Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Η ΠΟΦΕΕ καλεί του Λογιστές να μην υποβάλουν πλέον ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ δηλώσεις Ηλεκτρονικά

ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ

ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΟΣΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΔΕΝ "ΕΦΥΓΑΝ ΕΓΚΑΙΡΑ" 

έτσι θα  έχουμε ΚΑΙ εμείς στοιχεία,  από το Taxis, για τον ορθό αριθμό δηλώσεων που εκκρεμούν ώστε να πιέσουμε

 

ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ Η ΠΟΦΕΕ ([email protected]) ΑΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΕ ΕΚΚΡΕΠΟΤΗΤΑ ΚΑΘΩΣ Η ΓΡΑΜΜΜΑΤΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΘΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

 

ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΝ ΚΑΤΑΤΟΠΟΥΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΚΑΠΟΙΑΣ ΔΟΥ (ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΘΑΣΟΥ ΠΟΥ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ Ο SERVER)

KAI ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΔΟΕ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ (30-31/7)


ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΣΧΕΔΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝ "ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ 15/8 ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.  ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΚΑΠΟΤΥΕ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΣΤΙΣ ΔΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΘΟΥΝ.

ΚΑΜΙΑ "ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ" οριστικοποίηση ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΟΥΜΕ

ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΙΕΣΗΣ

ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΥΣ.

ΜΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ & ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ
ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ
ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΠΟΦΕΕ
κατ΄ εντολή του Προέδρου κ.ΜΙΜΗ ΠΑΝΙΔΗ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description eleni | Αυγούστου 6, 2012 6:11 μ.μ. | Reply
mprabo sas einai i prwti fora pou vlepoume sovari antidrasn estw kai tin ustati autin wra. mazi sas oloi an einai na min antipetopizetai o klados mas san o teleutaios troxos tis amaksis
image description ΟΛΓΑ | Αυγούστου 6, 2012 6:05 μ.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ !!! ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ.
image description Για να δουμε | Αυγούστου 6, 2012 6:00 μ.μ. | Reply
ΚΑΝΕΝΑΣ δηλωση εκπροθεσμη....Ετοιμαστητε να τους κανουμε οτι μας κανουν....
image description ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | Αυγούστου 6, 2012 6:34 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ , ΜΑΖΙ ΣΑΣ
image description Λινα | Αυγούστου 6, 2012 6:51 μ.μ. | Reply
Εστω και αργα... και μετα απο ολα οσα εχουμε τραβηξει ολοι μας...
μετα απο μηνες τρεξιματος και σιωπης για την επιπλεον δουλεια
που καλουμαστε (απληρωτα) να κανουμε μα ασφυκτικες πεοθεσμιες
αναφερθηκε η λεξη κινητοποιηση απο επισημο στομα λογιστων......

Καλλιο αργα παρα ποτε... Ελπιζω να ειστε αποφασισμενοι για ολα!!!!!
image description BASILHS | Αυγούστου 6, 2012 6:16 μ.μ. | Reply
ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.
ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΖΗΣΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Αυγούστου 6, 2012 6:42 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.

ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 6, 2012 6:57 μ.μ. | Reply
Αν η Ομοσπονδία μπει μπροστά και καλέσει τους Συλλόγους σε δράση θα υπάρξει φως. Οι Σύλλογοι και τα μέλη τους πρέπει να είναι σε εγρήγορση. Έναν σεβασμό ζητούμε. Ούτε αμοιβές ούτε προνόμια...

Ήρθε η ώρα να μετρήσουμε δυνάμεις.
image description 19631964 | Αυγούστου 6, 2012 7:37 μ.μ. | Reply
Δεν μας αξίζουν αυτά που περνάμε!!Επιτέλους ας γίνει κάτι έστω και στο τέλος!!!!!!!
image description ΕΙΡΗΝΗ | Αυγούστου 6, 2012 7:15 μ.μ. | Reply
Ναι Κωστή, θα είμαστε σε εγρήγορση. Αλλά να μπεί μπροστά η ομοσπονδία, και να ειπωθούν οι αλήθειες. Γιατί ο κος Θεοχάρης ούτε λίγο ούτε πολύ, ισχυρίζεται ότι εμείς δεν διχειριστήκαμε το χρόνο μας καλά και ζητάμε παρατάσεις!!! Το ότι δεν κάνανε αυτοί σωστά τη δουλειά τους, κανείς δεν το λεέι....Εγώ ούτως η άλλως στην Αθήνα θα μείνω, αλλά να μην είμαστε πάλι 3 και ο κούκος...
image description Azdec | Αυγούστου 6, 2012 7:52 μ.μ. | Reply
Επιτέλους και ο κλάδος των λογιστών έχει σοβαρό όργανο που διεκδικεί τα εργασιακά της δικαιώματα. Μετά από τέτοιο Γολγοθά είναι τραγικό να σε απαξιώνει το Υ.Ο. με τέτοιο τρόπο, στα άκρα οι «συνάδερφοι» μας του Υ.Ο. ΣΤΑ ΑΚΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.
image description LOLISTHS | Αυγούστου 6, 2012 7:57 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ
image description globals | Αυγούστου 6, 2012 7:40 μ.μ. | Reply
Επιτέλους , ας δούμε τον κλάδο μας σοβαρά, το αξίζουμε. Όλοι μαζί μπορούμε !!!!!
image description hronisx | Αυγούστου 6, 2012 7:22 μ.μ. | Reply
Δεν μου έχουν μείνει πολλές δηλώσεις......αλλά προτιμώ να χρεωθώ τα εισητήρια πήγαινε έλα να ανέβω Αθήνα παρά να τις στείλω ηλεκτρονικά εκπρόθεσμα!!!!
image description lolistria | Αυγούστου 6, 2012 7:51 μ.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΑΝΕ!!!!
image description ΑΓΟΡΙ | Αυγούστου 6, 2012 7:39 μ.μ. | Reply
ΤΩΡΑ ΞΥΠΝΗΣΕ Η ΠΟΦΕΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΣΙΔΙΑΡΗ ΜΑΖΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΕΓΕΙΟ
image description logistria | Αυγούστου 6, 2012 7:37 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ.ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΥΧΕΙ. ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΠΟ ΣΥΡΟ .ΤΟ ΣΔΟΕ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΔΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΕΜΒΔΟΜΑΔΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΛΙΜΑΚΙΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ. ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.
image description Thanos | Αυγούστου 6, 2012 7:44 μ.μ. | Reply
ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ. ΤΟ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ.
image description Καθηγητής Μυστήριος | Αυγούστου 7, 2012 8:15 π.μ. | Reply
Συγχαρητήρια Thanos. Αποφάσισε η ΠΟΦΕΕ να αντιδράσει αφού πρώτα γίναμε ρόμπες στους πελάτες μας και αφού χάσαμε μερικά χρόνια από τη ζωή μας από το άγχος και τα νεύρα... Τζάμπα μάγκες οι συνδικαλισταράδες και φυσικά ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ. Και δεν ντρέπονται και καθόλου. Μπράβο!
image description NIKOS | Αυγούστου 6, 2012 7:35 μ.μ. | Reply
ας δω να ξυπνανε τα συνδικαλιστικα οργανα μας και τη στον κοσμο! απεργια εδω και τωρα. εγω τελειωσα τις δηλωσεις το Σαββατο και εκανα ησυχη Κυριακη αλλα εχοντας τραβηξει το κουπι 2 μηνες τωρα και καταλαβαινοντας τους συναδελφους που εχουν ακομα δεκαδες δηλωσεις να στειλουν και που δε φταινε σε τιποτα για αυτο το ρεζιλικι φετος το λεω ξεκαθαρα. απεργια διαρκειας οχι 1-2 μ ερες, ουτε συγκεντρωσεις στα υπουργεια (μεσα στη ζεστη του Αυγουστου) αλλα εβδομαδιαιες επαναλαμναβομενες απεργιες μεχρι το Υπουργειο και ολα τα σαινια εκει μεσα να αρχισουν να μας συμεπριφερονται σαν ανθρωπους και οχι σαν δουλους και να τεθουν πια ολα τα ζητηματα που μας αφορουν αμεσα και δεν εχουμε ποτε ερωτηθει (ΓΕΜΗ, Περουσιολογιο, ΑΠΔ, κλεισιμο ΔΟΥ κτλ) , να προτεινουμε αιτηματα και λυσεις που αν δεν τις δεχτουν τοτε θα δουν τα εσοδα του δημοσιου να κανουν μια θεαματικη βουτια προς το απολυτο ΜΗΔΕΝ
image description ΧΡΥΣΑ | Αυγούστου 6, 2012 8:32 μ.μ. | Reply
εσεις τωρα πιστευετε , οτι το τερας ξυπνησε .....
image description ΤΗΛΕΓΡΑΦΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ | Αυγούστου 6, 2012 8:19 μ.μ. | Reply
ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ Η ΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΚΙ ΟΧΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΡΑΞΙΜΟ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ.ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥ Υ.Ο.,ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ "ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ"ΥΨΙΣΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ.ΛΥΣΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
image description AKRITAS | Αυγούστου 6, 2012 8:25 μ.μ. | Reply
όχι και μπράβο .... αν αυτή η ανακοίνωση δήλωση γινόταν τρεις μέρες πριν την λήξη της ¨Εκκωφαντική" παράτασης τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά , σας αρέσει μάλλον εσας εκεί στη ΠΟΦΕΕ να παρακαλάτε και όχι να απαιτείται .

Έστειλα σαν @%$#κας στις 12:00 μια εκπρόθεσμη δήλωση που εκ΄παραδρομής την θεωρούσαμε σταλμένη .

έχετε κάτι και για 'μένα κύριοι της ΠΟΦΕΕ
image description ΑΓΟΡΙ | Αυγούστου 6, 2012 8:17 μ.μ. | Reply
Ο ΜΑΥΡΑΓΑΝΝΗΣ ΠΟΣΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΚΟΥΝΑΕΙ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ
image description ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ; | Αυγούστου 6, 2012 8:41 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ 18-20 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ,

ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ TAXIS ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΓΡΑΜΜΗ.

ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ , ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 10.000 ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ.

ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΑΓΩΝΙΑ.

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΜΕ ΠΙΑ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΜΑΣ.
image description ΑΝΝΑ | Αυγούστου 6, 2012 8:06 μ.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕΒΑΑΣΜΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, .ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΟΤΙ 50000 ΠΟΛΙΤΕΣ (ΜΟΝΟΝ ............) ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΗ,ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΥΤΕΣ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΜΕΣΑ ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ
image description hristatoskef01 | Αυγούστου 6, 2012 8:16 μ.μ. | Reply
ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ (ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ) ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΑΠΟ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ … ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΣΑ … ΒΑΘΙΑ
image description JOANNA | Αυγούστου 6, 2012 8:00 μ.μ. | Reply
ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΒΕΒΙΑΣΜΕΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΛΗΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΗΚΑ.................
ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΟΤΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΣΤΕΙΛΑ.......ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΑΛΛΕΣ..........
ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ...........................
ΘΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΩ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΜΙΑΣ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ.....ΘΑ ΕΡΘΩ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ...........ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ........................
image description ΑΓΟΡΙ | Αυγούστου 6, 2012 9:36 μ.μ. | Reply
ΞΕΡΕΙ Ο ΜΑΥΡΑΓΑΝΝΗΣ ΓΙΑ ΤΑ Ε9 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΧΩΡΗΤΑ ΣΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙ ΙΔΙΟΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΛΗΡΩΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΦΤΑΙΞΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΖΑΜΠΑ ΟΙ ΜΑΚΑΚΕΣ
image description ΝΑΠ ΚΟΖΑΝΗ | Αυγούστου 6, 2012 9:22 μ.μ. | Reply
ΒΡΕ ΚΑΛΩΣ ΤΟΥΣ. ΖΗΤΩ ΤΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΤΗΣ ΦΑΚΗΣ.ΞΥΠΝΗΣΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΠΟΦΕΕ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΤΩΡΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΡΣΥΝΑ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΗ ΜΗΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΕΝΤΣ..ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΕΣ.ΕΑΝ ΟΧΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΑΠΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΒΕΒΙΑΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.
image description kostas | Αυγούστου 6, 2012 9:21 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description ΝΙΚΟΣ | Αυγούστου 6, 2012 10:15 μ.μ. | Reply
Να χαιρετήσω και εγώ την αγωνιστική κατεύθυνση συνάδελφοι , θα αποθηκεύσω και εγώ προσωρινά τις εκκρεμότητές μου , αφού μετά από συνεχόμενη εργασία 24 ωρών για να προλάβω ανοιχτό το σύστημα , το σύστημα έκλεισε και μου βάζει ποινή χρηματική και εργασιακά αντιδεοντολογική για τον χώρο μας. και τις σχέσεις μας με τους πολίτες αλλά και μεταξύ μας .Όμως μια ερώτηση ρητορική ,αφού έμεναν μόνο 50.000 δηλώσεις προς υποβολή , ως τι η ποινή; επειδή όλοι τρέχαμε πολίτες , λογιστές και μητρώο για να υποβληθούν ηλεκτρονικά και το καταφέραμε έχοντας μόνο αυτές τις εκκρεμότητες σε σύνολο 5.000.000 περίπου δηλώσεων ;;;
image description AXRHSTOS | Αυγούστου 6, 2012 10:57 μ.μ. | Reply
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ Σ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ Η ΠΟΦΕΕ; ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΤΕ, ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ , ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 31/07;
ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΖΗΤΗΣΑΤΕ ΑΥΤΗ ΣΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.
ΠΡΟΣ ΤΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΚΛΑΨΕΣ;
image description ΠΑΤΕΛΗΣ ΝΙΚΟΣ-ΟΧΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ | Αυγούστου 7, 2012 12:19 π.μ. | Reply
ΑΘΗΝΑ 11-07-2012
Αρ.Πρωτ. Εξερχομένου 076

Προς τον
Υφυπουργό Οικονομικών κ. ΓΕΡΓΙΟ ΜΑΥΡΑΓΑΝΗ


Κοινοποίηση:
• Γενικό Διευθυντή Φορολογίας κο ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ

Θέμα: Η άποψή μας σχετικά με τις καταληκτικές προθεσμίες υποβαλλόμενων δηλώσεων και καταστάσεων Οικονομικού Έτους 2012

Αξιότιμε Κύριε Υφυπουργέ,
Με την παρούσα θέλουμε να σας κάνουμε κοινωνούς των έντονων προβληματισμών μας, όχι των Μελών του Δ.Σ., αλλά των Συναδέλφων σε Πανελλαδικό επίπεδο ως προς το εφικτό της ολοκλήρωσης των παύσης φύσεως εργασιών και ηλεκτρονικών υποβολών εντός του Ιουλίου.
Οι προτάσεις μας προτάσσουν βέβαια το δημόσιο συμφέρον ως προς την επίλυση του δημοσιονομικού προβλήματος αλλά, εξ ανάγκης, λαμβάνουν υπ’ όψιν και τον ανθρώπινο παράγοντα, δηλαδή τις φυσικές δυνατότητες αυτών που θα εφαρμόσουν στην πράξη αυτά που η Πολιτική Ηγεσία ή οι Υπηρεσιακοί παράγοντες αποφασίζουν προσπαθώντας συγχρόνως να αποφύγουν τις συμπληγάδες των ανθρώπινων λαθών λόγω ιδιαίτερου φόρτου εργασίας σε σύντομη χρονική περίοδο.
Και σίγουρα ΔΕΝ πρέπει να αγνοήσετε τους εξής, κατ’ επανάληψη αναφερθέντες, στόχους μας:
 Θέλουμε και μπορούμε να στείλουμε ηλεκτρονικά την συντριπτική πλειοψηφία των δηλώσεων φυσικών προσώπων, επομένως το Υπουργείο θα έχει πολύ πιο σύντομα τα στοιχεία που χρειάζεται
 Οι πελάτες μας έχουν δικαίωμα να μπορούμε να αφιερώσουμε τον χρόνο που απαιτείται για την σωστή – από κάθε άποψη – σύνταξη και υποβολή της φορολογικής τους δήλωσης
 Εμείς και οι οικογένειές μας έχουμε δικαίωμα σε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.
 Οι παρατάσεις που δίνονται λόγω τεχνικών προβλημάτων να μην εξυπηρετούν μόνον το Υπουργείο
 Οι παρατάσεις που δίνονται μετά την εκάστοτε τεκμηριωμένη άποψή μας πρέπει να εξυπηρετούν το Δημόσιο, τους Πελάτες μας και τον Κλάδο μας και να τεκμηριώνουν μια ειλικρινή διάθεση συνεργασίας από την πλευρά του Υπουργείου όταν δεν δίνονται με το σταγονόμετρο (ανά εβδομάδα ή ανά 15νθήμερο) και σίγουρα ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΗΜΕΡΑ ή ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ.

Υπάρχει έστω και σε κάποιο σχεδιασμό μια συγκεντρωτική καταγραφή των εργασιών που απαιτούνται να ολοκληρωθούν (από τον Κλάδο) εντός του Ιουλίου;
Έχει αξιολογηθεί ότι ταυτόχρονα εντός του Ιουλίου έχουμε : Φ.Π.Α. Β’ τριμήνου και Ιουνίου 2012, υποβολή Α.Π.Δ. – Ι.Κ.Α. για Β΄ τρίμηνο κλπ ;
Το Υπουργείο προσδοκά εξοικονόμηση μερικών εκατομμυρίων ευρώ από την ηλεκτρονική υποβολή ενώ εμείς απλά διεκδικούμε το δικαίωμα να δουλέψουμε χωρίς το άγχος των λαθών που εύκολα (πλέον) μπορούν να μας καταστήσουν υπόλογους για «φοροδιαφυγή».
Είναι βέβαια σημαντικό να τονίσουμε ότι οι προτάσεις μας στηρίζονται στην αναγκαία προϋπόθεση ότι το «Νέο Taxis» θα λειτουργεί ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ για όλο το βασικό χρονικό ωράριο εργασίας (08:00 – 21:00) ΓΙΑ ΚΑΘΕ φορολογικό αντικείμενο (και όχι π.χ. μόνον από 20/7-26/7 για την ηλεκτρονική υποβολή του Φ.Π.Α.) για να μπορούμε να στέλνουμε κάθε δήλωση που θα ετοιμάζουμε όταν την ετοιμάζουμε και όχι όταν «το σύστημα είναι ανοικτό».
Προτείνουμε λοιπόν και ζητούμε να ανακοινώσετε πολύ – πολύ σύντομα τις εξής προθεσμίες :
1. Οι Δηλώσεις Φυσικών Προσώπων μέχρι 20/8/2012 - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ υποβολή
2. Περιοδικές Φ.Π.Α. Β΄τριμ. 2012 μέχρι 30/7/12
3. Περιοδικές Φ.Π.Α. Ιουνίου 2012 μέχρι 30/7/12
4. υποβολή των ειδικών σημειωμάτων αυτοελέγχου Φ.Π.Α μέχρι 31/08/12
5. υποβολή Ε9 της 01/01/2012 μέχρι 30/09/12 (το σύστημα δεν άνοιξε ακόμη)

Παρακαλούμε επίσης να τροποποιηθούν οι σχετικές διατάξεις ώστε να είναι δυνατή η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ της διαδικασίας απόκτησης κλειδαρίθμου από τα φυσικά πρόσωπα – ΜΗ επιτηδευματίες μέσω των Λογιστών – Φοροτεχνικών που έχουν πιστοποιηθεί για τον ρόλο του Λογιστή από την Γ.Γ.Π.Σ.

Ο Κλάδος θέλει και μπορεί να είναι αρωγός στην προσπάθεια για την ενίσχυση των Δημοσίων Εσόδων, όμως ΠΡΕΠΕΙ να αντιμετωπισθούμε σαν ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ και ειδικά για το 2012 που είναι έτος ριζικών αλλαγών, απαιτείται να υπάρχει μια στενότερη ανταλλαγή απόψεων, παρατηρήσεων και προτάσεων προς όφελος όλων των μερών.

Διατελούμε με εκτίμηση
για το Δ.Σ.
Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας
image description Καθηγητής Μυστήριος | Αυγούστου 7, 2012 9:40 π.μ. | Reply
Κύριε Πατέλη τους κάνατε τα μούτρα κρέας! Προειδοποιείστε όμως και τους υπόλοιπους συναδέλφους στην ΠΟΦΕΕ να μην πλησιάσουν στα γραφεία μερικών εξ ημών που έχουμε εξαγριωθεί με τη ΜΗ παρουσία των εκπροσώπων μας εκεί και όταν έπρεπε, στις επόμενες αρχαιρεσίες. Τις αντιδράσεις και τις μαγκιές κατόπιν εορτής, κάντε τις αλλού και όχι σε εμάς. Η μόνη αλήθεια είναι ότι καταλάβατε ότι η αργή μας είναι έτοιμη να ξεσπάσει και προσπαθείτε να σώσετε τα προσχήματα. Όταν στιςομοσπονδίες δε σηκώνει κανείς τα τηλέφωνα, είναι προφανές ότι υπάρχει ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα...
image description Roros | Αυγούστου 6, 2012 10:29 μ.μ. | Reply
Ρε παιδιά έτσι και το μουτρο ο θεοχαρης άνοιγε δηλώσεις πριν τις εκλογές τώρα θα ψάχνανε την ψήφο τους. Προδότες είναι όλοι, ποφεε και υπουργείο το ίδιο μαγειρειο.
Ξαφνικά θυμήθηκανε τον κλάδο ή τον ξεπουλημενο γλυφτακο ψηφοφόρο. Ρε κοροϊδα τι τα θέτε τα ευρώ στον τάφο σας στολίδια, αφού θα γυρίσουμε στη δραχμή. Μονη ελπιδα τα παιδιά μας που θα μια μέρα θα φτύσουν τη διαπλεκομενη ιστορία σας και θα σας κάψουν μαζι με τα αφεντικά σας.
image description MatX | Αυγούστου 6, 2012 11:06 μ.μ. | Reply
Μπορεί να τελείωσα τις δηλώσεις εμπρόθεσμα (31/07) δεν παύω όμως να κατανοώ όλους τους συναδέλφους που τις τελευταίες μέρες έκαναν την νύχτα μέρα προσπαθώντας σε ένα 24ωρο να χωρέσουν 30-40 ώρες δουλειάς!!! Σωστό το ύφος της ανακοίνωσης αλλά έπρεπε να είχε βγει ακριβώς μετά την δήλωση-ανακοίνωση του Γιάννη Αγιάννη... συγγνώμη ... Χάρη Θεοχάρη και του Υ.Ο. για την σιωπηρή παράταση! Άκου εκεί σιωπηρή παράταση... διαβάζοντάς το για μια στιγμή ζαλίστηκα και πέρασα την οθόνη το PC για τοίχο όντας έτοιμος να αρχίζω να βαράω το κεφάλι μου!!! Από εκεί και πέρα θα πρέπει κάποια στιγμή όσο περισσότεροι σύλλογοι να καθίσουν σε ένα τραπέζι και να συντονίσουν μία μαζική κινητοποίηση, για να καταλάβουν εκεί στο Υ.Ο. ότι δεν θα μας μετατρέψουν σε άμισθους υπαλλήλους του!!!
image description ΘΕΟΦΙΛΟΣ | Αυγούστου 7, 2012 12:52 π.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ. ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΣ.
image description ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΑΥΤΟΧΕΙΡΑ | Αυγούστου 7, 2012 2:18 π.μ. | Reply
Αν πραγματικά το κάνουν είμαι για να εξαφανιστώ από προσώπου γης, χρεώνω πελάτη με 3.000,00 επιπλέων φόρο, το ξέρει και έχω όλη την ευθύνη. Κάντε κάτι και σύντομα.
image description spyros | Αυγούστου 7, 2012 8:29 π.μ. | Reply
αν και τελειωσα τις δηλωσειςκαι εγω στις 31/07 κατανοω το προβλημα των συναδελφων και ειμαι μαζι τους
image description maria | Αυγούστου 7, 2012 8:33 π.μ. | Reply
ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΟΠΑΛΙΚΑΡΑ !!!ΑΡΑΓΕ, ΑΠΟΡΩ! ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΕΙ ΟΝΤΩΣ??? ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΧΡΕΩΘΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΧΘΕΣΙΝΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΠΟΤΕ!!!ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ <ΣΤΡΑΤΗΓΟΥΣ> ΘΑ ΠΕΜΕ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ..???...ΤΗ ΚΑΤΣΑΜΕ...
image description SARAKINOS | Αυγούστου 7, 2012 8:14 π.μ. | Reply
Για μια φορά να συμφωνήσω με τον κ. Πατέλη, ότι δεν ζήτησε η ΠΟΦΕΕ παράταση έως 31/7. Να συμφωνήσω ότι αναφέρθηκε στην ανάγκη στήριξης των συναδέλφων, λόγω του τεράστιου όγκου της δουλειάς που μας φόρτωσαν. Να συμφωνήσω ακόμη και ότι έγκαιρα έστειλε το υπόμνημα στους αρμόδιους. Αλλά στάλθηκε στις 11/7/2012. Κανένα αίτημα δεν έγινε δεκτό. Και δεν φέρει ευθύνη η ΠΟΦΕΕ για αυτό. Αλλά γιατί δεν το γνωστοποίησε μετά την 1/8/2012, για να είμαστε έτοιμοι να κάνουμε τις 24 ώρες της μέρας, 50 και παραπάνω; Και μη ξεχνάμε ότι είχε γίνει γνωστό ότι η ΠΟΦΕΕ ζήτησε σιωπηρή παράταση μέχρι 12/8. Αν αληθελυει, γιατί"σιωπηρή" και όχι γραπτή ανακοίνωση του ΥΠΟΙΚ για την παράταση , για να μη δημιουργηθεί το πρόβλημα που υπάρχει σήμερα και που είναι πλέον πρόβλημα επιβίωσης των συναδέλφων, οικονομικά και βιολογικά; Κάποια απάντηση κ. Πατέλη, θα χρειαζόταν, έστω και αν αντιδεοντολογικά, ξεπέρασα την "ιεραρχία".
image description paokg4 | Αυγούστου 7, 2012 9:51 π.μ. | Reply
vre ti tsakoneste me imerominies kai anakoinoseis. to thema einai oti argise na anoiksei i pili kai i paratasi pou dosane to dosane se mina me polles ipoxreoseis. an i pili eixe anoiksei otan eprepe tha eixan stalei polles diloseis noritera kai oloi tha teleioname. kai oi diloseis meso internet thelei xrono. den einai apla grapsimo. ante na kaneis e3 e2 e1 kai loipa se sintomo xroniko zitima.. alla auto einai to kratos. dinoun mia imerominia kai nomizoun ola boroun na ginoun. gia prostimata einai proti i ellada. kai egrapse to sdoe mesa sti krisi ola ta magazia tis elladas. kai meta lene i troika ftaiei...telika o epomenos pou erxete na kivernisei einai panta xeiroteros apo ton proigoumeno. oi diloseis ginane ola me piesi tou xronou eno oi kirioi kanane me anesi tis ekloges kai iposxontan kaliteres meres. oi simerinoi ipourgoi oikonomikon tha meinoun stin istoria os oi xeiroteroi ipourgoi olon ton epoxon. zeite oles tis sinentefkseis tous kai tha deite mexri kai ta tileoptika kanalia simmetexoun sto aisxos tous. den vrethike enas dimosiografos na tous tin pei gia tin piesi tou xronou, gia sistima pou epefte, sistima pou pigene arga. kai sou leei mesa se ola uauta na kaneis kai diorthoseis e9 ektos apo diloseis kai fpa kai apd.. ti na po... afoun theloun na paroun ta lefta tou kosmaki me prostimata as ta paroun na fane kai autoi kai na pane stis tavernes na trone gelontas eno tha exoun katastrepsei to kosmaki. itan i xeiroteri xronia fetos. me to taxis na min doulevei kala. me ena taxis pou itan ipervolika argo kai argise poli na anoiksei. to e9 akoma den einai anoixto. tha ta eixa eytoima tora, kai tha anoiksei 1 mina prin kai ante meta tha exei pali douleia mazemeni. tou xronou as anoiksoun tin pili apo noris oste na stelnoume noritera.
image description LOLOLOGISTRIA | Αυγούστου 7, 2012 9:49 π.μ. | Reply
Απο την στιγμη που κλειδωσε ο 049 επεσα σε καταθλιψη - κωμμα διοτι δουλευουμε τρεις μηνες τωρα 18ωρα συνεχομενα με οφθαλμοφανες το αποτέλεσμα οτι καταχωρηθηκαν και εκκαθαριστηκαν τοσες δηλωσεις απο ποτε δουλεύω απο το 1986 θέλω να δηλώσω την συμπαρασταση μου με την σταση μου και μαζί σας θα συμμετέχω στην απεργια διαμαρτυρια
ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ Υ.Ο.ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ-ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΩΝ - ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΩΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΑΜΕ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ ΘΑΠΡΕΠΕ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΑΝΟΙΚΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΟΙ Δ.Φ.Ε.
image description tk85100 | Αυγούστου 7, 2012 10:35 π.μ. | Reply
Επομένως αναμένουμε παιδιά μια νεώτερη απόφαση από το υπουργείο ώστε να πανε οι δηλώσεισ χειρόγραφα στην αντίστοιχη δου?
image description viky | Αυγούστου 7, 2012 10:47 π.μ. | Reply
Νοιώθω πολύ ηλίθια που δεν διαχείριστηκα σωστά το χρόνο μου, κάνοντας ενημερώσεις για να πληρωθούν σωστά τα ΦΠΑ , καταθέτοντας τις ΑΠΔ πριν την παράταση, που στηθήκαμε για τους κλειδάριθμους και τις μεταβολές στο μητρώο για τους πελάτες που είχαν πρόβλημα , που κάναμε διακοπές εργασιών σε αυτούς που ήθελαν να γλυτώσουν το τέλος επιτηδεύματος, που εδώ και δύο μήνες έχω κάνει τη νύχτα -μέρα για τις δηλώσεις αφού οι πιο πολλοί πελάτες είχαν ελλείψεις βεβαιώσεων , οπότε δεν μπορούσε να φύγει κατευθείαν η δήλωση, και μετά από όλα αυτά μας έμειναν πίσω κάποιες δηλώσεις που αν περάσουν εκπρόθεσμες θα πρέπει να πληρώσω το πολλαπλάσιο απο αυτά που εισέπραξα ,και να γίνω ρεζίλι στους πελάτες που θα χάσω ,γιατί δεν μπόρεσα να στείλω εμπρόθεσμα τις δηλώσεις τους.
Ούτε λίγη αξιοπρέπεια δεν θα μας αφήσουν?
image description ANNA | Αυγούστου 7, 2012 10:24 π.μ. | Reply
ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ,ΖΗΤΑΜΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ,
image description Thanos | Αυγούστου 7, 2012 11:59 π.μ. | Reply
ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΧΟΛΙΟ ,ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΩ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
Η ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΣΟΜΑΙ.
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ Η ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΗΔΗ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ [ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ-ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ κλπ]ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΗΜΕΣ.
ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΠΙΕΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
ΑΣΚΕΙΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ,ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞ΄ΟΡΙΣΜΟΥ
ΑΔΥΝΑΜΟ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΡΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟ.
ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ-ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ-ΟΤΙ Η
ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΑΙΦΝΗΔΙΑΣΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ.ΜΠΛΟΦΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΛΑΒΕ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΌΨΙΝ ΤΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΒΟΛΕΣ ΤΟΥ κ.ΘΕΟΧΑΡΗ
ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠ΄ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ
ΩΣ ΘΕΑΤΕΣ ΘΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ ΠΟΥ
ΘΑ ΠΑΙΧΤΕΙ ΣΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ.
ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΥΤΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΝΙΚΗΤΗΣ ΝΑ
ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΦΕΕ.
image description stathis | Αυγούστου 7, 2012 12:36 μ.μ. | Reply
Ράβδος στη γωνία άρα βρέχει!!!!!
Θάνο μην απολογείσαι , οποίος δεν έχει καταλάβει είναι δικό του πρόβλημα , εγώ αυτή την ανακοίνωση την θεωρώ την απόλυτη κοροϊδία προς όλους μας, δεν μας σέβονται και δεν μας υπολογίζουν ως επιστήμονες αλλά ούτε ως ανθρώπους!
Υ.γ. η ανακοίνωση αυτή έπρεπε να έχει βγει ένα μήνα νωρίτερα κυριοι.....
image description Thanos | Αυγούστου 7, 2012 2:59 μ.μ. | Reply
ΣΤΑΘΗ ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ .
ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΩ ΑΠΛΑ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΝΗΤΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΓΚΥΛΩΣΕΙΣ.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ.
ΦΙΛΙΚΑ.ΤΗΑΝΟΣ
image description gg | Αυγούστου 7, 2012 6:22 μ.μ. | Reply
ειναι απαραδεκτοι , πως επικροτειται μια τετοια κινηση αυτη τη στιγμη που ειναι παντα τη τελευταια στιγμη.ειναι απλα πουλημενοι ολοι τους. ποιοι ειναι αυτοι που παιζουν με τη νοημοσυνη μας και τα νευρα μας? ΠΟΦΕΕ και μαλακιες...Πρεπει να φυγουν ολοι..για μενα ειναι εκτος ΦΥΣΗ και ΘΕΣΗ πλεον. γιατι μερικοι απο αυτους ειναι λογιστές απλα στα χαρτιά..κουστουμακι και τιποτε αλλο..ΠΝΟΗ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑ μονο
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο