Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Από το 2013 η μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση

Από το 2013 θα ισχύσει η μείωση του ΦΠΑ στον κλάδο της εστίασης, δήλωσε η υπουργός Τουρισμού, Όλγα Κεφαλογιάννη, επισημαίνοντας ότι οι συνθήκες δεν επιτρέπουν στην κυβέρνηση να προχωρήσει στη μείωση από το 23% στο 13% μέσα στη φετινή χρονιά.

Παράλληλα, η υπουργός υπογράμμισε την ανάγκη να προσπαθήσουν όλοι από κοινού, ώστε να αλλάξει η εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό. Οπως εξήγησε, οι τουρίστες επηρεάζονται άμεσα από την εικόνα μιας χώρας.

«Κοιτάζουν πολύ και υπολογίζουν την ασφάλεια, την κοινωνική ειρήνη. Όλοι μας πρέπει να προσπαθήσουμε για κοινωνική ειρήνη» υπογράμμισε.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Controller | Αυγούστου 14, 2012 11:05 π.μ. | Reply
Καλώς την και ας άργησε! Αλλο ένα παιδί του κομματικού συστηματος που έγινε και Υπουργός με την αξία της. Όταν ήσουν Ολγάκι στην αντιπολιτευση τι στήριξη έδωσες εσύ για τον τουρισμο ?? Ε?? Δεν ακουσα?? Παρά βγάζατε έξω τον Θυμιο τον Λυμπεροπουλο και τα έκανε όλα [email protected]@@@!!!! Ούτε με το άνοιγμα των ταξί δεν συμφωνήσατε. Πάρε τα ζόρια τώρα......Φυσικά μένει να δουμε και ο χοντρό-Μπενι τι στάση θα κρατήσει τωρα. Θα κοιτάξει να πληρωσει την ΝΔ με το ιδιο νομισμα ή θα στηριξει τις μεταρρυθμίσεις?
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Αυγούστου 14, 2012 11:11 π.μ. | Reply
Ο ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ -ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΥΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ
ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΛΕΣ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΜΑΣ.
1) ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΛΑΡΙΣΗΣ ΤΟΥ Ο..Σ.Ε ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΜΕΤΕΩΡΑ - ΠΑΤΡΑ Κ.Λ.Π Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΤΡΙΚΟΚΟΣΜΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ !!!!! Ο ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕ ΑΦΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΒΑΘΡΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ 4 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ........!!!!!!!.ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΟΥΝ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ..... ΚΑΙ ΑΠΟΡΟΥΝ. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΛΛΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΑ..... ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ 2-3 ΚΑΣΠΩ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΒΑΘΡΕΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΑΛΑΘΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ..... ΟΛΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΙΖΕΙ. ΔΙΠΛΑ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΔΕΚΕΛΕΙΑ
ΤΟΝΝΟΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΜΑΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ....
2) ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΑΞΙΤΖΙΔΩΝ ΣΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΛΑΡΙΣΗΣ ΣΕ
ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΘΑΥΜΑΣΜΟΥ.... ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ - ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ....... ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΙΑΣ....
3) ΕΔΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΡΟΜΟΥΣ - ΠΛΑΤΕΙΕΣ - ΠΑΡΚΑ ΚΛΠ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΟΙΧΕΩΙΔΗ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ......ΚΑΙ ΕΥΠΡΕΠΙΣΜΟ .
ΑΝ ΠΕΡΝΑΤΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΛΕΩΦ.ΣΥΓΓΡΟΥ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΛΕΩΦΟΡΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΡΟΜΟΥ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΝΤΕΙΟ Η ΣΤΗΝ ΥΠΟΓΕΙΑ ΔΙΑΒΑΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΥΓΓΡΟΥ- ΑΜΦΙΘΕΑΣ
ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ....ΟΙ ΔΗΜΟΙ ? Η ΤΟ ΠΡΩΗΝ
ΥΠΕΧΩΔΕ.... ?ΚΑΙ Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ . ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΑΚΙΕΣ - ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΜΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ
Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ .



image description Petros | Αυγούστου 14, 2012 12:13 μ.μ. | Reply
Τα σχόλια σου είναι απολυτως επιτυχημενα και θα μπορουσαμε να γραφου εκθεσεις με αντιστοιχα επαγγελματα. Θα ήθελα να γίνω όμως λίγο πιο κακός. Ο κάθε λαός παίρνει αυτό που του αξίζει. Έχοντας ταξιδεύει σε δεκάδες χώρες σε Ευρώπη - Μεση Ανατολή (δουλεύοντας πολλά χρόνια μονο σε πολυεθνικές εταιρείες) σε διαβεβαιωνω ότι η Ελλαδα δεν ήταν ποτέ ούτε είναι και ουτε πιστευω ότι θα γίνει ποτέ Ευρωπαικό κράτος. Οταν πηγαίνεις στην Ευρωπη αισθάνεσαι ένα άισθημα ενοχής & ντροπής για αυτά που ζεις στην πατρίδα. ¨Οταν πας στην Μέση Ανατολή αισθανεσαι μια απίστευτη οικειοτητα. Θέλετε να δουμε τα κοινά. Καυσαέριο, σκουπίδια στους δρόμους, κορναρίσματα, σαγιονάρα στους δρόμους, παπάκια με φτιαγμένες εξατμισεις, αργά αργά -μην σπάσουν τα αβγά- σε καθε υπηρεσία, το χύμα παντού, φοροδιαφυγή, γραφειοκρατία, διαφθορά, ταρίφες αγενέστατοι χωρίς να ξερουν Αγγλικά, καμια αισθητική, κανένας επαγγελματισμός. Τι άλλο να πω? Τα πραγματα είναι απλά η Ελλάδα είναι μια χωρα που οι ρίζες της είναι στην Ανατολή και η μονη διαφορά μας είναι ότι ζούμε στον τοπο που καποτε οι Αρχαίοι έφτιαξαν την δημοκρατία και τον Πολιτισμο. Απο σεβασμό στην ιστορία του εδάφους η Ελλάδα βρέθηκε να ανήκει στην Ευρωπη και μολις κυκλοφορησαν τα τεράστια φτηνά κεφάλαια βρεθηκαμε να χρωστάμε 1,5 ΑΕΠ. Δεν ξερω αν υπάρχει ακόμα ελπίδα να αλλάξει κάτι και να γίνουμε ένα ευνομούμενο, συγχρονο, δυτικό κράτος......αλλά αξίζει να προσπαθήσουμε. Πρωτα όμως πρέπει να αλλάξει ο καθένας ατομικά.
image description tONI | Αυγούστου 14, 2012 3:36 μ.μ. | Reply
"Πρώτα όμως πρέπει να αλλάξει ο καθένας ατομικά". Πολύ βασικό αυτό. Κ μετά ας αρχίσουμε τις κριτικές και τους αφορισμούς.
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Αυγούστου 14, 2012 3:39 μ.μ. | Reply
ΠΕΤΡΟ , ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΚΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΦΤΑΙΜΕ ΚΥΡΙΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΤΟΜΙΚΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.
image description Thanos | Αυγούστου 14, 2012 7:08 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ ΛΕΥΤΕΡΗ αυτά που λές πράγματι ισχύουν .
Ισχύουν όμως σε μια Ελλάδα που βιώνει την τρίτη χρονιά μιας οικονομικής
ύφεσης ,σε μιά Ελλάδα που βιώνει ένα ληστρικό μνημόνιο,σε μια Ελλάδα που
κινδυνεύει να πτωχεύσει και τέλος σε μια Ελλάδα που παλεύει και αντιστέκεται.
Καλή είναι η βιτρίνα φίλε μου με τα λουλούδια και την καθαριότητα αλλά έρχεται σε δεύτερη μοίρα όταν υπάρχουν τόσα ζωτικά προβλήματα.
Αν και πιστεύω οτι το μεγαλύτερο κομμάτι ευθύνης σε τέτοια θέματα το έχει κυρίως ο πολίτης και μετά η πολιτεία.
Για τον ΠΕΤΡΟ λυπάμαι που αισθάνεται μεγαλύτερη οικειότητα στις χώρες της Μέσης Ανατολής απ ότι αισθάνεται στην Χώρα του ,αλλά μάλλον θα φταίνε ή τα πολλά ταξίδια ή το DNA του.Προσωπικά σε αντίθεση μαζί του δεν αισθάνομαι ανατολίτης.
Όσο για τα σχόλια , για το που ανήκει η Ελλάδα κλπ., ελπίζω να μην τα ακούσει
κανένας φιλέλληνας ανά την υφήλιο γιατί θα πάθει σοκ.

image description tONI | Αυγούστου 14, 2012 8:49 μ.μ. | Reply
Μη στρουθοκαμηλίζεις Thano. Εάν νιώθεις ότι εσύ ατομικά είσαι εντάξει, φρόντισε να συνετίσεις και τους τριγύρω σου που ατομικά δεν είναι σωστοί και άσε τα σχολιάκια περί DNA σε άτομα που απλά διατυπώνουν μία διαφορετική άποψη από τη δική σου.. Όσο για το που ανήκει πιο πολύ η Ελλάδα, δε χρειάζεται να το πει ούτε ο Πέτρος, ούτε εγώ, ούτε εσύ, ούτε οι φιλέλληνες, ούτε οι ανθέλληνες. Το λένε τα χιλιάδες φακελάκια, οι χιλιάδες κομπίνες, οι χιλιάδες μίζες που παίρνουν οι χιλιάδες Έλληνες από άκρη σε άκρη της Ελλάδας. Το λέει η "τεράστια" κοινωνική συνείδηση των Ελλήνων.
image description bell | Αυγούστου 15, 2012 12:19 μ.μ. | Reply
Οχι τοσο νωρις Ολγα...μη βιαζεσαι τοσο. Υπουργος εγινες . Το 2014 καλυτερα που δεν εχουμε εκλογες να παρεις ψηφους...
image description elezia | Αυγούστου 16, 2012 10:52 π.μ. | Reply
tONI:Δηλαδη εσυ συνετιζεις τους γυρω σου ?
Εχεις να πληρωσεις εφορια ή εχεις επιστροφη απο το 20% της παρακρατησης ?
Αν εχεις να πληρωσεις και το θεωρειες παραλογο η ατοπο γιατι αυτα τα χρηματα δεν θα πανε πουθενα στηριξε με λοιπον και εμενα που αρνουμαι να τα πληρωσω.
Τι λες ?
Αλλα με αποδειξεις 01/09/2012 θα βγαλουμε και οι Δυο τα ληξηπροθεσμα της εφοριας δημοσια τι λες???

Ελενη
image description ΝΙΚΟΣ ΑΡΓΟΣ | Αυγούστου 16, 2012 10:13 π.μ. | Reply
ΦΙΛΕ ΛΕΥΤΕΡΗ, ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΥΜΦΩΝΩ. ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ; ΟΙ ΔΗΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ Ή ΟΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΕΤΙΑ;
image description Thanos | Αυγούστου 16, 2012 11:03 π.μ. | Reply
Αγαπητέ tΟΝΙ ,κατ΄αρχήν το ότι δεν συμφωνώ με τον ΠΕΤΡΟ ,δεν σου δίνει το
δικαίωμα να λές ότι στρουθοκαμηλίζω.
Πές την άποψη σου χωρίς να γίνεσαι αυτόκλητος συνήγορος του Πέτρου ο οποίος τα καταφέρνει μιά χαρά και χωρίς την βοήθεια σου.
Όσο για τα φακελάκια δεν φταίει η Ελλάδα αλλά εμείς οι Έλληνες που κάναμε την δωροδοκία καθεστώς .
Για να μήν μακρηγορώ θα πιαστώ απ΄αυτό που λέει ο ΠΕΤΡΟΣ για σκουπίδια-εξατμίσεις - σαγιονάρα κλπ.
Και φυσικά το Κράτος πρέπει να φροντίζει για την καθαριότητα και την ηχορύπανση ,αλλά αυτά πρωτίστως είναι θέματα προσωπικού πολιτισμού.
Δηλαδή αν εγώ μου αρέσει ή γουστάρω να κυκλοφορώ με σαγιονάρα
εσυ πρέπει να περιμένεις απο τον Σαμαρά ή τον Κουβέλη να μου το
απαγορεύσουν ;
Δηλαδή ρε Έλληνες - όλοι, με πρώτους τους πολιτικούς- καταντήσαμε την Ελλάδα καφενείο και αντί να ντρεπόμαστε γιαυτό κάνουμε και κριτική απο πάνω ,και το κυριότερο έχουμε το θράσος να λέμε οτι δεν μας αρέσει κιόλας ;
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο