Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Υπουργείο Οικονομικών - Μπαίνει «λουκέτο» σε περισσότερες από 80 εφορίες

«Ρολά» θα κατεβάσουν τον Σεπτέμβριο 14 εφορίες ενώ τον ερχόμενο Οκτώβριο θα κλείσουν άλλες 21 εφορίες σε όλη την χώρα. Τα περισσότερα «λουκέτα» όμως έρχονται τον Νοέμβριο καθώς το υπουργείο Οικονομικών προγραμματίζει το κλείσιμο τουλάχιστον 80 εφοριών.

Συγκεκριμένα, από την 1η Σεπτεμβρίου 2012 αναστέλλεται η λειτουργία των παρακάτω εφοριών:

Ι' Αθηνών, ΙΑ' Αθηνών, Αργυρούπολης, Β' Καλλιθέας, Μοσχάτου, Πετρούπολης, ΚΑ' Αθηνών, Κορυδαλλού (Νομός Αττικής), Μεγαλόπολης (Αρκαδία), Β' Πατρών (Αχαΐα), Τούμπας (Θεσσαλονίκη), Γ'Λάρισας (Λάρισα), Νέας Ζίχνης, Νιγρίτας (Σερρών).

Τον ερχόμενο Οκτώβριο θα κατεβάσουν ρολά οι εξής 21 εφορίες:

ΙΕ'΄Αθηνών, ΚΒ' Αθηνών, ΙΓ' Αθηνών, ΚΓ' Αθηνών, Ιλίου, Άνω Λιοσίων, Αγίας Παρασκευής (Αττική), Δεσκάτης (Γρεβενών), Νευροκοπίου (Δράμας), Αλεξάνδρειας, Νάουσας (Ημαθία), Φιλιατών (Θεσπρωτία), Κόνιτσας, Δελβινακίου (Ιωάννινα), Νεστορίου (Καστοριά), Φαναρίου, Φιλιππιάδας (Πρέβεζα), Σαππών (Ροδόπη), Καλαμπάκας (Τρίκαλα), Αμυνταίου (Φλώρινα), Κισσάμου (Χανίων).

Συνολικά 200 εφορίες αναμένεται να συγχωνευθούν ή και να καταργηθούν μέχρι το τέλος του έτους καθώς το σχέδιο του υπουργείου Οικονομικών προβλέπει θα παραμείνουν ανοιχτές μόνο 88 εφορίες σε όλη την χώρα.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΝΙΚΟΣ | Ιουλίου 27, 2012 2:06 π.μ. | Reply
Ε ναι τι στο καλό!!!!! Αφού υπάρχουμε εμείς οι μακάκες οι λογιστές που ξημερώνουμε για να στείλουμε δηλώσεις (εμείς οι συνεργάτες). Και αυτοί θα ξυπνήσουν αύριο φρέσκοι, φρέσκοι, περιμένοντας πως και πως να τελειώσει η μέρα να πάνε για μπανάκι χωρίς κανένα άγχος! Υπάρχουν τα κορόιδα!!! Κάποτε θα ξυπνήσουν τα κορόιδα! Δύο εβδομάδες άπαντες αποχή από τα πληκτρολόγια,.......θα γινότανε μεγάλο πανηγύρι!!! Θα έρθει αυτή η ώρα...που θα πάει!!! Εκεί να δεις γλέντια!!!
image description ELENA | Ιουλίου 27, 2012 8:23 π.μ. | Reply
συμφωνω με Νικο. Πρεπει να οργανωθουμε και να ζητησουμε λογικα ορια-λογικες προθεσμιες και την γραφειοκρατια τους. Προτεινω να μην στειλουμε κανενας στο ΓΕΜΗ και να κοψουμε τα παρακαλια για παρατασεις-απαιτηση για λογικη, οχι ικεσιες.
image description STEFANOS | Ιουλίου 27, 2012 9:04 π.μ. | Reply
Συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο και την Ελενα. Οσο εμείς δεν αντιδράμε θα μας φορτώνουν ότι θέλουν στην πλάτη μας. Μια ζωή τους δείνουμε μασημένη τροφή και στο τέλος εμείς είμαστε πάλι υπόλογοι. Καρεκλοκένταυροι , Κηφήνες, αργόσχολοι .
image description χρηστος | Ιουλίου 27, 2012 10:21 π.μ. | Reply
δεν θέλω να δώσουν παράταση στις δηλώσεις, ας αφήσουν το σύστημα ανοικτό όλο το χρόνο, εμπροθεσμες από 1/4-30/6 και να βγάζει το πρόστιμο στο εκκαθαριστικό, όπως γίνεται με τις εκπρόθεσμες του φπα. να αναλάβουν και οι φορολογούμενοι τις ευθύνες τους για μια φορά. δεν μπορεί τέλος ιούλη να μην έχουν έρθει για φορολογική δήλωση!!!
image description G | Ιουλίου 27, 2012 11:13 π.μ. | Reply
καλά κάνουν και τις κλείνουν.
Χαραμοφάηδες είναι οι περισσότεροι έτσι κι αλλιώς.
image description an | Ιουλίου 27, 2012 1:10 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΜΑΖΕΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΟ ΚΛΑΔΟ...ΣΑΣ...ΙΣΩΣ ΚΡΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ...ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΧΑΡΑΜΟΦΑΙΔΕΣ ΤΡΕΧΕΤΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΑΣ...ΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΤΕ ΣΤΗ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ......ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΒΟΥΤΑΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΜΟΛΑΣ ΤΙΣ ΚΟΡΩΝΕΣ ΣΟΥ...
image description Spiliz | Ιουλίου 27, 2012 12:12 μ.μ. | Reply
εμπρόθεσμες από 01/01 αν κάποιος είναι έτοιμος να μπορεί να την κάνει να τελειώνει.

Επίσης 0 παρατάσεις γιατί τώρα όλοι λένε δεν την κάνω αφού θα δόσουν παράταση....
image description NIKOS | Ιουλίου 27, 2012 3:08 μ.μ. | Reply
ωραια να κλεισουν ολες οι ΔΟΥ να μεινει μονο μια ανα Νομό. Και θα γλιτώσουν τι?
τα ενοικια μονο, γιατι τους χαρμοφαιδες τους υπαλληλους δεν θα τους διωξουν φυσικα αλλα θα τους πανε αλλου. οποτε σε δημους με 20,000 ή 30,000 κατοικους για να γλιτωσουν 50-60 χιλιαρικα ενοικια το χρονο θα ταλαιπωρουν τοσο κοσμο για οποιαδηποτε υποθεση να τρεχουν στην πρωτεουσα του Νομου. εμενα σε ενα δημο 21,000 κατοικων αν κλεισουν τη ΔΟΥ ειναι 70 χιλιομετρα σε κακο οδικο δικτυο να παω στη ΔΟΥ της πρωτεουσας που παει να πει ενα μεροκαματο χαμενο +βενζινη. Οποτε 200 ευρω για να παω αλλιως ας παει ο φορολογουμενος να βγαλει ακρη μονος του
δυστυχως αυτοι που θα τραβηξουν το κουπι ιεμαστε εμεις και οι αμοιροι οι επιχειρηματιες
image description Δημήτρης | Ιουλίου 27, 2012 3:08 μ.μ. | Reply
Χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα αν κλείσουν οι ΔΟΥ. Π.χ εγώ είμαι στην ΙΑ Αθηνών, αμα κλείσει λογικά οι φορολογούμενοι που είναι γραμμένοι στο μητρώο της ΙΑ θα πρέπει να προστεθούν στο μητρώο κάποιας άλλης ΔΟΥ. Θα πρέπει ταυτόχαρονα με αυτό να διπλασιαστούν και οι υπάλληλοι σε κάθε ΔΟΥ, αλλά πιστεύω ακόμα και περισσότεροι υπάλληλοι αν μπούνε θα δημιουργηθεί μεγαλύτερο μπάχαλο.
image description SARAKINOS | Ιουλίου 28, 2012 12:47 π.μ. | Reply
Συνάδελφε, έχεις δίκαιο. Αν σκεφτείς τις νησιωτικές εφορίες, π.χ. μια εφορία στην Σύρο, τι θα γίνει με μας; Θα κάνουμε ταξιδάκια στις Κυκλάδες ή θα λειτουργούμε μέσω των ΚΕΠ; Και σε τελευταία ανάλυση "Ποιος πληρώνει τον βαρκάρη;"
image description ΝΑΣΟΣ_______2 | Ιουλίου 28, 2012 12:52 π.μ. | Reply
τις βενζινες ποιός θα τις πληρώνει?
image description Πατρινός | Ιουλίου 28, 2012 3:10 π.μ. | Reply
τις βενζινες εμεις.και μην ξεχασουμε να τις βαλουμε στην αναμορφωση του χρονου.
image description Θόδωρος | Ιουλίου 29, 2012 7:59 μ.μ. | Reply
Τι ψάχνετε ρε παιδιά, για τις επιπτώσεις της κατάργησης των ΔΟΥ;
Εδώ γκρεμίζεται όλη χώρα; Εδώ κλείνουν νοσοκομεία. Εδώ ξεπουλιόνται τα πάντα στο βωμό των πιστωτών. Ποιες ΔΟΥ θα κλείσουν και ποιες θα μείνουν σας πείραξε; Μήπως και ποτέ η χωροθέτηση των ΔΟΥ ήταν αποτέλεσμα επιστημονικής ανάλυσης; (Ταξονομία λέγεται διεθνώς). Ποιος νοιάζεται αν θα πριπλασιαστούν οι ουρές στις ΔΟΥ; Ποιος καίγεται αν η ενοποίηση γίνεται χωρίς η ΓΓΠΣ να έχει ολοκληρώσει τα προγράμματα και έτσι στον υπάλληλο με το κόκκινο καπελάκι θα πρέπει να δίνεις τη δήλωση για την πρώην ΔΟΥ Α και στον υπάλληλο με το πράσινο καπελάκι την ίδια δήλωση για την πρώην ΔΟΥ Β; Μεγάλη η σκασίλα για την τρόικα και τους ντόπιους λιβανιστές της, αν για να πας από την Κάρυστο στη Χαλκίδα, έτσι για να θεωρήσεις ένα μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών ή για να πληρώσεις μια δόση φόρου εταιρείας ή μια δόση ρύθμισης, η απόσταση είναι 121 χλμ, ο χρόνος μετάβασης 2 ώρες και 15' , ο χρόνος παρκαρίσματος 15' (και βάρδα μην είσαι από τον Πλατανιστό πχ Καρύστου που για τα 21 επιπλέον χλμ θέλεις 40 επιπλέον λεπτά). Αυτοί τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν. Ας φρόντιζε η Ελλάδα να φτιάξει τη νομοθεσία της έτσι που να μη χρειαζόταν να πας στη ΔΟΥ. Τώρα τρέχα και εσύ ραγιά λογιστή να εξυπηρετήσεις την πελατεία. Ξεσπιτώσου - γιατί όχι; και εσύ ραγιά εφοριακέ, που θα φτάσεις τελικά να παίρνεις το 30% του κάποτε καλού μισθού σου, να νοικιάσεις στην πρωτεύουσα του νομού, γιατί έτσι το θέλησε η τρόικα. Αν δεν ξεσηκωθεί ο ραγιάς μην περιμέντε προκοπή αδέλφια.
image description Αθώο λαμόγιο | Ιουλίου 29, 2012 9:56 μ.μ. | Reply
Ναί φίλε μου, όταν από το μπάχαλο την γραφειοκρατία και την αδυναμία εξυπηρέτησης του πολίτη το κράτος δεν θα εισπράτει έσοδα τότε θα δούμε πόσο πολύ θα τους νοιάξει. Λέγαν τώρα στο σκαί για φοροδιαφυγή 80-100% στα νησιά, όταν πολύ απλά θα είναι ασύμφορο για τον κάθε πολίτη - λογιστή να τρέχει 40 και 50 χιλιόμετρα για φορολογικά θέματα τότε εκεί είναι που θα υπάρξει η πλήρης αδιαφορία εκ μέρους των φορολογούμενων και θα λένε, ααα το κράτος μου έβαλε εφορία 50χιλιόμετρα από το σπίτι δεν πάω για τίποτα και δεν κάνω καμία δήλωση, θα εμφανίζει ο άλλος εισοδήματα της τάξεως 2000 και 3000ευρώ και θα ψάχνει δικαιολογίες. Δεν λέω οτι δεν έχεις δίκιο σε αυτά που λές αλλά σκέψου και το άλλο σενάριο, οτι όσο αδιαφορεί το κράτος για τους πολίτες τόσο περισσότερο θα δυσανασχετεί ο πολίτης για τις υποχρεώσεις του
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο