. Είμαι straight
3. ........................
4. ........................
image description periklis87 | Οκτωβρίου 5, 2012 2:07 μ.μ. | Reply
Να το δούμε από την άλλη πλευρά? Κανένας να μην μπορεί να στείλει δηλώσεις εκτός από τους λογιστές (που θα έχουν την ευθύνη του τι στέλνουν θα τα στέλνουν υποχρεωτικά από τον λογαριασμό τους και θα έχουν αρμοδιότητες ανάλογες με ΔΟΥ)…. Άρα στείλτε μας την Υ.Δ. ότι είστε ενεργεί και λειτουργείτε σύννομα ,στέλνουμε την λίστα με τους ενεργούς λογιστές κάθε χρόνο στο ΓΓΠΣ και σας ανοίγει την δυνατότητα να στείλετε τις δηλώσεις… ετσι μάλιστα…. (βέβαια θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς αυτό αλλά δεν πειράζει…)
image description anwnymos P | Οκτωβρίου 5, 2012 3:14 μ.μ. | Reply
Κανονικά έπρεπε να ζητήσουν και βιβλιάριο υγείας μαζί με πιστοποιητικό γιατρού ότι μπορείς να αναλάβεις πελάτη έχοντας σώας τα φρένας και ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα υγείας, δεν 8α πάθεις κάτι και μείνει ο φορολογούμενος ξεκρέμαστος..... !!!
image description Dimitris | Οκτωβρίου 5, 2012 5:01 μ.μ. | Reply
OEE οι νόμιμοι νταβατζήδες θα μας προστατέψουν κιόλας?όπως μας προστατεύουν όταν πάρει τα στοιχεία μας υπογράψει για λογαριασμό μας και πάρει και την αμοιβή μας?
image description PETROS42 | Οκτωβρίου 5, 2012 5:43 μ.μ. | Reply
ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΑΘΕΙ
image description NIKOS | Οκτωβρίου 5, 2012 5:15 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΟΕΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΩΝ ΛΟΙΠΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (ΔΕΣ ΓΕΜΗ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΞΥΝΟΥΝ ΤΑ.....................ΑΥΤΙΑΤΟΥΣ
image description PRESJOHN | Οκτωβρίου 5, 2012 5:37 μ.μ. | Reply
Το λαμόγιο(αλεξιπτωτιστής-παράνομος)Λογιστής θα κολώσει να στείλει Υ.Δ. ότι
"ασκεί το επάγγελμα του Λ-Φ"??Αφού πράγματι μέχρι σήμερα το ασκούσε??Και δεν θα δηλώνει κάτι το ανακριβές.Μήπως στην Υ.Δ. θα ζητάνε και ..δακτυλικά αποτυπώματα των δέκα δακτύλων των χεριών για να πιστοποιείται η αρτιμέλεια??
Νάτη η περιβόητη πιστοποίηση.Εγώ προσωπικά ευτυχώς(?)κατέθεσα πρόσφατα
αίτηση συνταξιοδότησης(τώρα πότε θα την πάρω είναι άλλου παπά..ΜΝΗΜΟΝΙΟ)
Λυπάμαι όμως τον γυιό μου που συνεχίζει το επάγγελμα,καθώς και τους υπόλοιπους συναδέλφους που το ασκούν σ'αυτή την μπουρδ@@@χώρα!
image description Xristos | Οκτωβρίου 5, 2012 6:02 μ.μ. | Reply
Αγαπητοί Συνάδελφοι, ΠΡΕΠΕΙ το έτος 2013 ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ το συγκεκριμένο επιμελητήριο. Και φυσικά να μην καταθέσει κανείς ΥΔ. Ίσως τότε καταλάβουν ότι από εμάς εξαρτάται τι θα κάνουμε όχι από τα βρωμοκομματόσκυλα!!!
image description chris | Οκτωβρίου 5, 2012 6:32 μ.μ. | Reply
Και όχι τα σεμινάρια επιμόρφωσης είναι επιλογή και δεν μπορούν να μας αναγκάζουν να παρακολουθούμε σεμινάρια του ΟΕΕ (ακόμη θυμάμαι το 1ο γελοίο για την αναβάθμιση της τάξης) Σε ποια επαγγελματική ομάδα επιβάλουν σεμινάρια για την αναγνώριση της εργασίας μετά από 5-10 ή και για κάποιους 20 χρόνια επαγγελματικής σταδιοδρομίας???? Αλλά σε ένα γελοίο κράτος αρμόζουν γελοιοί κανόνες και νόμοι
image description Paradox | Οκτωβρίου 5, 2012 9:56 μ.μ. | Reply
Χωρίς σεμινάριο πως θα σου πάρουν το εξτραδακι τους;
image description n | Οκτωβρίου 5, 2012 11:41 μ.μ. | Reply
Μα πόσο Μ@!!% πρέπει να είσαι για να σκεφτείς κάτι τέτοιο. Αυτό είναι ανέκδοτο!!!!!!
image description Hyd | Οκτωβρίου 6, 2012 11:41 μ.μ. | Reply
Ο Παπακωνσταντινου ανελαβε προεδρος στο ΟΕΕ;
image description margo | Οκτωβρίου 10, 2012 11:10 π.μ. | Reply
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑΑΑΑΑ?
image description stelios | Οκτωβρίου 10, 2012 12:23 μ.μ. | Reply
ΕΛΕΟΣ, ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ,ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ,ΜΙΖΕΣ,ΣΚΑΝΔΑΛΑ)ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΤΑΞΟΥΜΕ.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο