Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Π.Ο.Ε. - Δ.Ο.Υ. - 24ωρη απεργία εφοριακών

ΠΟΕ - ΔΟΥ

ΑΘΗΝΑ 17.9.2012
ΑΡ. ΠΡΩΤ.: 96
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

24ΩΡΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ!

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ


•    Τη διάλυση των υπηρεσιών μας, μέσω της στοχοποίησης, απαξίωσης και κατασυκοφάντησης του κλάδου μας .

•    Άλλες μειώσεις στους μισθούς μας.

•    Απολύσεις μέσω εφεδρειών κλπ.

•    Τους άδικους φόρους και τα χαράτσια .


Συντονιζόμαστε με τους άλλους εργαζόμενους, με όλη την κοινωνία στον αγώνα για να υπάρξει επίλυση των προβλημάτων και όχι επιδείνωσή τους.

Συνεχίζουμε με 24ΩΡΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 .9.2012 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ  - ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ  ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ.

ΣΤΗ ΒΑΡΒΑΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥΣ,
ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ


                  Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                        Η ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ                     ΡΕΒΕΚΑ ΜΠΑΣΜΑΤΖΙΔΟΥ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description κλαρας | Σεπτεμβρίου 18, 2012 3:43 μ.μ. | Reply
σωπα, ρε ! ξυπνησανε ??? !!!
image description SCORPIOS | Σεπτεμβρίου 18, 2012 3:08 μ.μ. | Reply
Γιατι να κάνετε απεργια την Παρασκευή??? Αφου ουτως ή άλλως ειναι κλειστά.....
image description SCORPIOS | Σεπτεμβρίου 18, 2012 3:55 μ.μ. | Reply
Την Παρασκευή, θα ειναι κλειστά τα γραφεία, αυτοί από μέσα κάνοντας "απεργία" και ολα καλά.....
image description ΝΙΚ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 3:32 μ.μ. | Reply
ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΡΑΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΡΙΗΜΕΡΟ!!!!
image description logon | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:16 μ.μ. | Reply
Του πονοψυχάω γιατί είναι ακούραστοι σκαπανείς της ακούραστης /άοκνης Ελληνικής Δημόσιας Διοίκησης,που με τα έργα και τις ημέρες τους βεβαιώνουν και συγκεντρώνουν φόρους μέσω των οποίων απολαμβάνω "ΔΩΡΕΑΝ" τις παροχές του κοινωνικά δίκαιου κράτους .Μαζί σας στον δίκαιο(χαχαχα) αγώνας σας (ρεμπεσκέδες),,,
image description ρε ουστ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:35 μ.μ. | Reply
Καλό τριήμερο παιδιά μου αδικημένα και κατα συκοφαντημένα, εσείς μίζες ποτέ , φακελάκια πως, μάλλον ποιος Θανάσης, πλούσιος βίος ουδέποτε και από κανέναν........ρε σα δεν ντρέπεστε.........τώρα που έχει ο καιρός γυρίσματα τώρα θυμήθηκαν το άδικο φορολογικό σύστημα τα χαράτσια του και πάνω από όλα την μείωση του μισθού τους που κατά κανόνα ήταν πλουσιοπάροχος, οι κότες όταν πίνουν νερό κοιτάνε τον θεό γιατί έχουν φιλότιμο....εσεις;
image description ΠΑΡΤΑΚΗΔΕΣ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:47 μ.μ. | Reply
ΑΣ ΚΑΝΑΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ....................ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΤΕ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΛΑΤΕΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ Η ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.
ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΟΙΑΖΕ................ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΦΟΥ ΤΑ ΘΕΛΕΛΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΘΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ.ΜΑΘΕΤΕ ΠΟΙΟΣΕ ΠΡΕΠΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΤΕ ΑΠΕΡΓΙΑ....
image description Χ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:29 μ.μ. | Reply
ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ "...ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΑΡΜΕΝΟΙ". ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ !
image description as2 | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:28 μ.μ. | Reply
• Τους άδικους φόρους και τα χαράτσια .
image description SOTOS | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:16 μ.μ. | Reply
ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΔΙΝΑΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ?
image description ΔΕΣΠΟΙΝΑ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 4:39 μ.μ. | Reply
πρωτα θα μας βγαλουν την ψυχη και μετα θα δωσουν παραταση..........ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!!!
image description kornelius | Σεπτεμβρίου 18, 2012 5:50 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΡΕ ΗΛΙΘΙΟΙ.... ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΕΙΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ. ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ ΣΧΟΛΙΑ ΕΙΣΤΕ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΕΣ.
image description τεμπελχανας | Σεπτεμβρίου 18, 2012 5:09 μ.μ. | Reply
Δικαιολογείται όμως η απουσία του(όχι ότι είχατε και κανένα πρόβλημα πριν....λέω τώρα)! Εάν αντιμετωπίζατε τον κόσμο αξιοπρεπώς δεν θα σας μούντζωνε όλη η Ελλάδα.....μιλάω για τη γενιά του '80 (πλην εξαιρέσεων) ....τα νεότερα παιδιά λάμπουν μες τις ΔΟΥ και τη Διοίκηση απ' όπου κι αν το πιάσεις....ουστ λοιπόν και όλοι οι άλλοι βολεμένοι! Αίτηση-δήλωση, μετά πρωτόκολλο και πίσω, πάνε μια στον Έφορο να υπογράψει κι έλα πίσω.......Ουστ
image description ΚΙΡΚ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 5:38 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΑΜΟΡΦΩΤΕ ΥΠΑΛΗΛΙΣΚΕ Η ΑΠΕΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΓΙΑ ΚΙ ΟΧΙ 'ΑΠΕΡΓΕΙΑ'.
ΝΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.ΑΔΑΗΣ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ.
ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ?
ΑΕΙ ΧΑΣΟΥ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ!!!!!!!!!
image description john | Σεπτεμβρίου 18, 2012 5:17 μ.μ. | Reply
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ. ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ ΜΕ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ. ΠΟΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ......ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΕΙ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ. ΟΙ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ-ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ;; ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ ;;;
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.....ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΠΟΛΥ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ
image description kornelius | Σεπτεμβρίου 19, 2012 12:41 π.μ. | Reply
ΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΣ, ΓΙΕ ΤΗΣ ΠΑΛΑΜΗΣ
image description nikos | Σεπτεμβρίου 18, 2012 5:13 μ.μ. | Reply
καλα ειναι δυνατον να βγαζετε τετοιο κομπλεξ?δεν εχετε καταλαβει οτι οι συναδελφοι των τελευταιων ετων δεν εχουν το επιπεδο και την συμπεριφορα του παρελθοντος?μας κανανε μειωση 40% και σας ενοχλει το οτι αντιδραμε?εσεις δηλαδη για ποσα χρηματα θα βαζατε τοσες υπογραφες καθημερινα?

image description υπομονή | Σεπτεμβρίου 18, 2012 5:32 μ.μ. | Reply
"δεν έχετε καταλαβει οτι οι συναδελφοι των τελευταίων ΜΕΡΙΚΩΝ ετων δεν εχουν το επιπεδο και την συμπεριφορά του παρελθόντος"? Προφανώς και είναι τοις πάσι κατανοητό ότι οι συναδελφοι των τελευταιων ετων δεν εχουν το επιπεδο και την συμπεριφορά του παρελθόντος. Ευτυχώς για τον κοσμάκι που αδειάζουν οι Υπηρεσίες από τα άτομα με επίπεδο και συμπεριφορά του παρελθόντος. Ακόμα όμως θέλει λίγο χρόνο ακόμα......και μέχρι τότε κάνουν αυτοί κουμάντο ακόμα! Δυστυχώς για τους εναπομείναντες καλούς νεότερους υπαλλήλους που τους παίρνει ακόμα η μπάλα από τις παγκόσμιες έρευνες περί διαφθοράς και αποδοτικότητας και........πολύ δουλειά!
image description babis | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:50 μ.μ. | Reply
κανένας δεν βγάζει κόμπλεξ απλά δεν έχεις περάσει αυτά που περάσαμε εμείς από αυτούς τους τύπους.
image description babis | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:23 μ.μ. | Reply
αν αισθάνεσαι και νιώθεις άξιος ικανός και παραγωγικός να βγεις στην πραγματική κοινωνία να δείς πως είναι τα γράμματα ΝΟΜΙΜΑ όχι να γίνονται λογιστικά γραφεία ασφαλίσεις και δάνεια απο τον ΕΦΟΡΙΑΚΟ
image description ΚΟΡΟΙΔΟ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 8:21 μ.μ. | Reply
Η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ.
image description babis | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:15 μ.μ. | Reply
εδώ επί σιμήτη έκαναν απεργία και την επομένη ζητούσαν πρόστιματα ούστ κοπρίτες. τους έκοψαν και κάτι μέρες που έφευγαν δέκα με έντεκα μία λόγω ζέστης και μία λόγω κρύου.
image description babis | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:58 μ.μ. | Reply
σε κάθε ώρα δικαιούνταν και ένα τέταρτο διάλλειμα το μαζεύανε και δεν πηγαίναν στη δουλειά. άσε τα κλειστά γραφεία συνεχώς και οι συσκέψεις του κ...ράτους. σε κάποια φάση δεν εξυπηρετούσαν επειδή έκοβαν πρωτοχρονιάτικη πίτα άντε βρε λαμόγια.
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:13 μ.μ. | Reply
ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ '' Η Ε Λ Λ Α Σ ''
image description ΔΗΜΟΣΙΟ FOREVER | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:32 μ.μ. | Reply
Αντε καλες διακοπες αμορφωτοι δημοσιοι καρεκλοκενταυροι! Που θελετε να σας λυπηθουμε κιολας, τοσα χρονια με τον κωλο στην καρεκλα και το διπλο μισθο απο τους αλλους (για να μη μιλησουμε για τα...μπονους), καθως και το εφταωρακι σας, ησασταν μια χαρα. Τωρα σας πηρε ο πονος για ολα τα δεινα της Ελλαδας. Που η καθε γριεντζω ορνιθα κι ο καθε βρωμιαρης με υφος, που δεν εμαθαν εικοσι χρονια να γραφουν σε ενα κομπιουτερ, ειχαν βολεψει τον κωλο τους επειδη ειχαν μπαρμπα στην Κορωνη. Ρε ουστ κοπροσκυλα, εμεις κανουμε ολη τη δουλεια, κι αμην και ποτε θα σας διαολοστειλουν.
image description Γραφικός | Σεπτεμβρίου 18, 2012 6:28 μ.μ. | Reply
ορισμένοι ξεπερνούν κάθε Κατίνα κάθε γειτονιάς
image description ΜΙΚ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 7:01 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΘΩΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ ΘΑ ΣΦΙΞΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ Κ....
image description ??? | Σεπτεμβρίου 18, 2012 7:24 μ.μ. | Reply
Εχετε δει κανενα εφοριακο τα τελευταια 2 χρονια(που τους εχουν κοψει το μισθο) να λειπει απο τη ΔΟΥ σε ημέρα απεργίας???
Ολοι εκει ειναι στο γραφειακι τους για να πληρωθουν κανονικα, αλλα δεν εξυπηρετουν λεει γιατι εχουν απεργια... Ετσι ειναι η απεργια???
image description mike | Σεπτεμβρίου 18, 2012 8:38 μ.μ. | Reply
Παιδιά.....λόγω μνημονίου έχουμε ξεφύγει....την μια μας φταίνε τα ΤΕΙ την άλλη τα ΙΕΚ την άλλη οι εφοριακοί......οι Λογιστες είναι άγιοι ;;; Λίγη αυτοκριτική δεν κάνει κακό......το δικαίωμα της απεργίας υπάρχει στο Σύνταγμα. Οδεύουμε προς κατάργηση του Συντάγματος ;; Όσο για την ορολογία που χρησιμοποιούμε και για τα κοσμητικά επίθετα....τι να πω......λογιστές γράφουν ή νταλικέρηδες ;; Τόσα δινά έχουμε υποστεί από τις εφορίες ;;; Δεν νομίζω......οι εφοριακοί είναι οι περισσότερο εργαζόμενοι σε σχέση με Νομαρχίες ....Δασαρχεία.....Δήμους κλπ
image description logist | Σεπτεμβρίου 18, 2012 8:26 μ.μ. | Reply
Έρχετε η ώρα και των Λογιστών και τότε να δούμε τι θα γράφουμε......
image description potemkin | Σεπτεμβρίου 18, 2012 8:22 μ.μ. | Reply
ΣΩΣΤΟΣ...ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ....ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ....ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΩΣΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΝΤΑΙ ΕΝΩ ΕΦΑΓΑΝ ΟΣΑ ΕΦΑΓΑΝ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΑΝ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΟΠΑΔΟΥΣ...ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ...ΚΑΙ ΝΑΙ ΟΛΟΙ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ....ΕΓΩ ΚΑΤΑΝΟΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΣΧΩ....ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΚΛΑΔΟΣ ΒΟΛΕΥΟΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ...ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΤΡΩΜΕ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΙ ΣΕ Δ.Υ. ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ...
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Σεπτεμβρίου 18, 2012 8:12 μ.μ. | Reply
πλησιάζει ο εμφύλιος.............Πάρτε τα γιαταγιάνια σας και βουρ!!!!!!!!!!!! αϊντε αϊντε.....που πάμε σε αυτό το λεγόμενο κράτος; που πάμε;;;;;;;;;;;;
image description VASILIS | Σεπτεμβρίου 18, 2012 9:34 μ.μ. | Reply
Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποια αντίδραση ρε παιδιά. Δεν βλέπουμε τι γίνεται; Να περιμένουμε να γίνει μπροστάρης αγώνα ποιος; Ο ιδιωτικός υπάλληλος που ζει δυστυχώς μες την τρομοκρατία; Ας καθίσουμε να φαγωνόμαστε μεταξύ μας και ας αφήσουμε να μας απαξιώσουν όλους σαν ανθρώπους με τα κάθε λογής νέα μετρά, που κάθε φορά θα αφορούν και ένα νέο κλάδο.
Διαίρει και βασίλευε λοιπόν;
image description Ελενη | Σεπτεμβρίου 18, 2012 10:59 μ.μ. | Reply
Αγαπητε Βασιλη εχεις ενα δικιο ................Αλλα λυσανε για την παρτη τους οχι για ολους,ακομη αντι να βοηθουν τους πολιτες προσπαθουν να δειξουν εργο δηλαδη να μαζεψουν χρημα ωστε η καθε δου να εχει καλα αποτελεσματα......!
Θα σου δωσω παραδειγμα Ζευγαρι ΠΟΥ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΤΟΥΣ ΜΗΝΙΑΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΙΝΑ 950€ συνταξιουχων με 80% αναπηρια και 67% ο αλλος αποδεδειγμενα με χαρτια ΝΟΜΙΜΑ εχουν κοινωνικο τιμολογιο ΔΕΗ ΑΡΑ ΦΤΩΧΟΙ,καρτες ΑΜΕΑ απο την προνοια,επιδομα ΕΚΑΣ ΑΡΑ ΦΤΩΧΟΙ .
ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ :ΙΚΑ ΦΤΩΧΟΙ-ΕΦΟΡΙΑ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΙ ΑΡΑ ΦΤΩΧΟΙ -ΔΕΗ ΦΤΩΧΟΙ ,παρ'ολα τα παραπανω ακομη δεν εχου υπαχθει στον μειωμενο συντελεστη γιατι ο υπαλληλος θελει τωρα την Πρωτοτυπη Αποφαση απο το 1996 της αναπηριας γιατι το αντιγραφο του δεν του κανει.....................!
Λυπαμαι αλλα αποθεμα λυπης για τους δημοσιους δεν εχω!
Λυπαμαι το φιλαρακι μου που του ειπαν 40€ την εβδομαδα λιγοτερα,ξεχνα τις υπερωριες,1 ενσημο λιγοτερο την εβδομαδα αφου τον ειχαν μια εβδομαδα να καθαριζει το μαγαζι για να ανοιξουν και του τα ειπαν αυτα μια μερα πριν ανοιξουν.
image description SARAKINOS | Σεπτεμβρίου 18, 2012 10:28 μ.μ. | Reply
Μετά από τους γιατρούς, τους δικαστικούς, τους εισαγγελείς, τους δικηγόρους, οι εφοριακοί κατεβαίνουν σε απεργία, όποια και αν είναι αυτή. Πιστεύω ότι δεν χρειάζονται τα υβριστικά σχόλια, ούτε και έπαινοι, άλλωστε η Παρασκευή είναι ημέρα ανάπαυσης. Εμείς όμως σαν κλάδος δεν μπορούμε να απεργήσουμε γιατί μένουν ακάλυπτοι οι πελάτες μας. Και αυτό είναι το πρόβλημά μας. Ολη η Ελλάδα να απεργεί, εμείς παραμένουμε είλωτες. Ας το βλέπουν τουλάχιστον οι ¨συνάδελφοι" εφοριακοί για να καταλάβουν τον δικό μας εμπαιγμό από την πολιτεία και από μερικούς , όχι όλους, από αυτούς...
image description SPIROS | Σεπτεμβρίου 18, 2012 11:48 μ.μ. | Reply
Γιατί τόσο μίσος;Γιατί τόση οργή; Τα κατάφεραν τελικά να μας βάλουν να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας. Όπως λέι ο Βάρναλης: "να χωρίσει το Έθνος και να βάλει την μια μεριά να πολεμάει την άλλη" . Οι τεμπεληδες δάσκαλοι : Λιγώτερο σχολείο. Οι αχρηστοι νοσοκομειακοί : Λιγώτερη υγεία, Οι πουλημένοι εφοριακοί :λιγότερα έσοδα. Η εξαθλίωση στο έπακρο. Όλων όσων αμοίβονται με μισθό. Διαίρει και βασίλευε!
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Σεπτεμβρίου 19, 2012 10:24 π.μ. | Reply
ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΟΣΟ ΒΡΩΜΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ, ΔΕΚΑ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΒΡΩΜΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΧΩΡΟΣ. ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΤΙΣ ΗΘΙΚΟΛΟΓΙΕΣ ΣΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΛΑΤΗ. ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΑΣ ΔΙΝΑΤΕ ΑΣΕΠ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ!!!!
image description δημητρακη | Σεπτεμβρίου 19, 2012 12:35 μ.μ. | Reply
ΑΣΕ ΤΑ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ ΠΕΡΙ ΑΣΕΠ, ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΘΕ ΓΙΑΓΙΑΚΑ ΚΙ Ο ΚΑΘΕ ΒΡΩΜΙΛΟΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΑΠΟ Η/Υ ΞΕΡΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΑΓΓΛΙΚΑ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΔΕ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΑΣΕΠ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ, ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ, ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΥΝΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΤΗΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ! ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΕΡΓΙΑ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ Η ΛΕΥΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ.
image description johnjohn | Σεπτεμβρίου 19, 2012 12:06 μ.μ. | Reply
2.500 ευρω για να κόβεις διπλότυπα είναι παρά πολλά . Η πλειοψηφία των εργαζομένων φαίνεται ότι είναι του επιπέδου εκδοτηρίου, είτε γιατί δεν έχουν αγοράσει ούτε ένα κώδικα τα τελευταία 10 χρόνια, είτε γιατί ενώ έχουν γνώσεις και διάθεση και γνώσεις αναγκάζονται να είναι στα διπλότυπα επειδή είναι ¨νέοι¨. Σκεφτείτε ότι στους 13.000 εφοριακούς στον έλεγχο δεν είναι ούτε 1.000. Σκεφτείτε ότι δεν προλαμβαίνουνε να κάνουν έλεγχο ούτε στις εισηγμένες . Καιρός είναι να προχωρήσει και να ολοκληρωθεί το ΤΑΧΙΣ ώστε να καταργηθούν σχεδόν όλα τα τμήματα και να μείνουν μόνον όσοι μπορούν να κάνουν έλεγχο, όσοι μπορούν να στρώσουν τον κόλο τους κάτω και να διαβάζουν . Φτάνει πιά με τόσους αγράμματους και καλοπληρωμένους εφοριακούς . Οι υπόλοιποι ας αμείβονται όπως και στον ιδιωτικό τομέα 660 καθαρά και πολλά είναι. Όσο για την απεργία ' Οι βολεμένοι αντεπιτίθενται '
image description maria | Σεπτεμβρίου 19, 2012 1:47 μ.μ. | Reply
Πραγματικά, δεν ξέρω τι σας ενοχλεί πιο πολύ... Το ότι δήθεν δεν δουλεύουν οι εφοριακοί ή το οτι θα θέλατε πολύ να ήσασταν στη θέση τους αλλά ποτέ δεν προσπαθήσατε και γιαυτό δεν είστε!!! Μάθετε (όσοι δεν το γνωρίζετε!!) ότι στον κλάδο των εφοριακών υπάρχουν πολλοί που και δουλεύουν και γνωρίζουν και έχουν όλα τα προσόντα (και πολλά περισσότερα!) για να έχουν τη θέση αυτή... Το να αγωνίζονται κ αυτοί για τα δικαιώματά τους είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων των εργαζομένων και αν μη τι άλλο σ' αυτό τον αγώνα θα έπρεπε να είναι όλοι ενωμένοι, εκτός κ αν είστε οπαδοί πεποιθήσεων που καταργούν τα οποια κεκτημένα εργασιακά δικαιώματα.... Τέλος, όσον αφορά τη διαφθορά στον κλάδο των εφοριακών για όσους πραγματικά έχουν ίδια άποψη θα πρέπει να γνωρίζουν οτι αυτό δεν αφορά παρά μόνο ένα μέρος του κλάδου, το οποίο θα μπορούσε πιθανώς να εξαφανιστεί αν κ οι λογιστές δεν το συντηρούσαν για τους δικούς τους λόγους....
image description Ελενη | Σεπτεμβρίου 19, 2012 3:45 μ.μ. | Reply
Αγαπητη Μαρια θα κανεις απεργια στις 26/09/2012?????
image description MARAKI | Σεπτεμβρίου 19, 2012 1:08 μ.μ. | Reply
TO 80% ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. ΑΠΛΩΣ, ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ. ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΠΡΟΣΟΝΤΑ", ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΤΡΙΠΛΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ, ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΩΡΕΣ (ΜΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΤΙΣ ΔΟΥ). ΔΕΝ ΖΗΛΕΥΟΥΜΕ, ΑΠΛΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΤΣΟΚΟΨΑΝ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ (ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΑΠΕΡΓΕΙΤΕ ΕΝΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΤΕ ΤΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ (Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΣΑΣ) ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ. ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΣΤΑ 660 ΕΥΡΩ, ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΔΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΑΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΠΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΣΤΕ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΜΕΤΕ ΤΟΣΟ ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΟΥ.
image description Ο ΚΑΝΕΝΑΣ | Σεπτεμβρίου 19, 2012 10:41 μ.μ. | Reply
ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΑΛΙΣΤΑΤΟΙ , ΑΓΑΠΗΤΟΙ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ" Κ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΟΥΝ ΤΑ ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΤΟΥΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ; ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΦΜ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΡΕΣΚΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥΣ. ΜΑΓΚΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΝΙΦΕΣΤΑ ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΤΑ ΚΩΛΟΚΑΝΑΛΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΣΤΕ ΕΠΙΤΙΜΟΙ "ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ" ΤΟΥΣ ΟΧΙ ΣΕ ΕΜΑΣ...ΦΙΛΑΚΙΑ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ"
image description Λογιστής | Σεπτεμβρίου 20, 2012 12:18 μ.μ. | Reply
ποιοι είστε "ΕΣΕΙΣ" άραγε που δεν σηκώνετε μαγκιές εντιμότητας? Να τα βάλετε εσείς οι παλιότεροι (γιατί δεν έχετε καμία σχέση με τα νεότερα παιδιά στις Εφορίες) με τις επίσημες έρευνες που σας κατατάσσουν στις πρώτες θέσεις παγκοσμίως αναφορικά με τη διαφθορά......και μαζί σας όσοι παλαιότεροι Λογιστές "συνεργάτες" είχατε που κι αυτοί δεν έχουν καμία σχέση με τους νεότερους που αγωνίζονται να ξεπλύνουν τις βρωμιές 30 ετών και κάτι ψιλά!
image description elias stratakis | Σεπτεμβρίου 20, 2012 9:25 π.μ. | Reply
Αντί να είμαστε ενωμένοι στην καταιγίδα που έρχεται, κάθεστε και φαγώνεστε - ανώνυμα πάντα - εξυπηρετώντας όσους αποφασίζουν όλα τα αισχρά μέτρα που μας επιβάλουν.
ΕΥΓΕ ΣΑΣ
image description taksioz | Σεπτεμβρίου 20, 2012 1:01 μ.μ. | Reply
Ντρέπομαι για λογαριασμο όλων μας.Είμαστε ένα έθνος από παρτάλια..Ανίκανοι να αντισταθούμε σε οτιδήποτε..Όταν ένας εφοριακός τα παίρνει,εκτός από τη δική του τσέπη γεμίζει και η τσέπη του λογιστή..Και προπάντων του επιτηδευματία που <εξυπηρετείται>!!!!Το μόνο που ζημειώνεται είναι το ελληνικό δημόσιο και κατ΄επέκταση όλοι μας..Όταν οι δημόσιοι υπάλληλοι αμοίβονται με 750 ευρώ,περιμένετε να δείτε ποσό θα αμοίβονται σε λίγο καιρό του ιδιωτικού..Έκτος αν ολοι εσείς είστε με δικά σας λογιστικά γραφεία και θέλετε να μειώσετε τους μισθούς στους σκλάβους που έχετε!!!!!Το μοναδικό όπλο που έχουμε ενάντια στη πολιτική της φτωχοποίησης μας ειναι η αντίσταση και η αλληλεγγύη.Συμφωνώ ότι ο κλάδος των εφοριακών έχει αρκετά λαμόγια αλλά με το να στοχοποιούμε και να εξισώνουμε τους πάντες μόνο εκ του πονηρού μπορεί να είναι...Ας συσποιρωθούμε λοιπόν όλοι μαζί και ας μην εξυπηρετούμε τα συμφεροντά τους που μας θέλουν διχασμένους..Εμπρος να βροντοφωνάξουμε όλοι μαζί ένα μεγάλο όχι στις 26/09!!!!!!Μαζική συμμετοχή στη γενική απεργία!!!!!!Να κλείσουν τα πάντα και να γεμίσουν όλοι οι δρόμοι με αγανακτησμένους πολίτες από κάθε επαγγελματικό κλάδο!!!ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ..