Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Τα τελευταία νέα για την σιωπηρή παράταση των φορολογικών δηλώσεων

Σύμφωνα με τις τελευταία ενημέρωση που έχουμε από το Υπουργείο:

Ανοικτό θα παραμείνει το σύστημα για την υποβολή των δηλώσεων, οι οποίες θα θεωρηθούν εμπρόθεσμες εφόσον η υποβολή τους γίνει έως και το ΠΡΩΙ της ΔΕΥΤΕΡΑΣ (ΩΡΑ 6.59 ΠΡΩΪΝΗ) 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2012.

Επιπλέον

Από την Καθημερινή

Σιωπηρή παράταση έως τις 5 Αυγούστου για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων

Ολοκληρώνεται επισήμως σήμερα η διαδικασία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων, ωστόσο το ηλεκτρονικό σύστημα taxisnet θα είναι «ανοιχτό» μέχρι και την Κυριακή 5 Αυγούστου. Από την επόμενη Δευτέρα όσοι δεν έχουν υποβάλει δήλωση θα πρέπει να την καταθέσουν στη ΔΟΥ, καταβάλλοντας και τα σχετικά πρόστιμα εκπρόθεσμης καταβολής. Σύμφωνα με στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών 500.000 φορολογούμενοι δεν είχαν υποβάλει τη φορολογική τους δήλωση μέχρι χθες. Σημειώνεται ότι το ηλεκτρονικό σύστημα για περίπου τρεις ώρες ήταν εκτός λειτουργίας, γεγονός που αποδίδεται σε βραχυκύκλωμα. Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε περίπου στη μία το μεσημέρι. Υπογραμμίζεται ότι όσοι υποβάλουν εκπρόθεσμα τη δήλωση χάνουν το αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ, ενώ θα έχουν πρόστιμο και 1,5% τον μήνα.


Από την Ναυτεμπορική

Σε σιωπηρή παράταση 5 ημερών στην προθεσμία υποβολής των φορολογικών δηλώσεων που λήγει σήμερα, προτίθεται σύμφωνα με πληροφορίες να προχωρήσει το υπουργείο Οικονομικών. Ανοιχτό είναι το ενδεχόμενο εντός της ημέρας να ανακοινωθούν ρυθμίσεις για την πληρωμή των φόρων σε δόσεις.

ΑΠΕ-ΜΠΕ







Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΑLEX | Ιουλίου 31, 2012 2:25 μ.μ. | Reply
ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΘΑ Γ......ΚΑΙ ,...........
image description STEFANOS | Ιουλίου 31, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
Μας υποχρεώσαν να υποβάλλουμε έως 31-07-2012 με ανοιχτό σύστημα από 9-5-2012, δουλειά που οι υπάλληλοι των ΔΟΥ την έκαναν έως 30-11-. Καταντήσαμε να παρακαλάμε να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας και να μην εκτεθούμε ως άτομα και ως επαγγελματίες. Ανεχόμαστε τον κάθε Γενικός Γραμματέας - ευκαιριακό - να βγαίνει στα ΜΜΕ και να μας κάνει κήρυγμα και υποδείξεις, και να μας απειλεί. Είμαστε μαλάκες αναξιοπρεπείς, ανοργάνωτοι, καραγκιόζηδες.
image description Εχω άδικο? | Ιουλίου 31, 2012 3:42 μ.μ. | Reply
Με αυτές τις συμπεριφορές κατάφεραν να με κάνουν εχθρό τους.
image description ΠΑΡΑΤΑΣΗ! | Ιουλίου 31, 2012 3:57 μ.μ. | Reply
Εσύ πασοκ δαγκωτό και σκύψε το κεφάλι. Όπως και όλοι οι λογιστές. Ο μόνος δρόμος είναι να πληρωθείτε πάλι.

Είπαν: " Θ αφήσουμε αυτόν τον κόσμο ακριβώς έτσι όπως τον βρήκαμε: ανόητο, άδικο και κακό. "
Βολτέρος
image description panos | Ιουλίου 31, 2012 3:58 μ.μ. | Reply
χαχαχαχαχαχ

όλοι στα μπιτσόμπαρα συνάδελφοι
image description MatX | Ιουλίου 31, 2012 3:51 μ.μ. | Reply
Με τα ανέκδοτα γελάς λιγότερο...
image description ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ | Ιουλίου 31, 2012 3:17 μ.μ. | Reply
Είστε απαράδεκτοι.............. όλα τα συστήματα ανοιχτά από 01/01. ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ................
image description ΝΤΡΟΠΗ!!! | Ιουλίου 31, 2012 3:38 μ.μ. | Reply
ΑΙΣΧΟΣ!!!!! ΑΛΛΑ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ ΜΑΣ ΚΛΠ.....ΜΑΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.............
image description Μη φωναζετε | Ιουλίου 31, 2012 3:24 μ.μ. | Reply
Συναδελφοι μη φωναζετε και το ακουσει κανεις.
Ειναι σιωπηρη η παραταση σσσσσσσ.....σσσσσσσσ..
image description potemkin | Ιουλίου 31, 2012 3:45 μ.μ. | Reply
να παρει θεση η ομοσπονδια τωρα! για να ξερουμε και εμεις να μην ασχολουμαστε..... δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να μην ακουγεται κιχ....ντροπη πραγματικα
image description globals | Ιουλίου 31, 2012 5:01 μ.μ. | Reply
Επιτέλους όλοι εμείς - πρώτος εγω- που σαν ζώα ψηφίζουμε με κλειστά μάτια στους τοπικούς συλλόγους οι οποίοι μας εκπροσωπούν και ψηφίζουν - αυτούς που ψηφίζουν - στην ΠΟΦΕΕ. ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!!!
Αλήθεια, μας εκπροσωπεί κάποιος; μας σέβεται κάποιος;
Ας πιέσουμε όλοι όσοι εδώ φωνάζουμε για έκτακτες συνελεύσεις στους συλλόγους μας , είναι καιρός να διώξουμε τους καρεκλοκένταυρους από τις θέσεις τους .
Ας ξυπνήσουμε , δεν ήρθε η ώρα έχει πρό πολλού περάσει.
image description fix | Ιουλίου 31, 2012 3:53 μ.μ. | Reply
Ο Μανούσος που είναι για να μας σώσει, οεοοοοοοοοοοοοοοοοο.
image description Εύα | Αυγούστου 1, 2012 1:40 π.μ. | Reply
Διακοπές...Τι ερώτηση είναι αυτή???
image description ΝΙΚΟΣ | Ιουλίου 31, 2012 4:30 μ.μ. | Reply
Εμεις οι λογιστες ειμαστε σαν την ορχηστρα του Τιτανικου που συνεχιζε να παιζει απτοητη ενω το πλοιο βουλιαζε και ολοι ετρεχαν να σωθουν. Εκει στο καθηκον μεχρι τελους.
image description gkazan | Ιουλίου 31, 2012 4:07 μ.μ. | Reply
Στην βλακεία μας εννοείς...
image description ΝΙΚΟΣ | Ιουλίου 31, 2012 4:55 μ.μ. | Reply
ΑΔΕΛΦΕ ΧΑΡΑΜΗ ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΤΙΠΟΤΑ
image description KOYRASMENOS | Ιουλίου 31, 2012 4:41 μ.μ. | Reply
...τους έχω βαρεθεί, τους έχω σιχαθεί...
image description antonis_holargos- Ν.ιονια | Ιουλίου 31, 2012 4:48 μ.μ. | Reply
..ετσι για να σοβαρευτούμε....και κάποιοι που δεν έχουν καταλάβει ότι όλη η δουλειά βγαίνει απο το λογιστή-φοροτεχνικό και δεν είναι μόνο οι δηλώσεις είναι όλο το φοροεισπρακτικό σύστημα της χώρας,επειδή πλέον η δουλειά ως λογιστής,δεν είναι ρουτίνα όπως ίσως οι παλαιότεροι θα θυμούνται,είναι επεξεργασία δεδομένων της επιβίωσης η όχι, του πελάτη- φορολογούμενου και αυτή η επεξεργασία χρειάζετε χρόνο και διάβασμα για να κατευθύνεις και να επιδιώξεις με νόμιμα μέσα , περίπου το επιθυμητό... φέτος κύριοι συνάδελφοι ,οι παρατάσεις διευκολύνουν τους πάντες και έτσι πρέπει να είναι μέχρι να υπάρξει-μόνιμο- φορολογικό σχέδιο-νόμος
image description ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ | Ιουλίου 31, 2012 5:04 μ.μ. | Reply
μετά απ'αυτή την συμπεριφορά περιμένω να δω όσους απ' τους συνδικαλιστές μας (ομοσπονδιών, ενώσεων και επιμελητηρίων) φοράνε ακόμα παντελόνια είτε να παραιτηθούν άμεσα δηλώνοντας προς το Υπουργείο την πλήρη απαξίωση του επαγγέλματος και των επαγγελματιών ή να πάψουν από αύριο να τα φοράνε γιατί δεν τα αξίζουν...
image description ΕΛ | Ιουλίου 31, 2012 5:02 μ.μ. | Reply
Είμαστε μεσάζοντες...........μας χρησιμοποιούν για να ξεζουμίζουν τους έλληνες.
image description Αχιλλέας Ηράκλειο | Ιουλίου 31, 2012 11:21 μ.μ. | Reply
και δε λέει μία!!
image description ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΡΗΤΗ | Ιουλίου 31, 2012 5:37 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Μ@@@@@Σ ΓΙΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΜΕ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΟΛΟΙ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ
image description ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΗΔΙΑΣΜΕΝΟΣ .GR | Ιουλίου 31, 2012 5:37 μ.μ. | Reply
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΜΟΛΙΣ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΕΛΛΕΙΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ -ΠΕΡΙΠΟΥ 10- ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ,ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΑΞΙΩΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ& ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΑΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΦΕΤΟΣ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΠΟΣΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙ?ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΩΝ ΔΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΓΑΡΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1987 ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΓΕΣΙΕΣ ΤΩΝ ΔΗΘΕΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΜΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΡΥΦΤΕΙ? ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΑΣ ΒΛ. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.......
image description ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ | Ιουλίου 31, 2012 6:09 μ.μ. | Reply
Δώσουν δε δώσουν παράταση.......31/07 11:59 κλείσαμε και 'μεις! Όσοι πρόλαβαν-πρόλαβαν.....οι υπόλοιποι ντουγρού στη ΔΟΥ για "φατούρο" με τους άμοιρους (όσους απέμειναν) εκεί συναδέλφους.....και όποιος πελάτης "ενοχληθεί" έχει λάβει σε mail σε εμπρόθεσμη ημερομηνία τα περί error του server και λοιπά κρεμάσματα.....όπως και πολλά τηλεφωνήματα για δικαιολογητικά και έγκαιρη προσέλευση πολύ πριν ανοίξει το taxis......(ακόμα και στις έτοιμες πολλοί ζητούσαν καθυστέρηση στην υποβολή μήπως αλλάξει κάτι.....τι άραγε δεν κατάλαβα ακόμα) τα παράπονα λοιπόν στους 100% υπεύθυνους του ΥΟ! "Υπάρχουν πολλοί δρόμοι για να φτάσεις στην επιτυχία......και ένας που σε οδηγεί στην βέβαιη αποτυχία.....να προσπαθείς παντός τρόπου να ευχαριστήσεις (εξυπηρετήσεις) τους πάντες" Ε ΔΕ ΓΊΝΕΤΑΙ. Τις απώλειες θα τις καταμετρήσουμε.........αργότερα μιας και θα έχουμε μείνει τουλάχιστον εμείς ΖΩΝΤΑΝΟΊ! Καλή υπομονή!
image description bkonto | Ιουλίου 31, 2012 6:03 μ.μ. | Reply
ΟΠΟΙΟΣ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ

ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΛΑΚΕΣ
image description kerkiras | Ιουλίου 31, 2012 6:15 μ.μ. | Reply
ΜΙΑ ΑΠΕΡΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ 3 ΜΕΡΕΣ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΑΝ ΘΑ; ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΙ ΞΕΥΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΥΠΙΚΟΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΚΛΕΦΤΕΣ, 3 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ, ΘΑ ΧΕΣΤΟΥΝ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ.
ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΧΟΥΜΕ Μ................ ΣΥΛΛΟΓΟ. ΑΣ ΚΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΧΟΥΝΕ ΤΟΤΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΚΛΕΦΤΕΣ.
image description papasak | Ιουλίου 31, 2012 6:02 μ.μ. | Reply
ΑΓΑΠΗΤΟΙΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΥ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ Κ.ΛΠ ΕΧΟΥΝ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ. ΒΓΑΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΩΝ ΑΜΙΣΘΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΚΒΙΑΖΕΙ ΜΕ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΑΥΣΩΝΑ.
image description chris | Ιουλίου 31, 2012 6:36 μ.μ. | Reply
MHN STELNETE KAMIA DHLWSH NA THN KATALABOUN KAI NA DOUME AN 8A DWSOUN MONO 5 MERES....ALLA TO SWMATEIO OLHS THS ELLADAS DEN ANTIDRAEI....KAI KANOUN OTI 8ELOUN AUTOI.KALO KOURAGIO......
image description ΗΡΑΚΛΗΣ | Ιουλίου 31, 2012 6:22 μ.μ. | Reply
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΑΙ; ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΤΟ "ΔΙΑΙΡΕ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ" ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΠΕΥΦΗΜΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ CLUB ΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ. Ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΙΑΚΡΙΤΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΕΙ ΚΑΙ ΑΤΕΙ, ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΑ, ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΟΛΥΜΠΑΜΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΑΤΑ!!!! ΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΑΕΙ ΚΑΙ ΑΤΕΙ ΠΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΟ!!!!!!
image description JOANNA | Ιουλίου 31, 2012 7:32 μ.μ. | Reply
ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ...............
ΕΛΑΤΕ ΚΥΡΙΟΙ................ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΤΟΛΗ.....ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ????????????
image description POTEMKIN | Ιουλίου 31, 2012 8:16 μ.μ. | Reply
ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΙΩΠΗΡΗ Η΄ΟΧΙ? ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΩΣΕΙ...ΑΣ ΒΓΕΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΜΑΡΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΒΑΣΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΦΗΜΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!
image description SARAKINOS | Ιουλίου 31, 2012 9:21 μ.μ. | Reply
Να δεις χαρά που θα κάνουν οι συνάδελφοι στις Δ.Ο.Υ. όταν πλακώσουν οι φορολογούμενοι με τις δηλώσεις στο χέρι από την Δευτέρα !! Προβλέπω ομαδικές ασθενειες και εισαγωγές στα επείγοντα περιστατικά, στα οποία θα βρισκόμαστε ήδη εμείς, μετά από τις φάπες των πελατών μας. Και να δούμε πότε θα εκκαθαρισθούν αυτές οι δηλώσεις, που αν τις αφήνανε ως τις 18/8 , στις 31/8 θα εισέπρατταν την πρώτη δόση οι τιτάνες του συστήματος! Λέμε τώρα....
image description ΚΥΡΙΑΚΗ | Ιουλίου 31, 2012 9:21 μ.μ. | Reply
ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ????
ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ?
image description AXRHSTOS | Ιουλίου 31, 2012 9:07 μ.μ. | Reply
Αφού η ΠΟΦΕΕ όρισε τις ημερομηνίες , τι να σου κάνει το Υ.Ο.; Η ΠΟΦΕΕ βγήκε την 15/07 και ζήτησε παράταση μέχρι την 31/07.!!!!! Καλά αυτοί στην ΠΟΦΕΕ δεν παίζονται!!!!
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Ιουλίου 31, 2012 10:48 μ.μ. | Reply
Γειά σας και από εμένα, δεν είμαι λογιστής αλλά παρακολουθώ χρόνια το forum σας το οποίο αποτελεί ένα ευαγγέλιο για τους πολίτες που ψάχνουν διάφορα φορολογικά θέματα.

Η ανακοίνωση του υπουργείου είναι απαράδεκτη και θα έπρεπε να γίνει πανελλήνια απεργία λογιστών-φοροτεχνών. Σήμερα είχα πάει σε μια ΔΟΥ ως ελληνάρας της τελευταίας στιγμής, το τι κράξιμο και βρισίδι έρειχναν οι φορολογούμενοι στους υπαλλήλους της εφορίας δεν παίζεται! Μάλιστα μια γυναίκα καθώς κατέβαινε την σκάλα σκυλοέβριζε λές και ήταν στο γήπεδο.

Εύχομαι καλό κουράγιο και καλύτερα να μην δοθεί παράταση γιατί θα σας έρχονται και άλλοι πελάτες και δεν θα βρείτε ούτε μια μέρα για να πάτε διακοπές το καλοκαίρι. Μόλις τελειώσει η σιωπηλή παράταση κλείστε τα όλα και πηγαίντε διακοπές.

Μην σκάτε και μην χαλάτε την ζωή σας για ένα μάτσο άσχεους και άχρηστους στο υπουργείο.
image description Γιαννης Κερκυρα | Ιουλίου 31, 2012 11:02 μ.μ. | Reply
οσες εστειλα, εστειλα. Και του χρονου με υγεια να ειμαστε καλα. Παω να δω το παιδι μου
image description MARIA | Αυγούστου 1, 2012 12:58 π.μ. | Reply
ΟΙ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ ΚΛΕΙΣΑΝΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΩΝ Φ.Π.Α. ΣΤΙΣ 24.00 ΑΚΡΙΒΩΣ. ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΝΑΝΕ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΑΝ ΤΟ ΑΦΗΜΑΜΕ ΑΝΟΙΚΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ 1/8. ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΙ. ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΤΙΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙ΄ΑΥΤΟΥΣ. ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ.
image description ΝΥΣΤΑΞΑ | Αυγούστου 1, 2012 2:48 π.μ. | Reply
ΟΥΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Φ.Π.Α. (ΠΡΟΣΠΕΡΝΩ ΤΗ ΓΕΛΟΙΔΕΣΤΑΤΗ ΣΙΩΠΗΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ). ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΕΡΝΑΜΕ. Ο,ΤΙ ΚΑΤΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΛΙΓΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ.
image description KATERINA | Αυγούστου 1, 2012 4:31 π.μ. | Reply
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 073 ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ Ποσό ασφαλίστρων για ασφάλιση ζωής, προσωπικών ατυχημάτων, ασθένειας ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΠΥΡΟΣ ΣΕΙΣΜΟΥ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΠΟ 120 ΤΜ;
image description Thanos | Αυγούστου 1, 2012 12:47 μ.μ. | Reply
KATERINA ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΧΙ.

ΣΤΟΝ 073 ΜΟΝΟΝ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΑ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΑΣΦ.ΠΥΡΟΣ κλπ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΩ 120tm.
ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΤΟ TAXHEAVEN ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ
ΣΧΕΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ.
ΦΙΛΙΚΑ .Thanos
image description KATERINA | Αυγούστου 1, 2012 3:08 μ.μ. | Reply
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑΝΟ, ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ Α ΤΑΞΗΣ ΜΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΣΩΣ ΣΤΟ ΚΩΔΙΚΟ 151 & 152. Η ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ 073, ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΛΕΕΙ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΟΔΗΓΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 120 ΤΜ
image description αλεξ | Αυγούστου 1, 2012 3:21 μ.μ. | Reply
ξερει κανεις τελικα αν το συστημα εμεινε ανοιχτο?
image description kostas | Αυγούστου 1, 2012 3:33 μ.μ. | Reply
Ανοιχτό ειναι το σύστημα.δεν το λεω μπουρ..λο γιατι αυτά εχουν σειρά
ενω αυτοπι στο δήθεν οικονομικών έχουν την τύφλα τους