Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Ο νέος τρόπος πληρωμής των τελών κυκλοφορίας ΙΧ - Οι ποινές για τους παραβάτες

Στην κατάργηση του σήματος των τελών κυκλοφορίας και στην υιοθέτηση ενός νέου μοντέλου για τον έλεγχο της πληρωμής του προσανατολίζεται το υπουργείο Οικονομικών, με στόχο την αύξηση τω εσόδων του.
Μιλώντας στη δημόσια τηλεόραση, ο Γενικός Γραμμματέας Πληροφορικών Συστημάτων Χάρης Θεοχάρης τόνισε ότι το σήμα που επικολλάται στο παρμπρίζ θα καταργηθεί και αποδεικτικό πλέον θα είναι η απόδειξη πληρωμής στις τράπεζες.

Στην περίπτωση που τα τέλη δεν πληρωθούν, θα μπλοκάρεται η υποβολή της φορολογικής δήλωσης, ενώ το ποσό θα διπλασιάζεται.

Αναλυτικότερα, σύμφωνα με το νέο σύστημα σε ειδική εφαρμογή στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων οι ιδιοκτήτες ΙΧ θα πληκτρολογούν τον αριθμό κυκλοφορίας οχήματος και θα λαμβάνουν έναν κωδικό πληρωμής.

Με αυτόν τον κωδικό θα πληρώνουν τα τέλη στις τράπεζες, όπως και στο παρελθόν. Αποδεικτικό πληρωμής θα αποτελεί η απόδειξη εξόφλησης και όχι το σήμα.

Αν δεν καταβληθεί καθόλου, ο κάτοχος, του ΙΧ δεν θα μπορεί να υποβάλει φορολογική δήλωση αφού όταν θα συμπληρώνει στο Ε1 το αριθμό κυκλοφορίας το σύστημα θα εμφανίζει την οφειλή που εκκρεμεί.

Για να ολοκληρώσει την υποβολή της δήλωσης θα πρέπει προηγουμένως να εξοφλήσει το χρέος του

Πηγή Moneyonline.gr
 




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description MatX | Αυγούστου 20, 2012 9:42 π.μ. | Reply
Εκεί στο Υπουργείο υπάρχουν απύθμενα αποθέματα μυαλού... "δώσε και σε μένα μπάρμπα"!!! Μετά το έργο "Ξέρω τι δεν έκανα πέρυσι το καλοκαίρι (διακοπές)..." ακολουθεί το sequel "Χριστούγεννα με το lap top αγκαλιά..."!!!
Και συνεργάτες με το ζόρι και αμισθι πάει πολύ... Περιμένω αντίδραση από τα αρμόδια συνδικαλιστικά όργανα τώρα που είναι νωρίς γιατί μετά θα αρχίσουν πάλι το "ποιήματα" περί παράτασης...
image description Thanos | Αυγούστου 20, 2012 10:51 π.μ. | Reply
Είδατε πόσο υποκριτές είναι ;
Ο κάθε ιδιοκτήτης αυτοκινήτου, θα μπαίνει στην εφαρμογή ,θα πληκτρολογεί
τον αριθμό του αυτοκινήτου και θα λαμβάνει κωδικό πληρωμής.
Δηλαδή στην Ελλάδα όλοι οι κάτοχοι αυτοκινήτων πρέπει να έχουν υπολογιστές με internet και εκτυπωτές και το κυριότερο όλοι να ξέρουν να τους χειρίζονται και έτσι κανείς δεν θα έχει την ανάγκη του λογιστή. 'Αρα τα λογιστικά γραφεία δεν θα καταντήσουν σαν τα εκδοτήρια εισιτηρίων των αστικών λεωφορείων.
Ωραίος -και χωρίς τελειωμό-ο ύπνος του δικαίου εκεί στο ΥΠΟΙΚ.
image description Dgiouz | Αυγούστου 20, 2012 11:05 π.μ. | Reply
Ελα μη γκρινιάζετε το μέτρο είναι καλό, καλύτερο από το προηγούμενο μακράν.
image description KALYMNOS07 | Αυγούστου 20, 2012 11:24 π.μ. | Reply
ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο "ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ Ο ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ"
image description Πρωταθλητές στην Γρίνια | Αυγούστου 20, 2012 11:20 π.μ. | Reply
Λισάξτε τσαούσες!!
image description ΝΙΚΟΣ | Αυγούστου 20, 2012 11:13 π.μ. | Reply
0,40 η εκτυπωση κανονικα με ΑΠΥ. Το ιδιο κανω τωρα και με τα εκκαθαριστικα.Αν δεν θελουν αν το εκτυπωσουν μονοι τους, απο τα ΚΕΠ, απο οπου βρουν.
image description MatX | Αυγούστου 20, 2012 11:49 π.μ. | Reply
Από την στιγμή που οι ίδιοι τόνισαν ότι το κοστοβόρο της υπόθεσης ήταν το σήμα δεν καταλαβαίνω το λόγο να μην στείλουν σε όλους τους κατόχους αυτ/των ένα σημείωμα (1/4 κόλλας αναφοράς) σε ένα μικρό φακελάκι με το ποσό και το κωδικό πληρωμής!!! Αλλά ξέχασα ότι ακόμα και αυτο (κόστος το πολύ 0,10λεπτά του ευρώ) μπορεί να κοστολογηθεί από κάποιους 2 και 3 ευρώ... Όλα αντέχονται, εκτός από την ανικανότητά τους!!!
image description IDIOT IS | Αυγούστου 20, 2012 1:25 μ.μ. | Reply
Η απόφαση αυτή είναι νομικά διάτρητη και πρωτοφανής!!! Αν είναι δυνατόν ως ποινή το κράτος να αρνείται την παραλαβή φορολογικής δήλωσης! Πιστεύω πως σε καμμία περίπτωση δεν έχει (το κράτος) αυτό το δικαίωμα!!!
image description Κωνσταντίνα | Αυγούστου 20, 2012 2:51 μ.μ. | Reply
Από του χρόνου δεν θα δηλώνει κανείς αυτοκίνητο στη δήλωσή του...
Και τα τέλη δεν θα πληρώσουν και τη δήλωση θα καταθέσουν.
image description ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ | Αυγούστου 20, 2012 3:38 μ.μ. | Reply
δεν χρειαζετε να δηλωσης το αυτοκινητο το συστημα στο χρεωνει αυτοματα ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ
image description ΟΚ | Αυγούστου 21, 2012 8:14 π.μ. | Reply
"χρειάζεται" και "δηλώσεις" είναι το σωστό και επίσης έχω την εντύπωση ότι το σύστημα σε αφήνει να διαγράψεις αυτοκίνητα. (Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν είμαι η Κωνσταντίνα :) ) .
image description Κωνσταντίνα | Αυγούστου 24, 2012 11:05 μ.μ. | Reply
Το σύστημα "βάζει" αυτοκίνητα και εμείς πατώντας το κόκκινο Χ τα διαγράφουμε... Δεν λέω ότι να 'ναι...
image description NIKOS | Αυγούστου 20, 2012 3:55 μ.μ. | Reply
Πραγματι σαινια αυτοι στο υπουργειο. Θα κλειδωνει λεει η δηλωση!!! δηλαδη θα χρωσταει ο αλλος 700 τελη κυκλοφοριας και δεν θα τον αφηνεις να στειλει τη δηλωση του οποτε δεν θα του βεβαιωνεται ο φορος εισοδηματος! αντι να πουν οτι οποιος δεν εχει πληρωσει τελη κυκλοφοριας θα μπαινει το ποσο συν το προστιμο μεσα στο εκκαθαριστικο μαζι με το φορο εισοδηματος και να στελνεται ολο μαζι στον φορολογουμενο να παει να τα πληρωσει σε δοσεις θα χασουν και τα λεφτα του τελους και του φορου γιατι ο αλλος θα σου πει που να βρω 700+700 να δωσω για να ξεκλειδωσει η δηλωση μου αστη λοιπον και αυτη για αργοτερα, οποτε μπορεσω. μιλαμε τοση εξυπναδα που εχει μαζευτει σε αυτο το Υπουργειο η ΝΑΣΑ μπροστα τους φανταζει παιδικη χαρα
image description ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ | Αυγούστου 20, 2012 3:27 μ.μ. | Reply
ελα δουλεια και εξυπηρετηση του κοσμου πολυ καλο μετρο να πουμε και ενα μπραβο μια φορα .....
image description Γιώργος | Αυγούστου 20, 2012 4:21 μ.μ. | Reply
Καλά οκ, εμείς το δικό μας εγκαταλειμένο σκουριασμένο αμάξι στο γκαράζ δεν το ξαναδηλώνουμε. Ας μας το κατάσχει η εφορία, χάρη θα μας κάνει να το μαζέψει για να μην πληρώσουμε και γερανό να το πάει σε μάντρα.
image description hronisx | Αυγούστου 20, 2012 5:57 μ.μ. | Reply
Αντί να μας αναγκάζουν για δεύτερη φορά να κάνουμε τους χαμάληδες (εκτύπωση δόσεων ΔΦΕ 2012) να ενσωματώσουν μαζί με το φόρο της φορολογικής δήλωσης και τις τυχών ωφειλές σε τέλη κυκλοφορίας. Τόσο δύσκολο είναι αυτό??? Εδω μας έχουν αναγκάσει να στέλνουμε εδώ και τόσα χρόνια τις οριστικές δηλώσεις ηλεκτρονικά για να αντιμετωπίσουν τη φοροδιαφυγή εισοδημάτων από μισθωτές υπηρεσίες. Θα μου πεις βέβαια εδώ δεν διασταυρώνουν μισθούς δημοσίου και συντάξεις εκεί θα κολλήσουν???
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Αυγούστου 20, 2012 6:56 μ.μ. | Reply
ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΑ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ, ΕΓΩ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ 20 ΦΟΡΕΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΕΛΗ?
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΤΑ ΤΕΛΗ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΚΑΥΣΙΜΑ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ.
image description SOTOS | Αυγούστου 29, 2012 3:02 μ.μ. | Reply
Εγώ δεν έχω παιδιά, προτείνω να μην πληρώνω για σχολεία ασ μπει ένας φόρος στα βιβλία, επίσης δεν πηγαίνω στα Δημόσια Νοσοκομεία, προτείνω να μπεί μια είσοδος στα επέιγοντα περιστατικά για όσους τα χρησιμοποιούν, επίσης δεν πάω στην εκκλησία , γιατί να πληρώνω για τους παπάδες, ασ μπεί ένας φόρος στα κεράκια και στο λιβάνι για όσους τα ανάβουν. Τέλος παρακολουθώ μόνο δορυφορικά κανάλια στην TV, γιατί να πληρώνω για την ΕΡΤ ας μπεί ένα τέλος σε όσους έχουν συμβατικές κεραίες στην ταράτσα τους. Μπορώ να συνεχίζω επ' αόριστον, αλλά νομίζω ότι κατάλαβες τι εννοώ......
image description δημητρης | Αυγούστου 20, 2012 8:26 μ.μ. | Reply
καραγκιοζιλίκια της ελλαδας. εγώ σταμάτησα να κυκλοφορώ το αμαξι γιατι δεν βγαινω. σταματησα την ασφαλεια, και το χω παρκαρει. βεβαιως εχω πληρωσει τελη και θα πληρωσω τα επομενα. οχι ομως οι καραγκιοζηδες να μου απαγορευουν την υποβολη της δηλωσης μου. Δηλαδή; για να το παιξω και γω τρελλός....μου κοβουν το δικαιωμα να πληρωσω το φόρο και να σωσω την πατρίδα μου , μωρέ από την καταστροφή; Γιατι σπουδάσανε στα πανεπιστήμια ; γιατί δεν γινόντουσαν χτίστες;
image description ΠΕΤΡΟΣ ΣΙΡΙΣ | Αυγούστου 20, 2012 9:02 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΤΙΣΤΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΟΝ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΠΑΠΑΡΕΣ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ....ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΡΗΣΚΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ....
image description Thanos | Αυγούστου 21, 2012 11:02 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι προσωπικά δέχομαι ότι το νέο μέτρο είναι στην σωστή κατεύθυνση και το κυριότερο είναι και πρακτικό και ανέξοδο για το δημόσιο.
Το ξέρω ότι θα πληρώσουμε εμείς την νύφη κι αυτό επειδή πιστεύω ελάχιστοι θα το πετύχουν από μόνοι τους.Το αποδέχομαι και δεν μ΄ενοχλεί.
Μ΄ενοχλεί όμως αφάνταστα η ξύλινη γλώσσα του τύπου ΄΄οι φορολογούμενοι
θα πληκτρολογούν τον αριθμό'' κ.λ.π.ενώ θα μπορούσε να πεί το αυτονόητο
''οι φορολογούμενοι να ζητήσουν από τους λογιστές τους την εκτύπωση κ.λ.π.
Γιατί κάνουν πως μας αγνοούν αφού εμείς θα τους ξελασπώσουμε και πάλι.
Καλά όσο για το κλείδωμα της Φ.Δ. λόγω μη πληρωμής των Τ.Κ. δεν θα το