Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Προς παράταση η αυτοαπογραφή στο Γ.Ε.ΜΗ.

Μετά από τις επίμονες εκκλήσεις του επιχειρηματικού κόσμου αλλά και των διαφόρων οργανώσεων, η αυτοπαγραφή των επιχειρήσεων στο Γ.Ε.ΜΗ. είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα παραταθεί για άγνωστο χρονικό διάστημα.

Αυτό άλλωστε αναφέρουν στις σχετικές ερωτήσεις που τους γίνονται και οι υπάλληλοι του Help Desk του ΕΒΕΑ.

Τηλέφωνα επικοινωνίας για απογραφή στο Γ.Ε.ΜΗ.:
210.33.82.129 -137 -140 -226




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description markos347 | Σεπτεμβρίου 26, 2012 9:34 π.μ. | Reply
Όχι ρε παιδιά, και τις είχα έτοιμες...
image description teo | Σεπτεμβρίου 26, 2012 9:05 π.μ. | Reply
οχι ρε παιδια μη μας το κανετε αυτο,πως θα περασουν οι τελευταιες μερες του μηνα χωρις βρισιες κλπ
image description MARIAZAK | Σεπτεμβρίου 26, 2012 9:02 π.μ. | Reply
KAI NA MHN ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!!!......
ΘΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΑΣΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ !!!!!
image description FRABALA | Σεπτεμβρίου 26, 2012 9:40 π.μ. | Reply
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ ΑΙΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΥΡΩΣΗ
image description Thalis | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:36 π.μ. | Reply
Μας κάνουν και χάρη δηλαδή που θα δώσουν παράταση;;; Είναι αστείοι... προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καν με αυτό το θέμα... έχω πολύ σοβαρότερα πράγματα να κάνω τα οποία -για δες- είναι όντως η δουλειά μου να κάνω!
image description mmm | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:48 π.μ. | Reply
ΑΚΥΡΩΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑΣ!!!
image description SARAKINOS | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:20 π.μ. | Reply
είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα παραταθεί για άγνωστο χρονικό διάστημα.
Δηλαδή, μέχρι το 2020 ;;;
image description Χ. | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:54 π.μ. | Reply
Η ΙΔΕΑ ΤΗΣ "ΜΙΑΣ ΣΤΑΣΗΣ" ΗΤΑΝ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ?
ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΠΟΣΟ Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ. ΚΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΒΛΑΚΑΣ ΕΓΙΝΕ ΗΡΩΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΡΟΛΟΙ. ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΕ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΡΟΛΟΙ? ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΒΛΑΚΑ ΗΡΩΑ
image description mag | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:19 π.μ. | Reply
να εισαι καλα ρε φιλε,γελαω 1 ωρα....και ποσο δικιο εχεις...
image description Παρατηρητής | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:47 π.μ. | Reply
Σώπα ρε! Πάει για παράταση, ένα ΤΟΟΟΣΟ σημαντικό ΘΕΜΑ!!!
Μου χάλασε η μέρα... Είναι πραγματικά κρίμα που δεν βοηθάμε τους υπαλλήλους των Επιμελητηρίων να βάλουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑΞΗ στο αρχειακό τους ΑΧΟΥΡΙ... Κουράζονται πολύ τα παιδιά!
image description taxcare | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:54 π.μ. | Reply
Τους αφιερώνω ό,τι είπε για τους πολιτικούς και τους ψηφοφόρους ο Λεβέντης στην αλησμόνητη εκπομπή του προ ετών ("να πάτε στο διάολο όλοι, σκουλήκια, κλέφτες, .........κλπ κλπ")
image description Οχι | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:05 π.μ. | Reply
παραταση ΑΚΥΡΩΣΗ. Να το κανουν μονοι τους
image description acc | Σεπτεμβρίου 26, 2012 10:35 π.μ. | Reply
Τα καταστατικά έχουν ΟΛΑ περάσει απο επιμελητήριο και έχουν αντίγραφα στο αρχείο τους

Οι επιχειρήσεις πληρώνουν ΚΑΘΕ χρόνο συνδρομή στο επιμελητήριο

Το επιμελητήριο χρεώνει τις εταιρείες για να ΞΑΝΑ καταθέσουν τα καταστατικά.

Την λάντζα θα κάνουν για ακόμα μια φορά τα συνήθη θύματα (λογιστές)
image description Marioss | Σεπτεμβρίου 26, 2012 11:40 π.μ. | Reply
Ασχολούμαστε με τις παρατάσεις, και όχι με το κεφαλικό 30% που έρχεται για να κλείσουν όλες οι μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις μπράβο μας!!!
image description spirosp | Σεπτεμβρίου 26, 2012 12:59 μ.μ. | Reply
Εμένα μου αρέσει που συμπαραστέκεται στα προβλήματα μας και ο κύριος Καλλίρης..... Πραγματικά, έχω ανατριχιάσει με το Ο.Ε.Ε...... Είναι πάντα δίπλα στους Λογιστές....
image description PantelisCh | Σεπτεμβρίου 26, 2012 12:52 μ.μ. | Reply
Κι είχα κανονίσει να μείνω γραφείο το Σαββατοκύριακο...
image description asta na pane | Σεπτεμβρίου 26, 2012 1:25 μ.μ. | Reply
emeis oi logistes tous dinoume paratasi mexri telos tou etous na mas ta exoun etoima. an mas parakalesoun borei na dwsoume kai pio pollh
image description ASTAVRASTA | Σεπτεμβρίου 26, 2012 1:13 μ.μ. | Reply
TRABA TRABA....KSEXEILOSAME PLEON....
image description miltos | Σεπτεμβρίου 26, 2012 1:33 μ.μ. | Reply
Αυτό με τον Κουφοντίνα και τον Χρυσοχοϊδη........... Τρίκαλο (3 Χ καλό).
image description Elena | Σεπτεμβρίου 26, 2012 1:10 μ.μ. | Reply
φταιμε και εμεις οι λογιστες που το κανουμε. Ας σταματησουμε να διαματυρηθούν και οι ιδιοι οι επιχειρηματίες. Ποσοι απο εσας ειπατε σε πελατες να το κάνουν οι ιδιοι?????
image description ΗΙ | Σεπτεμβρίου 26, 2012 4:58 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΒΑΛΑ ΝΑ ΣΥΛΛΕΞΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΙΤΗΡΙΟ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΑΣ ΣΚΑΣΟΥΝ ΚΑΙ 10 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ
image description HI | Σεπτεμβρίου 26, 2012 3:06 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ..... ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ .... ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ .... ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΛΕΦΤΑ ..... ΜΗ ΜΕ ΑΦΙΝΕΤΕ ΝΑ ΑΔΡΑΝΗΣΩ ! ! ! ! !
image description DAS | Σεπτεμβρίου 26, 2012 3:57 μ.μ. | Reply
Βρε δεν Γεμή που δεν Γεμή , δεν δίνεις και παράταση και αναστολή και ότι άλλο θέλετε
image description g.e.m.h. | Σεπτεμβρίου 26, 2012 5:59 μ.μ. | Reply
g.e.m.h.s.t.e. t.a. m.o.n.o.i. s.a.s.
image description ΓΕΜΗ | Σεπτεμβρίου 26, 2012 5:55 μ.μ. | Reply
ΔΕ ΓΕΜΕΙ ΠΟΥ ΓΕΜΕΙ ΔΕ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΨΑΡΕΜΑ..?
image description ΑΛΕΞΗΣ | Σεπτεμβρίου 27, 2012 4:40 μ.μ. | Reply
ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ????
image description xaris | Σεπτεμβρίου 27, 2012 6:11 μ.μ. | Reply
καλησπέρα παιδιά, είμαι διαχειριστής σε ΕΠΕ και σας παρακολουθώ καιρό τώτα. Το Γ.Ε.ΜΗ. θυμίζει μια κακή απόπειρα αντιγραφής του corporate oversight των chamber of commerce & ιδιαίτερα και ειδικότερα τουcompanies house του Ηνωμένου Βασιλειου. Μόνο που εδώ, βάζουν πράγματι τους λογιστές και τους νόμιμους εκπροσώπους των εταιρειών να βγάλουν μόνοι τους χωρίς την παραμικρή ενημέρωση (το κυριότερο) και βοήθεια τα κάστανα από τη φωτιά. Το πλέον αστείο είναι εκεί που ζητάνε να κάθεται ο καθένας και να σκανάρει τα καταστατικά λειτουργίας, των γενικών συνελεύσεων κ.ο.κ. και να τους τα στέλνει και σε Ms Word λες και το προϊόν σκαναρίσματος σωνεται σε Word (αγνοούν φαίνεται το παγκόσμιο πρότυπο της adobe και του .pdf). Και όχι μόνο αυτό, σε βάζουν να τους τα στείλεις ύστερα και σε φυσική μορφή (με επιπλέον κόστος - τα μεγαρόσημα έχουν πάει στο θεό) και σπατάλη χρόνου (μόνο μια βόλτα στο τμήμα αρχείου του Πρωτοδικείου Αθηνών στο 4ο υπόγειο των Εφετείων / Αρείου Πάγου προυποθέτει 2 χαμένες ημέρες - αν δεν υπάρχει ενδιάμεσα τηλεφώνημα για απειλή βόμβας)........... Αλητεία. Τέλος, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πληρώνουμε ως επιχειρήσεις εισφορές στα τεμπελόσκυλα του Ε.Β.Ε.Α.! Για να μας τα τρώει ο Προβόπουλος μέσω δομημένων που ουδέποτε είχε άδεια να αγοράσει;;;;;;; Ρε δεν μαμιώμαστε λέω γω.
ΥΓ: Με απόλυτο σεβασμό προς τον κλάδο των λογιστών - φοροτεχνικών, νομίζω είναι καιρός να βάλετε λουκέτο στη συνεργασία με το TAXIS για κανά χρόνο μπας και ισιώσουν λίγο τα κρατικοδίαιτα λαμόγια!καλησπέρα παιδιά, είμαι διαχειριστής σε ΕΠΕ και σας παρακολουθώ καιρό τώτα. Το Γ.Ε.ΜΗ. θυμίζει μια κακή απόπειρα αντιγραφής του corporate oversight των chamber of commerce & ιδιαίτερα και ειδικότερα τουcompanies house του Ηνωμένου Βασιλειου. Μόνο που εδώ, βάζουν πράγματι τους λογιστές και τους νόμιμους εκπροσώπους των εταιρειών να βγάλουν μόνοι τους χωρίς την παραμικρή ενημέρωση (το κυριότερο) και βοήθεια τα κάστανα από τη φωτιά. Το πλέον αστείο είναι εκεί που ζητάνε να κάθεται ο καθένας και να σκανάρει τα καταστατικά λειτουργίας, των γενικών συνελεύσεων κ.ο.κ. και να τους τα στέλνει και σε Ms Word λες και το προϊόν σκαναρίσματος σωνεται σε Word (αγνοούν φαίνεται το παγκόσμιο πρότυπο της adobe και του .pdf). Και όχι μόνο αυτό, σε βάζουν να τους τα στείλεις ύστερα και σε φυσική μορφή (με επιπλέον κόστος - τα μεγαρόσημα έχουν πάει στο θεό) και σπατάλη χρόνου (μόνο μια βόλτα στο τμήμα αρχείου του Πρωτοδικείου Αθηνών στο 4ο υπόγειο των Εφετείων / Αρείου Πάγου προυποθέτει 2 χαμένες ημέρες - αν δεν υπάρχει ενδιάμεσα τηλεφώνημα για απειλή βόμβας)........... Αλητεία. Τέλος, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πληρώνουμε ως επιχειρήσεις εισφορές στα τεμπελόσκυλα του Ε.Β.Ε.Α.! Για να μας τα τρώει ο Προβόπουλος μέσω δομημένων που ουδέποτε είχε άδεια να αγοράσει;;;;;;; Ρε δεν μαμιώμαστε λέω γω.
ΥΓ: Με απόλυτο σεβασμό προς τον κλάδο των λογιστών - φοροτεχνικών, νομίζω είναι καιρός να βάλετε λουκέτο στη συνεργασία με το TAXIS για κανά χρόνο μπας και ισιώσουν λίγο τα κρατικοδίαιτα λαμόγια!
image description Μπουρλότο | Σεπτεμβρίου 28, 2012 9:47 π.μ. | Reply
Τελικά υπάρχει παράταση ή θα στείλουμε ότι να' ναι και ότι βρούμε????
image description ΚΑΤΙΑ | Σεπτεμβρίου 28, 2012 11:26 π.μ. | Reply
...τελικα τι εγινε με την παραταση? Εναι επισημη?
Τα κατα τοπους επιμελητηρια δηλωνουν οτι ισχυουν οι προθεσμιες κανονικα.
και στα κετρικα του ΓΕΜΗ δεν απαντουν στα τηλεφωνα.
image description marios | Σεπτεμβρίου 28, 2012 12:58 μ.μ. | Reply
vre paidia...ti ginetai me ayti ti paratasi?? ksereis kaneis tipota??
image description glag | Σεπτεμβρίου 28, 2012 12:58 μ.μ. | Reply
Ela marieeeeee..... O marioooosssss eimai!!!!!!!!! Mhn agxonesai tha dosei paratash o marios o blackman!!!!!!! Suntonisou sta 103.1 fm kai perimene ton planhtaxrh na se enhmerosei gia thn paratasoula!!!!!
image description sotris99 | Σεπτεμβρίου 28, 2012 2:44 μ.μ. | Reply
καλά πότε περιμένουν να δώσουν την παράταση?
image description ΓΑΚ | Σεπτεμβρίου 28, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
Παράταση στην προθεσμία αυτοαπογραφής στο ΓΕΜΗ για τις ΕΠΕ και τις ΑΕ, που λήγει την Κυριακή στις 30 Σεπτεμβρίου αναμένεται να ανακοινώσει, σύμφωνα με πληροφορίες της Voria.gr, το υπουργείο Ανάπτυξης.

Όπως αναφέρουν καλά πληροφορημένες πηγές, η απόφαση για την παράταση είναι έτοιμη προς υπογραφή στο γραφείο του αρμόδιου υπουργού Κωστή Χατζηδάκη.

Σύμφωνα με τις εν λόγω πηγές, θα δοθεί παράταση για την αυτοαπογραφή ΕΠΕ και ΑΕ για περίπου ένα μήνα.

"ΑΝΤΕ για να δούμε, θα την υπογράψει ή θα πάει για φαγητό πρώτα...."
image description sotris99 | Σεπτεμβρίου 28, 2012 3:14 μ.μ. | Reply
το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι θέλουν υποχρεωτικά πλέον τον ισολογισμό δημοσιευμένο στο ΦΕΚ για τις ΕΠΕ αλλιώς η υποβολή θα απορριφθεί...
image description sotris99 | Σεπτεμβρίου 28, 2012 7:15 μ.μ. | Reply
runtime error runtime error... δεν μπορώ να υποβάλλω με τίποτα!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο