Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Γ. Θεοχάρης - Έκκληση στους φορολογούμενους να υποβάλλουν δηλώσεις

Να υποβάλλουν τις δηλώσεις τους κάλεσε όλους τους φορολογούμενους, ο γενικός γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων, Χάρης Θεοχάρης, καθώς, όπως είπε, διαφορετικά θα κληθούν να συμπληρώσουν εκπρόθεσμες δηλώσεις, αφότου γίνουν οι απαραίτητες διασταυρώσεις

Ο κ. Θεοχάρης μιλώντας στον ΣΚΑΪ πρόσθεσε ότι έχουν ήδη εκκαθαριστεί δύο εκατομμύρια δηλώσεις και πως ο φόρτος που απομένει με τις φορολογικές δηλώσεις δεν θα δημιουργήσει προβλήματα.

Σχετικά με τις δόσεις που σχεδιάζει το υπουργείο Οικονομικών προκειμένου να πετύχει την ελάφρυνση των φορολογουμένων, σχολίασε ότι αυτό παραμένει ένα ανοιχτό ζήτημα, το οποίο χειρίζονται οι κεντρικές υπηρεσίες και αναμένει τις τελικές αποφάσεις.

Οσο για την ταλαιπωρία που υφίστανται οι φορολογούμενοι για το ζήτημα έκδοσης και παραλαβής κλειδάριθμου, εκτίμησε ότι αυτό θα αποτελέσει πρόβλημα μόνο για μία χρονιά, καθώς, όπως είπε, εφόσον οι φορολογούμενοι λάβουν τον κλειδάριθμο, δεν θα χρειαστεί να μεταβούν εκ νέου στις εφορίες.

Προσέθεσε δε ότι θα επιχειρήσουν να βρουν άλλες μεθόδους, ώστε η διαδικασία να γίνεται πιο εύκολα.

Τέλος, μιλώντας για το ενιαίο τέλος ακίνητων, ανέφερε ότι εάν συνεχίσει να γίνεται η διαδικασία μέσω των τιμολογίων της ΔΕΗ η εμπλοκή της υπηρεσίας θα είναι να ελεγχθούν τα στοιχεία.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description pansofia | Ιουλίου 18, 2012 8:23 π.μ. | Reply
θα επιχειρήσουν να βρουν άλλες μεθόδους...............ΩΧ...............................
image description DimitrisD | Ιουλίου 18, 2012 9:55 π.μ. | Reply
Αυτό φοβάμαι και εγώ. Δηλαδή πότε ακριβώς θα βρουν άλλες μεθόδους,όταν θα έχουν βγάλει κλειδάριθμο σχεδόν όλοι;
image description NIKOS | Ιουλίου 18, 2012 9:08 π.μ. | Reply
RONAEI KANEIS AYTOI POU DEN EXOUN YPOVALEI DHLOSH AN EXOUN NA PLHROSOYN?NA MHN PO GIA AYTOUS POU EXOUN YPOVALEI AN TOYS PERISEYOUN....MAS DOULEYOUN NOMIZO.EDO TO SYSTHMA EPEFTE OTAN DEN EIXE FORTO TORA NA DEITE TI 8A PERASOUME....
image description Trip_Accountant | Ιουλίου 18, 2012 9:14 π.μ. | Reply
Οταν κάποιος δεν ΕΧΕΙ να πληρώσει το φορό δεν υποβάλλει δήλωση!!!
Προέχει η πληρωμή των δόσεων του στεγαστικού ή το ενοίκιο , η δόση του αυτοκινήτου , τα φροντηστήρια των παιδιών , η ασφάλεια κλπ. , κ Θεοχάρη.
Όταν η μείωση των μισθών , συντάξεων , εσόδων επιχειρήσεων είναι ευθέως ανάλογη της αύξησης των φόρων και του κόστους ζωής η πληρωμή φόρων ιεραρχειται πολύ χαμηλά με όλες τις συνέπειες που εχει κάτι τέτοιο
image description jordan81 | Ιουλίου 18, 2012 10:21 π.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΛΙΓΟ...ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΕΣ!!!ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ Ο ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ.ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ????ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΦΗΤΗΣ!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ,ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ....ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ TAXISTA TO ΕΡΓΟ ΣΑΣ,ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΠΑΤΟ,ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ,ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ....ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΑΡΓΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ,ΦΤΑΣΤΕ ΜΑΣ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ....ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ.
image description yiannis.ggg | Ιουλίου 18, 2012 10:18 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ? ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ? ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΕ 3000+++ ΟΙ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΙ ΚΗΦΗΝΕΣ?
image description x | Ιουλίου 18, 2012 12:43 μ.μ. | Reply
Κίνημα «Δεν πληρώνω φόρους σε τοκογλύφους πιστωτές».
image description Thanos | Ιουλίου 18, 2012 12:27 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.
ΣΤΟ ΟΙΠ.ΟΙΚ. ΘΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΩΣΤΕ
Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ Ε Υ Κ Ο Λ Α .
image description ΑΝΩΝΥΜΟΣ | Ιουλίου 18, 2012 12:32 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΕΚΤΟΣ ΑΝ Ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ 34 ΩΡΕΣ.ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ .
image description Nikos | Ιουλίου 18, 2012 5:30 μ.μ. | Reply
Να προσλάβεις εναν βοηθό λογιστή.
image description Αν.... | Ιουλίου 18, 2012 2:40 μ.μ. | Reply
Αφού θα ξανά βγάλουν για ληξιπρόθεσμες μετά από κανά χρόνο, τότε χωρίς πρόστιμο θα υποβάλλουμε με την ησυχία μας....
image description 2 | Ιουλίου 18, 2012 6:47 μ.μ. | Reply
οι άνθρωποι φοβούνται, οι λογιστές τρέχουν, το κράτος είχε εκλογές, οι γυναίκες θέλουν διακοπές, ο κόσμος χάνεται! οι ΑΠΔ τρέχουν, τα ΦΠΑ τρέχουν, το ΓΕΜΗ τρέχει, ο ΟΑΕΕ θέλει στοιχεία τώρα και οι φορολογικές δηλώσεις τώρα! σόρρυ τώρα θα πληρωθούν και τα δανεικά όλα μαζί που χρωστά το Κράτος τόσα χρόνια! όσο να θέλουμε όσο και να θέλουν απλά δε βγαίνει! θα έχουμε θύματα και είναι κρίμα αυτό είναι οικονομικός εμφύλιος
image description broster | Ιουλίου 18, 2012 6:43 μ.μ. | Reply
@Nikos Είπε: Να προσλάβεις εναν βοηθό λογιστή.
Έρχεσαι ???? Αλλά μη περιμένεις λεφτά ....... Απλά επιτελούμε κοινωνίκο έργο και δεν προλαβαίνουμε .....
Άλλη εξυπνάδα έχεις να προτείνεις ?
image description ΑΝΩΝΥΜΟΣ | Ιουλίου 18, 2012 7:17 μ.μ. | Reply
Nikos Είπε:
ΕΧΩ 4 ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΧΩ ΟΛΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΟΗΘΟ,ΟΠΟΤΕ...
ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΣΑ ΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΔΟΕ .
image description ΤΗΟ | Ιουλίου 18, 2012 7:43 μ.μ. | Reply
Ένα σύνηθες περιστατικό φέτος το οποίο θα ήθελα να το λάβουν υπόψη τους οι αρμόδιοι. Έφαγα περίπου 3 ώρες για δήλωση πελάτη με: α) αγροτικά εισοδήματα (4 γραμμές), β) κύρια κατοικία, γ) αυτοκίνητα 2 (το ένα κατέθεσε πινακίδες μέσα στο 2011, δ) επιδότηση 477 και ε) ΟΓΑ. Φόρος 4320 ευρώ. Για να γίνει η δήλωση 15 λεπτά με τις εκτυπώσεις απο οπεκεπε και ογα. Για να του εξηγήσω γιατί γίνεται αυτό και για να τον πίσω δυόμιση ώρες. Το αντιμετωπίζουμε συχνά και ακλό είναι να ληφθεί υπόψη.
image description Logistakos | Ιουλίου 18, 2012 11:02 μ.μ. | Reply
Πονάνε τα παλλικάρια ωρέ????
image description Μ | Ιουλίου 19, 2012 2:45 π.μ. | Reply
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ .
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο