Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Β.Ε.Θ.: Ωρολογιακή βόμβα για το επιχειρείν τα επικείμενα φορολογικά μέτρα

Για φορολογική στοχοποίηση, για πολλοστή φορά, του επιχειρηματικού κόσμου κάνει λόγο ο πρόεδρος του Βιοτεχνικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης (ΒΕΘ) Παναγιώτης Παπαδόπουλος, αναφερόμενος στο επερχόμενο φορολογικό πακέτο που το τελευταίο διάστημα βλέπει το φως της δημοσιότητας. «Χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες και επιτηδευματίες θα βρεθούν αντιμέτωποι με το βαρύ λογαριασμό που θα κληθούν να πληρώσουν στην εφορία ελέω της φορολογικής μεταρρύθμισης που ετοιμάζει το υπουργείο Οικονομικών. Η δοσολογία του πακέτου των νέων μέτρων, είναι επώδυνη και βάζει ξανά στο μικροσκόπιο το επιχειρείν που με μαθηματική ακρίβεια οδηγείται σε αφανισμό. Πρέπει πριν να είναι πολύ αργά να γίνει κατανοητό ότι η σωτηρία της ελληνικής οικονομίας δεν μπορεί να στηριχθεί αποκλειστικά στις πλάτες των μικρομεσαίων επιχειρηματιών και στις θυσίες εργαζομένων και συνταξιούχων» τονίζει ο πρόεδρος του ΒΕΘ.

«Η οριζόντια επιβολή φορολογικού συντελεστή, ενδεχομένως όπως συζητείται στο 30%, για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες θα οδηγήσει χιλιάδες επιχειρηματίες, που σήμερα βρίσκονται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας σε παύση των δραστηριοτήτων τους και άλλους, καθόλα νόμιμους μέχρι σήμερα, στην πλήρη απόγνωση καθώς, δεν αποκλείεται, να αναγκαστούν να προβούν σε στάση πληρωμών προς το δημόσιο» αναφέρει ο κ. Παπαδόπουλος, επισημαίνοντας ότι χρειάζονται ουσιαστικά μέτρα και όχι ανηλεείς φοροεπιδρομές που η πρόσφατη εμπειρία έχει αποδείξει ότι δεν αποδίδουν.   

«Είναι δεδομένο ότι αν δεν αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη μεταξύ πολιτών και κράτους δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει καμία μεταρρύθμιση» σημειώνει ο πρόεδρος του ΒΕΘ, υπογραμμίζοντας ότι «βασική προτεραιότητα της κυβέρνησης πρέπει να αποτελέσει η ενίσχυση των δημοσίων εσόδων μέσω της ταχύτερης εκκαθάρισης των φορολογικών υποθέσεων, της είσπραξης βεβαιωμένων προστίμων, της αποτελεσματικότερης πάταξης της φοροδιαφυγής, αλλά και της αντιμετώπισης του παραεμπορίου, που αποτελεί γάγγραινα για το στεγασμένο εμπόριο. Επιπλέον, θα πρέπει να επιταχυνθούν οι διαδικασίες για την αξιοποίηση της δημόσιας ακίνητης περιουσίας, τις αποκρατικοποιήσεις, την επανεκκίνηση των μεγάλων αυτοχρηματοδοτούμενων έργων, τον επαναπατρισμό των κεφαλαίων που εξήλθαν στο εξωτερικό και στερούν μέρος της ρευστότητας από την ελληνική αγορά».
 
Αναφερόμενος στη σημερινή πανελλαδική απεργία ο πρόεδρος του ΒΕΘ υπογράμμισε ότι καταδεικνύει το μέγεθος της απελπισίας των ελλήνων πολιτών που έρχονται αντιμέτωποι, καθημερινά, με βίαιες αλλαγές στη ζωή τους που ανατρέπουν τα μέχρι πρότινος κεκτημένα τους. «Η σημερινή ημέρα αποτελεί ένα ηχηρό ‘όχι’ στα επαχθή μέτρα που θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες. Έστω και την ύστατη στιγμή θα πρέπει να πρυτανεύσει η λογική και να μην οδηγηθεί η χώρα σε περεταίρω εξαθλίωση» επισημαίνει ο πρόεδρος του ΒΕΘ.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Giorgos | Σεπτεμβρίου 27, 2012 8:41 π.μ. | Reply
Μολις ακουσαν τα νεα φορολογικα οι ξενοι επενδυτες ξεσηκωθηκαν... Δεν μπορειτε να φανταστητε τι γινεται στα συνορα... Εχουν γεμισει επενδυτες!!! Που θα μεινουν ολοι αυτοι οι επενδυτες;; Πρεπει να βρουμε λυση!! Δε χωρανε στα ξενοδοχεια.. Πρεπει ο καθε ελληνας να φιλοξενησει ενα επενδυτη στο σπιτι του...
image description pavlos | Σεπτεμβρίου 27, 2012 9:07 π.μ. | Reply
Τον Φεβρουάριο του 2010 έκανα έναρξη επαγγέλματος. Τα καθαρά μου κέρδη ανέρχονται περίπου στις 11000 ευρώ. Από αυτά, τα 2700 περίπου είναι εισφορές στον ΟΑΕΕ. Θα μου φορολογήσουν ΚΑΙ αυτά ; Αν ναι, αυτό σημαίνει πως ενώ έβαλα στην τσέπη μου ( εδώ γελάστε ελεύθερα γιατί ούτε αυτά τα έβαλα στην τσέπη μου αν υπολογίσεις λογοαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ, κτλ) 8300 ευρώ δηλ. περίπου 690 ευρώ το μήνα, θα πληρώσω φόρο, με το 30% δηλ., περίπου 3300 ευρώ!!! Στα 8300 ευρώ, αυτό δεν αντιστοιχεί στο 30% αλλά στο 40% !!!! Αυτό το πράγμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ;;;
image description νεκταριοσ | Σεπτεμβρίου 27, 2012 9:33 π.μ. | Reply
Ε οχι και αδικια, οι ΕΕ ειναι κυριαρχοι της φοροδιαφυγης εδω και χρονια! Ολοι ανεξαιρετος...

Ρε ξυλο που χρειζαονται αυτοι! Τα λαμογια κανουν οτι μπορουν για να καταστρεψουν τις μικρες επιχηρησεις! Αλλιως δεν εξηγηται.

Προβλεπω τα εξοδα να γινονται ισα με τα εσοδα.

τα τεκμηρια δεν μας λενε, θα μείνουν ή θα φορολογηθουν και αυτα με 35%????
image description DRIVECENTER | Σεπτεμβρίου 27, 2012 9:44 π.μ. | Reply
Οπως αντιλαμβάνεστε αγαπητοί συνάδελφοι λογιστές, στην ιστοσελίδα μας αναρτούν σχόλια και ΜΗ συνάδελφοι, δηλαδή ΜΗ ειδικοί. >>>Ουδόλως κατακριτέο. >>> Καλό θα ήταν όμως να υπήρχε ένας τρόπος (να τον υιοθετούσαμε εμείς οι ίδιοι) ώστε να είναι διακριτά τα σχόλια των ειδικών από τους μη ειδικούς. Αυτό -περισσότερο- για την προστασία των ίδιων των επισκεπτών της ιστοσελίδας ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΙ!!
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Σεπτεμβρίου 27, 2012 12:22 μ.μ. | Reply
ΕΙΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΣ Η ΤΟ ΛΕΤΕ ΕΤΣΙ?
image description trapezokomos | Σεπτεμβρίου 27, 2012 10:07 π.μ. | Reply
υπάρχει μια πεποίθηση του κόσμου πως οι ελευθεροι επαγγελματίες είναι οι κυρίαρχοι της φοροδιαφυγής.οφείλουμε όμως οι υπόλοιποι(κυρίως λογιστές) οι οποίοι γνωρίζουμε τα πράγματα από μέσα να πουμε πως δεν είναι απολυτα σωστό αυτό.υπάρχουν μεν (σε όλους τους κλάδους) οι "ταρζάν" οι οποίοι αγνοούν την έννοια της έκδοσης απόδειξης όμως είναι πολύ λίγοι σε ποσοστό.λένε τα στοιχεία για συμμετοχή 73% στους φόρους των μισθωτών.αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό.όταν έχουν πέσει οι τζίροι των καταστημάτων 40-70% πως μπορείς να βγεις με μεγάλο κέρδος,την στιγμή που όλα σου τα έξοδα έχουν ανέβει;πως νιώθει ο κάθε μικρός επιχειρηματίας όταν βλέπει τον υπάλληλο που απασχολει να βγάζει περισσότερα από αυτόν(πριν σαρκασουν πολλοί να πω οτι σε πολλές περιπτώσεις αυτό αληθεύει);εαν θησαύριζαν ολοι οι ελευθεροι επαγγελματίες δεν θα έιχαμε ΤΟΣΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΑ ΜΑΓΑΖΙΩΝ.οσο για τους ταρζάν οι οποίοι ζουν εις βάρος όλων το ίδιο το κράτος έβγαζε κατά καιρούς την ΠΕΡΑΙΩΣΕΙΣ ΧΡΗΣΕΩΝ έτσι ώστε να την βγάζουνε καθαροί.΄τωρα στο θέμα μας έαν τελικά ισχύσει αυτό το 30% εμείς οι λογιστές να προετοιμαστούμε για απώλεια των μισών πελατών μας (θα πανε για κλείσιμο) και το κράτος για μείωση των εσόδων του κατά πολύ μεγάλο ποσοστό.σε χαλεπούς καιρούς δεν ανεβάζεις φόρους.τους μειώνεις και έμμεσα ανεβάζεις την κατανάλωση αν θέλεις έσοδα.κάτι άλλο μου μυρίζει και όχι αυτά τα 13 δις που ψάχνουν να βρούν.
image description ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ | Σεπτεμβρίου 27, 2012 10:28 π.μ. | Reply
ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ ΚΑΙ ΜΑΓΚΙΑ.ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΟΠΟΥ Η ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΕ ΚΤΙΡΙΟ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ 30 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΤΙΖΑΝΕ 5 ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΤΙΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΣΤΕΓΑΣΤΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ...............................
ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ....................................
image description Marioss | Σεπτεμβρίου 27, 2012 10:52 π.μ. | Reply
Ίδιος φορολογικός συντελεστής για το ψιλικατζίδικο και ίδιος για το LIDL,ίδιος φορολογικός συντελεστής για μια ελληνική βιοτεχνία ξύλου (ΠΧ ΟΕ) και ίδιος για τα IKEA, είναι ξεκάθαρο θέλουν να μας κάνουν όλους δούλους των 400 ευρώ των μεγαλοεπιχειρήσεων- πολυεθνικών!!!
image description doctor | Σεπτεμβρίου 27, 2012 11:13 π.μ. | Reply
Την ωρολογιακή βόμβα την ενεργοποιήσατε κύριοι όταν στις 17 Ιουνίου πήγατε και ξαναψηφίσατε αυτούς τους κλέφτες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ...
Καθίστε τώρα στη ζώνη του ευρώ χωρίς ευρώ και σφίξτε την δική σας ζώνη.
Ό,τι έσπειρες θα θερίσεις λένε στο χωριό μου..
image description mpe | Σεπτεμβρίου 27, 2012 11:52 π.μ. | Reply
mpeee. Ενώ αυτοί που ψηφίζαν πασοκ κ νδ 30 χρόνια τώρα είναι αθώοι. ε?! Μήπως αυτούς δεν τους βάζεις μέσα, επειδή συγκαταλέγεσαι κ συ ή οι γονείς σου σε αυτούς?! ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ! Κ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΛΑ, ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΟΟ ΛΛ ΑΑ.
image description μπλα-μπλα | Σεπτεμβρίου 27, 2012 2:07 μ.μ. | Reply
Φόρος στις εξαγωγικές επιχειρήσεις 0%
Φόρος στις εισαγωγικές 50%
image description NIKOS | Σεπτεμβρίου 27, 2012 3:32 μ.μ. | Reply
τι εννοεις 0% οι εξαγωγικες? μηπως εννοεις 0% ΦΠΑ? γιατι οι εξαγωγικες (οι κανονικες οχι οι μαιμου)πληρωνουν και μαλιστα μπολικο φορο καθως αναγκαστικα κοβουν κανονικα ολα τα τιμολογια πωλησεων γιατι πως αλλιως θα πληρωθουν απο τον πελατη του εξωτερικου? εγω εχω εξαγωγικη με περιπου 10μυρια εξαγωγες το χρονο που εχει πληρωσει την τελευταια πενταετια 1,4μυρια σε φορο εισοδηματος, φορο μερισματων, εκακτες εισφορες και περαιωσεις. και της χρωσταει τη τελευταια πενταετια 450χιλιαρικα επιστροφη ΦΠΑ λογω των εξαγωξων το κρατος και δεν του τα δινει. αστα βραστα.
image description elezia | Σεπτεμβρίου 27, 2012 2:04 μ.μ. | Reply
Προς mpe:ΕΣΥ 30χρονια τι ψηφισες?????Για πες εχω απορια γιατι εγω εκλογικο βιβλιαριο δεν εχω δεν το εβγαλα αν και γεννημενη το '73(χωρις σχολια παρακαλω) ψηφισα με ταυτοτητα πρωτη φορα!.
Τι μας λες δηλαδη οτι το 48% της αποχης ηταν πολιτικοποιημενα οντα 30 χρονια πριν και τωρα που ακομη και ΕΓΩ Η ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΗ-ΑΠΟΛΙΤΙΣΤΗ-ΑΝΟΗΤΗ-οπως θες πες το, ψηφισα ενω ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΣ ΑΠΟΧΗΣ τωρα βρηκα να αηδιασουν .ATIMO AYTO TO TIMINΓΚ Ε?
Ελενη
image description mpe | Σεπτεμβρίου 27, 2012 3:23 μ.μ. | Reply
Εγώ ψήφιζα 30 χρόνια πασοκ κ την τελευταία φορά ψήφισα για την επανάσταση κ την αλλαγή! Ψήφισα Σύριζα. Σου κάνω Ελένη; Μου δίνεις συγχωροχάρτι εμένα που δεν ψήφισα στις τελευταίες εκλογές τους κλέφτες; ΕΕεεε;; Πολλοί εδώ μέσα αναφέρετε κατ εξακολούθηση το αποτέλεσμα των τελευταίων εκλογών μόνο. Κριτικάρετε όσους ψήφισαν πασοκ κ νδ μόνο κατά την τελευταία εκλογική αναμέτρηση. 30 χρόνια εκλογικών αναμετρήσεων τα αποσιωπείτε. Τι κρύβεται πίσω από αυτό; Ρητορική ερώτηση..
image description elezia | Σεπτεμβρίου 27, 2012 4:11 μ.μ. | Reply
Αληθεια τι πειραξε αγαπητε διαχειρηστα το nonexpert η τα παπακια?
image description mpe | Σεπτεμβρίου 27, 2012 5:20 μ.μ. | Reply
Ελένη, επειδή προφανώς μου απάντησες.. οφείλω να σου πω ότι δεν πρόλαβα να διαβάσω την απάντησή σου.
image description elezia | Σεπτεμβρίου 27, 2012 6:57 μ.μ. | Reply
Δεν πειράζει βρε mpe. Μάλλον τα παπάκια μεταξύ των γραμμάτων μ και ς λογοκρίθηκαν. Χωρίς βέβαια να απευθύνονται σε σένα .. Το άρα ήταν ότι αφού 30ετη κάναμε τα ιδία σφάλματα έπρεπε να τα επαναλάβουμε?
Α είπα επίσης ότι δεν είμαι Όσια εγώ για να σου δώσω συγχωροχάρτι αν έχεις αμαρτήματα ζήτησε το από εκείνους που επηρεάστηκαν από αυτά η από τον Ύψιστο.
Φιλικά Πάντα
Ελένη
Υ.Γ. Διαγωγή αγαπητέ διαχειριστά Κοσμικότατη έτσι?
.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο