Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Καταργούνται οικογενειακά επιδόματα - Αφορολόγητο για ανήλικα παιδιά - Θα χορηγείται ένα επίδομα σε κάθε οικογένεια βάσει κριτηρίων

Καταργούνται από το 2013 όλα ανεξαιρέτως τα οικογενειακά επιδόματα, καθώς και το πρόσθετο αφορολόγητο για κάθε προστατευόμενο τέκνο και στη θέση τους θα χορηγείται ένα επίδομα για κάθε οικογένεια με παιδιά.
 
Αυτό ανέφερε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών, μετά τη συνάντηση του πρωθυπουργού και του υπουργού Οικονομικών με την τρόικα, χαρακτηρίζοντας «περισσότερο δίκαιο και πιο αποτελεσματικό» το νέο σύστημα, διότι θα εφαρμόζεται στοχευμένα, με βάση εισοδηματικά κριτήρια. Το επίδομα αυτό θα χορηγείται στους δικαιούχους μέσω των Εφοριών και όχι μέσω ΟΓΑ, Νομαρχιών, κ.λπ., όπως έως σήμερα.
 
Παράλληλα, σύμφωνα με τον ίδιο παράγοντα, τα νέα φορολογικά μέτρα που σχεδιάζονται, και τα οποία δεν περιλαμβάνονται στο προσχέδιο του νέου προϋπολογισμού, θα ισχύσουν από την 1/1/2014 για τα εισοδήματα που θα αποκτηθούν το 2013. Ενώ, διευκρίνιζε ότι από την αύξηση των ορίων ηλικίας κατά 2 έτη, θα εξαιρεθούν όσοι έχουν θεμελιώσει δικαίωμα με το νόμο Λοβέρδου.
 
Όσον αφορά στις διαπραγματεύσεις με την τρόικα για το νέο πακέτο των μέτρων, ο υψηλόβαθμος παράγοντας του υπουργείου Οικονομικών, επισήμανε εκ νέου ότι παραμένουν οι ενστάσεις των εκπροσώπων των δανειστών για μέτρα πιθανόν και άνω των 2 δισ. ευρώ, τα οποία προτείνει η ελληνική πλευρά. Είναι εν προκειμένω χαρακτηριστικό ότι, σύμφωνα με τον ίδιο, η τρόικα δεν έχει πεισθεί για την απόδοση των διαρθρωτικών μέτρων σε υγεία, άμυνα και ΟΤΑ και ζητεί την αντικατάστασή τους από πρόσθετες περικοπές σε μισθούς, συντάξεις και επιδόματα.

Πηγή ΑΜΠΕ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΜΗΤΣΑΡΑΣ | Οκτωβρίου 2, 2012 9:34 π.μ. | Reply
Οσο περνάει ο καιρός, ντρέπομαι που ζώ σ'αυτή τη χώρα.
Τυχεροί όσοι μπορούν να φύγουν....ΤΩΡΑ!
image description ALONE^^ | Οκτωβρίου 2, 2012 10:39 π.μ. | Reply
Σε κάνα χρόνο Μητσάρα.....δεν υπάρχει σωτηρία εδώ!!!
image description GEO1821 | Οκτωβρίου 2, 2012 10:08 π.μ. | Reply
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΟΡΓΗ!!! ΤΟΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ………..ΚΟΒΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ….ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ….ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ …..
image description Ναι Σε Ολα | Οκτωβρίου 2, 2012 10:02 π.μ. | Reply
Αυτοι δεν είναι ηθικοι αυτουργοί μόνο για αυτούς που αυτοκτονούν αλλα και για τα ζευγάρια που φοβουνται να αποκτήσουν παιδιά λόγο της κατάστασης.Αν δεν είναι αυτά εγκλήματα κατα της ανθρωπότητας τότε ποια είναι?? ΚΟΨΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΧΡΗΜΑ , ΔΡΑΧΜΕΣ ή ΕΥΡΩ.
image description trapezokomos | Οκτωβρίου 2, 2012 11:55 π.μ. | Reply
μετά τον ενα εργαζομενο σε καθε οικογενεια ερχεται και το ενα επιδομα σε καθε οικογενεια.υστερα θα ερθει το ενας αυτοχειρας σε καθε οικογενεια,ενας μεταναστης σε καθε οικογενεια,ενας σκληροπυρηνικός τρομοκρατης σε καθε οικογενεια,ενας μαυραγοριτης σε καθε οικογενεια και ενας ζητιανος σε καθε οικογενεια.Η κυβερνηση στηριζει τον θεσμο και την ποικιλια του πληθυσμου.Απλα σε καθε οικογενεια ο ενας εργαζομενος θα πρεπει να συντηρει επαρκως τον τρομοκρατη ,τον ζητιανο, τον μαυραγοριτη.τι καλα που ο αυτοχειρας συντηρειται μονος του.Αλητεια και επίσημα στο μπουρδέλο της χωρας του πολιτισμού και ο κοσμος ακόμα κοιμάται και βλεπει ονειρα.
image description ελενη | Οκτωβρίου 2, 2012 2:05 μ.μ. | Reply
ποσο δικιο εχεις
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Οκτωβρίου 2, 2012 11:25 π.μ. | Reply
ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΙΣΧΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΣ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΙ ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ, ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΤΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ, ΘΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ
ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΥΝΟΧΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΔΕ ΠΙΣΤΟΙ ....ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΕΙΣ ΤΩΝ ΑΣΥΔΟΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ.... ΟΙΚΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ, ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΤΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ......

image description marinerD | Οκτωβρίου 2, 2012 12:57 μ.μ. | Reply
Θα σωθεί λοιπόν το κράτος με το να κόψει τα πολυτεκνικά επιδόματα! εκεί γινόταν η οικονομική διαρροή! εκεί ξοδεύονταν τα κρατικά χρήματα! στην μόνη σωστή επένδυση της Ελλάδος: στα Ελληνόπουλα! μην ενισχύετε την Ελληνική οικογένεια, ενισχύστε τους ξένους για να μην μείνει ίχνος Ελληνικό στο Γεωγραφικό χάρτη! ντροπή και αίσχος κ. Σαμαρά και Σια! ντροπή σας, που μας πουλάτε υποκριτικά φούμαρα ότι αγωνίζεστε για την Ελλάδα! ούτε εσείς ουτε κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για την Ελληνική οικογένεια! είμαι πολύτεκνη μητέρα και εισπράττω για τα πέντε ανήλικα παιδιά μου το "φοβερό" ποσό των 440€ το ΔΙΜΗΝΟ!!!!! κόφτε το κι αυτό, γιατί εγώ ευθύνομαι για την διασπάθιση του δημοσίου χρήματος! εγώ που δουλεύω για να τα μεγαλώσω και παίρνω και το τρομερό αυτό επίδομα!! ενώ εσεις οι βουλευτές που τόσο περισσότερα προσφέρετε στην Πατρίδα από τις Ελληνίδες μανάδες, αξίζετε πολλά επιδόματα!
image description broster | Οκτωβρίου 2, 2012 12:30 μ.μ. | Reply
Μα γιατί διαμαρτύρεστε ??? Τα νούμερα του προϋπολογισμού δείχνουν ότι πάμε καλά , οπότε προς τι ο πανικός ..... Μα το λένε και όλοι οι Βουλευτές που στηρίζουν τη κυβέρνηση . Δεν μπορέι να λένε ψέμματα οι αριθμοί ......... Βέβαια κάποιος (συριζαίος ή κομμουνιστής θα ήταν) είχε πει ότι όπου ευημερούν οι αριθμοί πεινάνε οι ανθρώποι .......... Αλλά πραγματικά απορώ γιατί δε λένε ότι για 3 μήνες που απομένουν , μισθοί 150 ευρώ , καμία παροχή , φπα 30% και να πως βγάζω πρωτογενές πλεόνασμα και η Ελληνική Οικονομία θα είναι πλέον Ευρωπαϊκη ......
image description SEXY ALEXIS | Οκτωβρίου 2, 2012 2:18 μ.μ. | Reply
http://gr.skyscanner.com/flights-to/cu/cheap-flights-to-cuba.html Στο καλό...
image description δρομεας | Οκτωβρίου 2, 2012 12:34 μ.μ. | Reply
Βρε άντε στον αγύριστο.Μας διαλύσατε.
image description tONI | Οκτωβρίου 2, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
Κ όλα αυτά για να μην απολυθούν μερικά άχρηστα κακομαθημένα από το δημόσιο κ επειδή είναι ανίκανοι να πατάξουν τη φοροδιαφυγή. Συμβάλλουμε κ μεις στο τελευταίο βεβαίως βεβαίως...
image description PetrosΚ | Οκτωβρίου 2, 2012 2:32 μ.μ. | Reply
Μεγάλε μην τα λες απότομα γιατί εμείς δεν φταίμε σε τίποτα. Και η φοροδιαφυγή η μεγάλη δεν είναι στις εκαντοντάτες χιλιάδες αποδείξεις που δεν έχουν κοπεί (κυριες στο τυρί -λέγε με φορολογική δηλωση-) αλλά στις απίστευτες μαιμουδιές που έχουν γινει στα βιβλία του κάθε πελάτη λογιστικού γραφείου. Αλλά ευθύνη στους λογιστές??? Καμία...ο επιχειρηματίας τα κάνει όλα.
image description tONI | Οκτωβρίου 2, 2012 2:29 μ.μ. | Reply
Πολύ μίγιασμα πέφτει ρε παιδί μου εδώ στο Ελλάντα.. Καταρχήν δεν είμαι λογιστής. Είμαι μηχανικός. Όταν λέω εμείς, εννοώ εμείς οι Έλληνες πολίτες, όχι εμείς οι τάδε επαγγελματίες. Από εκεί κ πέρα πιάνομαι σε αυτό που λες κ λένε πολλοί κ έχω να πω το εξής.. δεν μπορεί να με πείσει κανείς ότι οι απίστευτες μεγαλο-μαϊμουδιές αθροιστικά επιφέρουν μεγαλύτερο κακό από τις αναρίθμητες μη κομμένες αποδείξεις κ τις αναρίθμητες μικρές μαύρες πράξεις (φακελάκια, μαύρες οικιακές βοηθοί, μαύρα ιδιαίτερα μαθήματα κτλ κτλ.) Κ δεν είμαι διατεθειμένος να βάλω ζυγαριά. Κ τα δύο είναι αθροιστικά εξίσου ζημιογόνα, οπότε κ εξίσου κατακριτέα.
image description ΑΝΩΝΥΜΟΣ | Οκτωβρίου 2, 2012 11:27 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΣΥ ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΣΟΥ
image description Petrosk | Οκτωβρίου 2, 2012 3:33 μ.μ. | Reply
Εχεις δίκιο. Ολα αυτά αθροιστικά είναι πολύ μεγαλύτερα. Απλά φαντάσου ότι το συνάφι μου (βέβαια εγώ μισθωτός άρα εγώ δεν ξέρω τα "προβλήματα" του κλάδου. Αν τους πω οτι δουλευω και σε πολυεθνική τελείωσα) και δεν κόβει αποδείξεις και διαφημίζει στους πελάτες τους την τέχνη της φοροδιαφυγής. Επειδή δεν μου αρέσει ο φασισμός (αριστερός ή δεξιός) να πω ότι εξαιρώ τους -λίγους αλλά αξιοπρεπείς- συναδέλφους που αρνηθηκαν να πουν "εδω είναι Ελλάδα και έτσι γίνονται οι δουλειές". Οποιος εχει την μύγα θα μυγιαστεί αναλόγως. Δυστύχως είναι πολυ σκληρό που την πληρωνουν και οι τίμιοι. Αλλά το να βλέπω εδω μέσα κάθε μέρα -μα κάθε μέρα- κλάψα από τους αυτούς που τόσα χρόνια θέριζαν και να βρίζούν τα κομματα που τους άφησαν ελευθερους να ζουν εις βαρος της υπολοιπης κοινωνίας και να μας λένε να βγούμε και στους δρόμους......περνάει καθε όριο
image description poison prince | Οκτωβρίου 2, 2012 4:56 μ.μ. | Reply
ΝΙΚΟΣ...
ποσο δικιο εχεις.δεν χρειαζονται παραπανω σχολια για την κατασταση στις σχεσεις πελατων-λογιστων
image description KOSTAS K | Οκτωβρίου 2, 2012 4:02 μ.μ. | Reply
Δηλαδή απ'όλους εσάς ούτε ένας δεν ψήφισε πασοκ-νδ τα τελευταία 30 χρόνια???
image description Giorgos | Οκτωβρίου 2, 2012 5:18 μ.μ. | Reply
Εχω ψηφισει και Πασοκ και συριζα.. Απο εδω και περα χρυση αυγη.. Οχι απο αντιδραση αλλα συνιδητα.. Πατριδα θρησκεια οικογενεια..
image description tONI | Οκτωβρίου 2, 2012 6:09 μ.μ. | Reply
Θα δούμε μεγάλα πράγματα στην Ελλάδα... Θα δούμε αριστερούς φασίστες, να γίνονται δεξιοί φασίστες.. Κ άλλοι αγαπάνε την Ελλάδα κ άλλοι αγαπάνε την θρησκεία (εγώ όχι) κ άλλοι αγαπάνε την οικογένεια, αλλά φασίστες δεν γίνονται Γιωργάκη...
image description Jordan | Οκτωβρίου 2, 2012 6:28 μ.μ. | Reply
Βρε toni για λύσε μου μια απορία?Αυτό που ζούμε τώρα δεν είνα φασισμός?Καλή η θεωρία περι ιδεολογιών αλλά μας τελείωσαν οι ιδεολογίες...είνα ξεπερασμένες πλέον.Και στο φινάλε δηλαδη συμφωνείς με οτι γίνεται?
image description DIMITRIOS | Οκτωβρίου 2, 2012 6:49 μ.μ. | Reply
ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΛΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΡΙΧΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ , ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.
image description tONI | Οκτωβρίου 3, 2012 12:46 π.μ. | Reply
Jordan είμαι 30 χρονών κ ποτέ δεν έζησα σε δημοκρατικό πολίτευμα. Μπασταρδοκρατία είχαμε στην Ελλάδα τόσα χρόνια. Όσο κ αν απέχουμε από το δημοκρατικό πολίτευμα, η λύση δεν είναι οι φασίστες. Κ όχι δε συμφωνώ με ότι γίνεται, ΑΛΛΑ υπάρχουν δύο μεγάλα αλλά... 1ον σε αυτό που γίνεται τώρα έχουν συμβάλει τα πεπραγμένα όλων μας, τα τελευταία τουλάχιστον 30 χρόνια, οπότε κάτι υποκριτικοί αφορισμοί όλων των άλλων εκτός από την πάρτη μας μου γυρνάνε τα μυαλά κ 2ον όταν τόσα χρόνια δεν βλέπαμε τι θα επακολουθούσε κ κοιμόμασταν όρθιοι, τώρα στην ύστατη στιγμή θα δεχτώ να πάρουν αποφάσεις για μένα χωρίς εμένα, οι γερμανοί κ οι άλλοι ευρωπαίοι. Ας πρόσεχα! Ας αποφάσιζα εγώ για μένα όταν έπρεπε να το κάνω. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ποτέ δε φροντίσαμε να πάρουμε την τύχη μας στα χέρια μας κ τώρα γκρινιάζουμε! γιατί γκρινιάζουμε;?! κ στο παρελθόν την ΕΕ περιμέναμε όλοι κατά βάθος για να μας συνετίσει κ να μας σώσει. Νομίζαμε ότι εμείς θα ψηφίζουμε πασοκ κ νδ για να μας διορίσουν κ ότι ξαφνικά θα έρθει η καλή ΕΕ κ θα διακόψει με το μαγικό ραβδάκι της όοολλες τις ανωμαλίες που ξέραμε κ βλέπαμε μπροστά στα μάτια μας χωρίς να μιλάμε. Το άγχος μας ήταν να βολευτούμε πρώτα εμείς κ μετά εννοείται να διορθωθούν όολα! Νομίζαμε ότι θα ερχόταν η όμορφη πριγκιποπούλα. Ατυχήσαμε. Ήρθε η Μερκελ.. Τελικά το παραμύθι δεν είχε happy end. Κ όχι δε συμφωνώ με τα οριζόντια μέτρα κ με την υπέρμετρη φορολογία, αλλά δέχομαι να θυσιάσω κάποια πράγματα ακόμα κ αν πιστεύω ότι εγώ προσωπικά δε φταίω, υπό τον όρο ότι μακροπρόθεσμα είναι δίκαια, αποκαθιστούν ανωμαλίες ετών κ ότι θα οδηγήσουν σε μία καλύτερη μέρα. Εξαγριώνομαι όμως όταν παίρνουν ηλίθια μέτρα κ εξαγριώνομαι όταν ο κόσμος φωνάζει όχι επειδή τα μέτρα δε θα οδηγήσουν σε μία καλύτερη μέρα, αλλά επειδή τα μέτρα θίγουν το προσωπικό του συμφέρον κ τη βόλεψή του. Η πλειοψηφία του κόσμου έχει μάθει μόνο να παίρνει. Δεν έχει μάθει ποτέ να δίνει. Πηγαίνετε στους δεξιούς κ αριστερούς φασίστες λοιπόν που ξέρουν να δίνουν φούμαρα κ να παίρνουν τα μυαλά μας κ να τα βάζουν στη μηχανή του κιμά. Κ νομίζετε ότι έτσι θα διορθώσουμε το γεγονός ότι ψηφίζαμε τόσα χρόνια τους κλέφτες. Το καταφέραμε κ αυτό. Κλέφτες ή φασίστες ή ψεύτες; Όσο υποστηρίζουμε είτε τους μεν, είτε τους δε, δε θα βγαίνει στην επιφάνεια ποτέ κανένας που να αξίζει λίγο παραπάνω. Δε ζητάμε πολλά. Ζητάμε πολιτικούς που να κλέβουν καθόλου ή λίγο κ να αφήνουν παράλληλα έργο πίσω τους. Όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη. Σε μας κλέβουν κ αφήνουν καμμένη γη πίσω τους. Κ μετά κατηγορούμε την ΕΕ..
image description marinerD | Οκτωβρίου 3, 2012 9:24 π.μ. | Reply
οχι φίλε μου, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν υποστηρίζει "Πατριδα θρησκεια οικογενεια" ...
να ψηφίσεις ΚΟΙΝΩΝΙΑ αν θέλεις να παραμείνουμε Έλληνες.
www.koinwnia.com
image description broster | Οκτωβρίου 2, 2012 7:41 μ.μ. | Reply
Μυγιάστικά .......(χαμογελάκι) . Λες ???? Αν είναι έτσι προκαλώ το κάθε έξυπνο πχ Πέτρο Κ ή όποιον νομίζει ότι φοροδιαφεύγουμε είτε προσωπικά είτα σαν κλάδος, να ανοίξουμε τους προσωπικούς μας λογαριασμούς από τις Τράπεζες και όχι μόνο αυτό αλλά και έλεγχος έως όσα χρόνια πίσω για τυχόν εμβάσματα .... Για να δούμε ........ Γιατί καλή η καραμέλα με τη φοροδιαφυγή , αλλά πλέον καταντάει κουραστικό ειδικά όταν είναι πρόφαση για σκληρά μέτρα ....... Και μια ερωτήσουλα τι θεωρείς μαΙμουσια στα λογστικά γραφεία γιατί μπορώ πχ να σου αραδιάσω διατάξεις από διαφορετικές φορολογίες που τα θέλουν διαφορετικά και ότι και αν ακολουθήσεις είναι λάθος ..... Επεξήγησε τον όρο μαίμουδιά , τώρα βέβαια τι κάθομαι και ασχολούμαι με κάποιον που είναι σε πολυεθνική και τα έχει όλα τυπικά .......
Όσο για τον Αλέξη που μου προτείναι το ταξίδι ευχαρίσως αν μου δώσει και το ρευστό .....
image description SEXY ALEXIS | Οκτωβρίου 2, 2012 11:41 μ.μ. | Reply
Μήπως προτιμούσες Βενεζουέλα? Αφού αυτό ειναι το όραμα σου για την Ελλάδα καλό ειναι να ξέρεις τι σημαίνει επανάσταση και αριστερά. Φιλικά στο λέω, κανε ένα ταξιδακι υπάρχουν καλές προσφορές. Πάντως μην περιμένεις να γυρίσουμε στις εποχές του καλού Σημμιτη. Τότε που τα διακοποδάνεια και τα στεγαστικά μοιράζονταν σαν να ήταν πατατάκια. Τότε που κάθε Ελληνας είχε δυο σπίτια και ένα εξωχικο. Τότε που τα φιλαράκια σας οι εφορίακοι ερχοντουσαν για καφέ στα γραφεια σας και κανονιζατε μαζί ποσά θα φάτε απο τον επιχειρηματία. Τι????? Δεν ακουσα? Δεν ξέρεις τίποτα εσύ ε? Η ανάγκη σε βγάζει τώρα στη φοροδιαφυγή. Ρε τι το ήθελε ο ΓΑΠ να μαζέψει τα δημοσιονομικά της χώρας. Καλά δεν ήμασταν με τον Βουδα της Ραφηνας? Τότε που κάθε σπίτι είχε τον λογιστή που .......θα μας φτιάξει. Ξέρει τα κόλπα αυτός!! Α αν πας Κούβα θέλω ένα μπλουζάκι του Τσε! Πούρο και επανάσταση λέμε....
image description XRYSA | Οκτωβρίου 2, 2012 11:16 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ.Η ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ.ΑΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ.ΟΛΕΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΛΑΓΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ????ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙς ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΟΜΙΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΑΤΤΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ.ΝΑ ΤΗΡΟΥΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΑΤΩΝ ΜΑΣ ΝΟΜΙΜΩΣ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΛΙΓΩΤΕΡΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ.ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΑΛΛΑΓΕΣ,ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΙΜΟΥΔΙΕΣ.ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ,ΤΟΤΕ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΟΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΜΠΑΚΑΛΗΔΕΣ!
image description marinerD | Οκτωβρίου 3, 2012 9:36 π.μ. | Reply
παιδιά, όσο και να οικτίρουμε την κατάσταση και να βρίζουμε τους πολιτικούς αν δεν τους πετάξουμε όλους έξω, δεν θα γίνει τίποτε. γιατι δεν δοκιμάζουμε νέες κινήσεις; η "ΚΟΙΝΩΝΙΑ" είναι από το 2008 στην πολιτική σκηνή κι όμως πολλοί την αγνοούν. γιατί; γιατι δεν ενημερωνόμαστε για τις επιλογές που έχουμε αλλά πάμε και ψηφίζουμε σαν τα πρόβατα τους ίδιους που μας κατέστρεψαν; ας ενωθούμε κάποτε όλοι σε μια νεα Παράταξη! Είμαστε πλειοψηφία! ας μην μας κυβερνουν για πάντα οι μειοψηφίες!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο