Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Αλλάζουν πάλι οι αποδείξεις

Αλλάζουν πάλι οι αποδείξεις

Αλλάζει το σύστημα των αποδείξεων.
Το προανήγγειλε ο υφυπουργός Οικονομικών κ. Γ. Μαυραγάνης και άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο να θεσπιστούν ισχυρά κίνητρα για τη συλλογή αποδείξεων από συγκεκριμένες κατηγορίες επιτηδευματιών, όπως οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι μηχανικοί, οι ηλεκτρολόγοι, οι υδραυλικοί κ.λπ..
Στο τραπέζι των συζητήσεων βρίσκεται η πρόταση που προέβλεπε ότι οι αποδείξεις από τις εν λόγω κατηγορίες επαγγελματιών θα «μετρούν» εις διπλούν στην κατοχύρωση του αφορολογήτου.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description panos | Ιουλίου 24, 2012 9:46 π.μ. | Reply
και τι θα καταφέρουν ,μια τρυπα στο νερό αφού φέτος οι περισσότεροι είχαν παραπάνω αποδείξεις .
Τι να τίς κάνεις τις διπλές .
Να δώσουν φοροκίνητρα για αυτές τίς κατηγορίες επιπλέον εκεί μάλιστα
image description ELEMENTAL | Ιουλίου 24, 2012 10:03 π.μ. | Reply
την τσακίσαν την φοροδιαφυγη
image description mmmm | Ιουλίου 24, 2012 10:14 π.μ. | Reply
αεεερααααααααααα κοπανιστό!!!!!!! Ερασιτεχνισμοί!!! Όλα στο πόδι!!!!
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Ιουλίου 24, 2012 10:28 π.μ. | Reply
Αρχίζω πλέον να πιστεύω ότι είστε και πολύ γκάου τελικά εκεί κάτω στα Υπουργεία. Τόσα χρόνια ένας δε βρέθηκε ΕΝΑΣ να προτείνει ένα φορολογικό σύστημα απλό και κατανοητό; Κάθε χρόνο άλλα κάθε χρόνο όλα διαφορετικά. Να το κλείσω να ησυχάσει το κεφάλι μου
image description SPIRUS79 | Ιουλίου 24, 2012 10:42 π.μ. | Reply
το πιο σωστο ειναι να φοροαπαλλασεται το 23% και θα εβλεπες κατι εισοδηματα που θα εβγαιναν
image description ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ ! | Ιουλίου 24, 2012 10:30 π.μ. | Reply
ΩΞΟ ΡΕ ! ΑΣΤΡΟΠΕΛΕΚΙ !
image description GIORGIO | Ιουλίου 24, 2012 11:37 π.μ. | Reply
κ. Γ. Μαυραγάνη
οταν ζηταω αποδειξη απο ενα ηλεκτρολόγο ή έναν υδραυλικό και μου λέει πως θα πληρωσω και το φπα τι κάνω??? θα πληρώνω λιγότερο ή θα επιβαρύνομαι και το φπα??
Ρητορικη ερωτηση!!!!!!!!!!
ο ηλεκτρολόγος και ο υδραυλικός σήμερα νομίζουν πως είναι πυρηνικοί επιστήμονες...
image description TasosX | Ιουλίου 24, 2012 11:17 π.μ. | Reply
"από συγκεκριμένες κατηγορίες επιτηδευματιών"
Αυτο εχει καταφαει τα σωθικα της Ελλαδας.
Η πεμπτουσια του φορολογικου "συστηματος",
μια διαταξη για καθε πικραμενο,
για καθε ρουσφετι,
για καθε περιπτωση.
Και στο τελος δεν μπορω να ελεγξω ΤΙΠΟΤΑ.
Κε Μαυραγανη , ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ απο τα απλα.
ΚΑΤΑΡΓΗΣΤΕ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥς ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΜΗΤΡΩΩΝ ΚΑΙ αντικαταστηστε τα με τα Α.Φ.Μ. . τοσο απλο ειναι
ΑΜΕΣΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ
Αντε γιατι μας εχετε ζαλισει, αντε απο κει.....
image description PLAPOUTAS | Ιουλίου 24, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
"Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται"...... Περίμενει κανείς ότι θα αλλάξει νοοτροπία και τακτικές ο κ. Μαυραγάννης από τους προηγούμενους υπουργούς, όταν έχει την ίδια υπηρεσιακή ηγεσία από την εποχή του Παπακωνσταντίνου......Αυτοί οι ανίκανοι και άχρηστοι και διαπλεκόμενοι καρεκλοκένταυροι που αναρριχήθηκαν "έρποντας γλείφοντας και με τα κέρατα τους", που δεν τους "κουνάει" καμία κυβέρνηση, το μόνο που κατάφεραν , ήταν ...... Να διαλύσουν το φοροελεγκτικό μηχανισμό....... Να βάζουν αποδείξεις .......να βγάζουν αποδείξεις ....Να κάνουν περαιώσεις για να καλύπτουν όλα τα λαμόγια που εισέπραξαν παράνομα ΦΠΑ με χρήση εικονικών τιμολογίων.....Να βγάζουν διαρκώς αλληλοαναιρούμενες διατάξεις και να προκαλούν σύγχυση με διάφορες παλινωδίες…. Να μη διατάσσουν ελέγχους σε όσους έβγαλαν λεφτά στο εξωτερικό.... Έτσι θα κάνουν τη ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΗ????? «Τα ίδια Παντελάκι μου τα ίδια παντελή μου»……Αλλά τι τους νοιάζει…… Έχουν αυτοί το σχέδιο τους….. Πετσόκομμα σε μισθούς, σε συντάξεις και σε εφάπαξ… « ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ»…..
image description Μ | Ιουλίου 24, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΙΝ ΕΠΕΜΒΟΥΝ ΤΑ ΜΜΕ . ΟΧΙ Σ/Μ ,ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ,Ή ΟΠΩΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΔΗΛΩΝΩ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΠΑ ΣΤΟΥΣ ΙΔΩΤΕΣ ΜΕΣΩ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑΣ,ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ,ΟΧΙ ΜΕΣΩ ΕΦΟΡΙΩΝ Ή ΛΟΓΙΣΤΩΝ.
image description periklis87 | Ιουλίου 24, 2012 5:43 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΓΙΑ ΙΔΙΟΤΕΣ... ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΕΥΨΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑΙ..... ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΕΧΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ 23% ......ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΖΗΤΑΝΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.....
image description PLAPOUTAS | Ιουλίου 24, 2012 6:24 μ.μ. | Reply
Αλλο και τούτο πάλι!!!!!!!!!!!!!!!!! Ατσίδας είσαι!!!!!!!!!!! Που ήσουν κρυμένος και δεν σε πήραν είδηση οι φωστήρες να σε προτείνουν για σύμβουλο του υπουργού???
image description MatX | Ιουλίου 24, 2012 6:01 μ.μ. | Reply
Αυτοί οι άνθρωποι του Υ.Ο. πρέπει να είναι εσώκλειστοι σε δωμάτιο 4ου υπογείου χωρίς παράθυρα... δεν εξηγείται αλλιώς το σκεπτικό τους!!!
image description PLAPOUTAS | Ιουλίου 24, 2012 7:53 μ.μ. | Reply
Δεν είναι έτσι ακριβώς..... Είναι ανίκανοι και άσχετοι αλλά είναι επίσης δολοπλόκοι, ιντριγκαδόροι και ιδανικοί σε επικοινωνιακές φούσκες και αμολάνε διάφορες παρόλες στα "σαΐνια" τους υπουργούς για να δικαιολογούν τη παραμονή τους στις θέσεις αυτές, εκτοπίζοντας και καταβαραθρώνοντας κάθε άξιο και ικανό υπάλληλο του ΥΠΟΙΚ, που έχει κατάρτιση, γνώσεις, εμπειρία και ικανότητα και που μπορεί να δώσει αποτελεσματικές λύσεις....
image description grey | Ιουλίου 24, 2012 11:28 μ.μ. | Reply
http://kanapedatos.blogspot.gr/2012/07/blog-post_85.html
image description Pedro | Ιουλίου 25, 2012 9:13 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι...ας κουλάρουμε λίγο. Ο Μαυραγάνης ήταν επικεφαλής του ΤΑΧ της KPMG και έχει τύχει να δουλέψω μαζί του. (Δεν έχω σχέση με ΥΠΟΙΚ κλπ.) Μια χαρά είναι, άνθρωπος με γνώσεις και ξέρει καλά τι γίνεται στην πιάτσα . Αυτά μόνο για τους χαρακτηρισμούς. Απο κει και πέρα πάσο. Το μέτρο είναι μια τρύπα στο νέρο! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγης πέρα από την ΟΛΙΚΗ κατάργηση των συναλλαγών με ΜΕΤΡΗΤΑ. Μονο με κάρτες!! Για ΟΛΕΣ τις συναλλαγές! (Ταξί, περίπτερα, φούρνοι, ηλεκτρολόγοι, λογιστές, σουβλατζίδικα. μπαρ κλπ κλπ) Να απαγορευτούν άμεσα όλα τα ταμεία. ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΕΤΡΗΤΑ. Ακραίο μέτρο...αλλά στην Ελλάδα δεν γίνεται αλλιώς!!
image description grego | Ιουλίου 25, 2012 10:49 π.μ. | Reply
Πολλά σχόλια γίνονται περί αλλαγής των αποδείξεων ,περί είσπραξη ΦΠΑ ΚΛΠ.

Αναφέρομαι στο ΦΠΑ

Η γνώμη μου είναι για να ησυχάσει το κράτος για την είσπραξή του .
1) Οποιαδήποτε αγορά εμπορευμάτων γίνεται από επαγγελματία ,προτού εκτελεστή η παραγγελία, το ΦΠΑ να αποδίδετε στο δημόσιο απευθείας και εκ των υστέρων το κράτος να βρει τρόπο εκκαθάρισής του.
Με τον τρόπο αυτό τέρμα τα πλαστά και εικονικά τιμολόγια, τέρμα η φοροδιαφυγή.
Κανένας επαγγελματίας δεν θα εκδώσει πλαστό και εικονικό τιμολόγιο και θα πληρώσει το ΦΠΑ στο δημόσιο προκαταβολικά
image description stavros | Ιουλίου 25, 2012 7:24 μ.μ. | Reply
Ο ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΠΑΡΑΓΕΙ ΕΡΓΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΧΑΡΤΟΥ. ΒΓΗΤΕ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ. ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΕΝΣΗΜΟ.
iw
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο