Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις
Αλλες ειδήσεις

Τα μέτρα που παρουσιάστηκαν στους πολιτικούς αρχηγούς - Φορολόγηση τόκων 15% - Κατάργηση ανώτατου ορίου πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών για παλαιούς ασφαλισμένους


Κατέληξαν τελικά σε συμφωνία οι τρεις πολιτικοί αρχηγοί για τα νέα μέτρα. Τα βασικά σημεία του πακέτου, μετά από μια σύσκεψη που κράτησε περίπου 2,5 ώρες είναι:

 Συντάξεις

 Κύριες και επικουρικές συντάξεις: Κλιμακωτές μειώσεις

 Δώρα συνταξιούχων: Καταργούνται εκτός του ΟΓΑ

 Συντάξεις ΟΓΑ: Μειώνονται κατά 30 ευρώ

 Εφάπαξ: Μειώνονται κατά 20-30% σε 22 Ταμεία. Επιπλέον, επιβάλλεται εισφορά σε όσους πήραν αυξημένο εφάπαξ τα προηγούμενα χρόνια….
 
Όρια ηλικίας: Αυξάνεται το γενικό όριο συνταξιοδότησης στα 67 από τα 65.

 Έτη ασφάλισης: Αυξάνονται στα 20 από τα 15 έτη που απαιτούνται για τη συνταξιοδότηση.

 Συντάξεις ανύπαντρων θυγατέρων: Πλαφόν στα 720 ευρώ.

 Συνταξιούχοι ειδικών μισθολογίων: Μειώνονται λόγω της κατάργησης των ειδικών μισθολογίων.

 Συντάξεις ενστόλων: Μείωσης λόγω κατάργηση της αυτόματης μισθολογικής προαγωγής


 
Φορολογία

 Ελεύθεροι επαγγελματίες: Καταργείται το αφορολόγητο για τους ελεύθερους επαγγελματίες

 Ενιαίος συντελεστής 30-35% για την φορολόγηση των ελεύθερων επαγγελματιών από το πρώτο ευρώ

 Αύξηση της παρακράτησης φόρου στα εισοδήματα από εμπορικές επιχειρήσεις και ελευθέρια επαγγέλματα στο 20-25%

 Αγρότες: Φορολόγηση με λογιστικό τρόπο (τήρηση βιβλίων)
 
 
 

 
Νέα φορολογική κλίμακα από 1η Ιανουαρίου 2013 με λιγότερα κλιμάκια για μισθωτούς συνταξιούχους

 Μείωση του ανώτατου φορολογικού συντελεστή στο 30-35% για μισθωτούς-συνταξιούχους. Αφορά όσους δηλώνουν πάνω από 100.000 ευρώ.
 


Μισθολογικό κόστος στο Δημόσιο

 Ειδικά μισθολόγια: Μειώνονται οι αποδοχές ένστολων, δικαστικών, γιατρών ΕΣΥ, διπλωματών κα.
 
Δώρα: Καταργούνται πλήρως τα δώρα (χριστουγέννων, πάσχα, επίδομα αδείας) στους δημοσίους υπαλλήλους

 ΔΕΚΟ: Προχωρά η εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου στις ΔΕΚΟ

 Εφεδρεία: Εφαρμόζεται νέου τύπου εργασιακή εφεδρεία στους δημοσίους υπαλλήλους με διαθεσιμότητα 15.000 υπαλλήλων τα επόμενα δύο χρόνια

 Επιδόματα: Μείωση 50% των επιδομάτων για τμηματάρχες, διευθυντές και γενικούς διευθυντές
 
Μισθολογικές προαγωγές: Καταργούνται για τα σώματα ασφαλείας



 Κοινωνικά επιδόματα

 Προνοιακά επιδόματα: Θα δίνονται με εισοδηματικά κριτήρια
 
ΕΚΑΣ: Θα δίνεται μόνο σε όσους έχουν συμπληρώσει τα 64 έτη (από 60 που είναι σήμερα).

 Εποχιακά επιδόματα: Πλήρης κατάργηση και αντικατάστασή τους με ειδικά επιδόματα ανεργίας

 Νεφροπαθείς: Μείωση δαπανών για τη μετακίνησή τους
 
Φοροαπαλλαγές: Μειώνονται διάφορες φοροαπαλλαγές κοινωνικού χαρακτήρα. Διατηρούνται για αναπηρία άνω του 67%, τυφλούς και νεφροπαθείς



 Υγεία

 ΟΓΑ: Αυξάνονται οι εισφορές των συνταξιούχων του ΟΓΑ

 Μειώνεται η φαρμακευτική δαπάνη



 Δημόσιο – Δήμοι
 
Καταργούνται ή συγχωνεύονται νομικά πρόσωπα δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου

 Εισιτήρια: Αυξάνεται η τιμή των εισιτηρίων στα Μέσα Μεταφοράς κατά 25%

 ΚΑΠ: Μειώνονται οι Κεντρικοί Αυτοτελείς Πόροι (ΚΑΠ)
 
Μειώνονται τα επενδυτικά κεφάλαια για τους Δήμους



 Παιδεία

 ΑΕΙ/ΤΕΙ: Συγχωνεύονται ή καταργούνται δεκάδες ιδρύματα
 
Δίδακτρα: Επιβάλλονται δίδακτρα σε μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών

 Αναπληρωτές: Αυξάνονται οι ώρες διδασκαλίες ώστε να περιοριστεί ο αριθμός των καθηγητών

 Δωρεάν βιβλία: Μειώνεται η δαπάνη για δωρεάν βιβλία σε ΑΕΙ/ΤΕΙ
 
 
 
 
 ---
 Μεταξύ των ανωτέρω μέτρων όπως αναφέρει σχετικό δημοσίευμα της ιστοσελίδας www.capital.gr μεταξύ των μέτρων που επίσης προτείνονται περιλαμβάνονται:

-Αύξηση της φορολογίας στους τόκους των καταθέσεων στο 15% από 10%

- Εξίσωση φορολογίας πετρελαίου κίνησης με αυτόν του φυσικού αερίου κίνησης.
 
- Αύξηση της φορολόγησης του καπνού.

- Μείωση του συντελεστή ΦΠΑ εστίασης αλλά με αντιστάθμισμα την καθιέρωση τέλους το οποίο θα καταβάλλουν τα εστιατόρια που επιτρέπουν το κάπνισμα.

- Φορολόγηση έως 4% στα VLT του ΟΠΑΠ.
 
- Κατάργηση του επιπλέον αφορολόγητου μισθωτών και συνταξιούχων που έχουν τέκνα

- Σε ό,τι αφορά τους ελεύθερους επαγγελματίες που αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών εντάσσονται στην φορολογία εισοδήματος φυσικών προσώπων.

- Σχετικά με τους ανώτατους φορολογικούς συντελεστές καταργούνται και δημιουργείται ενιαίος συντελεστής για τους υφιστάμενους 26 – 45% ίσος με 35% στην φορολογία εισοδήματος.

 - Μείωση ΦΠΑ αγροτών στο 6%.
 
- Αύξηση του ορίου των εισφορών των παλαιών ασφαλισμένων στο ΙΚΑ στο ίδιο επίπεδο με αυτό που αποδίδουν οι νέοι ασφαλισμένοι.


Πηγή Ημερησία - Capital.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Σεπτεμβρίου 28, 2012 1:50 π.μ. | Reply
Αφού έτσι νομίζετε...
image description george | Σεπτεμβρίου 28, 2012 7:57 π.μ. | Reply
προφανως τα παιδια ουτε φαγητο χρειάζονται ουτε βιβλία !!!
image description gunner | Σεπτεμβρίου 28, 2012 8:35 π.μ. | Reply
Ώρα να την κάνουμε απ αυτή τη χώρα.
image description zacalys | Σεπτεμβρίου 28, 2012 11:56 π.μ. | Reply
Μπορούσες/μπορεις ακομα να φυγεις από αυτη τη κ...χώρα, να βρεις δουλιά σε ενα πολιτισμενο κρατος και ΚΑΘΕΣΑΙ???
Εγω δεν μπορώ, ειμαι πολύ μεγαλος...
image description tomlog | Σεπτεμβρίου 28, 2012 8:34 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΘΗΣΑΜΕ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ.ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΡΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΚΛΕΒΟΥΝΕ ΜΕΤΑ ΑΝΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ.ΤΕΤΟΙΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΖΟΥΡΝΑ.ΠΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ.ΖΩΑ Ε ΖΩΑ
image description kelepouri | Σεπτεμβρίου 28, 2012 8:00 π.μ. | Reply
εχω αρχισει να πιστευω οτι εχουν κατεβει οι εξωγηινοι και μας κυβερνουν...δεν μπορω να εξηγησω αλλιως αυτα τα μετρα...βεβαια γιατι μηπως εχει δουλεψει ποτε κανενας απο αυτους για να ξερει πως ειναι..αυτοι ζουνε στην κοσμαρα τους..
image description KAZA | Σεπτεμβρίου 28, 2012 8:16 π.μ. | Reply
Ο στόχος τους ήταν ένας και τον ξέραμε όλοι εδώ και 2 χρόνια. Να συγκεντρωθεί ο πλούτος σε λίγους και οι υπόλοιποι εργάτες με μισθούς Κίνας, ξεπούλημα της χώρας και αφανισμός της μεσαίας τάξεις. Όλοι το ξέραμε και δεν καναμε απολύτως τίποτα.....
image description tomlog TAX 30% HEAVEN | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:41 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΙΣ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΟ SITE (ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ , ΕΦΕΕ , ΟΕΕ ΠΧ) ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΜΙΑΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΜΕ 30% ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ; ΧΩΡΙΣ ΑΦΟΡΛΟΓΗΤΟ ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ; ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ. ΟΙ ΜΙΣΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΕΙΣ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΜΙΣΕΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ. ΔΕΝ ΜΑΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΜΗ; ΜΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ;ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΤΕ;
image description APO CHANIA | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:51 π.μ. | Reply
ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΑΝΑΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΗΚΕ Η ΑΘΗΝΑ.....ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ 24ΩΡΗ "ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ" ΑΠΕΡΓΙΑ........ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ......... ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΘΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ......................ΔΕΝ ΕΠΙΚΡΟΤΩ..ΣΥΓΚΡΙΝΩ....!!!!
image description jordan | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:38 π.μ. | Reply
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΧΘΕΣ ΚΑΘΩΣ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΥ.ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΣΕΝΑ....ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!!
image description ype | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:45 π.μ. | Reply
Όταν η πάταξη της φοροδιαφυγής μεταφράζεται σε αύξηση των φόρων των νομίμων τι σου μένει να κάνεις;

image description zacalys | Σεπτεμβρίου 28, 2012 11:19 π.μ. | Reply
Ο,τι μπορεις, ότι γλυτωσεις...Ο καθενας για τον εαυτό του...Τόσα με απόδειξη , τοσα χωρίς...
image description ΠΕΤΡΟΣ | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:40 π.μ. | Reply
Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας εφοσον δεν υπαρχει γενικος ξεσηκωμος ωστε να φυγουν ολοι οι δοσυλογοι γερμανοτσολ.ιαδες. Καλα να παθουμε γιατι ειμαστε τελειως απαθεις ενω επρεπε να ειχε <καει> ο τοπος
image description jordan | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:06 π.μ. | Reply
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΠΛΑΚΩΣΕΙ ΤΩΡΑ ΚΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ...ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΑΣ.ΕΧΩ ΗΔΗ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΑΜΕΣΑ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΛΟΥΚΕΤΟ.ΑΠΛΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΙΣ ΠΑΥΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΑΣ ΚΙ ΑΦΟΥ ΞΕΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ.ΜΗ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΞΕΚΡΕΜΑΣΤΟΥΣ....ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΠΩΣ Η' ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ?
image description Κορίνα | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:21 π.μ. | Reply
Θέλω να πιστεύω ότι τα μέτρα, τα οποία είναι πλήρως ανεφάρμοστα δε θα προλάβουν να εφαρμοστούν. Ότι θα ξεσηκωθεί επιτέλους ο κόσμος και θα τους στείλει από κει που'ρθαν. Μάλλον ονειρεύομαι δυστυχώς...
image description άει σικτίρ πια.. | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:46 π.μ. | Reply
τόσο καιρό μας έσκαβαν το λάκο, τώρα βάζουν την ταφόπλακα...
image description Andreas | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:06 π.μ. | Reply
η ψηφος σας επιασε τοπο... καλοφαγωτα!!
image description Kyriakos | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:27 π.μ. | Reply
Οι άνθρωποι είναι τραγικοί.. ακόμα και ένας αγράμματος που δεν έχει βγάλει ούτε δημοτικό, μπορεί να καταλάβει ότι αυτά τα μέτρα θα νεκρώσουν τελείως την αγορά, καταστήματα και ελευθεροι επαγγελματίες θα κάνουν διακοπή των εργασιών τους και θα ωθήσουν τους πολίτες στη φοροδιαφυγή με κάθε τρόπο!!
Δε κοιτάνε πχ να κάνουν κανέναν έλεγχο και να διώξουν όλους του άχριστους που είναι στο δημόσιο... πάλι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, μισθωτοι και συνταξιούχοι θα την πληρώσουν!!! έλεος επιτελους!!!!!
image description Trip_Accountant | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:33 π.μ. | Reply
Να και ένα καλό μέτρο!
Μείωση του ανώτατου φορολογικού συντελεστή στο 30-35% για μισθωτούς-συνταξιούχους. Αφορά όσους δηλώνουν πάνω από 100.000 ευρώ.

Αλήθεια τι έγινε με το αμερικάνικο σύστημα ;
image description ddd | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:07 π.μ. | Reply
Συντάξεις ανύπαντρων θυγατέρων: Πλαφόν στα 720 ευρώ. ???

Νεφροπαθείς: Μείωση δαπανών για τη μετακίνησή τους !!!

ΑΥΤΟ ΤΟ "ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ" ΜΕ ....ΣΥΓΚΙΝΕΙ ......
image description DUKE | Σεπτεμβρίου 28, 2012 1:38 μ.μ. | Reply
Δηλαδή οι ανήπαντρες θυγατέρες να δουλέψουν για να ζήσουν δεν παίζει??
Γιατι ρε μάνα δεν με έκανες και μένα Θυγατέρα!!
image description XRHSTOS1983 | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:40 π.μ. | Reply
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ...ΜΑ ΖΩΗ ΕΛΕΓΑ ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΟΣΟΥΝ ΚΛΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙ(ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ..)ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑΜΕ ΣΑΝ ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ..ΟΤΙ ΘΕΛΑΜΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΜΕ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ ΟΣΟ ΤΟ ΑΦΗΝΟΥΜΕ...ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ...ΜΑΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ..ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ....ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΧΑΝ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ...ΕΜΕΙΣ ΟΧΙ...
image description trapezokomos | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:41 π.μ. | Reply
εαν εφαρμοστεί αυτό το 30-35 % και δεν ξεκινήσουμε απεργία επ'αόριστον τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας.και επίσης εαν περιμένουμε από την ΠΟΦΕΕ κτλ να μας οργανώσει σε αυτό...θα περιμένουμε πολύ ακόμα.η κατασταση είναι τραγική και αυτό θα είναι το εξοντωτικό χτύπημα.αυτό που βλέπω εγώ ότι η μοναδική ελπίδα να επιβιώσει το 80% των επιχειρησεων είναι να μη κόψει ούτε μια απόδειξη,να κάνουν πάρτυ τα ΣΔΟΕ με τα πρόστιμα και να μην πληρωθεί ούτε ένα ευρώ φόρος.όχι γιατι "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" αλλά γιατί "ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ".εκει φτάσαμε κύριοι.σε μια χώρα που ήταν μπουρδέλο με τα νέα μέτρα να γίνει τριμπούρδελο.και να δω πως θα χωρέσουμε όλοι στις φυλακές!
image description APO CHANIA | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:01 π.μ. | Reply
ΘΑ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, "ΦΩΝΑΧΤΑ".....ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΙΤΑΣΜΑΤΑ ΝΟΤΙΑ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ ΠΟΥ Μ Α Λ Λ Ο Ν ΘΑ ΕΛΥΝΑΝ ΠΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ (ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ) ΘΑ "ΕΚΧΩΡΗΘΟΥΝ" ΕΝΑΝΤΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΤΟΚΩΝ ΚΑΠΟΙΟΥ ΟΜΟΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΛΗΓΕΙ ΟΤΑΝ ΠΙΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΕΙ ΓΙΑ Τ Ι Π Ο Τ Α ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΓΙΑ 5-6 ΔΙΣ € ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ Η ΛΟΓΙΚΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣ ΑΞΙΑΣ.........................
image description passe par tout | Σεπτεμβρίου 28, 2012 1:27 μ.μ. | Reply
Ακριβως αυτο.. νοτια της Κρητης και στα Επτανησα... ε..ρε τσιμπουσι που θα γινει στις πλατες μας παλι.. και θα λεμε κι ευχαριστω.. αυτη ειναι η μαλακια...
image description APO CHANIA | Σεπτεμβρίου 28, 2012 2:31 μ.μ. | Reply
ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΣΤΟ IN.GR ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΥΧΑΙΟ PORTAL ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΕ 400 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΣΠΙΤΙΑ ΣΤΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟ 2009...ΧΟΧΟΧΟΟΧΟΧΟΧ.....ΕΙΔΑΤΕ ΠΑΝΕΕΕΕ ΠΙΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΗΣΗ......ΠΑΛΙ ΣΤΟΥΣ DEMI-ΒΛΑΚΕΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ.....ΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ....Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 400 ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΤΟ "ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ"......ΧΙΧΙΧΙΧΧ..ΑΛΛΑ ΡΕ ΓΜΤ (ΑΤΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΔΟΕ) Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΗΤΑΝ 100% ΝΟΜΙΜΗ........ΑΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΜΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ.....
image description τασος | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:15 π.μ. | Reply
μεριμνησαν ομως παλι για την παρτη τους
εισοδηματα ανω των 100000 ευρω μειωση του συντελεστη φορολογιας...
κατα τα αλλα οι μισθωτοι και συν/χοι που διασκεδαζαν ολη την εβδομαδα με τα μετρα εναντιον των ελ επαγγ, παρακαλουνται να περασουν απο το ταμειο, μπουαχαχαχαχαχαχα
image description APO CHANIA | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:47 π.μ. | Reply
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΑΡΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ (ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ....ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ) ΑΥΤΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ (ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΑ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ) ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΜΑΣ........ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΕΡΓΙΑΣ.......ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ....ΚΑΛΟΙ ΟΙ "ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΙ" ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΠΧ ΕΝΑ ΦΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩ.......ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ...." Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Α Τ Ο Μ Ι Κ Ο ΑΘΛΗΜΑ" .....
image description APO CHANIA | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:04 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΤΟΥΜΕ....ΕΝΤΕΛΩΣ Τ Υ Χ Α Ι Α ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟ ΣΔΟΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ............ΓΙΑΤΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΝ DEMI-ΒΛΑΚΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.......ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΕΝΩ ΤΟ ΣΔΟΕ "ΕΡΕΥΝΑ"........ ΧΙΧΙΧΙΙΧΙΧΙΧΙΧΧΙΙΙΙ Ε ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗ ΘΥΜΗΘΩ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ..."ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ..."...
image description nikos | Σεπτεμβρίου 28, 2012 10:32 π.μ. | Reply
και ακομα περισσοτερο δεν το αποκλειω κυβερνητικοι βουλευτες που αντιδρασουν και πουν πως δεν ψηφιζουν τα μετρα, κατευθειαν θα αρχισουν οι "διαρροες" οτι και τα δικα τους ονοματα ειναι στις λιστες πο ερευνα το ΣΔΟΕ. δεν τρωμε πια κουτοχορτο δας καταλαβαμε ρε!!!
image description Ναι Σε Ολα | Σεπτεμβρίου 28, 2012 11:27 π.μ. | Reply
Βρε παιδιά σίγουρα προερχόμαστε απο τους πιθήκους????Οχι ρωτάω γιατι ο πίθηκος μοιαζει με ΑΙΝΣΤΑΙΝ μπροστά τους!!!!!!
image description zacalys | Σεπτεμβρίου 28, 2012 11:43 π.μ. | Reply
Στελεχαρα μισθωτός , μισθος 8.000 το μηνα έχει 5.000 αφορολογητο.
Φουκαρας με μπλοκάκι, 700€ το μήνα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ.
"Ολα τα ζωα ειναι ίσα αλλά μερικα ειναι πΙΟ ΙΣΑ από τα άλλα'
image description ... | Σεπτεμβρίου 28, 2012 12:15 μ.μ. | Reply
Στο παράδειγμα σου έχεις απόλυτα δίκιο. Να σου πω κι άλλο ένα ?
Ελ,επαγγελματίας που τον χτύπησε η κρίση και αντί για 10 ταξίδια στο εξωτερικό το χρόνο κάνει 5, πούλησε το σκάφος, κοινώς "δεν έχει να φάει",μειώνει τους μισθούς των υπαλλήλων στα 500 ευρώ.

Όλοι πλήττονται. Ο εχθρός δεν είναι ο διπλανός μας.
image description POTEMKIN | Σεπτεμβρίου 28, 2012 11:56 π.μ. | Reply
ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΣΙΒΗΡΙΑ.....
image description ChristosC | Σεπτεμβρίου 28, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ, αυτο ηταν αρχιζω να σε σκεφτομαι να περασω στην ατιπερα οχθη της λαμογιας της παρανομιας και της φοροδιαφυγης .... και γιατι να πληρωνω φορους απλα επειδη ειχα την ατυχια να γεννηθω εδω , αλλωστε εχω φαρμαακα ?εχω περιθαλψη ? Ασφαλεια? τι σκατα παιρνω και πρεπει να πληρωσω? Και ευτυχως που στεκομαι ακομα στα ποδια μου γιατι αν ημουν και αναπηρος αστα... Τελικα δεν εχω καταλαβει ποιοι ειναι οι φασιστες και οι ναζιστες, αυτοι που λενε ευθεως οτι οι κοινωνιες πρεπει να αποβαλουν τους αναπηρους ή αυτοι που τους(και εμας) οδηγουν στην εξαθλιωση και την εξωντωση μεσα απο Δημοκρατικες διαδιακσιες... I wonder
image description logistis | Σεπτεμβρίου 28, 2012 12:31 μ.μ. | Reply
Σημερα ειναι 28 του μηνος και οποιον πελατη και να εχω παρει τηλεφωνο μου λεει απο Δευτερα ακομη και για την αμοιβη αντε τωρα να πληρωσεις οαεε ενοικια κοινοχρηστα συνδρομες δεη οτε χαρατσι φορο εισοδηματος δοση......και ο καταλογος δεν εχει τελειωμο οσο για τον υπαλληλο που ειχα μεχρι τον περασμενο μηνα ουτε ημιαπασχοληση γινεται πια γιατι οι μισοι θα κλεισουν αμμεσα,οι αλλοι ισως του χρονου στην καλυτερη περιπτωση!!!!γιατι δεν εχουμε ενα οργανωμενο σωματειο τουλαχιστον ως ελληνες? οχι ως λογιστες και επιτελους να βγουμε στους δρομους μακρυα απο κομματα και παραταξεις.Τι χρειαζεται για να βγουμε στους δρομους? οι απεργιες των τελευταιων τριων ημερων ειχαν παταγωδη αποτυχια τι αλλο εχει μεινει για να χασουμε???
image description kanella | Σεπτεμβρίου 28, 2012 1:47 μ.μ. | Reply
xaliaaaaaaaaaaa
image description ΠΟΥ ΠΑΜΕ? | Σεπτεμβρίου 28, 2012 1:36 μ.μ. | Reply
ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΑΝ ΚΛΑΔΟΣ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ,ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΔΙΕΞΟΔΙΚΟΤΑΤΑ ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ?ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΩΝ-ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ?ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΜΕ.ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΑΝΕ.ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ,ΠΑΕΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ....ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕΤΡΩΝ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΚΛΕΦΤΟΠΟΛΕΜΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΠΟΛΙΤΩΝ Κ ΚΡΑΤΟΥΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ.ΟΧΙ ΜΕ ΟΠΛΑ....ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!
image description dimi | Σεπτεμβρίου 28, 2012 1:15 μ.μ. | Reply
ΤΟΥΣ ΗΜΕΤΕΡΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΨΑΝ ΠΑΛΙ..ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΙ ΚΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΑΛΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΤΑ 10% ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 100000.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΨΟΦΗΣΤΕ..
image description Marioss | Σεπτεμβρίου 28, 2012 2:30 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ, ΑΛΛΑ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΙ ΣΥΛλΟΓΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ, ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ, ΕΛΕΟΣ!!!!

ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ!!

ΠΟΥΤΑΝΑΚΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ, ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΜΕ 400 ΚΑΙ 500 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ
image description Ο ΧΡΕΟΚΩΠΗΜΕΝΟΣ | Σεπτεμβρίου 28, 2012 2:16 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΦΗΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΝΑ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ , ΑΡΑ ΦΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΙ, ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΕΣΟΔΑ . ΟΠΟΤΕ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΩΘΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΗ, ΑΛΛΑ Ο ΑΛΛΟΣ ΧΑΖΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΕΔΩ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΚΙΝΑ. ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ. ΑΡΑ ΜΙΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ ΝΑ ΕΠΑΙΡΝΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΥΣΕ.
image description M | Σεπτεμβρίου 28, 2012 2:52 μ.μ. | Reply
TA NEA METΡΑ = ΠΤΩΧΕΥΣΗ!!!!
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΤΩΧΕΥΟΥΝ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΧΥΣΟΥΝ Ο ΛΑΟΣ ΠΤΩΧΕΥΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.
ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΟΙ 36 ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΜΕΤΡΑ. ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΛΕΩ ΕΓΩ? ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΗ ΤΣΙΠΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ????
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Σεπτεμβρίου 28, 2012 2:10 μ.μ. | Reply
Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΜΑΖΙΚΗΣ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗΣ
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΠΑΝΕ...... ΑΣ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΗΣΥΧΑ..... ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΙΛΟΛΑΙΚΑ ..... ΜΕΤΡΑ . ΣΑΝ ΚΑΝΑΠΕΔΑΤΟΙ.... .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΗΓΕΣΙΕΣ ΜΑΣ , ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ . ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ .....ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ....
ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΠΛΕΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ .....
ΗΔΗ ΟΙ ΑΔΙΑΦΘΟΡΟΙ.... ΡΑΜΠΟ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΓΙΑ ΣΚΙ... ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ.. ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΧΩΡΑ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥΣ .
image description K | Σεπτεμβρίου 28, 2012 3:39 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΗ Η ΣΙΓΗ ΟΛΩΝ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΗ!!! ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΞΕΣΠΑΣΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΒΙΑΙΑ ΚΑΙ ΑΜΕΤΡΑ!!! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.... ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ,ΕΙΤΕ ΦΤΑΙΝΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ!!!
image description AFRODITE70 | Σεπτεμβρίου 28, 2012 4:13 μ.μ. | Reply
Κατέληξαν τελικά σε συμφωνία οι τρεις πολιτικοί αρχηγοί για τα νέα μέτρα. Τα βασικά σημεία του πακέτου, μετά από μια σύσκεψη που κράτησε περίπου 2,5 ώρες είναι:
Αυτό ρε παιδιά δεν σας φοβίζει? Σε μόνο τόσο λίγο χρόνο συμφωνήσαν να δολοφονήσουν ολόκληρη την Ελλάδα. Τους αρκούν μόνο 2,5 ώρες.ΘΡΙΛΕΡ!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description GIORGOS K. | Σεπτεμβρίου 28, 2012 7:30 μ.μ. | Reply
Καλά να πάθουμε. Όταν γινόντουσαν εκλογές πρίν 3 μήνες και ήταν όλοι τόσο ευκολόπιστοι οτι δεν θα παρθεί νέο μέτρο. Και ο ποιό χαζός πολίτης έπρεπε να είχε σκεφτεί μέσα του οτι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έρθει το ΔΝΤ και να πεί, δεν ξέρουμε τι λέτε φιλαράκια αυτά τα έχετε υπογράψει και πρέπει να τα πάρετε.
image description Salvador7 | Σεπτεμβρίου 28, 2012 11:35 μ.μ. | Reply
ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ ΛΑΜΟΓΙΑ THE END !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description PANOLIASKOS JOHN | Σεπτεμβρίου 29, 2012 4:12 μ.μ. | Reply
E ρε JUMBO που τους χρειάζεται. ΚΑΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ. ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΥΦΕΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΟΓΟΔΗΤΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΣΑΝ ΕΝΟΧΟΣ ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ. ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ Η ΑΓΟΡΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ, ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΥΚΕΤΑ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΒΡΟΧΗ, ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ!!!! ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΗΜΑΡΤΟΝ.........ΞΥΠΝΗΣΤΕ........
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο