Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Υπ.Οικ.: Η επίσημη ανακοίνωση για την παράταση των δηλώσεων - Συμπληρωματικές στην ΔΟΥ θα σταλούν για όσες δηλώσεις δεν έχει συμπληρωθεί ο κωδικός (049)

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Παράταση της προθεσμίας υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος


Με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών κ. Γιώργου Μαυραγάνη, στο πλαίσιο της διευκόλυνσης των υπόχρεων σε υποβολή της ετήσιας δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, παρατείνεται:

Η προθεσμία υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, για τους υπόχρεους της παρ. 1 του άρθρου 62 του ΚΦΕ,  που η υποβολή τους γίνεται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου μέσω διαδικτύου και ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους, η οποία έληξε στις 31 Ιουλίου 2012, έως και τις 10 Αυγούστου 2012.

Η παράταση αυτή κατόπιν αιτημάτων πολλών επαγγελματικών τάξεων και φορολογουμένων, δίνει τη δυνατότητα  αφενός να υποβληθούν εμπρόθεσμα οι φορολογικές τους δηλώσεις και αφετέρου όσοι φορολογούμενοι από παραδρομή έκαναν λάθος στην ηλεκτρονική υποβολή της αρχικής εμπρόθεσμης δήλωσης τους (π.χ. μη αναγραφή στον κωδ.049 του ποσού των αποδείξεων που κατέβαλλαν για αγορά αγαθών και παροχή υπηρεσιών κλπ.), δύνανται να υποβάλουν συμπληρωματική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. για την αποφυγή τυχόν επιβαρύνσεων.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Επισημαίνεται ότι η  υποβολή  των δηλώσεων φόρου εισοδήματος μετά την 10η Αυγούστου 2012, επιφέρει μεταξύ άλλων εκτός από προσαυξήσεις εκπροθέσμου υποβολής ή προστίμου, την απώλεια του αφορολογήτου του πρώτου κλιμακίου της φορολογικής κλίμακας διότι δεν αναγνωρίζονται οι αποδείξεις δαπανών του κωδ. 049 καθώς και τη δυνατότητα του αυτοελέγχου για τους επιτηδευματίες.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description μμμμμμμχουμμμμ | Αυγούστου 8, 2012 11:32 π.μ. | Reply
Ρε παιδιά να είστε πιο προσεκτικοί... Μην κάνετε λάθη και μετά έρχεται το υπουργείο να τα διορθώσει... Μα τι ωραία πράγματα είναι αυτά... Διαβάζοντας την ανακοίνωση νιώθω ότι έχω πρόβλημα..., σε ποιους αναφέρεται αυτή η ανακοίνωση? Γιατί αν αναφέρεται στο δράμα που περνάμε τότε ή εγώ χρειάζομαι ψυχιάτρο ή οι ανθρώποι είναι αλλού....
image description chrysanthi1977 | Αυγούστου 8, 2012 11:35 π.μ. | Reply
χαχαχαχα!! Δεν έχεις άδικο!!! Για γέλια και για κλάμματα είναι το όλο θέμα!!
image description vagelis | Αυγούστου 8, 2012 11:29 π.μ. | Reply
Με αυτές που υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά εκπρόθεσμα χωρίς ποσό στον 049, υπάρχει κάποια ενημέρωση?
image description gus | Αυγούστου 8, 2012 12:02 μ.μ. | Reply
Διαβάστε την ανακοίνωση λέει τι θα γίνει με τον 049
image description Thanos | Αυγούστου 8, 2012 12:32 μ.μ. | Reply
VANGELIS
Μέχρι 10/08/12 ΔΕΝ υπάρχουν εκπρόθεσμες δηλώσεις.
Για τον 049 χειρόγραφη συμπληρωματική στην ΔΟΥ.
ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ.ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ.

Το θέμα είναι γιατί οχι και οι συμπλ/κές μέσω taxis.
Aυτό δεν μπορώ να το κατανοήσω.
Καί δικήμας ευκολία αλλά κυρίως δική τους
Εχω άδικο ;
image description SARAKINOS | Αυγούστου 8, 2012 12:29 μ.μ. | Reply
Εχεις άδικο συνάδελφε, αφου από λάθος σου δεν πέρασες στο 049 τις αποδείξεις τώρα πρέπει να τσακωθείς με τους συναδέλφους της Δ.Ο.Υ. για να υποβάλλεις την τροποποιητική. Αστειεύομαι φυσικά. Ως συνήθως το ΥΠΟΙΚ τα ρίχνει σε μας. Υπομονή και τρέχα να καταθέσεις τις δηλώσεις, γιατί δεν ξέρεις τι θα γίνει την Δευτέρα.
image description ΖΑΦΕΙΡΗΣ Δ | Αυγούστου 8, 2012 5:48 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ; ΕΔΩ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝΕ ΕΝΑ ΦΑΞ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΑΚΙ...ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ; ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ" ΚΙΟΛΑΣ; (ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣΕΞΕΙ... ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ, ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ! ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΝ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΟΛΙΓΩΡΙΕΣ ΑΛΛΩΝ!)
image description Thanos | Αυγούστου 8, 2012 12:43 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι θέλει να πεί ο ποιητής
οταν λέει ΄΄ΠΟΛΛΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΤΑΞΕΩΝ΄΄ ;
Δηλαδή εκτός απο τους λογιστές και τους φορολογούμενους ποιοί άλλοι
ενδιαφέρονται για την παράταση ;
image description vagelis | Αυγούστου 8, 2012 12:46 μ.μ. | Reply
thano έχεις απόλυτο δίκιο για συμπλ/κές μέσω TAXIS αλλά ποιός σε ακούει!
η ανακοίνωση πάντως γράφει: (όσοι φορολογούμενοι από παραδρομή έκαναν λάθος στην ηλεκτρονική υποβολή της αρχικής ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗΣ δήλωσης τους (π.χ. μη αναγραφή στον κωδ.049 του ποσού των αποδείξεων που κατέβαλλαν για αγορά αγαθών και παροχή υπηρεσιών κλπ.), δύνανται να υποβάλουν συμπληρωματική δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. για την αποφυγή τυχόν επιβαρύνσεων.

image description gus | Αυγούστου 8, 2012 12:50 μ.μ. | Reply
Επαναλαμβάνω σε όσους δεν έχει συμπληρωθεί ο κωδικός 049 (είτε εκ παραδρομής , είτε γιατί το σύστημα για λίγες ώρες είχε κλειδώσει το κωδικό αυτό) θα στείλουν συμπληρωματική δήλωση στην ΔΟΥ.
image description fougaros | Αυγούστου 8, 2012 12:02 μ.μ. | Reply
αγαπητέ gus...δεν λέει όμως έως πρέπει να υποβληθεί η συμπληρωματική...
image description ATGOLIARAS | Αυγούστου 8, 2012 1:51 μ.μ. | Reply
@fougaros, όταν ο νόμος και το εγχειρίδιο γράφει για "εμπρόθεσμη δήλωση" και το δελτίο τύπου της γνωστοποίησης της απόφασης λέει ότι "Η προθεσμία υποβολής ... έως και τις 10 Αυγούστου 2012", εσύ μέχρι πότε καταλαβαίνεις ότι πρέπει να υποβληθεί η συμπληρωματική στην εφορία;
Προφανώς ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΕ θα θεωρηθεί αν πάει από τη Δευτέρα και μετά.
@Thanos, μάλλον δεν έχουν παραμετροποιήσει το σύστημα για τροποποιητικές δηλώσεις. Ακόμα και στις δηλώσεις των νομικών προσώπων αναφέρει για ηλεκτρονική υποβολή μόνο της αρχικής (εμπρόθεσμης ή εκπρόθεσμης). Με το καλό να βγει η απόφαση για τις δόσεις και να το στήσουν ως εφαρμογή. Μετά να δουν πώς θα βγάζουν ταυτότητες πληρωμής για τα βεβαιωμένα ποσά. Ύστερα να ανοίξουν το σύστημα για τα Ε9 του 2012 και από το νέο έτος βλέπουμε τι μπορεί να γίνει με τις τροποποιητικές/συμπληρωματικές. Και μην ξεχνάμε ότι τους επόμενους μήνες αναμένουν και την οριστική παραλαβή του νέου taxisnet, οπότε θα πρέπει να δώσουν και εκεί βαρύτητα ;)
image description Θοδωρής | Αυγούστου 8, 2012 1:28 μ.μ. | Reply
Μήπως υπάρχει η απόφαση σε ποιό επισιμη μορφή (Αρ. Πρωτ. κτλ). Γιατί πολύ πιθανόν οι εφορίες να μην την έχουν πάρει χαμπάρι και να τσακωνόμαστε άδικα.
image description ATGOLIARAS | Αυγούστου 8, 2012 1:50 μ.μ. | Reply
@Θοδωρής Για αρχή έχουμε μόνο αυτό: http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/0b06d35a-f74a-4775-92fa-430a4a18f30c (από όπου το πήρε και το taxheaven). Για το κείμενο της απόφασης, βλέπουμε όταν ΘΑ δημοσιευτεί στο ΦΕΚ και όταν ΘΑ το ανεβάσουν στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ
image description Θοδωρής | Αυγούστου 8, 2012 1:47 μ.μ. | Reply
@ATGOLIARAS Μια χαρά είναι και αυτό, έχει και το εθνόσημο χαχαχα. Ευχαριστώ
image description ypomonetikos | Αυγούστου 8, 2012 2:10 μ.μ. | Reply
STHN DOY DEN PARELAMBANOYN SYMPLIROMATIKH ME TO 049 GIATI DEN EXOYN ENTOLI....
image description Thanos | Αυγούστου 8, 2012 2:33 μ.μ. | Reply
MHN ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ.
ΜΕΧΡΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 14,00 ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΛΑΒΕΙ.
image description Axilleas | Αυγούστου 8, 2012 4:31 μ.μ. | Reply
Για τις χειρόγραφες εμπόθεσμες δηλώσεις ισχύει το ίδιο??????????????
( για τον 049 ) ή αυτοί είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας?????????
image description Christos | Αυγούστου 8, 2012 9:24 μ.μ. | Reply
Εχω υποβάλλει χειρόγραφη δήλωση στη ΔΟΥ με τον κωδικό 049 μη συμπληρωμένο. Μπορώ να κάνω τροποποιητική δήλωση ή αυτό ισχύει μόνο για όσους έχουν υποβάλλει δήλωση ηλεκτρονικά?
image description VATS | Αυγούστου 9, 2012 8:47 π.μ. | Reply
τι από αυτό το κομμάτι δεν διάβασες? "όσοι φορολογούμενοι από παραδρομή έκαναν λάθος στην ηλεκτρονική υποβολή της αρχικής εμπρόθεσμης δήλωσης τους"
image description MARY | Αυγούστου 9, 2012 1:17 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!!!
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ????
image description gus | Αυγούστου 9, 2012 3:54 μ.μ. | Reply
Από ότι φαίνεται Η ΓΓΠΣ γύρισε αυτόματα όλες τις δηλώσεις που είχαν υποβληθεί χωρίς τον κωδικό 049 τις ώρες που το σύστημα δεν δέχονταν την συμπλήρωσή του σε προσωρινά αποθηκευμένες οπότε δεν χρειάζεται να γίνει συμπληρωματική στην ΔΟΥ.

Δείτε στο τέλος του θέματος του Forum :
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87662&pid=494553&st=2220&#entry49455
image description MARY | Αυγούστου 9, 2012 3:42 μ.μ. | Reply
ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗ ΓΓΠΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΕΣΩΣ ΠΑΛΙ! ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ, ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ, ΟΜΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙΣΗΠΟΤΕ!!!! ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΣΤΙΣ 01/08/2012. ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΜΕΝΗ....
image description gus | Αυγούστου 9, 2012 3:29 μ.μ. | Reply
Η περίπτωσή σου δεν έχει να κάνει με αυτές τις δηλώσεις που υποβλήθηκαν την 6η Αυγούστου χωρίς συμπληρωμένο τον κωδικό 049 , επειδή το σύστημα δεν τους άφηνε.
image description lenaoups | Αυγούστου 9, 2012 3:50 μ.μ. | Reply
καλησπέρα.το πρωί έστειλα κάποιον στη ΔΟΥ και υπέβαλε συμπληρωματική, πήρε και σφραγίδα παραλαβής.το θέμα όμως είναι το εξής μπαίνοντας στο σύστημα η δήλωση φαίνεται προσωρινά αποθηκευμένη διότι άνοιξαν όλες οι δηλώσεις που δεν ήταν συμπληρωμένος ο κωδικός 049.σε αυτή την περίπτωση τι κάνω το αφήνω ως έχει ή να την υποβάλω πάλι και ηλεκτρονικά?ξέρω ότι η έρωτηση μου μπορει να φανεί χαζή αλλά έχω τρομάξει με όλα αυτά που γίνονται.ευχαριστώ
image description gus | Αυγούστου 9, 2012 4:39 μ.μ. | Reply
Τώρα εγώ τι να σου πω . Ετσι όπως τα έκαναν πάλι μπερδεύτηκε ο κόσμος.

image description lenaoups | Αυγούστου 9, 2012 5:21 μ.μ. | Reply
τελικά μίλησα με ΓΓΠΣ και μου είπαν ότι καλό είναι να πάω πάλι αύριο το πρωί να πάρω την χειρόγραφη συμπληρωματική( που έχει και σφραγίδα παραλαβής)και μετά να την υποβάλω ηλεκτρονικά! τα συμπεράσματα δικά σας
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο