Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ
Αλλες ειδήσεις

Σχετικά θέματα

Παράταση χρόνου ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, Ε9 και υπαγωγής στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Νίκης 5-7
10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ 
Tηλ.: 210-3332551/2
Fax: 210-3332559

Πέμπτη, 12 Ιουλίου 2012

Ανακοίνωση Τύπου

Από το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών Γιώργου Μαυραγάνη θα δοθεί τελευταία παράταση του χρόνου ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος έως και 31 Ιουλίου

Διευκρινίζεται ότι ο χρόνος και ο τρόπος πληρωμής του φόρου δεν εξαρτώνται από την ημερομηνία υποβολής καθόσον όλες οι δηλώσεις που θα υποβληθούν μέχρι την πιο πάνω καταληκτική ημερομηνία θα έχουν την ίδια μεταχείριση. 

Οι λογιστές και τα οργανωμένα λογιστικά γραφεία είναι σκόπιμο να μεριμνήσουν τόσο για την σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής δηλώσεων όσο και για την ενημέρωση των φορολογουμένων για τις αρνητικές επιπτώσεις της μη ή της εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων. 

Σημειώνεται ότι παρά το γεγονός ότι ήδη ο ρυθμός υποβολής δηλώσεων στα ηλεκτρονικά συστήματα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) είναι υπερδιπλάσιος του περσινού τα συστήματα έχουν ανταποκριθεί πλήρως.

Η ΓΓΠΣ συνεχίζει να παρακολουθεί και να ενισχύει τα συστήματα της ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν χωρίς ταλαιπωρία όλοι οι φορολογούμενοι. 

Τέλος, κατόπιν αιτημάτων, φορολογουμένων οι όποιοι επιθυμούν να ενταχθούν στις ρυθμίσεις των ληξιπρόθεσμων αλλά δεν μπορούν να ανταποκριθούν οικονομικά λόγω του ότι οι αποδοχές τους καταβάλλονται στο τρίτο δεκαήμερο του μήνα η καταληκτική ημερομηνία για ρύθμιση των ληξιπρόθεσμων οφειλών που έληγε στις 16 Ιουλίου θα παραταθεί για τελευταία φορά μέχρι και 31 Ιουλίου 2012

Επίσης παρατείνεται και η υποβολή Ε9 έως 30 Νοεμβρίου 2012.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Dimitris1984 | Ιουλίου 12, 2012 2:44 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ ΤΙΠΟΤΑ???? ΠΑΛΙΟ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙΑ!!!
image description vivian | Ιουλίου 13, 2012 12:41 μ.μ. | Reply
καλημερα σε ολους σας! παντως εγω που μπηκα να διορθωσω Ε9 βλεπω οτι για πολλους δεν αφηνει να κανεις διορθωσεις προχθες μονο σε 1 φορολογουμενο περασα 24 αγροτεμαχια που ηταν κατατεθιμενο το ε9 στην εφορια τι γινεται ρε παιδια!
image description ΚΩΣΤΑΣ | Ιουλίου 12, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΧΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΚΑΙ ΑΚΤΕΣ!!!!
image description Μ | Ιουλίου 12, 2012 2:37 μ.μ. | Reply
Λόγω αυξημένου φόρτου το σύστημα δεν μπορεί να σας εξυπηρετήσει.
image description MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ | Ιουλίου 12, 2012 2:06 μ.μ. | Reply
Ναι καλά λες και προλαβαίνουμε έως 31/7...με τα σημειώματα αυτοελέγχου ούτε λόγος ή δεν το 'χουν καν υπ' 'οψην τους...ΑΙΣΧΟΣ.
image description mmmmmmmmmmmm | Ιουλίου 12, 2012 2:01 μ.μ. | Reply
με τους ΦΠΑδες τι θα γίνει? Έχουμε λέει και το ΓΕΜΗ
image description APO CHANIA | Ιουλίου 12, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
ΑΑΑΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ.....ΓΑΪΔΑΡΟ ΣΟΥ ΧΑΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ??????? ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΣΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΝΕΙΑ ΠΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 19 ΜΕΡΕΣ ...ΗΜΑΡΤΟΝ....ΝΑ ΤΑ ΧΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΜΑΣ ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ......
image description broster | Ιουλίου 12, 2012 2:55 μ.μ. | Reply
Έχω πολλές ρε φίλε γιατί είμαι και γαμώ τους Φοροτέχνες , αυτό είναι το προβλήμα σου ή ότι δουλεύουμε σε απάνθρωπες συθήκες ?????
image description MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ | Ιουλίου 12, 2012 2:11 μ.μ. | Reply
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια φίλε μου απ' το όμορφα Χανιά !!! Μια χαρά τα χω τα του οίκου μου και κανείς δεν μπορεί να προσβάλλει ούτε το επάγγελμα όυτε τον οίκο μου.
image description Nikos | Ιουλίου 12, 2012 3:36 μ.μ. | Reply
Φίλε έχεις δίκιο, για μια ακόμη φορα γίνεται επιβράβευση της ασυνέπειας. Στο κάτω κάτω αν κάποιος έχει πολύ δουλειά κ δεν προλαβαίνει ας προσλάβει εναν υπάλληλο να το βοηθάει ή 2 ή 3... να μειωθεί και η ανεργία βρε αδερφε.
image description APO CHANIA | Ιουλίου 12, 2012 3:44 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΩ....ΜΕ "ΤΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΜΑΣ" ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ...ΚΑΛΗ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΑ ΤΑ ΧΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ 31/7 ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΛΑΘΗ ΑΠΟ ΠΙΕΣΗ......ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΣ ΕΤΟΙΜΑΣΤΟΥΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ 31/7.....ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ Ε1-Ε2-Ε3 .....ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ "LARGE" ......ΤΕΛΙΚΑ...
image description APO CHANIA | Ιουλίου 12, 2012 3:14 μ.μ. | Reply
ΑΓΑΠΗΤΕ BROOSTER ΟΛΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ "ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΕΣ" ΓΙ'ΑΥΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΣΠΑΣΑΜΕ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ... :)
image description popalia | Ιουλίου 12, 2012 2:21 μ.μ. | Reply
ΑΙΣΧΟΣ!!!!!
image description taxmember | Ιουλίου 12, 2012 2:52 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΣΙΟΔΗΜΑΤΟΣ ΣΤΙΣ 31/07...ΚΑΙ ΤΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΣΤΙΣ 16/07?........ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΟ...
image description Κωστας | Ιουλίου 12, 2012 2:20 μ.μ. | Reply
σημειώματα αυτοελέγχου?????? Μαλλον δεν το πηρανε χαμπαρι...θα βγαλουν και αλλη διευκρινιστικη
image description Thanos | Ιουλίου 12, 2012 2:47 μ.μ. | Reply
ΕΣΤΩ ΚΑΙ 31/07 ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΧΘΟΥΜΕ.
ΕΚΕΙΝΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΕΤΟΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΛΗΡΩΣ,ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΟΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΧΑΤΗΡΙΚΑ.
ΟΧΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Κε.ΜΑΥΡΑΓΑΝΗ.Ή ΕΙΣΑΙ ΑΝΗΜΕΡΩΤΟΣ ΄Η ΨΕΥΤΗΣ
ΔΙΑΛΛΕΞΕ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠ΄ΤΑ ΔΥΟ.ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΕΝΑ ΑΠ΄ΤΑ ΔΥΟ.
ΚΑΤΑ Τ ΆΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ.
image description VASOS | Ιουλίου 12, 2012 2:31 μ.μ. | Reply
Οι λογιστές και τα οργανωμένα λογιστικά γραφεία είναι σκόπιμο να μεριμνήσουν τόσο για την σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής δηλώσεων όσο και για την ενημέρωση....
οι άχρηστοι έφαγαν τα λεφτά του κόσμου και θα μα βάλουν και χέρι ότι δεν δουλευουμε σωστά
image description theopax | Ιουλίου 12, 2012 2:47 μ.μ. | Reply
Επιτέλους ήρθαν οι τεχνοκράτες να δώσουν μια παράταση έγκαιρα! Έμπαινε Στουρνάρα και Μαυραγάνη έμπαινε...!!!
image description Rania | Ιουλίου 12, 2012 2:20 μ.μ. | Reply
Τι να κάνεις απ'όλα?Να φτιάχνεις και να στέλνεις δηλώσεις που μόλις είσαι έτοιμος για το 100% να σε πετάει,να ενημερώνεις μηνιαίες καταστάσεις,να στείλεις Φ.Π.Α, να φτιάχνεις περαιώσεις,να βγάζεις μισθοδοσία,να στείλεις Α.Π.Δ ή να διορθώνεις Ε9 προηγούμενων ετών και αν δεν υπάρχει περουσιακή κατάσταση να κάθεσαι να το φτιάχνεις απ'την αρχή?Όχι και ανταποκρίνονται πλήρως τα συστήματα γιατί έκανα 40 λεπτά το πρωί για να βγάλω ένα εκκαθαριστικό του 2011.Κάντε πρώτα τα συστήματά σας να ανταποκρίνονται πλήρως στο τεράστιο όγκο δεδομένων που πρέπει να κατατεθούν υποχρεωτικά μέσω internet,ανοίξτε το σύστημα απ'την αρχή του χρόνου και μη δίνετε καμια παράταση στο φινάλε!.
image description taxcare | Ιουλίου 12, 2012 2:55 μ.μ. | Reply
Βάλτε μέσω internet τις πληρωμές δόσεων εισοδήματος, την κατάθεση συμφωνητικών, κλπ που χάνονται χιλιάδες ανθρωποώρες, ας παίρνει η μια υπηρεσία του δημοσίου τις βεβαιώσεις απ'την άλλη χωρίς να μας τρέχετε και μετά κάντε μας υποδείξεις, άσχετα & επικίνδυνα στουρνάρια. Και μην ξεχάσω, δώστε περιθώριο 8 ημερών στις ανακοινώσεις προσλήψεων στο ΣΕΠΕ, ανοίχτε το taxisnet από την 1/1 κάθε έτους, κλπ ΑΧΡΗΣΤΟΙ !!!
image description ΣΟΥΛΑ | Ιουλίου 12, 2012 2:24 μ.μ. | Reply
ΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ? ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΝ ΨΥΧΡΩ! ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΡΓΑΝΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΚΛΑΔΟΣ.
image description ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΛΩΡΙΝΑ | Ιουλίου 12, 2012 3:34 μ.μ. | Reply
Η δήλωση ακινήτων Ε9 για τα προηγούμενα χρόνια, διορθώσεις, προσθήκες, θα παραμείνει ανοιχτό έως 16/7/2012 καθώς φαίνεται.
image description Drakos | Ιουλίου 12, 2012 3:20 μ.μ. | Reply
Εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι το Ε9 για τα παλιά έτη λήγει 30/09/2012!!! Λάθος?
image description ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΛΩΡΙΝΑ | Ιουλίου 12, 2012 3:02 μ.μ. | Reply
Καλά θα ήταν να ακολουθήσει το Ε1 στην τυχόν παράταση που δίνεται κάθε φορά, για ευνόητους λόγους.
image description Σπύρος | Ιουλίου 12, 2012 3:56 μ.μ. | Reply
Εγώ πάντως απορώ με πολλούς συναδέλφους που μετά και τη δεύτερη παράταση,εξακολουθούν να παραπονιούνται.Η απορία μου είναι τι θα είχαν κάνει, αν δεν είχε δοθεί ούτε η πρώτη παράταση
image description taxcare | Ιουλίου 12, 2012 3:11 μ.μ. | Reply
Απ΄ότι ακούω στη γειτονιά, θα τις έστελναν όπως όπως λόγω του κωδικού 049 και μετά θα ακολουθούσαν συμπληρωματικές.
image description taxcare | Ιουλίου 12, 2012 3:06 μ.μ. | Reply
Ερώτημα : Όλοι αυτοί που μιλάνε για καθυστερημένη υποβολή και υπερβολικές παρατάσεις, θυμούνται την περσινή καταληκτική ημερομηνία ? Λαμβάνουν υπόψη ότι πέρσι μεγάλος αριθμός δηλώσεων έγινε χειρόγραφα ? μήπως ότι το σύστημα δεχόταν δηλώσεις πολύ νωρίτερα ? Ποιόν εξυπηρετούν λοιπόν τα σχόλιά τους ? Και καλά οι δημοσιοκάφροι, όλοι ξέρουμε τί εξυπηρετούν. Οι συμμετέχοντες σ'αυτό το forum δικαιολογούνται να είναι αδαείς και να επηρεάζονται απ΄την τηλεόραση ?
image description ΧΡΥΣΑ | Ιουλίου 12, 2012 3:16 μ.μ. | Reply
ελα ρε παιδια να οργανωθουμε και να μεριμνησουμε για την σωστη κατανομη του χρονου υποβολης.....μην αρχιζετε παλι τη γκρινια.....εγω θα μπαινω 3-5 τα μεσανυχτα γιατι εκεινη την ωρα δουλευει και ο Θεοχαρης για να μας κραταει παρεα στο τουιτερ ααααχ απ αυτο δεν εχω....μηπως πρεπει να κανω ενα? εσεις τι ωρα θα μπαινετε?
image description APO CHANIA | Ιουλίου 12, 2012 3:39 μ.μ. | Reply
image description ATGOLIARAS | Ιουλίου 12, 2012 5:11 μ.μ. | Reply
Φεύγω για Θεσσαλονίκη. Θα επιστρέψω αύριο βράδυ. Έχω προγραμματίσει να στείλω την 3η παρτίδα δηλώσεων από τη 1:30 ξημερώματα Σαββάτου και μετά. Κανόνισε Χρύσα να μην μπορέσω εξαιτίας σου!
image description AAA | Ιουλίου 12, 2012 3:05 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 18 ΧΡΟΝΙΑ.ΕΙΜΑΙ 38 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΒΟΗΘΗΤΗ ΚΑΙ ΑΠΕΛΠΣΜΕΝΗ???????????????ΠΝΙΓΟΜΑΙ .....
image description Drakos | Ιουλίου 12, 2012 3:11 μ.μ. | Reply
Θέλω πολύ να δω το γράφημα με την υποβολή Ε1 για σήμερα μετα την ανακοίνωση για την παράταση!
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιουλίου 12, 2012 3:34 μ.μ. | Reply
Εχω μια ανησυχια οτι πολλοι φορολογουμενοι δεν θα αρκεστουν στην παραταση αλλα θα θελουν να στειλουμε τις δηλωσεις τους εως τις 16/7. Καλα για τον αυτοελεγχο το αφηνω ασχολιαστο.
image description APO CHANIA | Ιουλίου 12, 2012 4:36 μ.μ. | Reply
αδερφε ο χειροτερος μηνας του χρονου ειναι το ξερω...γιατι ολοι εχουν ξεχασει τις και υποχρεώσεις των ΑΕ προς τις περιφέρειες.....αλλα μια ψυχη που ειναι να βγει να βγει μπας και περάσουμε καλύτερα τον Αυγουστο......
image description michalis | Ιουλίου 12, 2012 3:30 μ.μ. | Reply
ΑΝΤΟΥΑΝ ΚΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ +5
image description ΑΑΑ | Ιουλίου 12, 2012 3:31 μ.μ. | Reply
Για τα σημειώματα αυτοελέγχου ΦΠΑ αναμένεται να δοθεί παράταση μέχρι 30 Σεπτεμβρίου
image description KOSMASKOSMIDIS | Ιουλίου 12, 2012 4:40 μ.μ. | Reply
Νομίζω ότι έχουμε αυτή την στιγμή μεγαλύτερη δύναμη και από την ΓΕΝΟΠ που κρατάει στα χέρια της τους διακόπτες της ΔΕΗ... Έλα όμως που δεν το έχουμε καταλαβει και δεν το έχουμε εκμεταλλευτεί και μας κάνουν ότι θέλουν κάνοντας μας παρατηρήσεις και υποδείξεις. Ας είναι καλά οι συνδικαλισταράδες μας που αποσκοπούν μόνο σε βουλευτικούς και ίσως υπουργικούς θώκους. Έχει αναλογιστεί κανένας τι θα γίνονταν εαν δεν στέλναμε δηλώσεις ΦΠΑ και εισοδηματος εντός του ΙΟΥΛΙΟΥ? Ας το αναλογιστούν τουλάχιστον εκείνοι που μας κάνουν και παρατηρήσεις για τους χρονους μας.
image description Namee | Ιουλίου 12, 2012 4:59 μ.μ. | Reply
Α στο καλό και διέκοψα τα πορνό μου για να διαβάσω αυτό...
image description asdas | Ιουλίου 12, 2012 4:14 μ.μ. | Reply
Αυτός που λέει ότι το σύστημα ανταποκρίθηκε, είναι πάντα αυτός που δεν το χρησιμοποιεί.
image description Kostas61 | Ιουλίου 12, 2012 4:20 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις. Η μία πλευρά του, στην δική μας περίπτωση είναι αυτή που λέει το Υπουργείο με την παράταση, και η αλήθεια είναι ότι μας εξυπηρετεί. Η άλλη πλευρά του νομίσματος είναι η ανέξοδη υπηρεσία που προσφέρουμε στο δημόσιο. Έχει σκεφθεί κανείς από το υπουργείο πόσες εργατοώρες έχει γλυτώσει το δημόσιο από την μέχρι πέρυσι ακολουθούμενη διαδικασία συλλογής, ελέγχου, κωδικογράφησης, αρχειοθέτησης, αποστολής στο ΚΕΠΥΟ κλπ. Έχει σκεφθεί κανείς εκεί στο Υπουργείο ότι εάν εμείς καταφέρουμε και στείλουμε τις δηλώσεις μέχρι την 31 Ιουλίου το Υπουργείο θα έχει εκκαθαρίσει όλες τις δηλώσεις μέχρι τον 15αύγουστο; Πότε άλλοτε το Υπουργείο Οικονομικών είχε εκκαθαρίσει την πλειονότητα των φορολογικών δηλώσεων μέχρι την 31 Αυγούστου; Δεν μπορεί να ξεχνάνε στο Υπουργείο ότι εκκαθαριστικά έστελναν στους φορολογούμενους μέχρι και τον Νοέμβριο; Τι ζητώ λοιπόν; Ένα ευχαριστώ; Ναι το ζητώ. Καλύτερες συνθήκες δουλειάς; Ναι τις ζητώ. Πώς μπορούν να μου τις προσφέρουν; Να μου επιτρέψουν να εκκαθαρίσω τις φορολογικές δηλώσεις – γιατί εάν δεν το κατάλαβαν, τις φετινές δηλώσεις εγώ τις ελέγχω και εγώ τις εκκαθαρίζω – με τον τρόπο που τις εκκαθάριζε μέχρι πέρυσι το δημόσιο. Εάν αυτό που ζητώ είναι τόσο παράξενο ώστε να μην μπορώ να πείσω τους συναδέλφους μου και να υπάρχουν συνάδελφοι που τα βάζουν με άλλους συνάδελφους επειδή ομολογούν ότι δεν προλαβαίνουν για χίλιους δύο λόγους, δεν ξέρω τι άλλο επιχείρημα πρέπει να επικαλεστώ για να πείσω τους υπευθύνους του Υπουργείο.
image description nameeee | Ιουλίου 12, 2012 5:29 μ.μ. | Reply
και ξερετε, απο τις 20/07 να αρχισετε παλι να γκρινιαζετε για νεα παραταση! πρεπει καποια χρονια να μας το κλεισουν το συστημα οποτε λενε μιπως και βαλουμε μυαλο και οργανωσουμε την δουλεια μας σωστα

και οποιος δεν προλαβαινει ας παρει κανενα υπαλληλο, τοσοι ειναι ανεργοι.
image description THO | Ιουλίου 12, 2012 5:39 μ.μ. | Reply
Πόσα παίρνεις τη δήλωση συνάδελφε?
image description Μ | Ιουλίου 12, 2012 5:37 μ.μ. | Reply
Είπε:
KAI ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ.ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΟ 8ΩΡΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΤΕ.ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ .ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ,ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΧΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.ΕΤΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΟΛΑ 20 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΞΕΡΕΤΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΣΥΧΝΑ ΠΥΚΝΑ ΑΛΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
image description ΤΗΟ | Ιουλίου 12, 2012 5:14 μ.μ. | Reply
Δεν θέλω να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι κατάφεραν και μας έβαλαν να σφαχτούμε μεταξύ μας για την παράταση και για την κατανομή του χρόνου μας. Το ανέκδοτο της δεκαετίας. Ή πάμε μια απεργία μέχρι 31/7 ή το αφήνουμε κι αυτό στο ντούκου μέχρι να το ξαναφάμε του χρόνου? Μάλλον για το δεύτερο μας βλέπω.
image description KALASTY | Ιουλίου 12, 2012 5:53 μ.μ. | Reply
Μια χαρά μας βρίσκω....
image description ΕΙΡΗΝΗ | Ιουλίου 12, 2012 5:29 μ.μ. | Reply
Οι λογιστές και τα οργανωμένα λογιστικά γραφεία είναι σκόπιμο να μεριμνήσουν τόσο για την σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής δηλώσεων όσο και για την ενημέρωση των φορολογουμένων για τις αρνητικές επιπτώσεις της μη ή της εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων.

Για μένα αυτή είναι η σημαντικότερη παράγραφος, και όχι τα υπόλοιπα... Να ενημερώσουμε ΕΜΕΙΣ τους φορολογούμενους!!! Πως είχα την ιδέα ότι αυτό είναι υποχρέωση του κράτους, και όχι των ιδιωτών... Δεν έστειλαν έντυπα, ούτε κλειδάριθμους εκεί που έπρεπε! Όλα γίνανε στο πόδι, και εκεί είναι η ουσία, αυτό θα πρέπει να τονίσουμε σαν κλάδος. Αλλά όταν η μόνη μας έννοια είναι οι παρατάσεις, χάνουμε την μπάλα και κανείς δεν μας παίρνει σοβαρά... Τελικά αντί να κοιτάμε το φεγγάρι βλέπουμε το δάκτυλο...
image description SARAKINOS | Ιουλίου 13, 2012 9:16 π.μ. | Reply
Ειρήνη, έτσι είναι όπως το λένε : Εμείς πρέπει να ενημερώσουμε τους πελάτες μας. Το υπουργείο έχει βγάλει κάποιες χρήσιμες οδηγίες για τους λογιστές κυρίως και όχι για τους φορολογούμενους. Δεν κάνω τον δικηγόρο του Διαβόλου, αλλά θυμήσου πόσοι πελάτες σου έρχονται τρελαμένοι όταν ακούνε τους άσχετους, (πλην ελαχίστων εγκρίτων και επώνυμων φοροτεχνικών) που λένε στην TV ότι αν υποβάλλεις εκπρόθεσμη δήλωση θα πληρώσουν ΟΛΟ ΤΟΝ ΦΟΡΟ (!), χωρίς να λένε τον χρόνο εκπρόθεσμης υποβολής, ότι αν υποβάλλουν την δήλωση του χρόνου γλυτώνουν την προκαταβολή, ότι οι φόροι είναι πολλαπλάσιοι γιατί μετράνε τα τεκμήρια.Χωρίς να λένε ότι το αφορολόγητο έπεσε στα 5.000 και τόσα άλλα. Αυτά πρέπει να λέμε στους πελάτες και να τους εξηγούμε ήρεμα και σωστά ότι δεν βάζουμε εμείς τους φόρους,αλλά το άδικο και απάνθρωπο φορολογικό σύστημα που μας επέβαλαν αυτοί που υπέγραψαν το μνημόνιο. Οτι πρέπει να πληρωθεί αυτός ο φόρος, έστω και με δόσεις και αν υπάρχει αδυναμία να κάνουν ρύθμιση έγκαιρα για γλυτώσουν τα χειρότερα. Ασε σε αυτούς τη απόφαση τι θα κάνουν. Δεν είναι δυνατόν εμείς να τους αποτρέπουμε από την πληρωμή του φόρου, αντίθετα πρέπει εμείς να φροντίσουμε για την αλλαγή , αν όχι την κατάργηση του συστήματος που ισχύει φέτος, με σωστές, τεκμηριωμένες και ολοκληρωμένες προτάσεις. Εμείς στην Πάρο κάναμε μια αρχή και ακολούθησαν οι Χανιώτες. Γιατί δεν ακολουθούνε οι άλλοι σύλλογοι;
Η ΠΟΦΕΕ στέλνει υπομνήματα και αιτήματα όταν πια είναι βέβαιο ότι θα δοθεί παράταση, γιατί δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά το υπερφορτωμένο taxis. Μη μας λένε ότι είναι δική τους επιτυχία η παράταση, γιατί θα αρχίσω να λέω πολύ κακές λέξεις, που άπτονται του νόμου περί ασέμνων χαρακτηρισμών.Αυτά και περιμένω γνώμες...
Και κάτι ακόμα : Δεν είμαστε στο απυρόβλητο. Χθες ήλθε το ΣΔΟΕ και έλεγξε από καταγγελία, ένα αρκετά μεγάλο γραφείο συναδέλφου. Εμεινα μέσα 4 ώρες. Δεν γνωρίζω ακόμα τα αποτελέσματα του ελέγχου, αλλά ο συνάδελφος μου είπε ότι έδειξαν κατανόηση και ήταν ευγενικοί. Τα συμπεράσματα δικά σου.
image description Τάσος | Ιουλίου 12, 2012 6:08 μ.μ. | Reply
το ΦΠΑ αυτοελέγχου παρατείνεται? Αυτό μας καίει περισσότερο...
image description EYA | Ιουλίου 12, 2012 6:54 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ .
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Μ ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΕΧΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΟΠΟΥ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ...ΑΣΤΑ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.
image description συναδελφος | Ιουλίου 12, 2012 6:37 μ.μ. | Reply
φταίνε οι λογιστές που δεν τα κάνουν όλα αμέσως μετά τις εκλογές ή και μετά τις δεύτερες εκλογές...όταν για να στείλεις ένα Ε9 κάνεις πόση ώρα και πιθανά δύο ραντεβού με τον πελάτη! όταν έχεις κόσμο για δήλωση και ΠΕΦΤΕΙ το σύστημα και χάνεις έσοδα και σε κοιτάνε ότι ίσως να βαριέσαι! όταν το φορολογικό σύστημα είναι το ίδιο τα τελευταία χρόνια! .....όταν βλέπω αυτά εδώ μέσα ότι φταίνε οι λογιστές και να πάρουν άτομα να μειωθεί η ανεργία (άραγε αυτοί ξέρουν ή θέλουν εκπαίδευση; αυτή η συναδελφική αλληλεγγύη με κάνει να μην θέλω να είμαι συνάδελφος!
image description babis | Ιουλίου 12, 2012 7:15 μ.μ. | Reply
τόσο πολύ δουλειά έχετε όλοι και παραπονιέστε ήμαρτον .δείτε και γύρω άντε τώρα με τις μπούρδες και την ψευτοπαρουσία σου φέρνει ο άλλος τη δήλωση ή κανε την εκείνη τη στιγμή ή πεστου δε μπορώ δε προλαβαίνω και παπαριές. μικρομεσαίο γραφείο έχω απο 70φεύγα βιβλία μου έμειναν 25 και απο δηλώσεις με το ζόρι κάνω 100 μην πει κανείς ότι δεν προλαβαίνω απλά μην την βλέπουν κάποιοι λαμογιογραφεία του κώλου χωρίς άδεια χωρίς έναρξη και χωρίς τίποτα ότι και καλά τους φταίνε τα πάντα.
image description ss | Ιουλίου 12, 2012 7:46 μ.μ. | Reply
ρε παιδιά με ΦΠΑ αυτοελέγχου τι γίνεται?
image description ΤΗΟ | Ιουλίου 12, 2012 7:36 μ.μ. | Reply
ΕΙΡΗΝΗ συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτό που λές. Ξέρεις ποιά είναι η διαφωνία μου με το Κράτος και τον τυχάρπαστο αυτό κύριο που έκανε αυτή την ανακοίνωση? Ότι δεν είμαι ούτε πειρατής λογιστής, ούτε αλεξιπτωτιστής λογιστής. Προσπαθώ συνέχεια να μαθαίνω και να βελτιώνομαι. Τα λάθη που κάνω? Πολλά. Αλλά πάντα προσπαθώ να διαβάζω και να ανταλλάσσω απόψεις με συναδέλφους. Οπότε ένα το κρατούμενο. Με τόσους νόμους που βγάζουνε πότε θα προλάβουμε να διαβάσουμε. Και μην μας πούν ότι διαβάζουν αυτοί τούς νόμους που υπογράφουν. Διότι δεν είναι δυνατό να έχουμε τα βιβλία του Σταματόπουλου ευαγγέλια και οι εγκύκλιοι που βγαίνουν από το τμήμα του να δίνουν την εικόνα ότι τις έγραψε η καθαρίστρια. Δεύτερο κρατούμενο. Δουλειά του λογιστή είναι να ενημερώνει τον πελάτη του, ότι με το κωλοσύστημα που έχουν φτιάξει θα φορολογηθεί θέλει δε θέλει. Δεν είναι η δουλειά μου να ενημερώσω τον πελάτη ότι αν δεν κάνει τη δήλωση θα συμβεί το ένα ή το άλλο. Πρέπει να τον ενημερώσω για το λόγο τον οποίο πληρώνει αυτά που πληρώνει. Δηλαδή κάνω τη δουλειά που έπρεπε να κάνει το κράτος χρόνια πρίν. Το σύστημα δηλαδή αυτού του κυρίου, από το οποίο έχει βολευτεί. Διότι αν δεν βολευόταν δεν θα είχε δουλειά να κάνει. Ούτε θα του το είχε και κανένας που λέμε στο χωριό μου. Πέμπτη 7.17. Στον ένα υπολογιστή γράφω αυτά που γράφω και στον άλλο προσπαθώ εδώ και είκοσι λεπτά να εκτυπώσω το Ε1 που έστειλα πριν μισή ώρα.
image description ΧΡΥΣΑ | Ιουλίου 12, 2012 7:39 μ.μ. | Reply
το Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.υποβάλλεται εντός πέντε ημερών από την τελευταία λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος................
Χαθηκε ο κοσμος να βαλλουν εδω μια τελεια και να τελειωνει η ιστορια
image description ALEXF | Ιουλίου 12, 2012 8:46 μ.μ. | Reply
Aκομα και στις ωρες αιχμης το συστημα αυτες τις μερες δουλεψε σχετικα καλα
image description ΠΕΙΘΑΡΧΗΜΕΝΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ | Ιουλίου 12, 2012 8:25 μ.μ. | Reply
Κλείστε FB, MSN,IRC,twwet και διαφορα άλλα και θα σας μείνει χρόνος .
image description TasosX | Ιουλίου 12, 2012 8:21 μ.μ. | Reply
Ειναι 20 , θελω να κανω ενα Ε9 με εκρεμοτητα , πελατη κατοικου εξωτερικου και τη εφαρμογη μενει κολλημενη στο εισοδος. τη μια και μοναδικη φορα που μπορεσα να συνδεθω, δεν εβγαζε χαρτη εντοπισμου και μετα κατερευσε.
Οσοι συναδελφοι εχουν ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ και ΔΕΝ εχουν κωδικους, αν ειναι πιστοποιημενοι ας δοκιμασουν να τις στειλουν μεσω του περσυνου συστηματος
ΞΕΡΕΤΕ, αριθμο ειδοποιησης εκκαθαριστικου κλπ κλπ
Κατα τα αλλα , ωραια ειναι τα σχολια τυπου ανταποκριθηκε το συστημα αλλα..... δεν ...

image description broster | Ιουλίου 12, 2012 9:54 μ.μ. | Reply
Οι μάγκες που τα προλαβαίνουν όλα πρέπει να έχουν 20 δηλώσεις ή να έχουν 7 υπαλλλήλους επειδή εμείς δεν ανήκουμε σε καμία κατηγορία από τις δύο δεν προλαβαίνουμε , οι συνάδελφοι επίσης που το παίζουν υπεράνω να ξέρουν ότι θα έπρεπε να είναι πρώτοι στις όποιες διαδικάσιες για ναθρώπινες εργασίες και όχι να μας κάνουν υποδείξεις διότι πολύ απλά δεν γνωρίζουν τι μπορεί να έχει ο καθένας
image description KALASTY | Ιουλίου 12, 2012 10:54 μ.μ. | Reply
Broster...μαζί σου!!!
Όταν θα αρχίσεις αν και γυναίκα θα αρχίσω να βρίζω και εγώ!!!
Φταίμε εμείς ρε ΗΛΙθΙΟΙ όταν σε ένα ολόκληρο νησί κάνουν λάθος υπολογισμό
και δεν μπορούμε να στείλουμε ΚΑΜΙΑ δήλωση?Φταίμε εμείς που άργησαν να ανοίξουν το κ....taxis τους που σέρνεται κιόλας?Φταίμε εμείς που άργησαν να στείλουν τα δικαιολογιτικά?Στο μόνο που φταίμε εμείς είναι δυστυχώς ότι δεν υπάρχουμε σαν κλάδος γιατί υπάρχουν κάτι μλκς σαν και εσάς και σας επιτρέπουμε να μιλάτε!Αι σιχτίρ!!!
image description ALEXF | Ιουλίου 12, 2012 10:04 μ.μ. | Reply
Ατυχες το παραδειγμα με τις 20 δηλωσεις ή τους 7 υπαλληλους ,καθε οργανωμενο λογιστικο γραφειο σε τομεις οπως την διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου σε σχεση με την πελατεια , το σωστο software-hardware και η γνωση πανω σε αυτο αλλα και με προσοχη σε αλλες λεπτομερειες διαχειρισης νομιζω οτι δεν εχει κανενα προβλημα με τις δηλωσεις και την 31/07 ,και εγω την ηθελα την παραταση αλλιως θα πνιγομουνα αλλα θα τα καταφερνα , βεβαια υπαρχουν πολλες εργασιες εως 31/07 αλλα βγαινουν.
Ξερω θα με πουν εγκαθετο και τετοια αλλα πιστευω οτι τα πιο πολλα σχολια εδω δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα των περισσοτερων λογιστικων γραφειων.
image description broster | Ιουλίου 12, 2012 10:00 μ.μ. | Reply
Άσε μας ρε φίλε ...... Με τη σωστή διαχείρισει και π...... μπλέ .,.... αυτά τα ακούω βερεσε , εντάξει μπορείς να μας τη πείς ότι είσαι πιο καλός επαγγελματιας , αλλά αμα είσαι εντάξει να το λές καθαρά και όχι με μαλακιούλες τύπου σωστή διαχείριση .......
image description Κώστας | Ιουλίου 12, 2012 10:44 μ.μ. | Reply
Μας δουλεύετε ρε; Ποιος φταίει που μες στο κατακαλόκαιρο και εν μέσω ΦΠΑ, ΑΠΔ, ΦΜΥ, Ε9 εμείς κάνουμε ακόμα δηλώσεις; Ξεχνάτε πότε δώσανε παράταση των δηλώσεων; Πρώτη φορά στα χρονικά δόθηκε παράταση για 15/6!!!! πριν καν ξεκινήσει η υποβολή τους! Για εμάς το κάνανε; Οχι φυσικά. Επρεπε να πάμε στις εκλογές χωρίς να δει ο κοσμάκης το εκκαθαριστικό του. Πόσα εκκαθαριστικά παρέλαβαν οι πελάτες σας πριν τις εκλογές του Ιουνίου παρόλο που είχαν σταλεί το Μάιο; Θυμάτε κανείς πότε άνοιξε το σύστημα; Πότε ξεκίνησε ουσιαστικά η υποβολλή των δηλώσεων; Όταν ήρθαν οι βεβαιώσεις αποδοχών και συντάξεων ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ (06/05)! Και αντί οι συνδικαλιστές να βγουν και να τα καταγγείλουν όλα αυτά τους γλύφουν και ζητάνε παράταση έως 31/7! ΗΜΑΡΤΟΝ!!! Γι αυτό το λόγω θα είμαστε μια ζωή σκλαβάκια. Περαστικά μας. Κάποια μέρα θα δω και τα παιδιά μου.....
image description Αντιγόνη | Ιουλίου 12, 2012 10:52 μ.μ. | Reply
Κατι για να ελαφρύνουμε την ατμόσφαιρα !!
Ένας Κρητικός, ο Σήφης, όπως κάνει κάθε χρόνο, έχει συμπληρώσει τη φορολογική του δήλωση και πριν την καταθέσει την πάει στον κουμπάρο του το λογιστή για ένα έλεγχο. Ιδίως φέτος που λόγω τρόικας, έχουν σφίξει τα πράγματα και έχει ένα ψάρωμα παραπάνω!
Ο λογιστής τσεκάρει προφορικά τη δήλωση πίνοντας τη ρακή που έχει έρθει στο τραπέζι, κάνοντας τις συνήθειες ερωτήσεις:
«Έβαλες το σπίτι;»
«Βέβαια» απαντά ο Σήφης.
«Έβαλες το εξοχικό σπίτι;»
«Βέβαια», απαντά ξανά ο Σήφης.
«Τσι ελιές, τσι έβαλες;»
«Μα και βέβαια, κουμπάρε!» απαντά Τρίτη φορά ο Σήφης.
Απτόητος ο κουμπάρος – λογιστής συνεχίζει:
«Μπρε συ, έβαλες το κοπέλι που σπουδάζει στην Αθήνα;»
«Ε, βέβαια, το κοπέλι θα λησμονούσα;»
«Το αγροτικό και το άλλο αμάξι της γυναίκας σου τα ‘βαλες;»
«Μα και βέβαια ρε κουμπάρε, όπως κάθε χρόνο!»
Ο κουμπάρος τον κοιτάει από πάνω ως κάτω. Μετά σκύβει προς το μέρος του Σήφη, χαμηλώνει τη φωνή του και ρωτάει:
«Και δε μου λες… Την γκόμενά σου, δηλαδή τη γυναίκα του Μανωλιού την έβαλες;»
Κάγκελο ο Σήφης.
«Τι εννοείς, ρε κουμπάρε», ρωτάει ο Σήφης τώρα διστακτικά.
Απαντά ο γνώστης λογιστής:
«Μα δεν το ‘μαθες καημένε. Από φέτος όσοι έχουν γκόμενα την δηλώνουν στην εφορία».
Σκεπτικός ο Σήφης, ξύνει το κεφάλι του αμήχανα για μερικά δευτερόλεπτα και απαντά τοποθετούμενος ως εξής:
«Την γκόμενα μπρε κουμπάρε, θα τη δηλώσει αυτός που έχει την ψιλή κυριότητα, μα να κατές εγώ έχω μόνο την επικαρπία!»
image description vivian | Ιουλίου 13, 2012 1:37 μ.μ. | Reply
μπραβο ΑΝΤΙΓΟΝΗ πολυ καλο !
image description Sharkbest | Ιουλίου 12, 2012 10:18 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΥ ΕΣΤΕΛΝΑΝ ΠΑΚΕΤΟ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΟΡΓΑΝΩΘΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΜΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΙΑ ΜΙΑ ΣΤΟ TAXIS...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ..
image description broster | Ιουλίου 12, 2012 11:14 μ.μ. | Reply
Κάνεις λάθος ....... Εμείς έχουμε σε όλους κωδικούς , αλλά δεν μπορείς να στέλνεις ελαφρά τη καρδιά τις δηλώσεις χωρίς να τις τσεκάρεις , αλλά τέτοιοι επαγγελματίες είστε ...... ¨Αντε γιατί τώρα θα γυρίσω αλλιώς .... Πρέπει να είστε παντελώς..............όσοι θέλετε να λέγεστε συναδελφοί και να το παίζετε υπεράνω , προφανω΄ς είστε στις 2 παράπάνω κατηγορίες ή ψωμολυσάτε και σας έχει φάει το μαραζί ή μπορεί πάλι να είστε στος λίγους που τα κατεφέρνουν αλλά με το να το διατυμπανίζουν δείχνουν τη ποιότητα του ανθρώπου ...... Αντές γειά και από μένα και αρκετά ασχολήθηκα με ανθρώπους που δεν χρειάζεται .......
image description Sharkbest | Ιουλίου 12, 2012 11:39 μ.μ. | Reply
Broster ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΕΥΡΑΚΙΑ...ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΡΧΙΣΩ....ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ ΟΠΩΣ ΕΣΥ. ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΑΣΕ ΕΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ.
image description ΠΑΤΕΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ | Ιουλίου 13, 2012 12:01 π.μ. | Reply

Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
ΑΘΗΝΑ 13-07-2012
Αρ.Πρωτ. Εξερχομένου 077
Ε Π Ε Ι Γ Ο Ν
Προς τον
Υφυπουργό Οικονομικών κ. ΓΕΡΓΙΟ ΜΑΥΡΑΓΑΝΗ

Κοινοποίηση:
Γενικό Διευθυντή Φορολογίας κο ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ

Θέμα: Η ανακοίνωση για τις νέες προθεσμίες που εκδόθηκε χθες δεν περιλαμβάνει το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.»

Αξιότιμε Κύριε Υφυπουργέ,
Στην από 12/7/12 ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου, εκ παραδρομής, δεν υπάρχει πρόνοια για την αναγκαία αλλαγή της καταληκτικής ημερομηνίας για το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» το οποίο πρέπει να υποβληθεί (σύμφωνα με την ΠΟΛ.1136/31-5-2012) «Ειδικά για διαχειριστική περίοδο που έληξε μέχρι και την 31.12.2011 το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται μέχρι και την 16η Ιουλίου 2012.»
Με την ίδια ΠΟΛ. είχε αντικατασταθεί η παράγραφος 3 του άρθρου 3 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1098/4.5.2011 ως ακολούθως: «Για διαχειριστική περίοδο που έληξε ή λήγει από 1.1.2011 και εφεξής το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται εντός πέντε ημερών από την τελευταία λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ή της εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ»
Ζητούμε λοιπόν με την ΠΟΛ. που θα εκδοθεί να ακυρωθεί η «εξαίρεση» της 16/07/2012 (ως καταληκτικής ημερομηνίας που αποσκοπούσε στο να δώσει μεγαλύτερο διάστημα υποβολής και να ορισθεί σαν νέα καταληκτική ημερομηνία η 31/08/2012 (αντί των πολύ λίγων πέντε ημερών από την τελευταία λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος)
image description Λογιστής | Ιουλίου 13, 2012 3:18 π.μ. | Reply
Είναι προφανές ότι τους ικανοποιούν τα μέχρι τώρα δεδομένα από τα εκκαθαριστικά της ντροπής και δεν θέλουν άλλα έσοδα από τους αυτοελέγχους !!! Αλήθεια, η λέξη απεργία υπάρχει ανάμεσά μας ;;;
image description Helen | Ιουλίου 13, 2012 12:45 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι μας έχει καταβάλλει η κούραση και το άγχος αλλά ας μην στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου.Αυτά που μας ενώνουν είναι πολλά περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν.Μην παίζουμε το παιχνίδι τους.
image description Δώστε παράταση στον λαό | Ιουλίου 13, 2012 1:32 π.μ. | Reply
ΔΩΣΕΕΕΕΕΕΕ
image description μαρία | Ιουλίου 13, 2012 9:25 π.μ. | Reply
Γνωρίζω συνάδελφο,που με το που ανοίγει το σύστημα, ξεκινά την υποβολή.
Δουλεύει εντατικά, και είναι πάντα όλα στην ώρα τους.Γι αυτό το λόγο,όταν προβληματίζομαι για κάτι, του τηλεφωνώ να πάρω τη γνώμη του.Η τελική διαπίστωση που έχω κάνει,είναι πως το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να τελειώνει, όπως, όπως.Γνωρίζει ελάχιστα πράγματα,για όλα λέει δε βαριέσαι σιγά το πράγμα,και όλα μια χαρά.Θέλω να πω,πως όλοι μας μπορούμε να ξεπετάξουμε τις δηλώσεις,και το πότε θα τελειώσει κάποιος εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο θα προβληματιστεί,θα διαβάσει,και θα τον απασχολήσει κάτι,δηλ.πόσο σωστή δουλειά θα προσφέρει.
Θεωρώ απαράδεκτους τους παραπάνω συναδέλφους,και λυπάμαι που υπάρχουν στον κλάδο μας νοοτροπίες μαθητών δημοτικού σχολείου,(εγώ κυρία τελείωσα την εργασία μου είμαι καλός μαθητής,ενώ ο διπλανός μου ακόμα.. .
image description ΖΑΜΟΡΑΝΟ | Ιουλίου 13, 2012 9:06 π.μ. | Reply
ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΡΕΛΛΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ,ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ
image description kgeor | Ιουλίου 13, 2012 10:08 π.μ. | Reply
Να καταθέτουμε τις δηλωσεις και πριν την ημερομηνια ληξης Δεν εχω καμμια αντιρρηση Μπορω όμως να εχω τα δικαιολογητικα (βεβαιωσεις αποδοχών Δημοσιου, συνταξεων και πληρωμες ασφαλιστικων ταμειων) εγκαιρως και να μην κανω τον ντεντεκτιβ γιατι ακομη και του πατερα μου δεν εχει ελθει. Αλλιως να υποβαλλω όποτε και εαν
image description Γιάννης | Ιουλίου 13, 2012 10:35 π.μ. | Reply
Καλημέρα.
Συγνώμη αλλά σε ποιούς νομίζει οτι απευθύνεται το υπουργείο? Ακου τελευταία παράταση και να μεριμνήσουν τα λογιστικά γραφεία να κάνουν σωστά την δουλειά τους? Απο που και ως που μας συμπεριφέρεστε με αυτό τον τρόπο? δεν είμαστε ούτε υπαλληλοι σας ούτε παρατρεχάμενοι σας. Κύριοι του υπουργείο αν νομίζετε ότι είστε τόσο μάγκες με μεγάλα αρ@@@ια ως άντρες και ως πολιτικοί θα ήταν καλό να πάτε να τα δείξετε στην Κυρία Μέρκελ στην Κυρία Λαγκάρντ στην Κυρία Τρόικα στους Κυριους του λαθρεμπορίου καυσίμων στους Κυριους των εκδοτικών συγκροτημάτων στα διάφορα καρτέλ και όχι να το παίζουν τσάμπα μάγκες. Κύριε Υπουργέ εμείς έιμασταν και πρίν απο εσάς. είμαστε και τώρα και θα είμαστε και μετά απο εσάς....Απο σπόντα μπήκατε στο Υπουργείο αλλά σίγουρα θα φύγετε με υπευθυνότητα δικιά σας, και επειδή Υπουργός σημαίνει υπό το έργω, ξεκινήστε το έργο σας και αφήστε τις μαγκιές. Μαγκιές βέβαια που εμείς σας τις επιτρέπουμε ο κλάδος μας με τον ανύπαρκτο συνδικαλισμό μας. Αλλά μια δυο τρεις θα πάρουμε και εμείς ανάποδες και αν δεν στείλουμε το Φ.Π.Α. θα τρέχετε και δεν θα φτάνετε. Δεν είναι απειλή αλλά διεκδίκηση της αξιοπρέπειας μας!!! Ακούς εκεί τελευταία παράταση και να μεριμνήσουν τα λογιστικά γραφεία.

Γιάννης
image description Συμφωνω με | Ιουλίου 13, 2012 11:40 π.μ. | Reply
Κοσμα Κοσμιδη. Εμεις οι λογιστες εχουμε μεγαλη δυναμη στα χερια μας. Αν τον 7ο δεν στειλουμε ΦΠΑ, ΦΜΥ κλπ θα τους νιαξει περισσοτερο απο μια απεργεια ΔΕΗ και κλεισιμο λιμανιων-αεροδρομιων. Μπορουμε με μια απεργεια να απαιτησουμε πολλα. Αν ενωθουμε και το αποφασισουμε
image description ALEXF | Ιουλίου 13, 2012 11:50 π.μ. | Reply
Αυτα περι δημοτικου σχολειου και απαραδεκτων συναδελφων ΜΑΡΙΑ καλυτερα να τα ελεγες στο παρελθον οπου πολλοι απαραδεκτοι συναδελφοι μας πηγαιναν δηλωσεις πακετο τον
image description ALEXF | Ιουλίου 13, 2012 11:59 π.μ. | Reply
Σεπτεμβριο ενω οι υπολοιποι ξενυχτουσαν για να ειναι συνεπεις .Ε λοιπον οσοι τοτε ηταν συνεπεις σημερα δεν αντιμετωπιζουν προβληματα γιατι εχουν μαθει στα δυσκολα . ΤΕΛΟΣ.
image description ALEX | Ιουλίου 13, 2012 11:25 π.μ. | Reply
Εχει κανενας καποιο νεο για το σημειωμα αυτοελεγχου ΦΠΑ ????
image description TasosX | Ιουλίου 13, 2012 12:19 μ.μ. | Reply
broster Είπε:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ τον συναδελφο.
Κανενας δεν ξερει τα δεδομενα του αλλου, και η οργανωση απο μονη της ΔΕΝ αρκει.
image description Μ | Ιουλίου 13, 2012 12:06 μ.μ. | Reply
ALEXF Είπε:
ΝΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΕΦΕ .ΤΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΤΟΥΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ. 2 ΙΟΥΛΙΟΥ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ FAX.
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΞΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΕΓΑΛΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΝΤΙΜΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΘΕΤΙΚΟ.
image description broster | Ιουλίου 13, 2012 12:28 μ.μ. | Reply
Προς αλεχ και σηαρκ και λοιπούς ....... Αν είστε συνεπέίς και είχατε σωστή διαχείριση θα έπρπε στη καταληκτική ημερομηνία να είχατε τελειώσει , η καταληκτική ημερομηνία ήταν 15 Ιουνίου , άρα λοιπόν μη μας τα πρήζετε .
όσο για το καρχαριακί , καμάρι μου είμαι εκνευρισμένος ποιο πολύ με τους συναδέλφους παρά με ότι άλλο , άρα λοιπόν όταν διαβάζω μαλακίες και επειδή οι καταστάσεις είναι στα άκρα , με άκρα θα αντιμετωπίζονται άρα λοιόν έχει τσο και λο έστω και διαδικτυακό και που είσαι για να δείς πόσο καραγκίοζης και μόνο το κωλάκο σου κοιτάς από ότι αναφέριες μπαίνεις στο φόρουμ ΜΟΝΟ για δεις κάτι που δεν γνωρίζεις άρα επείδη εγώ γράφω συνέχεια σε έσω βοηθήσιε ... Καραγκιοζάκο ...... Άντε μας γίνετε τώρα όλοι σούπερ λογισταράδες και τα προλαβαίνετε όλα .... ¨οταν καταλάβετε λοιπόν ότι φωνάζω για ανθρώπινες συνθήκες εργασίες και όχι για παρατάσεις τότε ξαναμιλάμε όσο όμως βλέπω δημοσιεύσεις τύπου σωατή διαχείριση ... έ τότε άντε και γαμηθείτε ....... Τέλος ......
image description Γιάννης | Ιουλίου 13, 2012 1:14 μ.μ. | Reply
Εντάξει λοιπόν...ας βγάλουμε τα μαχαίρια ας φαγωθούμε μεταξύ μας και ας αφήνουμε τον κάθε τυχάρπαστο να αλωνίζει στις πλάτες μας!!!
image description nikos | Ιουλίου 13, 2012 1:23 μ.μ. | Reply
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13/07/2012 ΩΡΑ 13:30 ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Ε1 . ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ TAXISNET ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΨΟΓΑ . ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ , ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΑΝΤΗΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ΓΙΑ ΤΟ ΑΙΣΧΡΟ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠ. ΟΙΚ. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΙΓΟΗΜΕΡΗ ΚΩΛΟΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΥΦΑΚΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.
image description Thanos Larissa | Ιουλίου 13, 2012 1:11 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΡΛΦΕ broster ΗΡΕΜΗΣΕ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΗΝ ΕΚΦΡΑΖΕΣΑΙ ΕΤΣΙ
ΓΙΑΤΙ ΑΔΙΚΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.ΚΑΤΆΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΕΥΤΕΙ ΛΟΓΟΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.
ΕΧΑΣΕΣ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ.
ΑΛΛΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΑΛΛΟΙ -ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ- ΕΙΧΑΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.
ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ;ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ;
ΜΕΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΑΤΕ;ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΑΦΗΝΑ ΕΝΑ ΠΕΚΕΤΟ 20-30 ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ;
ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΙΣ
ΤΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΙΣΙΔΙΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΙΑΛΟΓΟ.ΑΥΤΑ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΣΑΣ.
image description broster | Ιουλίου 13, 2012 2:33 μ.μ. | Reply
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό , απλά εγώ κουράστικά να είμαι κύριος και έγινα αλήτης και όποτε βλέπω τέτοιες δημοσιεύσεις θα βρίζω ασύστολα ...Και επανλαμβάνω υποδείξεις θα πρέπει να κάνει κάποιος που έχει τελειώσει στις αρχικές προθεσμίες δηλαδή 15 Ιουνίου . Και βρίζω επειδή θεωρώ χειρότερη προσβολή να γράφει κάποιος συνάδελφος το ίδιο επιχείρημα με το Υπουργείο , οπότε στη προσβολή απαντώ με το γνωστό Ελληνικό τρόπο . Τα καλά παιδιά τέλος . Δηλαδή αυτός δε με προσβάλει και προσβάλω εγώ που τα λέω έξω από το δόνιτα ? Ξέρω να βρίζω και με το βαμβάκι αλλά είπαμε οι καταστάσεις πλέον έχουν φτάσει στα άκρα .
image description Thanos Larissa | Ιουλίου 13, 2012 2:58 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ broster ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΟΥ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ
ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΟΥΜΕ.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΡΕ Γ@ΜΩΤΟ ΝΑ ΤΡΩΓΟΜΑΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΩΣ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ [ΞΕΡΕΙΣ] ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΧΑΡΑ. ΑΛΛΗΛΕΓΥΗ ΜΕΤΑΞΥΜΑΣ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ .
ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ - ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΒΙΩΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠ΄ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ.
ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΤΑΝΤΑΜΕ Η ΧΛΕΥΗ ΤΩΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ................................
image description shakbest | Ιουλίου 13, 2012 3:53 μ.μ. | Reply
ΕΝΤΑΞΕΙ broster ΕΓΩ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ. ΔΕΝ ΣΕ ΤΣΙΤΩΝΩ ΑΛΛΟ.
image description broster | Ιουλίου 13, 2012 5:39 μ.μ. | Reply
Ζητώ συγνώμη αν το πήρα επί προσωπικού ....... Απλά επειδή τυγχάνει να γνωρίζω μερικές περιτπώσεις συναδέλφων (προσωπικά μα έτσι, μα αλλιώς προλαβαίνω) έχω εκνευριστεί που μας θεωρούν δουλους και ανθρώπους μηχανές χωρίς δικαίωμα ούτε να αρρωστήσουμε όχι να πάμε διακπές 4-5 μέρες .....
image description ΘΕΜΙΣ | Ιουλίου 14, 2012 12:28 π.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΩΓΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ Ε9 2009 ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΝ 16/7 Ή ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝΑΙΡΕΣΗΣ? ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ
image description ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Ιουλίου 14, 2012 12:03 μ.μ. | Reply
Η ανακοίνωση του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ γράφει «Οι λογιστές και τα οργανωμένα λογιστικά γραφεία είναι σκόπιμο να μεριμνήσουν τόσο για την σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής δηλώσεων όσο και για την ενημέρωση των φορολογουμένων για τις αρνητικές επιπτώσεις της μη ή της εκπρόθεσμης υποβολής δηλώσεων» ΑΡΑ Αγαπητοί μου συνάδελφοι λογιστές - φοροτεχνικοί δεν έχετε οργανώσει σωστά το χρόνο σας διότι όπως αναφέρει η ίδια ανακοίνωση «τα συστήματα (προφανώς εννοεί το taxisnet) έχουν ανταποκριθεί πλήρως» Τώρα αν για να "ανεβάσεις" ένα έντυπο (οποιοδήποτε) σου γίνονται τα νεύρα "κορδόνια" φταίει η κακή κατανομή του χρόνου μας. Μήπως όλοι οι Λογιστές βρισκόμαστε σε διακοπές και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι. Γιαυτό αγαπητοί συνάδελφοι αφήστε κατά μέρος την «φαγωμάρα» και δείτε ότι προσπαθούν να μεταθέσουν τις εύθηνες τους στις πλάτες μας και αυτό να μην το επιτρέψουμε
image description logoff | Ιουλίου 16, 2012 3:33 μ.μ. | Reply
Η εφαρμογή Ε9 2009 γνωρίζει κανείς αν θα κλείσει σήμερα ή θα παραταθεί μέχρι 30/11;
image description παμε πάλι | Ιουλίου 30, 2012 11:27 π.μ. | Reply
Ωχ! Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση του Google Chrome με τη διεύθυνση www.gsis.gr

Και άλλοι χρήστες αντιμετωπίζουν δυσκολίες με τη σύνδεση σε αυτό τον ιστότοπο, οπότε ίσως χρειαστεί να περιμένετε για λίγα λεπτά.

αντέχουμε?
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο