Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Ανεργία: Πάνω από 23% τον Μάιο, με 1,15 εκ. ανέργους

Ανεργία: Πάνω από 23% τον Μάιο, με 1,15 εκ. ανέργους
 
Μείωση των απασχολούμενων κατά 320 χιλ. σε ένα 12μηνο.  
 
 
Σε 23,1% ανήλθε το ποσοστό ανεργίας τον Μάιο του 2012, έναντι 22,6% τον Απρίλιο του 2012 και 16,8% τον Μάιο του 2011, σύμφωνα με τα στοιχεία που δημοσιοποίησε η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ).

Το σύνολο των απασχολουμένων τον Μάιο του 2012 εκτιμάται ότι ανήλθε σε 3.816.912 άτομα. Οι άνεργοι ανήλθαν σε 1.147.372 άτομα, ενώ ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός ανήλθε σε 3.361.131 άτομα.

Οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 320.540 άτομα σε σχέση με τον Μάιο του 2011 (μείωση 7,7%) και κατά 593 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2012 (μείωση 0,02%).

Οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 311.041 άτομα σε σχέση με τον Μάιο του 2011 (αύξηση 37,2%) και κατά 34.141 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2012 (αύξηση 3,1%).

Οι οικονομικά μη ενεργοί, δηλαδή τα άτομα που δεν εργάζονται ούτε αναζητούν εργασία, αυξήθηκαν κατά 11.170 άτομα σε σχέση με τον Μάιο του 2011 (αύξηση 0,3%) και μειώθηκαν κατά 306 άτομα σε σχέση με τον Απρίλιο του 2012 (μείωση 0,01%).

www.kathimerini.gr
 




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ChristosC | Αυγούστου 10, 2012 11:49 π.μ. | Reply
ερχεται λοιπον η κοινωνικη καταρευση!
image description doctor | Αυγούστου 10, 2012 2:38 μ.μ. | Reply
Σκάσε και κολύμπα Νεοέλληνα. Είσαι στο ευρώ. Γι'αυτό δεν ξαναψήφισες τα μπλε και πράσινα λαμόγια;
image description Aristeros | Αυγούστου 10, 2012 4:30 μ.μ. | Reply
@Doctor - καταλαβαίνω ότι εμμέσως προτείνεις να ψηφίζαμε τον εθνοσωτήρα Αλέξη Τσίπρα? Να δω Υπουργό τον Λαφαζάνη και τι στον κόσμο!!! (Και όχι δεν ψήφισα κανένα απο τους δύο)
image description elezia | Αυγούστου 10, 2012 7:10 μ.μ. | Reply
Αγαπητε Doctor,απο οτι καταλαβαινω εισαι κοκκινος εσυ .....και εγω κοκκινη νομιζω ειμαι χωρις να εχω ψηφισει ποτε αλλοτε μεχρι τον μαιο 2012 αριστερα
Πιστευω οτι οι περισοτεροι πολιτες με σωστη συμπεριφορα στην κοινωνια ειναι κοκκινοι ακομη κι αν ψηφιζουν μπλε,πρασινα κοκκινα πορτοκαλι ροζ.ακομη και δημιουργια ξανα(.Μην τους ριχνουμε ολους στην πυρα κριμα ειναι ,εδω στην Σαντορινη ξενοδοχειο με την ιδια πληροτητα την περσινη δινει μισθο 900ευρω 7ημερο 10 ωρες την ημερα .............!Μπορει να ειναι και κοκκινος αυτος ο ιδιοκτητης !)
Μονο που ο Αλεξ εκαψε τους Ασσους του ,απειρια να το πεις ,αδυναμια να πιστεψει κι ο ιδιος τον εαυτο του, δεν ξερω μεχρι και ο Γλεζος που τον ειχα σε εκτιμησει με μπλοκαρε κι αυτος
Μετα μαζεψε ολο το Πρασινο του Ακη, εκει Dr. δεν θα τον ψηφιζα με τιποτα !
Και επειδη εμεις ειδικα οι πειραιωτες που εχουμε κακη εμπειρια απο κοκκινο δημαρχο δεν μας πειθουν ευκολα μια φορα το καναμε και απο τοτε ο δημος παει κατα τον εωσφορο!

Ευχαριστω,
Ελενη
image description doctor | Αυγούστου 10, 2012 4:12 μ.μ. | Reply
Όχι, εμμέσως, αλλά αμέσως. Απείρως σοβαρότερος από αυτή τη συμμορία. Κι ο Λαφαζάνης απείρως καλύτερος από κάτι απίστευτους μαθητευόμενους μάγους...!
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Αυγούστου 10, 2012 4:04 μ.μ. | Reply
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ <ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.... - ΕΘΝΙΚΟΦΡΟΝΕΣ ..> ΣΑΝ ΤΟΝ ΒΥΡΩΝΑ ΠΟΛΥΔΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΣΕ ΜΟΝΟ !!! ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ, ΑΝΤΙ ΤΩΝ 4 ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΔΙΑΛΑΛΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ???? ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΩΘΗ ΤΟ ΕΛΛΕΙΜΑ ...... ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΥΔΟΤΑ ΚΑΙ ΔΙΠΡΟΣΩΠΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΛΑΜΟΓΙΑ, ΕΝΩ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ, ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΛΕΨΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ - ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ - ΦΙΛΟΥΣ -ΤΡΩΚΤΙΚΑ -ΛΑΜΟΓΙΑ - ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΕΣ ΚΛΠ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ . ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ ..........ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ !!!!!!!! ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΕΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ΠΟΛΛΩΝ ΑΠΟΧΡΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΡΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΡΚΕΤΩΝ ΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ ...
image description Μηχανικός | Αυγούστου 10, 2012 6:16 μ.μ. | Reply
Καλά λίαν συντόμως έρχεται το απόλυτο χάος, σήμερα πάρθηκε απόφαση για την περικοπή των εγγυημένων τιμών στα Φ/Β και αναστολή αιτήσεων για νέα φωτοβολταικά. Ο τελευταίος κλάδος που μας έμεινε με κάποια μικρή ανάπτυξη πάει να συνθλιβεί σιγά σιγά. Τώρα να δούμε ύφεση και ανεργεία μέχρι τον άλλο γαλαξία. Είμαστε ίσως η χειρότερη χώρα για επενδύσεις χωρίς υπερβολές.
image description elezia | Αυγούστου 10, 2012 8:19 μ.μ. | Reply
Αγαπητε μηχανικε ,δεν εισαι η χειροτερη χωρα πρεπει να φαινεσαι και να πεισθεις οτι εισαι για να εισαι στον μισθο των 100 ευρω χωρις πολλες φασαριες γιατι πρεπει να ανταγωνισθεις τις αλλες αγορες να πληρωνεις 200ευρω διοδια Αθηνα -Θεσσαλονικη και να τα παιρνει η χ ευρωπαικη εταιρεια! και να εισαι και υποχρεωμενος που εκανε επενδυση στην Χωρα!
Παντως το πασο να δισχιζεις ΕΛΒΕΤΙΑ -ΜΙΛΑΝΟ ΤΟ 2006 ειχε 70€ ετησιως!

Ευχαριστω,
Ελενη
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο