Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Σύσκεψη για το συντονισμό ΔΟΥ-ΣΔΟΕ - Νομοθετική ρύθμιση για τα φορολογικά πρόστιμα που δεν εισπράττονται

Σύσκεψη για το πρόγραμμα δράσης όλων των εμπλεκομένων διωκτικών, ελεγκτικών και εισπρακτικών υπηρεσιών του υπουργείου Οικονομικών, πραγματοποιήθηκε σήμερα υπό την προεδρεία του υπουργού Γιάννη Στουρνάρα.
Στη σύσκεψη εξετάστηκαν όλες οι δράσεις για τον καλύτερο συντονισμό των αρμόδιων υπηρεσιών, αποφασίστηκαν συγκεκριμένες ενέργειες και τέθηκε στρατηγικός στόχος για την άμεση συλλογή εσόδων

Ειδικότερα, οι δράσεις που αποφασίστηκαν είναι:

- Απογραφή και διασταύρωση όλων των εκθέσεων ελέγχου, προκειμένου να διαπιστωθεί η καταβολή των προστίμων.
- Δημιουργία άμεσης διασύνδεσης όλων των συστημάτων του υπουργείου (ΤΑΧΙΣ, ELENXIS και ISIS).
- Διενέργεια άμεσων ελέγχων στους λήπτες πλαστών και εικονικών τιμολογίων.
- Νομοθετική ρύθμιση για να εισπράττονται από τις ελεγκτικές αρχές τα πρόστιμα που καθορίζονται.
- Ανασυγκρότηση και ενδυνάμωση της Επιτροπής Συμβιβασμού, με στόχο την άμεση ολοκλήρωση των χιλιάδων υποθέσεων που χρονίζουν και στερούν έσοδα από το Δημόσιο.

Στη σύσκεψη πήραν μέρος ο υφυπουργός κ. Γιώργος Μαυραγάνης, ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου κ. Γ. Μέργος, ο Ειδικός Γραμματέας του ΣΔΟΕ κ. Ι. Διώτης, ο Γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων κ. Θ. Θεοχάρης και υπηρεσιακοί παράγοντες.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Tax Nemesis | Αυγούστου 10, 2012 3:02 μ.μ. | Reply
Κατι τέτοια κανουν εκει στο ΥΠΟΙΚ και ανεβαίνει το χρηματιστηριο της Νέας Υορκης.

Τα πράγματα είναι απλά...οι Ελληνες ήταν, είναι και θα είναι οι μεγαλύτεροι φοροφυγαδες της Εύρωπης (τουλάχιστον) λόγω των γονιδίων απο Ανατολή. ΔΕΝ υπάρχει λύση στο πρόβλημα. Αν δε θέλει να αλλάξει ο λαός απο μονος του, δεν προκειται κανενας Υπουργός να αλλάξει τον λαό. Το μονο που μπορώ να σκεφτώ είναι κατάργηση ΚΑΘΕ συναλλαγής με μετρήτά (ακόμα και για τσίχλες) με παρακολουθηση των συναλλαγών κεντρικά ή απλά βάζεις στάνταρντ φόρο σε καθε επιτηδευματία / ελευθ. επαγγελματια ανεξαρτητος αποτελεσματος χρήσης.
Όταν αυτή τη στιγμή που μιλάμε γίνεται μερικές χιλιαδες συναλλάγες και δεν κοβει κανείς απόδειξη / ουτε κανείς ζητάει αποδειξη τι να κάνει το κράτος??? Θελει ένα ΣΔΟήτη για καθε μαγαζί που υπαρχει στην Ελλάδα. Καληνύχτα....
image description broster | Αυγούστου 10, 2012 6:45 μ.μ. | Reply
Ταχ νεμεσις , όταν έχεις ένα φορολογικό σύστημα και ένα κράτος που σε γαμείς όπως και όπου θέλει η μόνη σου λύση είναι η φοροδιαφυγή ...... Ας φτιάξει πρωτα ένα δίκαιο και πάνω από όλα ανταποδωτικό φορολογικό σύστημα (γιατί ας μη ξεχνάμε τους φόρους τους πληρώνουμε για να έχουμε υγεία , παιδεία, ασφάλεια κλπ και όχι να πληρώνονται τα ληστρικά επιτόκια της δήθεν βοήθειας των εταίρων) και μετά βλέπεις αν υπάρχει φοροδιαφυγή .... Τόσο απλά .
image description tax nemesis | Αυγούστου 10, 2012 7:39 μ.μ. | Reply
Broster, -χωρίς καμία διαθεση αντιπαράθεσης μέσω ανωνυμων μηνυμάτων στο ιντερνετ- πριν χρόνια είχα και γω το δικό μου γραφείο το οποίο το έκλεισα για να αποδεχτώ θέση οικονομικου διευθυντή σε μεγάλη εταιρεια. Θυμάμαι ότι ήμουν από τους μαλάκες της παρέας που έκοβα αποδειξεις και στις γιαγιαδες που ερχοντουσαν για τη δήλωση (αν θες το πιστευεις). Οι λόγοι που το έκλεισα (μια χαρά πήγαινα/) είχαν να κάνουν 1. οκ-είχα χάσει το ενδιαφέρον μου για το αντικειμενο και 2. γιατί δεν μπορουσα να συνεργαστώ άλλο με τους πελάτες μου. Πιστεύω ότι έχεις ακουσει και για πλαστά και εικονικά και και και...!! Πραγματικά πιστεύεις ότι όλο αυτό γινόταν επειδη τό Κράτος δεν είχε καλά σχολεία ή δεν είχε θερμοφόρα ο Ευαγγελισμός? Μηπως όλο αυτό που είπες είναι ένα άλλοθι για να δικαιολογηθείς...(αν φοροδιαφεύγεις και συ. Εμμέσως αυτό καταλαβαίνω) Σαφώς και το κράτος είναι για τα μπάζα, σαφώς και συμπεριφέρθηκε στους πολίτες σαν να είναι ζώα. Αλλά αν δεν εισαι εσύ εντάξει απέναντι στο κράτος,,,έχεις το δικαιωμα να έχεις απαιτησεις? Πως αισθανεσαι όταν κόβουν συντάξεις -επειδή δεν βγαίνει ο προυπολογισμός- ενώ εσύ μπορεί να μην έχεις πληρώσει....δεν ξέρω εγώ πόσους φόρους?? (βάλε τα χρονια φοροδιαφυγής σου * το ποσο που γλύτωνες καθε χρονο = θα τρομάξεις και εσύ ο ίδιος με το αποτέλεσμα). Πως αισθάνεσαι να βλέπεις τους φίλους σου μισθωτούς (οσοι εχουν δουλειά) να μην βγαίνουν λόγω φόρων. Ή μηπως ειναι δικαιολογια...το αν θα πληρωσω εγώ θα σωθεί το κράτος? Οπότε δεν δινω τίποτα στα λαμόγια. Το εντυπωσιακό είναι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν βλέπει το δικο του λιθαρακι που έβαλε στην κατάρρευση της χώρας. Και ολοκρηρώνω...δεν μου πάει να το παίζω Ιεροκύρηκας....ολη η κοινωνια δυστυχως -στο μεριδιο που αναλογει στον καθενα- έχει βάλει το χεράκι της για να φτάσουμε στο σημερινο αποτέλεσμα. Ας κανει ο καθενας ατομικά την αυτοκριτική του και μετά θα αλλάξουμε όλοι μαζί...
image description Φωτης Λογιστάκος | Αυγούστου 11, 2012 12:25 π.μ. | Reply
Εσυ πρώην συνάδελφε, αφού έδεσες τον γαιδαρό σου βγήκες τωρα να μας πεις όλες αυτες τις μλκ.....Σου εύχομαι καλό ξημέρωμα και προπαντός μη φτύνεις εκεί που πριν ετρωγες ψωμάλι γλυκό....Ας αποφασίσει το κράτος μας να κατεβάσει ένα φορολογικό δίκαιο σύστημα, που αν μι τι άλλο ας κρατήσει βρε αδερφέ μου έστω μια πενταετία...Δεν μπορεί να κλείνει η χρονιά και να μη γνωρίζουμε με τι και πως θα φορολογηθούμε...Εκτος τέλος αν πιστεύεις οτι η φοροδιαφυγή είναι η μη εκδοση της ΑΛΠ στην μπουγάτσα, γιατί από τις εκατό παραβάσεις του ΣΔΟΕ οι 98 αφορούν το παραπάνω και οι άλλες 2 αφορουν την μη ΕΚΤΥΠΩΣΗ των ΒΙΒΛΙΩΝ!!!!!!!Κάνω λάθος ?????
image description SARAKINOS | Αυγούστου 11, 2012 9:15 π.μ. | Reply
Φαίνεται ότι είσαι οπαδός του Πάγκαλου - μαζί τα φάγαμε - ίσως και να σε βόλεψε στη θέση που είσαι σήμερα. Καλή σταδιοδρομία, αλλά δεν ανήκεις πια στον κλάδο μας και σταμάτα αυτά τα προβοκατόρικα σχόλια.
image description Thanos | Αυγούστου 10, 2012 9:54 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ tax nemesis το γραφείο σας το κλείσατε για τους 2 λόγους που
αναφέρετε και μείνατε άνεργος ;
Δηλαδή ψάχνατε για δουλειά και ΄΄ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΑΤΕ΄΄θέση οικονομικού διευθυντή ή πρώτα βρήκατε την δουλειά και μετά κλείσατε το γραφείο ;
Ξέρετε σας ρωτάω γιατί σας βρίσκω λίγο απαξιωτικό για το επάγγελμα μας
και τους πελάτες μας που λίγο - πολύ είναι παντού οι ίδιοι.
Κατά τ΄άλλα είστε πολύ λάβρος κατά της φοροδιαφυγής και χαίρομαι γιατί πιστεύω ακράδαντα οτι αυτά για τα οποία κατηγορείτε τους άλλους
δεν θα τα κάνατε επ' ουδενί στην εταιρεία για τα συμφέροντα της οποίας
εργάζεστε.


image description AENAOS | Αυγούστου 10, 2012 9:27 μ.μ. | Reply
Η λύση είναι απλή : ένας φόρος για όλους ( μισθωτούς - εταιρείες ) από το 1ο ευρώ χωρίς κλίμακες - Ο συντελεστής φορολογίας ;=ανταγωνιστικός με όμορα κράτη πχ 12% ίσος με ενιαίο συντελεστή ΦΠΑ 12% ( δεν παίρνεις απόδειξη το πληρώνεις σε φόρο ) - χτίσιμο αφορολογήτου για τους ιδιώτες ( μισθωτούς, συνταξιούχους , ελεύθερους επαγγελματίες ) από το σωρευμένο ετήσιο ποσό της κάρτας αποδείξεων ( πχ, δηλωθέν εισόδημα 100.000 € μείον δαπάνες κάρτας αποδείξεων 90,000 € = 10.000 € μόνο φορολογητέο εισόδημα ( αποτέλεσμα : τόνωση κατανάλωσης , αύξηση φορολογητέας βάσης και εσόδων , αύξηση ταχύτητας κυκλοφορίας χρήματος, αύξηση ΑΕΠ
image description periklis87 | Αυγούστου 10, 2012 10:11 μ.μ. | Reply
AENAOS http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88180&pid=494761&st=0&#entry494761
image description Μ | Αυγούστου 11, 2012 11:12 π.μ. | Reply
tax nemesis Είπε:
ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ (ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ) ΟΤΙ
Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ ΕΧΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ.ΑΠΛΩΣ ΑΡΓΗΣΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ.
image description Tax Nemesis | Αυγούστου 11, 2012 11:44 π.μ. | Reply
Φωτη, δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν και είμαι ακόμα συνάδελφος αλλα μισθωτός (απλα ασχολούμαι με θέματα οικονομικής διεύθυνσης). Σαρακινέ, δεν είμαι οπαδός του Παγκαλου αλλα η κάθε συναλλαγή απαιτεί δυο μέρη. Οσο για το αν με βολεψε...να σου πω οτι δε δουλευω σε ΔΕΚΟ. Θάνο, ναι έχεις δίκιο, άνεργος δεν είχα μείνει. Αλλάζει κάτι αυτο? Όσο για την εταιρεία, περνάμε έλεγχο κάθε 3 χρόνια περίπου και μόνο παραβάσεις κώδικα έχουν γράψει. Για λαδώμα ούτε λόγος. Αλλα δεν έχω σκοπο να μιλήσω ανώνυμα στο Ίντερνετ για μένα. Δημοσιεύεται ένα άρθρο για τη φοροδιαφυγή και κάνω ένα σχόλιο για τη φοροδιαφυγή. Γιατί αυτο να ενοχλεί? Για πιο λόγο κάποιοι να θίγονται προσωπικα? Θέλω να πιστεύω ότι είμαστε στην ίδια πλευρά όλοι. Η φοροδιαφυγη είναι πλέον όχι οικονομικό αλλα κοινωνικο πρόβλημα. Αν έβρισκαν σε ετήσια βάση 3 δις σημαίνει ότι δεν θα υπήρχε δικαιολογία για νέα μέτρα....το 1/4 του ΑΕΠ είναι μαύρη οικονομία. Δεν τιμάει κανέναν Έλληνα αυτο ανεξαρτήτος κλάδου. Ας κάνουμε ότι μπορούμε να το αλλάξουμε...ας γίνουμε Ευρωπαϊκό κράτος.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο