Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Χ. Θεοχάρης: Από σήμερα το ηλεκτρονικό σύστημα για το ύψος των δόσεων

Πώς θα μάθετε τις δόσεις σας στην Εφορία

Σε λειτουργία σήμερα το απόγευμα το ηλεκτρονικό σύστημα

Από σήμερα το απόγευμα θα μπορούν οι φορολογούμενοι να ενημερώνονται για το ύψος των δόσεων που θα πληρώσουν στην εφορία μπαίνοντας στο ηλεκτρονικό σύστημα του υπουργείου Οικονομικών.

Αυτό δήλωσε στον ΣΚΑΪ o γενικός γραμματέας πληροφοριακών συστημάτων Χάρης Θεοχάρης, μετά την απόφαση της κυβέρνησης για αποπληρωμή σε 7 δόσεις σε όσους έχουν εισοδήματα έως 60.000 ευρώ. Ο κ. Θεοχάρης σημείωσε ότι όσοι δεν έχουν κωδικό θα μπορούν με το ΑΦΜ τους να βλέπουν το ύψος των δόσεων.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ATGOLIARAS | Αυγούστου 13, 2012 12:16 μ.μ. | Reply
Τελικά όντως αλλάζουμε διάταξη Νόμου με Δελτίο Τύπου :S
image description ΠΑΛΙΟΣ | Αυγούστου 13, 2012 1:16 μ.μ. | Reply
στους χαλεπους καιρούς όλα αλλάζουν ακόμα και με απάντηση στα ΜΜΕ
image description ΝΕΟΣ | Αυγούστου 13, 2012 1:28 μ.μ. | Reply
Πρίν λίγο στας ειδήσεις: απο την Πέμπτη θα είναι έτοιμο το συστημα να δείχνει τον αριθμό των δόσεων.

Αντε και μου δείξει πως μπορώ να πληρώσω σε 7 δόσεις (μηνιαίες υποθέτω) πως θα γινει? θα μου στέλνει κάθε μηνα κωδικούς πληρωμής?
image description CAP | Αυγούστου 13, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
Καλή εβδομάδα σε όλους. Το πρωί άκουσα τον κ. Θεοχάρη να λέει στον ρ/σ του ΣΚΑΪ οτι θα πηγαίνουν οι φορολογούμενοι στο λογιστή τους και με τους κωδικούς τους θα μπαίνουν στη σελίδα των δηλώσεων τους και αφου τυπώσουν την δόση τους απο το σύστημα , θα πηγαίνουν στην εφορία να πληρώνουν. Ερωτήσεις : Απο πότε έγινα υπάλληλος του κ. Θεοχάρη ; Το Εξοδολόγιό μου στο τέλος του μήνα θα το στείλω στην ΓΓΠΣ ; Την προμήθειά μου απο που θα την πάρω για αυτή την ΕΚΔΟΥΛΕΥΣΗ ; Οι λαλίστατοι συνδικαλιστές μας να βγουν ΤΩΡΑ στα κανάλια και να πουν : THANK YOU GSIS (κατά το thank you USA) !!!
image description Roumpini | Αυγούστου 13, 2012 2:22 μ.μ. | Reply
Ελεος πια με αυτή τη γκρίνια για οτιδήποτε.. Λέει ο Cap από πότε έγινε υπάλληλος του Θεοχάρη. Σου προσφέρει μια υπηρεσία αν θέλεις να πας με περισσότερες δόσεις. Αλλιώς σου ήρθε το εκκαθαριστικό και τράβα με αυτό. Αν θες διευκόλυνση μποείς να χρησιμοποιήσεις αυτή την υπηρεσία. Μήπως θες να σουρχονται σπίτι να σε ρωτάνε κιόλας; Εδω άμα ηθελες διευκόλυνση επρεπεε να πας εφορία και να συννενοηθείς με τον ΔΟυάρχη. Τι μια φταίει η κατάργηση των μετρητων (λες κ ταχαμε ποτέ) την άλλη η υποχρέωση υποβολής μέσω ιντερνετ. Εντάξει κάντε εσείς δήλωση σε πλάκες πέτρας κ αφήστε τη μόνη υπηρεσία που προσπαθεί να βάλει μια τάξη όπως η ΓΓΠΣ να κάνει αυτά που θα έπρεπε να κάνουν οι υπουργοί.
image description panos | Αυγούστου 14, 2012 11:04 π.μ. | Reply
Μπας και εισαι κανα υπουργειοπαιδο γιατι για λογιστής δεν μου φαινεσαι
image description CAP | Αυγούστου 13, 2012 3:57 μ.μ. | Reply
Λοιπόν Roumpini διάβασα την άποψή σου και βεβαίως συμφωνώ για τις ευκολίες που μας παρέχουν τα πληροφοριακά συστήματα εν έτει 2012 . Και όμως στον υπόλοιπο κόσμο τις απολαμβάνουν εδώ και 10ετίες.Την συγκεκριμένη υπηρεσία εκτύπωσης του δοσολογίου δεν την προσφέρει στους λογιστές. Αγγαρεία προσφέρει στους λογιστές. Εάν η υπηρεσία ήθελε να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, ας φρόντιζε με άλλο δόκιμο τρόπο και όχι στην πλάτη μας. Γιατί μας εμπλέκει χωρίς να ρωτήσει κανένα μας ; Κουτσοί , στραβοί όλοι στον λογιστή. ¨Έλεος πια με τους μαθητευόμενους μάγους. Και για να πάμε και στην ουσία. Τις 3 (τρείς) διμηνιαίες τις έκαναν……7 μηνιαίες. Πραγματικά γενναία παροχή.
image description broster | Αυγούστου 13, 2012 5:24 μ.μ. | Reply
Η πλάκα είνια ότι το ΣΔΟΕ θα σου ζητάει ΑΠΥ για την υπηρεσία που προσέφερες στον πολίτη . Δηλαδή για την εκτύπωση των δόσεων .......... Πέρα λοιπόν ότι οι νόμοι (καλά για το Σύνταγμα το ξέρουμε) αλλάζουν όπως θέλει ο καθένας από τους κυβερνώντες , οι 10 δόσεις τι γίνανε ? Αυτή θα ήταν μια κάποια διευκόλυνση ή ακόμη καλύτερα οι 7 αλλά δίμηνες ...... Αλήθεια ο Φπα της εστίασης πόσε έχει πάει τελικά ........ Κρίμα γιατί κάποιοι πιστεύουν ότι (και) αυτή η κυβέρνηση ενδιαφέρεται για τον απλό μέσο πολίτη ......
image description epis | Αυγούστου 14, 2012 1:49 μ.μ. | Reply
Αναβαθμιστηκε κι αλλο....... η δουλεια μας.
ΕΚΔΟΤΕΣ ΔΙΠΛΟΤΥΠΩΝ
ε...ρε... που παμε...
image description ermis | Αυγούστου 16, 2012 8:00 π.μ. | Reply
Προς το παρόν ψάχνω αλλά δε βλέπω κάποιο link για την εκτύπωση
image description magkoufis | Αυγούστου 16, 2012 1:27 μ.μ. | Reply
κι εγω το ψαχνω αλλα τίποτε...μηπως το εχουν κρυψει????
image description gus | Αυγούστου 16, 2012 5:10 μ.μ. | Reply
https://www1.gsis.gr/webtax2/installment/year2012/installment/index.jsp
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο