Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Ανακαλείται η ΠΟΛ για την πιστοποίηση των λογιστών - φοροτεχνικών

Με την ΠΟΛ.1163/23.7.2012 ανακαλείται η απόφαση ΠΟΛ.1166/1.8.2011  η οποία προέβλεπε τις   προϋποθέσεις και τα κριτήρια  πιστοποίησης των λογιστών φοροτεχνικών.

Σύμφωνα με την ενημέρωση που έκανε ο Πρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητήριου στα μέλη της Κεντρικής Διοίκησης, η πολιτική ηγεσία του αρμόδιου υπουργείου θεωρεί αναγκαία την πιστοποίηση του επαγγέλματος του Λογιστή – Φοροτεχνικού, όμως  βρέθηκε στην ‘’δυσάρεστη θέση’’ να καταργήσει την συγκεκριμένη ΠΟΛ, αφενός μεν γιατί παρουσίαζε αδυναμίες και κενά αφετέρου,  γιατί όπως άφησε να εννοηθεί ο Πρόεδρος του Ο.Ε.Ε., ήταν επιθυμία της ‘’Τρόικας’’.  Παράλληλα οι αρμόδιοι διαβεβαίωσαν το Ο.Ε.Ε. ότι αν υπάρχει κάποια  «σοβαρή» πρόταση είναι έτοιμοι  να την  δεχτούνε.

Διαβάστε εδώ όλο το χρονικό της ανάκλησης από την ανακοίνωση που εξέδωσε η ΑΚΙΟΕ με τίτλο "Που οδηγείται το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας;"







Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description chris | Σεπτεμβρίου 20, 2012 12:10 π.μ. | Reply
αθάνατο οικονομικό επιμελητήριο, δεν υπάρχεις πουθενά, μόνο εμφανίζεσαι για να μας τα πάρεις μία φορά το χρόνο.
image description JORDAN | Σεπτεμβρίου 20, 2012 12:39 π.μ. | Reply
Ψηλά το κεφάλι.Κάθε εμπόδιο για καλό...Ισως αποδειχτεί μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να αναδείξουμε επιτέλους το επαγγελμά μας.Και που ξέρεις...εκει που μέχρι τώρα πολλί συνάδελφοι σφάζονταν μεταξύ τους σε μειοδοτικούς διαγωνισμούς να κλέψουν πελάτη,να αναγκαστούν να συμπράξουν για να κρατήσουν οτι έχουν.Ισως και να λέω μ@..ες τέτοια ώρα,ειναι και αργά!!!Περισσότερη κουβέντα αύριο...Αν και τι λέω....Εμάς μας καίει μόνο η παράταση των ΚΕΠΥΟ και ΓΕΜΗ!Καληνύχτα....
image description makis | Σεπτεμβρίου 20, 2012 6:31 π.μ. | Reply
Μονο ενα να ξερετε ηρθε η ώρα τους να ζητάμε παρατάσεισ κυριεσ κυριοι και να υπογράψουμε την ταφη του πιστοποιημένου λογιστη.
και εξαλλου η πιστοποίηση αφορουσε το ΟΕΕ μονο για συμφεροντα και καποια
εκατ.ευρω για τα προεδρια λαμογια .καθε χρονο ... αλήτες πάω για ξύλα πετρελαιο ...γιοκ..
image description karpodinis | Σεπτεμβρίου 20, 2012 8:45 π.μ. | Reply
Ακούγεται πως θα πιστοποιήσουν μόνο της Α τάξη
image description DONT WORRY | Σεπτεμβρίου 20, 2012 8:19 π.μ. | Reply
ΕΠΙ ΤΗΣ ΠΡΑΞΕΩΣ...ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ?
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΦΟΡΕΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.ΤΟ ΟΕΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Σεπτεμβρίου 20, 2012 9:30 π.μ. | Reply
Κρίμα γιατί μας το κάνετε αυτό; εκεί που έλεγα ότι θα τρώω πιστοποιημένα φέσια τώρα συνεχίζουμε στα κανονικά.......
image description Giorgosn | Σεπτεμβρίου 20, 2012 9:10 π.μ. | Reply
Αν γίνεται αυτο για να βάλουν μεσα τις ελεγκτικές.....τελειώσαμε!!
Δεν υπάρχει και οικονομικό επιμελιτηριο βλεπεις............................................
image description spirosp | Σεπτεμβρίου 20, 2012 9:46 π.μ. | Reply
Δυστυχώς οι Λογιστές δεν έχουμε κάποιο ισχυρό σωματείο όπως οι φαρμακοποιοί και οι βενζινοπώλες. Το ΟΕΕ είναι όργανο χειραγώγησης του Υπουργείου Οικονομικών και της Τρόϊκας. Το κράτος μας φορτώνει με μια σειρά υποχρεώσεων, τις οποίες δεν μπροούμε να ανταποκριθούμε. Οι αμοιβές μας έχουν πέσει σε εξευτελιστικά όρια. Κάτι πρέπει να γίνει.
image description ΓΙΑΝΝΗΣ | Σεπτεμβρίου 20, 2012 11:33 π.μ. | Reply
...έχουμε την ΠΟΦΕΕ !!!!
image description @Γιαννη | Σεπτεμβρίου 20, 2012 7:53 μ.μ. | Reply
Γιάννη ούτε η συμβαση μας δεν έχει ανανεωθεί και εκεί πατάνε οι εργοδότες μας και παίρναμε μία και τίποτα μας κόβουν τώρα και όλα τα επιδόματα. Και ας ερθουν οι ελεγκτές να βγάλουν ισολογισμό γιατί εγω δεν θα το κάνω...
image description ET | Σεπτεμβρίου 20, 2012 11:32 π.μ. | Reply
Πολύ απλά και όμορφα πράγματα. Ενα σοβαρό κράτος που ζητάει συν-ευθύνες απο εναν κλάδο επαγγελματιών σχετικά με τις ενέργειες και τις παραλείψεις των πελατών του το ελάχιστο που θα μπορούσε να κάνει είναι να πιστοποιήσει τους επαγγελματίες αυτούς για να μπορεί μετά να ξέρει απο ποιόν απαιτεί τι . Όταν λοιπόν αποφασίζεις να αφήσεις τον κλάδο μπάτε σκύλοι επειδή ξέρεις ότι οι χαμάληδες θα συνεχίσουν να φαγώνονται ποιός θα κλέψει τον φεσατζή του άλλου και δεν θα τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο , τότε καλό θα ήταν να βγάλεις και την όποια ευθύνη απο αυτούς που κάνουν ευσυνείδητα τη δουλειά τους. Την υπευθυνότητα και την ευσυνειδησία την έχουν ήδη για να αντέχουν σ αυτό τον διαλυμένο κλάδο.
Α! Μήπως την άρση την πιστοποίηση την ζήτησε ο Πιου και όχι η τρόικα; Ρε αι σιχτιρ εκει στο ΟΕΕ μόνο λεφτάκια θέλετε απο δουλειά νάκα.
image description kostasevgenikso | Σεπτεμβρίου 20, 2012 3:28 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ!!ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥΣ !!
image description Angel | Σεπτεμβρίου 20, 2012 9:36 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΟΥΤΕ ΛΗΨΗΣ ΑΦΜ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΓΙΑΤΙ;;;; ΠΟΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ; ΠΟΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ;;;