Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Σε μειώσεις αποζημιώσεων και πλήρως ελαστικό ωράριο επιμένει η τρόικα

Σε μειώσεις αποζημιώσεων και πλήρως ελαστικό ωράριο επιμένει η τρόικα

Τι ζήτησαν από τον υπουργό Εργασίας κ. Βρούτση - Θα επαναληφθεί η συνάντηση - Τεχνικό κλιμάκιο των δανειστών από την Τετάρτη στο υπουργείο

Μείωση των αποζημιώσεων των εργαζομένων είτε λόγω απόλυσης είτε λόγω συνταξιοδότησης, καθώς και την εφαρμογή ελαστικότερου ωραρίου, ζήτησαν μετ’ επιτάσεως, οι επικεφαλείς της τρόικας από τον υπουργό Εργασίας κ. Ι Βρούτση κατά την δίωρη συνάντησή τους.

Οι εκπρόσωποι των δανειστών έθεσαν στο τραπέζι το σύνολο των θεμάτων που είχαν αποστείλει στο υπουργείο με τοπ γνωστό e-mail και ζήτησαν δεσμεύσεις για την εφαρμογή τους.

Ο κ. Βρούτσης δεν ήταν σε θέση να απαντήσει στο συγκεκριμένο αίτημα, καθώς επισήμως είχε πάρει αποστάσεις από την άμεση υιοθέτηση τέτοιων μέτρων. Ειχε πει ότι δεν αντιμετωπίζει - επί του παρόντος – ανάλογα θέματα.

Έτσι αύριο Τετάρτη θα υπάρξει νέα συνάντηση του τεχνικού κλιμακίου της τρόικας με την ηγεσία του υπουργείου Εργασίας, ενώ την επόμενη εβδομάδα θα συναντηθούν και πάλι οι επικεφαλείς.


Πηγή Το Βήμα

Για το ίδιο θέμα το ΣΚΑΙ αναφέρει

Αμηχανία στο υπουργείο Εργασίας μετά τα σκληρά αιτήματα της τρόικας

Αμηχανία επικρατεί στο υπουργείο Εργασίας στον απόηχο της δίωρης επίσκεψης των επικεφαλής της τρόικας, με τον αρμόδιο υπουργό, Γιάννη Βρούτση, να αρκείται να δηλώσει πως η συζήτηση συνεχίζεται.

Ενδεικτικό των δυσεπίλυτων προβλημάτων είναι ότι παρά τη σημερινή συνάντηση παραμένουν εκκρεμή και ανοιχτά ζητήματα, ενώ αναμένεται να ορισθεί νέο ραντεβού με την τροϊκα εντός των επομένων ημερών.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι εκπρόσωποι της τριμερούς έθεσαν μετ' επιτάσεως όλα τα ζητήματα που περιέχονται στο e-mail που φερόταν να στάλθηκε την προηγούμενη εβδομάδα στο υπουργείο, με το οποίο ζητούνταν η μείωση αποζημιώσεων σε περίπτωση απόλυσης στον ιδιωτικό τομέα, η θεσμοθέτηση εξαήμερης εργάσιμης εβδομάδας, καθώς επίσης και μεγαλύτερη ευελιξία στο ωράριο εργασίας με αποδέσμευση του χρόνου εργασίας από τις ώρες λειτουργίας της εκάστοτε επιχείρησης.

Παρά ταύτα, το υπουργείο Εργασίας εξακολουθεί να χαρακτηρίζει πρόωρη την οποιαδήποτε συζήτηση για αλλαγές στα εργασιακά, ουσιαστικά απορρίπτοντας τις αξιώσεις της τρόικας. Αντίθετα, η ηγεσία του υπουργείου θα προσπαθήσει να στέψει το ενδιαφέρον στην υλοποίηση των δεσμεύσεων που έχουν ήδη ψηφισθεί με το Μνημόνιο.

Σημειώνεται ότι λίγο πριν την άφιξη της τρόικας στο υπουργείο Εργασίας, μέλη του ΠΑΜΕ συγκεντρώθηκαν στο περιβάλλοντα χώρο, αποκλείοντας συμβολικά την είσοδο του υπουργείου. Τα μέλη του ΠΑΜΕ στη συνέχεια αποχώρησαν δίχως να υπάρξει ένταση.

Νωρίτερα, οι επικεφαλής της τριμερούς συναντήθηκαν με τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, Γιώργο Προβόπουλο, κατά την οποία συζητήθηκε η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών.






Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΓΙΑΝΝΑΚΟΥΛΗΣ ΚΩΣΤΑΣ | Σεπτεμβρίου 12, 2012 9:49 π.μ. | Reply
αφού σύμφωνα με τις αντιλήψεις όσων υπερασπίζονταi την Ε.Ε σκοπός της είναι η σύγκλιση των οικονομιών. Δηλαδή να προσεγγίζει μια χώρα με πιο χαμηλούς ρυθμούς ανάπτυξης τις χώρες του πυρήνα της Ε.Ε Γερμανία, Δανία, Γαλλία ,Ολλανδία, τότε πως θα γίνει αυτό και πότε; Μήπως η Ε.Ε δεν είναι ένωση κρατών αλλά ένωση οικονομικών συμφερόντων των πλουσίων , απέναντι στους φτωχούς; Αν είναι έτσι τότε τι δουλειά έχουμε εμείς με αυτούς. Μήπως να αρνηθούμε την Ε.Ε να δούμε τι μας συμφέρει ως κοινωνία. Μπορούμε;
image description Geο | Σεπτεμβρίου 12, 2012 9:50 π.μ. | Reply
Αυτο που θα γινει ειναι να ανοιξουν εδω ενα εργοστασιο VW που θα πληρωνουν για 50 ωρες εργασιας τη βδομαδα 350 ευρω μαζι με ΙΚΑ και εμεις θα πανηγυριζουμε για τις καινουριες θεσεις εργασιας. ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε. ΤΩΡΑ.
image description Me | Σεπτεμβρίου 12, 2012 10:33 π.μ. | Reply
Το ευρωπαϊκό "ιδεώδες" που μας πιπιλίζουν το μυαλό, αποδείχτηκε ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ κόλαση για τους λαούς και τους εργαζομένους και ιδανικό για τις πολυεθνικές και τις τράπεζες. Η προηγούμενη φορά επιχειρήθηκε και τελείωσε άδοξα με το Β παγκόσμιο πόλεμο για τους ναζί, οι οποίοι επίσης οραματίζονταν την ενωμένη ευρώπη με γερμανική κυριαρχία, αλλά προσπάθησαν να το επιβάλλουν με τα όπλα. Αλλά και μετά το "όραμα" των λίγων κρατών και των λίγων νομισμάτων προκειμένου να είναι περισσότερο ελεγχόμενες και χειραγωγήσιμες οι οικονομίες και οι κοινωνίες ήταν απόφαση της λέσχης Bilderberg που μεθοδεύει αυτήν την εξέλιξη με αποφάσεις της από τη δεκαετία του 50. ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το ευρώ λοιπόν. Το "ιδεώδες" δεν είναι τίποτ' άλλο παρά η διάσωση και ισχυροποίηση των κεφαλαίων που ελέγχουν το οικονομικό παιγνίδι στην Ευρώπη. Και γι' αυτό το σκοπό είναι αποφασισμένοι να ισοπεδώσουν χώρες, να εξαθλιώσουν λαούς να διαλύσουν κάθε έννοια κοινωνικού κράτους. Οι κρατικοί μηχανισμοί θα έχουν ρόλο μόνο φοροεισπράκτορα, καταστολέα κοινωνικών αναταραχών, μεσίτη ξεπουλήματος εργατικής δύναμης και εθνικού πλούτου που ενδιαφέρει προς "αξιοποίηση" τους "επενδυτές". Ο πρώτος κλήρος έπεσε σε μας για την "σκληρή" εφαρμογή του πειράματος και για παραδειγματισμό όλων των άλλων χωρών που δεν "πληρούν τα κριτήρια" δημοσιονομικής ΠΕΙΘΑΡΧΙΑΣ. Θα τους ανεχθούμε κι άλλο, ή θα κάνουμε την αρχή για την ματαίωση της μετατροπής της Ευρώπης στο Νταχάου του 21ου αιώνα;
image description Γιάννης | Σεπτεμβρίου 12, 2012 11:30 π.μ. | Reply
Τα διαλύσατε όλα!!!! Ρεμάλια!!! Η ώρα που θα βγει ο κόσμος στους δρόμους πλησιάζει... και να δούμε που θα κρυφτούν όλοι αυτοί οι αλήτες!!!!
image description mpe | Σεπτεμβρίου 12, 2012 1:52 μ.μ. | Reply
Τι ώρα θα βγούμε στους δρόμους; Μετά τις 6 μπαίνω facebook από το iphone κ μιλάω με την κόρη μου στο ιδιόκτητο διαμέρισμα στο Λονδίνο, κ δε θα μπορώ. Κρίμα που τόσα χρόνια δε βγαίναμε στους δρόμους να κάνουμε επανάσταση. Είχα περισσότερο χρόνο τότε. Δεν πρέπει να υπήρχε ανάγκη για εξέγερση στο παρελθόν ε;;; Συγχωρέστε με, αλλά έχω πάθει αμνησία κ δε θυμάμαι. Αλλά ακούω δεξιά κ αριστερά πως τα πράγματα μόνο τα τελευταία 3 χρόνια είναι σκ@τ@. Βρε τους άτιμους! Κατάφεραν μέσα σε 3 χρόνια κ καναν τον παράδεισο κόλαση! Πριν ήταν όλα τόσο ωραία!! mpee
image description Απορία: | Σεπτεμβρίου 12, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
Τι θες να μας πεις; ότι πριν, που τα πράγματα ήταν σκ@τ@, εσύ έκανες εξέγερση; Ή μήπως επειδή ήταν και πριν σκ@τ@, πρέπει να κάτσουμε τώρα να φάμε και τα καινούργια; Αλλά για να έχεις καταφέρει να αγοράσεις σπίτι στο Λονδίνο, μάλλον έβαζες άλλους να τρώνε τα δικά σου για να κονομάς εσύ ...
image description Greek Drahma | Σεπτεμβρίου 12, 2012 2:09 μ.μ. | Reply
Ρε mpe.....δεν ξέρω τι μου λες! Εγώ με τον Καραμανλή ξέρω ότι μια χαρά περνάγαμε. Τρώγαμε τα σουβλάκια μας...παίζαμε playstation...ο μπάρμπας μου στον ΟΣΕ έπαιρνε 2.500 με υπερωρίες...(δηλαδή παραπάνω καφέ/τοστ). Και γενικά όλοι πέρναγαν καλά. Τα μπουζουκια γεμάτα, οι μερσεντές περήφανες στους δρόμους...άντε κάτι αναρχικοί και ο Τσίπρας να μας μιζέριαζαν γιατί όλοι γκρίνιαζαν. Τι το ήθελε τώρα ο GAP, να πει στους ξένους οτι χαλάγαμε παραπάνω από όσο ξοδεύαμε. Και μας χάλασε τώρα την ησυχία. Δεν μπορουσαμε για άλλα 30 χρόνια να περάσουμε εμείς καλά...τα εγγόνια μας θα την έβρισκαν την άκρη. Πάντως είμαι σε μεγάλο δίλημμα........τι να διαλέξω στον εμφύλιο που κάτι Geo και λοιποί προωθούν....ΚΟΥΒΑ (σέξι Αλέξης) ή ΝΑΖΙ (Μπαρμπαρούσης και σία)
image description ARGIRIS | Σεπτεμβρίου 12, 2012 2:27 μ.μ. | Reply
με τον ΦΟΡΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? http://www.newsnow.gr/article/206839/erxetai-forosakoma-kai-sta-ptyxia.html


image description Greek Drahma | Σεπτεμβρίου 12, 2012 5:44 μ.μ. | Reply
έχω ένα φίλο με πτυχιο πανεπιστημίου, δύο μεταπτυχιακά και ένα διδακτορικό. Τι παίζει ?
image description Schumacher | Σεπτεμβρίου 12, 2012 7:26 μ.μ. | Reply
Ας ελπίσουμε μετά από όλα αυτά ο κόσμος να βάλει μυαλό και να μην τους ξαναψηφίσει ή να αντιδράσει δημόσια και μαζικά (και όχι μόνο με σχόλια στο ίντερνετ) αλλά δεν το πιστεύω.
Το μόνο που αποδείχτηκε είναι πως ο καθένας μπορεί να γκρινιάζει,αλλά όταν είναι να ψηφίσει,ψηφίζει παΣΟΚ ή νέα δημοκρατία οπότε καλά να πάθουν όσοι τους ψήφισαν γιατί είναι μαζοχιστές.
image description mpe | Σεπτεμβρίου 12, 2012 9:25 μ.μ. | Reply
Αυτοί που δεν τους ψήφισαν τώρα, αλλά τους ψήφισαν στο παρελθόν;; Παίρνουν συγχωροχάρτι;; Γι αυτούς τι κάνουμε; χαιρόμαστε ή όχι;; Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί βρίσκομαι σε σύγχυση. Έχω πάθει αμνησία σας είπα..
image description Who | Σεπτεμβρίου 13, 2012 9:55 π.μ. | Reply
Όχι δεν παίρνουν συγχωροχάρτι. Τιμωρούνται ήδη από τους πολιτικούς που τους χρησιμοποίησαν στο παρελθόν για να εδραιώσουν την εξουσία τους και που, από τα μέτρα που παίρνουν εις βάρος τους, δείχνουν πόσο βαθιά τους περιφρονούσαν και περίμεναν την κατάλληλη στιγμή, τη στιγμή της μέγιστης αφασίας που καλλιέργησαν επί τρεις δεκαετίες, για να τους τα πάρουν όλα πίσω κι ακόμα περισσότερα. Αλλά κάποτε οι αυταπάτες τελειώνουν. Και ακόμα κι αυτοί που βολεύτηκαν κάποτε με τα ψίχουλα που έπεφταν από το τραπέζι της μεγάλης μάσας της πολιτικής και οικονομικής ελίτ της χώρας, δικαιούνται να ξυπνήσουν για να δουν ότι στο μεταξύ οι πολύ πλούσιοι έγιναν ακόμα πλουσιότεροι, ενώ οι ίδιοι και τα παιδιά τους καλούνται σήμερα να ξεχρεώσουν πανάκριβα, όχι μόνο τα δανεικά και τα ρουσφέτια τα δικά τους, αλλά και των γνωστών-αγνώστων παροικούντων της εξουσίας που παραμένουν στο απυρόβλητο και παρουσιάζονται ως τιμητές της αξιοπιστίας της χώρας (βλέπε πολιτικό σύστημα) και εκπρόσωποι της υγιούς επιχειρηματικότητας (βλέπε οικονομικό κατεστημένο). Όσο για την αμνησία σου, είναι λίγο επιλεκτική, δε νομίζεις;
image description Controller | Σεπτεμβρίου 13, 2012 10:30 π.μ. | Reply
@Who......χωρίς να υποστηριζω το ΠΑΣΟΚΝΟΥΔΟΥ, πάντα τους απεχθανομουν -μάλλον για διαφορετικούς λόγους απο τους δικούς σου- για ποια ψίχουλα αναφέρεσαι??? Της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ??? Του ΤΑΠΟΤΕ??? Των 5000-6000 αμοιβών στα Υπουργεία??? Στις συντάξεις των 3000€ ??? Στον 45άρη συνταξιουχο ταμεία της Εμπορικής των 2,500 € ??? Στις 200,000 συντάξεις-μαιμού???? Για πια ακριβώς ψίχουλα μιλάς !! Η Ελλάδα για τους παραπάνω λόγους (ξοδεύω παραπάνω από όσα παράγω & και με συγκυβέρνηση δεκάδων -ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ μαζί- συντεχνιών) βρέθηκε πρώτη στο μάτι του κυκλώνα στην Παγκόσμια Χρηματοοικονομική κρίση. Και τι ακριβώς προτείνεις φίλε μου. Οτι έπρεπε να συνεχίζουν να μοιράζουν τα λεφτά αβέρτα στους πελάτες ?? Αν αυτό που προτείνεις είναι να γίνουμε Αργεντινή (ΣΥΡΙΖΑ) ή να κάνουμε μια δικτατορία ξανά (ΧΑ)....λυπάμαι αλλά θα με βρεις αντίπαλος σου σε οποιοδήποτε πεδίο μάχης. Μέχρι τότε είσαι φίλος και ας ελπισουμε σε μια βιώσιμη λύση...
image description mpe | Σεπτεμβρίου 13, 2012 11:38 π.μ. | Reply
Ο Controller είναι περισσότερο πειστικός φίλε μου who.. Κ θα κάνω άλλη μία αφελή ερώτηση.. Αμνησία γαρ.. Αυτοί οι οποίοι ζούσαν περιθωριοποιημένοι και στα όρια της φτώχειας την εποχή 1990-2007 και δεν μπορούσαν καν να ασχοληθούν με την πολιτική και τις εκλογές. Οι οποίοι ήταν παραμελημένοι από όλους και στην απέξω από τα μεγάλα και κυρίως τα αναρίθμητα μικρά φαγοπότια. Υπήρχαν πραγματικά φτωχοί και παλιά ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ (κάτι αναλαμπές τις έχω ώρες ώρες)... Αυτοί τι πρέπει να κάνουν;; Τι πρέπει να κάνουν στους μετά Χριστόν ψευτοεπαναστάτες που έτρωγαν καλά καλά στο παρελθόν και σήμερα φωνάζουν μόνο και μόνο επειδή οι πολιτικοί-αφεντικά σταμάτησαν να τους πετάνε τα δολώματα;; Στον συριζα, το κκε, τους ανεξάρτητους έλληνες κ τη δημαρ τι πρέπει να κάνουν που προστατεύουν τους συνδικάλες και τους κρατικοδίαιτους, άλλα δεν στρέφουν την αποκλειστική προσοχή τους στους πραγματικά φτωχούς κ αδικημένους;; ΤΙ?! Δυστυχώς αυτοί δεν έχουν δύναμη ούτε να φωνάξουν. Οι κρατικοδίαιτοι με το λαδωμένο αντεράκι βγαίνουν κ φωνάζουν.. Να μην ξεχάσουν όμως να πλύνουν το δαχτυλάκι που είχαν βουτήξει στο βαζάκι με το μέλι, γιατί μερικές φορές έχουμε κ αναλαμπές κ δεν τα σκεπάζει όλα η αμνησία...
image description Who | Σεπτεμβρίου 13, 2012 12:47 μ.μ. | Reply
Να σου πω τι να κάνουν: Να βρουν (βρούμε) τη δύναμη να πετάξουν από πάνω τους ΟΛΑ τα παράσιτα που τους εκμεταλλεύονται με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Να ξεπεράσουν ΚΑΙ τα κόμματα που λίγο ή πολύ είτε ανέχθηκαν είτε υπέθαλψαν και εξέθρεψαν τη διαφθορά και το σημερινό ξεπούλημα. Να σταματήσουν να σκύβουν το κεφάλι και να ψάχνουν τις "βιώσιμες" λύσεις, που είναι βιώσιμες μόνο για το σημερινό σύστημα (τραπεζικό, επιχειρηματικό) που είναι το ΙΔΙΟ με πριν (και το οποίο κανείς κρατικός "αξιωματούχος" ή καναλάρχης δεν το αποκαλεί συντεχνία, γιατί είναι μέρος του). Να γίνουν λοιπόν οι ίδιοι εξουσία, και να μην περιμένουν κανέναν σωτήρα να τους σώσει με ανάθεση. Όσο ψάχνουμε λύσεις μέσα σ' ένα σύστημα που σάπισε, τόσο θα παραμένουμε εγκλωβισμένοι στις λογικές που το διαιωνίζουν και θα υποκύπτουμε στις εκβιαστικές λογικές του "μη χείρον βέλτιστον" που μας έφεραν ως εδώ.
image description mpe | Σεπτεμβρίου 13, 2012 1:45 μ.μ. | Reply
Τα κόμματα σαφώς και είναι κατακριτέα όλα τους! Όχι μόνο τα 2 "μεγάλα". ΟΛΑ! Οι πολίτες έπρεπε να βρουν τη δύναμη να μην κατέβουν σε καμία εκλογική αναμέτρηση, όταν υπήρχε η πολυτέλεια να γίνει αυτό. 0% συμμετοχή! Μέχρι να βγουν στο πολιτικό προσκήνιο ανιδιοτελείς και ειλικρινείς άνθρωποι. Δεν το έκαναν όμως. Άλλοι από χαζομάρα κ άλλοι από ιδιοτέλεια. Δυστυχώς.. Σήμερα το 2012 η χώρα πρέπει να κυβερνηθεί με κάποιο τρόπο. Ακόμα κ από καθίκια. Το πόσο ουτοπικές είναι όλες οι κραυγές για πλήρη ρήξη με το τωρινό κατεστημένο, αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ενώ θα μπορούσαν να έχουν έρθει στο πολιτικό προσκήνιο νεοεμφανιζόμενοι, ανιδιοτελείς και ειλικρινείς άνθρωποι που θα αλλάξουν τα πράγματα, εκμεταλλευόμενοι την παρακμή του παλαιού σάπιου συστήματος και την δήθεν αφύπνιση του κόσμου, οι μόνοι καινούριοι που εμφανίστηκαν είναι οι φασίστες! Όλους τους άλλους τους ξέρουμε τι κουμάσια είναι. Δεξιοί κ "αριστεροί". ΚΑΤΑΝΤΙΑ!
image description Who | Σεπτεμβρίου 13, 2012 2:34 μ.μ. | Reply
"Μέχρι να βγουν στο πολιτικό προσκήνιο ανιδιοτελείς και ειλικρινείς άνθρωποι". Η ίδια λογική: Ψήφισέ με να σε σώσω (και μετά να κάνω ό,τι θέλω). Δηλαδή πάλι να αναθέσουμε σε κάποιους να λύσουν τα προβλήματα για λογαριασμό μας, και αν είναι όντως ανιδιοτελείς και ειλικρινείς, να παίξουν το κεφάλι τους κορώνα-γράμματα (γιατί υπάρχουν και οι οικονομικοί δολοφόνοι, αν έχεις ακουστά), ενώ εμείς να συνεχίζουμε παθητικά να τους κριτικάρουμε εκ του ασφαλούς. Δύναμη φίλε μου δεν είναι το να μην ψηφίζεις τον εξουσιαστή σου. Δύναμη είναι να ασκείς εσύ την εξουσία. Όσο για τα καθίκια που λες ότι πρέπει (μετά λύπης σου έστω) να μας κυβερνάνε, αυτά δεν είναι η τρόικα εσωτερικού (και μέχρι εκεί εξαντλείται η κριτική και η αγανάκτησή σου), αλλά τη Ευρωπαϊκή Ένωση, η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Αν κάποιοι είναι όντως "ανιδιοτελείς και ειλικρινείς" δεν γίνεται να πηγαίνουν με τα νερά των καθικιών που προανέφερα, αλλά να μιλήσουν για ένα άλλο οικονομικό-πολιτικό σύστημα χωρίς εκμετάλλευση. Τέλος, το ατράνταχτο επιχείρημα ότι αυτοί που ψήφισαν τους μαχαιροβγάλτες τραμπούκους της Χρυσής Αυγής αποδεικνύουν το πόσο "ουτοπικές" είναι οι "κραυγές" για πλήρη ρήξη με το κατεστημένο, δεν αντέχει σχολιασμού. Λίγο να μελετούσες Ιστορία, θα είχες μάθει ότι οι κοινωνίες δεν "αφυπνίζονται" απότομα, ούτε στο σύνολό τους και ούτε κατά παραγγελία, για να περάσουν σε επόμενο στάδιο. Οι διαδικασίες αυτές γίνονται άλλοτε με ειρηνικό και άλλοτε με βίαιο τρόπο, με ξεσπάσματα, πισωγυρίσματα πολλές φορές, με συρρίκνωση κοινωνικών στρωμάτων και δημιουργία νέων. Εξάλλου, μέχρι η ανθρωπότητα να καταλήξει στον σωτήριο καπιταλισμό πέρασαν τουλάχιστον 5.000 χρόνια παγκόσμιας κοινωνικής και οικονομικής εξέλιξης. Οπότε, επειδή η ουτοπία παραμένει τέτοια, μέχρι να γίνει η νέα πραγματικότητα, αρκέσου στην κατάντια (που τελικά προτιμάς).
image description Controller | Σεπτεμβρίου 13, 2012 3:16 μ.μ. | Reply
Πριν εμφανιστούν οι νέοι καθαροί και τίμιοι που θα κυβερνησουν την χώρα, να θυμηθούμε και κάποιους αληθινους μεταρρυθμιστές που βρέθηκαν μέσα στις κομματικές συμμορίες και προσπαθησαν να κανουν κάτι καλό? Ραγκούσης, Μάνος, Αλεκος Παπαδοπουλος, Γιαννίτσης και μερικοί άλλοι που ξεχώριζαν μέσα στο χάος. Τι έγινε με αυτούς? Θυμάσαι??? Τους ξέρασε η σαπίλα του κομματικού συστήματος. Προσπάθησαν να κάνουν μερικά βήματα προς την Δύση αλλά εμείς εκεί......να μην ξεκολλάμε με τίποτα από την Τουρκιά και την λαμογιά. Ο "καλός" και "αθώος" λαός ήθελε πολιτικούς τύπου Ανδρέα, Καραμανλή, Παπαντωνίου, Παυλοπουλο, Αλογοσκουφη, Κουλούρη, Γιακουμμάτο και λοιπούς. Και να μην ξεχνάμε την Αριστερά που συμμετείχε στο πάρτυ και με διορισμούς στο δημόσιο και με κάργα επιδοτήσεις και και και.......Θυμάμαι μια περίοδο που ο Σημμίτης είχε δώσει 30 € αυξηση σε όλες τις συντάξεις (Πολύ Κακώς) και έβγαινε η αριστερά στους δρόμους διαδηλώνοντας ότι μοιράζει ψίχουλα. Αλήθεια αν σε ρώταγα "Γιατί φτάσαμε εδώ που φτάσαμε?" τι θα απαντούσες ???? Περα από ένα γενικό οτι "φταίνε τα παράσιτα που μας κυβέρνησαν" (Αντί να λες ότι εμείς δεν ζητήσαμε κάτι διαφορετικό απο τα παράσιτα) δεν μάς είπες την πραγματική αιτία για το ότι η Παγκόσμια Κρίση χτύπησε την Ελλάδα και όχι την Γερμανία, την Φινλανδία, την Ολλανδία...κλπ κλπ κλπ...??? Θα ήθελα την άποψη σου...
image description Who | Σεπτεμβρίου 14, 2012 1:15 μ.μ. | Reply
Η παγκόσμια κρίση δεν χτύπησε πρώτα την Ελλάδα, αλλά τις ΗΠΑ το 2007 με αφορμή την κατάρρευση της Lehman Brothers κι έτσι ξεκίνησε το τσουνάμι. Μετά χτύπησε την Ιρλανδία, την Ισλανδία και όλες τις υπόλοιπες χώρες. Στη χώρα μας ξεκίνησε όταν "κλείδωσαν" οι τράπεζες το δανεισμό, από το Σεπτέμβρη του 2008. Οι ΗΠΑ μετρίασαν προσωρινά την κρίση τους τυπώνοντας δολάρια και τονώνοντας το πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων. Η Ε.Ε. με τους δογματικούς νεοφιλελεύθερους, θεωρώντας ότι οι εταιρείες της θα παραμείνουν ανταγωνιστικές στις εξαγωγές, κυρίως έναντι της Κίνας, μόνο μέσω μείωσης του κόστους παραγωγής, προσπαθούν να συνθλίψουν το εργατικό κόστος, τις κοινωνικές δαπάνες και να ενισχύσουν τις τράπεζές τους μεταφέροντας τις ζημιές τους στο δημόσιο τομέα και συνεπώς τους φορολογούμενους. Βέβαια πέρσι το Δεκέμβρη η ΕΚΤ αναγκάστηκε πυροσβεστικά να τυπώσει 1 τρις ευρώ που πήγαν όλα στις τράπεζες για να μεταθέσει στο μέλλον την κατάρρευση της Ευρωζώνης και να κερδίσει χρόνο για να "συνετίσει" τις ασθενείς οικονομίες της που πλήγηκαν περισσότερο από το τσουνάμι που προανέφερα, όπως οι βαρκούλες στη φουρτούνα. Φυσικά, με τέτοια πολιτική συρρικνώνεται η εσωτερική κατανάλωση, εκτινάσσεται η ανεργία, εξαφανίζονται τα μεσαία στρώματα και εξαθλιώνονται μισθωτοί και συνταξιούχοι. Αλλά ποιός νοιάζεται για τους ανθρώπους; Οπωσδήποτε η χώρα μας θα είχε μικρότερο πρόβλημα αν όλ' αυτά τα χρόνια δεν γινόταν πάρτι με το δημόσιο χρήμα. Όμως με φθίνουσα βιομηχανική και αγροτική παραγωγή και ολοένα και αυξανόμενες εισαγωγές που φούντωναν περαιτέρω λόγω του ευρώ, δεν τη γλιτώναμε με τίποτα. Και τέλος να σου θυμίσω ότι τα ελλείμματα των χωρών του νότου, ήταν όλα αυτά τα χρόνια μέρος των πλεονασμάτων (και των κερδών) των χωρών του βορρά, που τώρα μας κουνάνε το δάχτυλο. Να σου θυμίσω ότι η Γερμανία κέρδισε τα μέγιστα όλα αυτά τα χρόνια ρίχνοντας σε ιστορικά χαμηλά το επιτόκιο δανεισμού της αυξάνοντας τις εξαγωγές της στις χώρες της ΕΕ (65 δις το υπολογίζουν οι ίδιοι) και δάνειζε μέσω των τραπεζών της με διπλάσια επιτόκια τις ελληνικές τράπεζες. Και αν με ρωτήσεις γιατί αύξησε της εξαγωγές της, θα σου πω: Ένας τρόπος ήταν αυτός της SIEMENS. Ο άλλος ήταν η περαιτέρω αύξηση του κόστους λειτουργίας των επιχειρήσεων των χωρών που δάνειζε μέσω του αυξημένου χρηματοοικονομικού κόστους που τις φόρτωνε. Ε, άμα έχεις και ένα πολιτικό σύστημα που το μόνο που έχει στο νου του ήταν η "εξυπηρέτηση" όποιου το χρηματοδοτούσε κάτω από το τραπέζι, κι έναν λαό που έβλεπε όλα αυτά τα χρόνια μόνο το καρότο αλλά όχι το δόκανο, έχεις την τέλεια συνταγή της χρεοκοπίας.
image description mpe | Σεπτεμβρίου 13, 2012 4:23 μ.μ. | Reply
Βαριέμαι να το αναλύσω γιατί μιλάμε σε άλλο μήκος κύματος. Θα κοιμάμαι σίγουρος όμως ότι εσύ θα με βγάλεις από την κατάντια, από τον καπιταλισμό και από τις κακές τρόικες. Έχεις μελετήσει και ιστορία γαρ. Με το καλό να βρεις/βρείτε κ το νέο οικονομικό-πολιτικό σύστημα χωρίς εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο που θα μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη. Αν κ προς τον αναρχισμό το πας. Γνωστά πράγματα. Εσύ που είσαι μάγκας λοιπόν, πήγαινε κατευθείαν για τα μεγάλα κ τα άπιαστα. Εγώ κ κάποιοι άλλοι αιώνια γραφικοί από την άλλη, θα προσπαθώ για μικρά κ ταπεινά πράγματα κ θα κράζω τους δήθεν. Με τους ουτοπιστές του χθες κ του σήμερα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.. ΥΓ: "Εδώ και χιλιάδες χρόνια, επανάληψη ιστορίας, μόνο τα ονόματα έχουν αλλάξει, τα πράγματα ειν' ίδια.." Ωπ αναλαμπή! Ξαφνικά θυμήθηκα ένα τραγουδάκι από τα παλιά..
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο