Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Σύντομα η διασύνδεση ταμειακών μηχανών με το Taxis.

Σύντομα η διασύνδεση ταμειακών μηχανών με το Taxis.

Σε συνέντευξη στον ΣΚΑΙ ο Κος Θεοχάρης Γενικός Γραμματέας της ΓΓΠΣ ανέφερε μεταξύ άλλων ότι ετοιμάζεται και θα υλοποιηθεί σύντομα η διασύνδεση των ταμειακών μηχανών των επιχειρήσεων με το TAXISNET.

Υπενθυμίζουμε ότι οι υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης ενέκριναν προσφάτως τη διασύνδεση των ταμειακών μηχανών με το TAXISNET της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ), γνωμοδοτώντας πως οι τεχνικές προδιαγραφές του έργου είναι επαρκείς.

Όπως αναφέρει και ο Κος Θεοχάρης το μέτρο αυτό είναι προπομπός για την άμεση είσπραξη του ΦΠΑ στον πραγματικό χρόνο συναλλαγής, τουλάχιστο στις λιανικές πωλήσεις .

Επίσης ο Γ.Γ. ανέφερε ότι τέλος Σεπτεμβρίου θα σταλούν τα ειδοποιητήρια του ΕΤΑΚ 2010 και Νοέμβριο με Δεκέμβριο του 2011





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ωχ | Σεπτεμβρίου 3, 2012 8:43 π.μ. | Reply
τι έχουμε να τραβήξουμε πάλι....
image description skip | Σεπτεμβρίου 3, 2012 9:52 π.μ. | Reply
τη γραμμή για το ιντερνετ θα τη πληρώνει το υπουργείο να φανταστώ...??
image description Auditor | Σεπτεμβρίου 3, 2012 10:48 π.μ. | Reply
Ναι, θα πληρώσει και τον τεχνικό που θα ζητήσει κανένα 200άρι.
image description PAREA | Σεπτεμβρίου 3, 2012 10:38 π.μ. | Reply
H ΜΑΛ.....ΙΑ τους δεν εχει ορια. Αν περασει και αυτο ας ερθουν να παρουν και τα κλειδια απο τις επιχειρησεις μας. Τι αλλο θα σκεφθουν οι αγαμοιθυται; Απορω με τους συνδικαλιστες εμπορους, εστιατορες, κλπ. τι στην ευχη κανουν. Νομιζω αυτα δεν ειναι απαιτησεις τον δανειστων, αλλα καποιων ηληθιων τεχνοκρατων που εβλεπαν πολυ ΜΑΤΡΙΧ. Ας ερθουν ολοι αυτοι οι καρεκλοκενταυροι να κατσουν ενα μηνα σε μια επιχειρηση να δουν πως τα βγαζει περα και μετα ας μιλησουν για επαναστατικους τροπους εισπραξης του ΦΠΑ. Να σας πω εγω εναν. Επιστροφη στα παλια βιβλια αγορων . Γεια σας.
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Σεπτεμβρίου 3, 2012 12:32 μ.μ. | Reply
Βιβλίο αγορών να τελειώνουμε......
image description Ο ΚΑΡΠΑΖΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΑΣ | Σεπτεμβρίου 3, 2012 12:28 μ.μ. | Reply
Δηλαδή αυτές οι μηχανές ΦΤΜ οταν καποιος δεν κοψει αποδειξη σου ρίχνουν φάπα και μετά στέλνουν στη ΓΓΠΣ σήμα ?Πώς ακριβώς χτυπατε κατ` αυτο τον τρόπο την φοροδιαφυγη???????????? Οσο περισσοτερους φόρους θα βάζετε τόσο θα αυξάνεται η φοροδιαφυγη.κανονας
image description ΕΛΕΟΣ... | Σεπτεμβρίου 3, 2012 2:23 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ....
ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ.
ΝΑ Κ Ο Ψ Ε Ι ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Σεπτεμβρίου 3, 2012 5:43 μ.μ. | Reply
Θα βάλουμε και στις επιχειρήσεις ειδικές ηλεκτρονικές πόρτες ώστε να μετράνε πόσοι μπήκανε κάθε μέρα μέσα στο μαγαζί.......έτσι θα γίνεται έλεγχος να κόπηκαν όλες οι αποδείξεις........όσον αφορά το πακέτο αυτό θα ελέγχεται μέσω του τηλεφώνου όπου θα καταγράφονται όλες οι τηλεφωνικές συναλλαγές ημερησίως για κάθε επιχείρηση που διαθέτει αγαθά σε πακέτο...... Αν θέλετε και άλλες προτάσεις μη διστάσετε.....εδώ είμαστε......
image description Κατερινα | Σεπτεμβρίου 14, 2012 10:00 π.μ. | Reply
ΜΗΝ βάζεις ιδέες.
image description Βασίλης | Σεπτεμβρίου 4, 2012 12:03 μ.μ. | Reply
Και με το ΦΠΑ αγορών ? Τι θα γίνει ? Θα συμψιφίζεται αυτόματα διά μαγείας ?
Και με τις επιστροφές τις λιανικής?
(!!!!!!!!!)
image description ΠΑΛΙΟΣ | Σεπτεμβρίου 14, 2012 10:27 π.μ. | Reply
Κανενας δεν του είπε του ανείδεου πως τον ΕΤΑΚ ήταν μόνο για το 2008 και 2009 ;
image description DYSTYXVS | Σεπτεμβρίου 14, 2012 10:34 π.μ. | Reply
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ....Ή ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ...
image description EYTYXWS | Σεπτεμβρίου 14, 2012 10:33 π.μ. | Reply
ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ?ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ....
image description ΜΑΚΑΡΙ | Σεπτεμβρίου 14, 2012 10:09 π.μ. | Reply
ΑΠΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΑΥΤΙ
image description ontvs | Σεπτεμβρίου 14, 2012 10:49 π.μ. | Reply
ΧΩΡΙΣ ΕΥΡΩ......ΚΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥΜΕ ΟΛΑ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ..
image description νικος | Σεπτεμβρίου 14, 2012 11:18 π.μ. | Reply
ρε παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος πως μες αυτο τον τροπο θα εισπρατει το κρατος περισσοτερο ΦΠΑ? θα χτυπαει καποιος 10000 + 2300 ΦΠΑ το μηνα, θα το βλέπουν στο υπουργειο και θα του λενε ελα τελος του μηνα και δωσε μου 2300 φπα? και το ΦΠΑ των αγορων δεν θα αφαιρειται? η θα πληρωνει το 2300 και μετα θα του λεει το κρατος κανε αιτηση και θα σου επιστρεψω το ΦΠΑ των αγορων σου (σε 2-3 χρονια υγεια να εχουμε). και αν αντι 10000 ο επιχειρηματιας κοψει 1000 πως θα εισπραξει παλι το κρατος ΦΠΑ?θα βαλει και καμερες σε καθε μαγαζι να δει να κοβονται ολες οι αποδειξεισ καποιο λακκο εχει η φαβα. αλλα 1 εκατομυριο επιχειρησεις, 500 ευρω εκαστη τουλαχιστον για κανουργιο μηχανακι, 2-3 επιχειρησεις που θα παρουν πιστοποιηση για να πουλανε μηχανακια με διασυνδεση να κατευθειαν 500 μυρια τζιρος για αυτες. και καποια σαινια στο Υπουργειο θα αρπαξουν την μιζα τους
image description ALEXF | Σεπτεμβρίου 14, 2012 11:22 π.μ. | Reply
Συμφωνω εδω και χρονια αυτο συμβαινει...
image description ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ | Σεπτεμβρίου 14, 2012 1:44 μ.μ. | Reply
ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΓΠΣ?ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΠΕΛΑΛΗΔΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΛΙΑΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ Κ ΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ.
image description elezia | Σεπτεμβρίου 14, 2012 1:02 μ.μ. | Reply

Είπαν: " «Τα παλιότερα αμαρτήματα είναι οι νεώτεροι τρόποι ζωής.» "
Γουίλιαμ Σαίξπηρ

Αγαπητε Διαχειρηστα,

Εγραψες αλλα μου εχεις περιορισμενο αριθμο like οποτε δεν θα σου βαλω εσενα .

Ελενη
image description geo | Σεπτεμβρίου 14, 2012 9:26 μ.μ. | Reply
ασ πληρωσουνε την ταμειακη, την συντηρηση της γραμης για ιντερνετ, να μηδενισουνε τελειως το αφορολογιτο και μετα η αποδειξη θα θεωρειται ειδος προς εξαφανιση.βρε μασ δουλευουνε αυτοι. αλλα ετσι ειναι αυτοι αποφασιζουνε αλλοι πληρωνουνε
image description et | Σεπτεμβρίου 14, 2012 9:23 μ.μ. | Reply
κάθε προϊόν που κυκλοφορεί θα πρέπει να έχει ενσωματωμένο ειδικό τσιπάκι, στο οποίο θα υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με την τιμή που αγοράστηκε, το χρόνο αγοράς, το κατάστημα αγοράς, τον αριθμό απόδειξης και επίσης μέσω gps θα εντοπίζεται η θέση του.
Στη συνέχεια το ειδικό Σώμα που θα συσταθεί και θα είναι εφοδιασμένο με ειδικά μηχανήματα θα μπορεί να κάνει ελέγχους σε οποιοδήποτε χώρο και χρόνο. Αν βρεθεί κάποιος να κατέχει προϊόν χωρίς ειδικό τσιπάκι θα οδηγείται κατευθείαν στη φυλακή.
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι απλά.....
image description ZKAR | Σεπτεμβρίου 15, 2012 10:58 π.μ. | Reply
ΕΛΕΟΣ.!!!!... ΟΠΟΙΟΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΑΚΟΥΝΕ ? ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΟ ? ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ? ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΤΟ......ΚΟΥΠΙ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ !!!! ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ? ΑΦΟΥ Ο ΑΠΩΤΕΡΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΘΟΥΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΤΑΜΕΙΑΚΩΝ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΑΝΟΥ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ? ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ NATIONAL GEOGRAFIC ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ. : ΣΩΣΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ !!!!!!!
image description parea | Σεπτεμβρίου 16, 2012 11:05 π.μ. | Reply
οι ταμιακες να παραμεινουν ως αριθμομηχανες για να ξερει ο πελατης το κοστος αυτων που αγοραζει, οπως ηταν παλια που ειχαμε βιβλια αγορων και κοβαμε αποδειξεις αντι να κανουμε την σουμα σε μπακαλοχαρτα. Οσοι επιλεγουμε αυτοελεγχο, τωρα, αγορες,δαπανες,κερδος γινονται τζιρος. Ας γινει λοιπον επαναφορα στο βιβλιο αγορων, να εισπρατουν απο ολες τις μμε επιχειρησεις φπα, εισοδημα και να βγαλουν τους καρεκλοκενταυρους εξω να ελεγχουν την διακινηση. Απλα, μπακαλιστικα θα εχουν μεγαλυτερη βαση φορολογιας. Ξερω επιχειρηση που απο το 1991 που εβαλε ταμιακη μηχανη δεν εχει πληρωσει καθολου μα καθολου ΦΠΑ...
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο