Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Σε τριήμερη απεργία προχωρούν οι εφοριακοί

ΣΕ τριήμερη απεργία προχωρούν οι εφοριακοί και οι εργαζόμενοι στο υπουργείο Οικονομικών, συγκροτώντας κοινό μέτωπο με τους τελωνειακούς. Έτσι οι εφορίες θα παραμείνουν κλειστές στις 26, 27 και 28 Σεπτεμβρίου. Και οι τρεις οργανώσεις διαμαρτύρονται ότι έχουν υποστεί μείωση έως και 50% στις αποδοχές τους και με τη συνέχιση των περικοπών οι απώλειες θα φτάσουν έως και το 70%.

Τη συμμετοχή τους στη γενική πανελλαδική απεργία την ερχόμενη Τετάρτη ανακοίνωσαν χθες οι δικηγόροι, κατόπιν απόφασης του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, «ως ένδειξη συμπαράστασης προς το δοκιμαζόμενο ελληνικό λαό».

Οι δικηγόροι της Αθήνας εκφράζουν επίσης τη στήριξή τους στα αιτήματα των δικαστικών λειτουργών για την αποφυγή περαιτέρω περικοπών στις αποδοχές τους, ενώ επισημαίνουν την ανάγκη της «προσεκτικής μισθολογικής μεταχείρισης των τελευταίων με τρόπο αντάξιο του λειτουργήματος που επιτελούν».

Πηγή: Express.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description an | Σεπτεμβρίου 24, 2012 8:58 π.μ. | Reply
αντε ακομα δεν ξυπνησαν οι επιστημονες λογισταραδες να μας τα χωσουν παλι σε μας τους αχρηστους και ανικανους ? μας λειψατε που εισαστε.......ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ? ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ........
image description FAFOUTIS | Σεπτεμβρίου 24, 2012 8:53 π.μ. | Reply
Αγαπητέ φίλε,όπως γνωρίζεις υπάρχουν όλων των ειδών άνθρωποι.Να μην σε παραξενεύει το γεγονός της ποικιλομορφίας των απόψεων. Μεγαλώνοντας ο καθένας μας καταλαβαίνει ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ενεργούν όπως τους φωτίσει ο
Θεός.Άσε τον καθένα να λέει ότι θέλει.
Καλή σου μέρα και καλή δύναμη.
Βαγγέλης Φαφούτης
image description on | Σεπτεμβρίου 24, 2012 9:32 π.μ. | Reply
ΕΣΥ an ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΕΡΓΙΑ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ ΣΟΥ ΕΝΩ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ?
image description Game over...... | Σεπτεμβρίου 24, 2012 10:52 π.μ. | Reply
an..... μην την ψαχνεις πρωί πρωί..... γιατι θα ακουσεις πολλά...... τραβα στο καλό. Καλημέρα.
image description taxmethod | Σεπτεμβρίου 24, 2012 5:24 μ.μ. | Reply
diavaste kanenan nomo prwta na enimervtheite gia ta vasika ,pou den xerete pou pane ta tessera kai meta mas ta xvenete....asxetoi,gia kamia sfragida na balete kaloi eiste
image description passe par tout | Σεπτεμβρίου 24, 2012 9:14 π.μ. | Reply
εχω μα απορια... γιατι τη μια μερα κανει απεργια ο ενας κλαδος.. την αλλη ο αλλος κλπ;... αφου ετσι δε βγαινει αποτελεσμα... τραβηξτε μια μαζικη πενθημερη... ολοι οι κλαδοι μαζι να παραλυσει το συστημα.. ετσι οπως κινουνται ολοι οι κλαδοι μεχρι σημερα δεν ιδρωνει το αυτι καμιανου...
image description G.D. | Σεπτεμβρίου 24, 2012 9:22 π.μ. | Reply
και μόλις γίνει η απεργία η τρόικα θα χ...ει πάνω της και όχι μόνο θα επαναφέρει τους μισθούς αλλά θα δώσει και αυξήσεις.........
image description GIORGIO | Σεπτεμβρίου 24, 2012 9:03 π.μ. | Reply
an... τι επαγγελεσαι για να ΄χουμε καλο ερώτημα?? Εχουμε ξυπνησει εμεις οι οικονομολογοι... η φωνη του νομου εισαι?
image description ΒΑΓΓΕΛΗΣ | Σεπτεμβρίου 24, 2012 10:46 π.μ. | Reply
an, εμείς οι λογιστές κρατάμε και τα βιβλία επιχειρήσεων αιθέριων υπάρξεων που έχουν μεταμεσονύκτιο ωράριο και το κινουμε λιγο το χρήμα, έτσι είμαστε ξύπνιοι απο εχθές, εσύ να υποθέσω κοιμήθηκες νωρίς, δουλειά λες αύριο πρέπει να είμαι ξεκούραστος να εξυπηρετήσω τον κόσμο, αλλά κουφαλίτσα γουστάρεις να τα χώνεις "υπηρεσιακά" πρωϊ - πρωϊ.
Φαντάζομαι 8:58 που έστειλες το μύνημα να έπινες το "υπηρεσιακό" καφεδάκι σου, και ανυσήχησες γιατί δεν είδες κανένα συνάδελφο, έτσι για την καλημέρα.
Αλλά τι να σας κάνουμε σας έχουμε στα ώπα - ώπα, αχ βρε καημένε μια μέρα δουλειάς μου δέκα δικές σου.
Ξέρεις γιατί, εμείς δουλεύουμε ενώ εσύ κοιμάσαι.
Την καλημέρα μου
image description taksioz | Σεπτεμβρίου 24, 2012 12:04 μ.μ. | Reply
καλημέρα σε όλους!!!!τελικά δεν κατάλαβα ρε παιδιά ποιος την έχει μεγαλύτερη?????Αυτό το λέω γιατί ο καθένας στο σχόλιο του προσπαθεί να αποδείξει ότι είναι καλύτερος του άλλου...Μάγκες το χάσαμε το νόημα γι'αυτό μας έχουν πηδήξει κανονικά!!!!Το μόνο που χρειάζεται είναι ενότητα και αλληλεγγύη..Πάρτε το χαμπάρι πριν να είναι πολύ αργά...Φίλε passe par tout συμφωνώ και επαυξάνω μαζί σου ότι μονο με μια γενική πενθήμερη απεργία μπορούμε να κάνουμε κάτι..Είναι καιρός ο φόβος να αλλάξει στρατόπεδο!!!Έσύ,εγώ,ο δίπλα πρέπει να πείσουμε,αν όχι να αναγκάσουμε,τους συνδικαλιστικούς μας ηγέτες να μας οδηγήσουν σε κάτι τέτοιο..Αλλιώς κλάφτα χαράλαμπε!!!ΜΟΝΟ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!!!
image description tONI | Σεπτεμβρίου 24, 2012 1:31 μ.μ. | Reply
Κ όμως.. Δεν μπορούν οι ηθικοί να συμπαραταχθούν με τα μικρο-λαμόγια εναντίων των μεγαλύτερων λαμόγιων.. Στο τέλος πάλι τα μικρά κ τα μεγάλα λαμόγια θα κερδίσουν οι πρώτοι ψίχουλα και οι δεύτεροι ολόκληρη την πίτα κ οι ηθικοί θα πάρουν από τα 3 το μακρύτερο.. Το έχουμε ξαναδεί το έργο...
image description passe par tout | Σεπτεμβρίου 24, 2012 2:58 μ.μ. | Reply
Ισως παρεξηγηθηκα.. οταν λεω γενικη δεν εννοω κατω απο σημαιες ουρανιου τοξου.. ολοι ανεξαρτητα χρωματος.. προσωπικα οταν κατι γινεται υπο την σημαια.. απεχω... με τους αγανακτισμενους ομως ημουν και θα ειμαι... ολοι ουτως η αλλως αγανακτισμενοι δεν ειμαστε;
image description Μ | Σεπτεμβρίου 24, 2012 2:35 μ.μ. | Reply
an ΑΛΗΘΕΙΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΧΡΟΝΙΑ;OTI ENAΣ ΔΥ
ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΣΘΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ,(ΛΙΓΑ Ή ΠΟΛΛΑ) ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ .
Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΔΙΚΝΥΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΙ ΑΞΙΖΕΙ.
ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΑΣ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ,ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΤΟ ΙΔΙΟ .ΑΣ ΓΙΝΟΣΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΛΙΓΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΡΕΙΤΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΤΟ ΠΑΝ.
image description an DEN HSOUN VLAKS | Σεπτεμβρίου 24, 2012 2:21 μ.μ. | Reply
ENOTHTA KI ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ, ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ. ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΟΜΟΨΥΧΙΑΣ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΜΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ, ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΤΕΜΠΕΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟ ΤΟΥΣ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ? ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ΠΟΙΑ ΟΜΟΨΥΧΙΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΑΝ Ο ΜΠΑΡΜΠΑΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕ ΣΤΗΝ ΑΕΝΑΗ ΚΑΡΕΚΛΑ? ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΑΗΔΙΕΣ ΠΕΡΙ ΟΜΟΨΥΧΙΑΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΗΛΩΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΥ, ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΜΕ ΤΟ TAXIS. ΟΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΟΥΣ.
image description passe par tout | Σεπτεμβρίου 24, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
Αλληλεγγυη δε δειχνεις στους καρεκλοκενταυρους.. δειχνεις σε αυτους που μπηκαν με την αξια τους και σε εξυπηρετουν καθε μερα.. ενω οι αλλοι παιζουν με τον γκασμα.. ολοι λιγο πολυ ξερουμε σε καθε τμημα καποιων ΔΟΥ με ποιον υπαλληλο θα μιλησουμε.. επειδη τυχαινει να ειναι διαβασμενος η αν κολλησουμε καπου θα κατσει μαζι μας να βρει τη λυση.. Γι' αυτους... και παλι επισημενω.. μονο σε γενικη και οχι σημερα εμεις.. αυριο οι αλλοι.. ολοι!!
image description eleni | Σεπτεμβρίου 24, 2012 2:51 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι τι γινεται με το ειδικό σημείωμα αυτ/χου που λήγει 28/09/2012¨?
image description miltos | Σεπτεμβρίου 24, 2012 6:55 μ.μ. | Reply
Όλα στο δίκτυο, όλα στο δίκτυο...................... όλα στο δίκτυο με πιστοποιημένους επαγγελματίες..........
image description kornelius | Σεπτεμβρίου 24, 2012 8:15 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ (ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ) ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΑΣ, ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΣΑΣ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΠΙΣΗΣ (ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΣΥΚΑ ΣΥΚΑ), ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΚΑΘΟΤΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ, ΣΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΡΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΚΟΛΟΥΘΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.
ΩΣ ΠΡΩΗΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΝΥΝ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ (ΕΙΜΑΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ), ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΝΟΣ. ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΞΑΣΚΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΜΟΙΒΑΙΑΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ. ΘΕΩΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΟΣΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΧΟΛΗ ΜΕ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΟΥ, ΕΙΣΤΕ ΟΙ ΠΟΥΘΕΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ , ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΥΡΩΝΕΤΕ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ, ΑΝΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΟΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΘΑ ΗΤΑΝ ΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟ, ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΒΕΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠ ΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟ, ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ. ΓΙΑΤΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ, ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΕΙΣΤΕ ΣΑΝ ΚΛΑΜΜΕΝΑ Μ....ΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΦΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ. ΕΠΩΝΥΜΑ ΣΧΟΛΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ... ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΡΝΕΣ.....
ΦΙΛΙΚΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ......
image description Thanos | Σεπτεμβρίου 24, 2012 8:41 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ απόλυτα με kornelious.
Συνάδελφοι λογιστές μην κρύβεστε πίσω από την ανωνυμία του πληκτρολογίου.
Να χρησιμοποιείτε τα πραγματικά σας ονόματα όπως ο kornelious και ο ΑΝ.
Τώρα όσο για αυτά που και οι δύο σχολιάζουν τι να πεί κανείς.Δεν αντέχουν σε καμιά κριτική .
Ο μεν ΑΝ με την τσίμπλα στο μάτι δείχνει την ανεπάρκεια του και το ήθος του , ο δε kornelious ξεκινά το σχόλιο του δείχνοντας επιλεκτική μυωπία ,προς την μέση τα πάει καλύτερα και στο τέλος γίνεται γελοίος .
image description Προϊστάμενος | Σεπτεμβρίου 24, 2012 11:47 μ.μ. | Reply
Αγαπητοί φίλοι και από τις δύο πλευρές :
από τα γραφόμενά σας βλέπω μια αντιπαράθεση την οποία δεν έχω ξανασυναντήσει στα πάνω από τριάντα χρόνια που υπηρετώ στον εφοριακό κλάδο και βρίσκομαι πλέον στο τέλος της υπαλληλικής μου καριέρας έχοντας περάσει από όλα τα πόστα του κλάδου, ασκώντας σήμερα διευθυντικά καθήκοντα . Υπηρέτησα όλα μου τα χρόνια σε Δ.Ο.Υ. της επαρχίας έχοντας καθημερινή φιλική επαφή και συνεργασία με όλους τους λογιστές της περιοχής μου ακόμη και με τα παιδιά των λογιστικών γραφείων που έκαναν τις εξωτερικές εργασίες . Συνεργάστηκα και συνεργάζομαι με τους περισσότερους λογιστές της περιοχής μου. με συμβουλεύονται και τους συμβουλεύομαι. ¨Εχω γλυτώσει πολλούς νέους λογιστές από τον κίνδυνο λόγω των ελλειπών τους γνώσεων να ζημιώσουν τους πελάτες τους και να εκτεθούν στην αγορά . ¨Εχω παρακολουθήσει εκατοντάδες ώρες σεμιναρίων με το μεγαλύτερο μέρος των λογιστών του Νομού Αττικής . ΄Εχω μεταφέρει στους λογιστές της περιοχής μου αυτά που άκουσα στα σεμινάρια . ¨Εχω μέσω του ΟΕΕ που είχα εκλεγεί οργανώσει για λογιστές και εφοριακούς σεμινάρια στην πόλη μου με επιμορφωτές προσωπικούς μου φίλους όπως τον Δημ. τον Σταματόπουλο, την κατερίνα την Καρύδα , τον Γιώργο τον Χριστόπουλο, τον Ηλία τον Κατούδη και πολούς άλλους και πάντα μετά από κάθε σεμινάριο μαζί με τους επιμορφωτές και τομεγαλύτερο μέρος των λογιστών ακολουθούσε ένα φιλικό γεύμα όπου όλοι μας μεταξύ τυρού και αχλαδιού λύναμε τις απορίες μας και κάναμε και κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη, αντιμετωπίζοντας από κοινού και με συνεργασία τις δυσκολίες της πολυδαίδαλης Ελληνικής Φορολογικής Νομοθεσίας Στις σχέσεις μου με τους λογιστές ουδέποτε έλειψε ο σεβασμός σε πρόσωπα και απόψεις και από τις δύο πλευρές . Σήμερα χαίρομαι ιδιαίτερα όταν περιφερόμενος στα γραφεία των ελεγκτών της Υπηρεσίας μου διαπιστώνω την φιλική και ειλικρινή συνεργασία των ελεγτών με τους λογιστές η οποία πολλές φορές παίρνει την μορφή πολυφωνικής συζήτησης που οδηγεί στην λύση δύσκολων θεμάτων .
Σε όλες τις πιο πάνω σχέσεις και από τις δύο πλευρές κυριαρχεί η ειλικρίνεια και απουσιάζει κάθε σκέψη να επικρατήσει η μία πλευρά σε βάρος της άλλης
Αυτή τη στιγμή εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω στην παρούσα στήλη και το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι : Μεταξύ εφοριακών και λογιστών σε μεγάλες πόλεις και μεγάλες Δ.Ο.Υ. υπάρχει ένα κλίμα ανειλικρίνειας, δυσπιστείας , ανόμων συμφερόντων ένθεν και ένθεν , γαρνιρισμένο με έντονη ιδιοτέλεια και αναλφαβητισμό.
image description FAFOUTIS | Σεπτεμβρίου 25, 2012 9:25 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ κύριε,επανέρχομαι με την απάντηση που έδωσα στο συνάδελφό σας στην εκκίνηση του θέματος.
Μη προσπαθείτε να εξηγήσετε και να διορθώσετε τα ανεξήγητα.

FAFOUTIS Είπε:
*Αγαπητέ φίλε,όπως γνωρίζεις υπάρχουν όλων των ειδών άνθρωποι.Να μην σε παραξενεύει το γεγονός της ποικιλομορφίας των απόψεων. Μεγαλώνοντας ο καθένας μας καταλαβαίνει ότι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ενεργούν όπως τους φωτίσει ο Θεός.Άσε τον καθένα να λέει ότι θέλει. Καλή σου μέρα και καλή δύναμη. Βαγγέλης Φαφούτης *

Έχω περισσότερα χρόνια ως λογιστής όμως στη πλάτη και έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Έχω μάθει λοιπόν να καταλαβαίνω και να δέχομαι την άποψη όλων των ανθρώπων.Να είσαι σίγουρος ότι ΜΟΝΟ οι άσχημες εντυπώσεις μένουν
συνήθως στο μυαλό μας στις συναλλαγές μας με το δημόσιο.
καλή μας δύναμη
Βαγγέλης Φαφούτης


image description kornelius | Σεπτεμβρίου 24, 2012 11:45 μ.μ. | Reply
ΚΥΡΙΕ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕΑΡΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΓΑΝ ΕΤΣΙ, ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΡΓΟ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΝΕΟΙ <<ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ>> ΤΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ ΑΝΩΝΥΜΑ ΣΧΟΛΙΑ, ΑΥΤΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Thanos | Σεπτεμβρίου 25, 2012 10:45 π.μ. | Reply
Προσωπικά δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στο σχόλιο του ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΥ.
Το ίδιο πιστεύω και οι υπόλοιποι συνάδελφοι μου λογιστές.
Δέστε όμως το ήθος του ανδρός και κάντε συγκρίσεις και αναγωγές.
Έχει καμιά σχέση αυτό το σχόλιο με τις αθλιότητες που γράφουν κάποιοι άλλοι
<<συνάδελφοι του>> λίγο πιο πάνω;
Φίλε προιστάμενε με κάλυψες και σταματάω εδώ.
image description Μ | Σεπτεμβρίου 25, 2012 12:40 μ.μ. | Reply
kornelius Είπε
ΚΑΝΑΤΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΓΙΆΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΕΧΤΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΑΣ (ΟΧΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΣΑΣ ,ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΟΥ ) ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ.
ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΑΣ an Ο ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ. ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΛΩΣ ΤΣΙΜΠΗΣΑΝ.
image description on | Σεπτεμβρίου 25, 2012 4:07 μ.μ. | Reply
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΩΣ ΕΔΩ!!!!!!!!!!
ΟΛΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ,ΟΛΑ on LINE.
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ.
ΟΛΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ,ΟΛΑ on LINE.ΟΛΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ,ΟΛΑ on LINE.ΟΛΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ,ΟΛΑ on LINE!!!!!!!!!!!!!
image description kornelius | Σεπτεμβρίου 26, 2012 5:09 μ.μ. | Reply
ΦΙΛΕ "Μ", ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο "ΑΝ" ? ΜΑ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ. ΕΙΝΑΙ 7 Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ (ΚΑΙ Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΑΡΙΟ.... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 15 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΟΥΔΕΙΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΟΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠ ΤΙΣ ΠΛΕΟΝ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΠΟΝΕΣ.
image description προϊστάμενος | Σεπτεμβρίου 27, 2012 10:29 π.μ. | Reply
Φίλε Λάκη Φαφούτη ; συνεργαστήκαμε πριν από 20 χρόνια σε μια επένδυση στην επαρχία που μένω . ΄Εχουμε ξανασυναντηθεί σε φιλική μου επιχείρηση όπου ανέλαβες και ξ'εμπλεξες το κουβάρι που είχε δημηουργήση ο προηγούμενος Λογιστής . Θαύμαζα και θαυμάζω το επίπεδο των γνώσεών σου το πνεύμα συνεργασίας που σε διέπει με τους αρμόδιους φορείς που έρχεσε σε επαφή και το ήρεμο του χαρακτήρα σου . Εύχομαι να μας δοθεί η ευκαιρία να τα ξαναπούμε από κοντά
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο