Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Όσες Ε.Π.Ε. δεν έχουν δημοσιεύσει ισολογισμό στο Φ.Ε.Κ. θα πρέπει να το κάνουν, για να εγγραφούν στο Γ.Ε.ΜΗ.

Σύμφωνα με την Ιστοσελίδα του ΓΕΜΗ και συγκεκριμένα στις συχνές ερωτήσεις:

Είμαστε Ε.Π.Ε. και δεν έχουμε δημοσιεύσει τον ισολογισμό μας στο ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ & Γ.Ε.ΜΗ. γιατί δεν έχουμε τέτοια υποχρέωση. Σωστά;


Όχι. Βάσει των διατάξεων του ν. 3190/1955 (άρθρα 8 και 22) υπάρχει υποχρέωση καταχώρισης των ετήσιων οικονομικών καταστάσεων στο Μητρώο Εταιριών Περιορισμένης Ευθύνης και δημοσίευσης αυτών στο ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ & Γ.Ε.ΜΗ. όπως ειδικότερα ορίζεται στην παρ. 2 του άρθρου 8.

Συνεπώς ακόμα και αν η Ε.Π.Ε. δεν έχει δημοσιεύσει τον ισολογισμό της στο ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ & Γ.Ε.ΜΗ. πρέπει να προχωρήσει στην σχετική δημοσίευση τουλάχιστον του τελευταίου ισολογισμού και να συμπληρώσει στην εφαρμογή της ηλεκτρονικής απογραφής είτε τον αριθμό και το έτος του ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ & Γ.Ε.ΜΗ. είτε τον κωδικό αριθμό δημοσίευσης και την ημερομηνία που έλαβε από το Εθνικό Τυπογραφείο.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description PLAKA MAS KANOUN | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:22 μ.μ. | Reply
ναι ΟΚ οτι πειτε εσεις
image description ARGIRIS | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:06 μ.μ. | Reply
Με τι λεφτα θα γινουν οι δημοσιευσεις?
image description Ελένη | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:00 μ.μ. | Reply
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΔΟΘΕΙ Ή ΜΕΧΡΙ 30/9 ;;;;
image description ΚΑΙΤΗ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:51 μ.μ. | Reply
ΑΝΤΕ ΝΑ ΧΑΘΗΤΕ
image description ΑΙΩΝΙΟΣ ΕΙΛΩΤΑΣ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:11 μ.μ. | Reply
Δυστυχώς κύριοι
ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧ.........ΙΑ με αντίληψη,
δουλέψτε ειλωτες

1)είναι δουλειά συμβολαιογράφων- δικηγόρων αλλά...

2) εχουν υποβληθεί σε 1000 δημόσιες υπηρεσίες βρείτε τα .....

οπότε κυρίες μου δουλεύται (συνεχίζω τη δουλειά).
image description ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΙΚΑΝΟ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:38 μ.μ. | Reply
Που είναι το οικονομικό επιμελητήριο, κάτω από το τραπέζι και κάνει ....
Σε τέσσερις εταιρίες μία ΑΕ και 3 ΕΠΕ (πελάτες μου), οι συμβολαιογράφοι αρνήθηκαν να κάνουν τη δουλειά και ο ένας για να δώσει τα καταστατικά ζητάει λεφτά. Επίσης οι δύο είπαν ότι έχει πέσει γραμμή από το σύλλογο, να μη βοηθήσουν και να δώσουν επιχείρημα ότι απαγορεύεται να δώσουν σε οποιαδήποτε μορφή καταστατικό ή πρακτικά αν δεν έχει την σφραγίδα και την υπογραφή τους.
image description Xristos | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:46 μ.μ. | Reply
Συγνώμη, αλλά ποιός θα πει στο πελάτη του να πληρώσει τα 271,80€ για τον ισολογισμό και τα 141,34€ για κάθε συνέλευση, για κάτι το οποίο δεν είναι "υποχρεωτικό" σε τέτοια περίοδο. Κράτος λαμόγιο, που προσπαθεί να τα πάρει από παντού.
image description ????? | Σεπτεμβρίου 19, 2012 12:14 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΚΑΙ Γ.Σ. ???
image description ΑΠΕΡΓΟΣ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:08 μ.μ. | Reply
Απεργία, τώρα. Να δουν οι κύριοι ποιός έχει τη δύναμη.
image description Harrisv | Σεπτεμβρίου 19, 2012 11:48 π.μ. | Reply
Να πάνε να πνιγούν δεν κάνω τίποτα.
image description ????????? | Σεπτεμβρίου 19, 2012 12:52 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΠΕΙΣΟΥΜΕ ΤΗς ΕΤΑΙΡΕΙΕς (ΕΠΕ) ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΕ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ , Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΠΟ 2 ΕΙΝΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ...........
image description Ο ΟΙΚΟΣ ΑΝΟΧΗΣ | Σεπτεμβρίου 19, 2012 12:33 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ?????
image description Αισχως | Σεπτεμβρίου 19, 2012 1:03 μ.μ. | Reply
θα πρεπει ολοι οι λογιστες να αρνηθουμε να συμμετεχουμε στην ιστορια στο ΓΕΜΗ γιατι του χρονου θα βαλουν υποχρεωτικα και του ελευθερους επαγγ, εμπορους κλπ, ολες τις ατομικες και τοτε θα δουλευουμε τσαμπα και υπερωριες. Αλλοι συλλογοι δεν θα δεχοταν ουτε να το ακουσουν αυτο. Να επιμεινουμε να κανει την απογραφη το δημοσιο και οχι εμεις
image description ΤΣΑΜΠΑ? | Σεπτεμβρίου 19, 2012 1:52 μ.μ. | Reply
ΤΣΑΜΠΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ? Δεν θα είστε καλά. 100αρικάκι και όποιος έχει, όποιος δεν έχει στα αρχεία μου, εγώ τον ενημέρωσα και ας πάει να τα δώσει σε ΔΙΚΗΓΟΡΟ να του πάρει χιλιάρικο μαύρα, στον κουμπάρο του που ξερει να σερφάρει στο γκουγκλε και στο γιό του που σπουδάζει στο ΤΕΙ στο πρώτο εξάμηνο. ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ο ΤΣΑΜΠΑΣ απεβίωσε. Πάρτε το χαμπάρι.
image description ET | Σεπτεμβρίου 19, 2012 1:02 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι τι ψάχνουμε . Στην περίπτωση των ισολογισμών το κράτος δεν δημιούργησε εποπτική αρχή για τις ΕΠΕ και τώρα με κινήσεις μικροαπατεώνα σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό να καταθέσεις ισολογισμό για να μπορέσεις - άκουσον άκουσον - να κάνεις απογραφή για λογαριασμό του.
Και εμείς το κάνουμε και αυτό.......
Συνάδελφε Αίσχως και αδέσποτα θα απογράψουμε αν βγάλουν εναν νόμο και μια προθεσμία.
Κακό για τον κλάδο καλό για όλους τους άλλους. Όπως πάντα
image description οι εκπροσωποι μας | Σεπτεμβρίου 19, 2012 2:30 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ καλά τα λέμε εμείς εδώ και παρηγοριόμαστε .... το θέμα είναι οι εκπρωσοποί μας να κάνει τις απιτούμενες ενέργειες προκειμένου να σταματήσει αυτή η ιστορία που τρέχουμε για όλους τους φορείς . Κάνουμε τους εφοριακούς , τα παιδιά για τις εξωτερικές δουλειές του επιμελητηρίου και όλα τα άλλα !!!! Επιτέλους....επιστήμονες είμαστε , συνάδελφοι !!!
image description MARIAZAK | Σεπτεμβρίου 19, 2012 2:08 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΠΟΥΘΕΝΑ! ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΕ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΠΕ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ ΟΛΑ. ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΑ ΦΕΚ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΤΡΑΒΙΞΟΥΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΒΟΛΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ. ΦΤΑΝΕΙ! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΤΖΑΜΠΑ !!! ΒΑΛΤΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΟΥΣ! ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΕΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ.
image description TSARLLY | Σεπτεμβρίου 19, 2012 3:49 μ.μ. | Reply
Φυσικά και θα γίνει δημοσίευση Ισολογισμού....όταν επιστρέψουν τα κλεμμένα η αν την πληρώσει το ΓΕΜΗ
image description anonymos | Σεπτεμβρίου 19, 2012 4:30 μ.μ. | Reply
ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΒΙΟΤΕΧΝΙΚΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΓΕΜΗ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.ΑΡΑ ΚΑΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ.
image description Επρεπε_να_παρω_το_μπλε_χαπι | Σεπτεμβρίου 23, 2012 2:49 μ.μ. | Reply
Καιρός να σταματήσει η παράνοια με την δημοσίευση ισολογισμού στο ΦΕΚ. Απο την στιγμή που τον ισολογισμό το δίνουμε ηλεκτρονικά με το Ε3, δεν υπάρχει κανένας λογος (και δικαιολογία) να χάνουμε τον χρόνο μας με το ΕΤ. Το ΕΤ στην περίπτωση αυτή έχει ετοιμη μασημένη τροφή και μπορεί κάλλιστα να τα δημοσιεύει σαν υπηρεσία χωρίς χρέωση στις σημερινές δύσκολες εποχές.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο