Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Αντίο στα σήματα των τελών κυκλοφορίας - Ηλεκτρονικά η πληρωμή τους

 Τέλος στις ουρές στα γκισέ των τραπεζών και της εφορίας για την προμήθεια των σημάτων τελών κυκλοφορίας σχεδιάζει να βάλει από φέτος το υπουργείο Οικονομικών.

Η Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων έχει ήδη αρχίσει να τρέχει τον σχεδιασμό ειδικής εφαρμογής που θα αντικαταστήσει τα σήματα τελών κυκλοφορίας με αποδείξεις.
 
Όπως σημειώνει η εφημερίδα Τα Νέα, σύμφωνα με τους σχεδιασμούς, οι φορολογούμενοι θα μπαίνουν στο Taxisnet και πληκτρολογώντας τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματός τους θα εκδίδουν έναν κωδικό.

Με αυτόν θα πηγαίνουν στην τράπεζα ή θα πληρώνουν ηλεκτρονικά, θα παίρνουν την απόδειξη και αυτή θα υποκαθιστά το σήμα τελών κυκλοφορίας.
 
Το μπλόκο σε όσους θεωρήσουν ότι μπορούν να αποφύγουν με τη νέα μέθοδο την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας θα στηθεί μέσω των ηλεκτρονικών δηλώσεων.
 
Αν ο φορολογούμενος δεν έχει πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας, όταν συμπληρώνει τον αριθμό του Ι.Χ. του στην ηλεκτρονική φορολογική δήλωση, θα βγαίνει απευθείας ειδοποίηση με την οποία θα ενημερώνεται ότι μόλις εξασφάλισε πρόστιμο ίσο με το διπλάσιο του τέλους κυκλοφορίας.
 
Αν δεν το πληρώσει δεν θα μπορεί να υποβάλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

Πηγή Newsbeast.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Dimitris1984 | Ιουλίου 20, 2012 11:10 π.μ. | Reply
και αν δεν ειναι υποχρεος για ηλεκτρονικη δηλωση?
image description GAME OVER...... | Ιουλίου 20, 2012 11:50 π.μ. | Reply
Αφου του χρονου, ΟΛΕΣ οι δηλώσεις θα ειναι ηλεκτρονικές.... πως δεν θα ειναι υποχρεος??? Εξάλλου, αν εχει ΕΙΧ, θα ειναι υπόχρεος....
image description socratis | Ιουλίου 20, 2012 11:28 π.μ. | Reply
Σύντομα θα είναι όλοι
image description trapezokomos | Ιουλίου 20, 2012 12:46 μ.μ. | Reply
αυτοί που καίγονται να υποβάλλουν δήλωση κάθε χρόνο είναι οι τυπικοί που έτσι κ αλλιώς πληρώνουν τα τέλη την πρώτη μέρα...με αυτές τις βλακείες απλά κάποιος που δεν θέλει να πληρώσει τέλη δεν θα πληρώσει και φόρο στην ώρα του...και επιτέλους ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΤΙΣ μ$%$%^&^ΚΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΖΟΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ!μια με τις δηλώσεις ,μια με τις καταθέσεις , μια με τα τέλη,μια με το χαράτσι..ρε δεν καταλαβαίνετε ότι ο κόσμος βράζει;είναι υποχρεώση μας να πληρώνουμε και τα τέλη και όλα τα άλλα..όταν όμως κάποιος δεν έχει δεν έχει,ΤΕΛΟΣ!έτσι μου'ρχεται να μην πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας μου και να δω αν θα μου φράξουν τους κωδικούς για υποβολή δήλωσης εμένα και των πελατών..χοχο
image description 235711 | Ιουλίου 20, 2012 12:40 μ.μ. | Reply
...καιρός ήταν
image description ΓΙΑΝΝΗΣ | Ιουλίου 20, 2012 4:55 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΚΕΡ;
image description πιου | Ιουλίου 20, 2012 1:34 μ.μ. | Reply
αντε θα γεμισουν τα γραφεια με πελατες που θα θελουν να τους στειλουμε τα σηματα.Να δω τελικα πως θα γινουν ολες αυτες οι δουλειες απο τους λογιστες
image description Thanos | Ιουλίου 20, 2012 1:32 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.
ΤΟ ΜΠΛΟΚΟ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ;
ΔΗΛ.ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΑΙ ΔΙΛΠΑΣΙΑΣΜΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΜΠΛΟΚΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ.;
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΤΑ ΤΕΛΗ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΡΕΥΣΤΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ,ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ κλπ.+ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ
ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ
ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΤΟΜΙΝΟ ΣΥΝΕΠΕΙΩΝ Ή ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;
image description Μ | Ιουλίου 20, 2012 2:16 μ.μ. | Reply
ΚAΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΜΑΣ;KAI AYTO ΔΩΡΕΑΝ;KAI ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ (ΟΧΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ)ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ .ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ .ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ; ΜΗΠΩΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΔΩΡΕΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΡΕΜΑΣΜΑ ;
image description συμφωνω | Ιουλίου 20, 2012 3:50 μ.μ. | Reply
με Μ. Ολα εμεις & αμισθοι?
image description gkazan | Ιουλίου 20, 2012 4:16 μ.μ. | Reply
Ρε παίδες μια απορία... Που είδατε οτι θα μπαίνει με τους κωδικούς του ο κάθε φορολογούμενος, προκειμένου να εκτυπώσει την εντολή πληρωμής των τελών; Και σε τελική, εγώ θα παραπέμπω τον καθένα που "δεν ξέρει, δεν μπορεί δεν γνωρίζει"¨και λοιπές άλλες ηλίθιες δικαιολογίες, στο πλησιέστερο internet cafe να τα βγάλει... Δεν είναι δουλειά μας αυτή. Με ή χωρίς αμοιβή... Γιατί μόλις συνηθίσουν, σαν κοπρόσκυλα, θα θέλουν να τους καλείς για να τους ειδοποιείς και αν το ξεχάσεις, θα τα ακούς κιολας... Είναι σαν τον Στρατό, που τους κάναμε ανθρώπους όσοι δουλεύαμε υπολογιστές και μόλις συνήθιζαν, ξεχνούσαν την χλέμπα των μονίμων που "διέταζαν" προηγουμένως και πόσο χαμαιτυπείο ήταν το "μαγαζί", πριν τα κορόιδα τους φαντάρους... Σε τελική ανάλυση, ας μάθουν όλοι χειρισμό e-mail και Η/Υ, δεν μπορεί όλοι να λένε "Σε τέτοια ηλικία τι να μάθω...". Τα ίδια έλεγε και η προηγούμενη γενιά με την ειαγωγή του ΑΦΜ και άλλων τέτοιων υποχρεώσεων: Και τότε αγράμματοι το έπαιζαν, στην πράξη τεμπελχανάδες είναι... (Γιατί από κομπίνα, λουμπινιά και απάτη είναι πρώτοι). Και δεν μιλάω για τους 70+ έτσι; (Αν και οι τελευταίοι, μπαίνουν στο Net για να βρουν νύφη από Ρωσία)...
image description 235711 | Ιουλίου 20, 2012 5:53 μ.μ. | Reply
σσσσ .... μην γκρινιάζετε.... όσο πιο απαραίτητος τόσο καλύτερα ...ερχόμαστε σιγά σιγά στα πράγματα σαν κλάδος ...για αυτό ας οργανωθούμε και επιχειρηματικά και συλλογικά... και θα έρθει και το χρήμα.
image description DimitrisD | Ιουλίου 20, 2012 6:50 μ.μ. | Reply
Σωστός!!! Και από που και ως που θα το κάνουμε τσάμπα που λένε μερικοί; Εγώ θα ζητάω πληρωμή για τον κόπο μου (έστω ένα μικρό-τυπικό ποσό) και σε όποιον αρέσει. Σε όποιον δεν αρέσει θα του λέω να το βγάλει μόνος του!
image description antouan | Ιουλίου 20, 2012 7:10 μ.μ. | Reply
Δηλαδη για το μηχανακι που μου κλεψαν πριν 10 και βαλε χρονια, για το οποιο εκανα τα προβλεπομενα και το διεγραψα 3-4 φορες στο e-οχηματα, αλλα εντουτοις ακομη λαμβανω ειδοποιηση τελων, εγω δε θα μπορω να στειλω δηλωση του χρονου?

Εχετε παντελως κενο κρανιο εκει στο ΥΟ?
image description Μ | Ιουλίου 20, 2012 9:53 μ.μ. | Reply
235711 Είπε:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑ .ΔΕΝ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΑ ΙΣΩΣ ΑΚΡΙΒΕΣ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ,ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟΘΙ,ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΛΥΨΗ.ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ <<Ε ΣΙΓΑ ΜΙΣΟ ΛΕΠΤΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ>>.ΓΙΆΥΤΟ ΓΚΡΙΝΙΑΖΩ .
image description Πάνος | Ιουλίου 21, 2012 9:27 π.μ. | Reply
Θα μπορούσαν κάθε χρόνο με την υποβολή της δήλωσης, στην εκκαθάριση φόρου που ακολουθεί, να πρόσθεταν τα τέλη στο ποσό του φόρου ή να το αφαιρούσαν από τυχόν επιστροφή και μα. Πχ. Πληρώνεις φόρο 500,00 ευρώ σύν 170,00 τέλη σύνολο 670,00.
image description MatX | Ιουλίου 21, 2012 12:31 μ.μ. | Reply
Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό ξεκινώντας την ανάγνωση του άρθρου... Ειδάλλως με το σκεπτικό του Υ.Ο. πέρα από το φετινό καλοκαίρι (και πιθανόν αυτά που ακολουθούν) θα πρέπει να ξεχάσουμε Χριστούγεννα, Πάσχα κτλ... και όλα αυτά αμισθί...
image description Μ | Ιουλίου 21, 2012 12:40 μ.μ. | Reply
Πάνος Είπε:
ΣΩΣΤΟΣ .ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΙΣΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ .ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΠΡΟΟΘΗΣΟΥΜΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΡΕΨΕΙ.
image description elena | Ιουλίου 21, 2012 12:25 μ.μ. | Reply
πληρωμη απευθειας στην τραπεζα με το νο αυτοκινητου, ουτε ταυτοτητα πληρωμης ουτε τιποτα. πας στο γκισε λες το νο αυτοκινητου, σου λεει το ποσο, πληρωνεις και τελος.
image description φρεδο | Ιουλίου 21, 2012 8:59 μ.μ. | Reply
http://kanapedatos.blogspot.gr/
image description KONSTANTINOS | Ιουλίου 22, 2012 1:14 μ.μ. | Reply
ΧΜ ….. ΝΟΜΙΖΑΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΦΥΓΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ, ΣΑΣ ΓΕΛΑΣΑΝΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΠΑΓΡΥΠΝΕΙ ……………. «ΜΠΛΟΚΟ» ΑΠΟ ΕΔΩ, «ΜΠΛΟΚΟ» ΑΠΟ ΕΚΕΙ, «ΜΠΛΟΚΟ» ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ ΚΑΙ ΑΚΙΝΗΣΙΕΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ «ΚΟΜΜΕΝΕΣ», ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΕΤΕ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ……. ΑΚΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΟ …… ΣΟΦΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΑΣ ……. «ΜΠΑΤΑΧΤΣΗΔΕΣ» «ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ» «ΦΟΡΟΚΛΕΦΤΕΣ» Κ.Λ.Π Κ.Λ.Π. Κ.Λ.Π. ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΤΙ «ΜΑΓΚΕΣ» ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΟΛΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΑΤΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΤΕ, ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ………. ΧΩΡΑΣ [ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ, ΤΩΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ, ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ] ------------------------------ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΪΚΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
______ (ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΔΥΣΑΝΑΓΝΩΣΤΗ) (ΟΜΩΣ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΜΗ ΕΞΑΙΡΕΤΕΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ)


ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ



image description Vassilis | Ιουλίου 26, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
Το οτι μας κλεβουν......με το να μην μας επιστρεφουν πισω το αναλογο ποσο οταν δηλωνουμε ακινησια και δινουμε πινακιδες δεν λεει κανεις τιποτα!!
Πληρωνεις τελη για 12 μηνες............αλλα αν για 6 μηνες δινεις πινακιδες θα επρεπε το συστημα να σου επιστρεφει αυτοματα το ποσο που αναλογει στον καθε μηνα!!
Αλλα στην Ελλαδα αυτα ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας!!
Κανενας.........δεν εχει πει τιποτα γιαυτην την κλοπη....Γιατι???
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο