Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Αίτημα για παράταση υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος από την Πανελλήνια Ομοσπονδία Οικονομολόγων Ελευθέρων Επαγγελματιών Ελλάδας

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ
Γαμβέττα 4, Αθήνα, Τ.Κ.: 106 78
Τηλ.: 210-3845719, Fax : 210-3845723
E-mail:  [email protected], [email protected], [email protected]
 
Προς: Υπουργό Οικονομικών, κύριο Στουρνάρα Ιωάννη.
 
Κοινοποίηση: Αναπληρωτή Υπουργό Οικονομικών, κύριο Σταικούρα Χρήστο.
 
Υφυπουργό Οικονομικών, κύριο Μαυραγάνη Γεώργιο.
 
Διευθυντή Δ12 Φορολογίας Εισοδήματος, κύριο Δασκαλάκη Παντελή.

Γενικό Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων, κύριο Θεοχάρη Χάρη.

Διευθυντή Γενικής Διεύθυνσης Φορολογίας, κύριο Σταματόπουλο Δημήτριο.
 

Θέμα : Παράταση υποβολής Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος

Θεωρούμε ότι είναι απαραίτητο να δοθεί παράταση: 

α). Για την υποβολή Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος , ανεξαρτήτως του Α.Φ.Μ. του υπόχρεου και του τρόπου υποβολής των, τουλάχιστον έως 31/07/2012.
 
β). Για την υποβολή του Ε9 οικονομικού έτους 2012, καθώς επίσης και του Ε9 παλαιοτέρων χρήσεων (έως οικονομικό έτος 2011 ), τουλάχιστον έως 31/08/2012.
 
γ). Για την υποβολή του ειδικού σημειώματος αυτοελέγχου Φ.Π.Α., ομοίως τουλάχιστον έως 31/08/2012.
 
Την υποβολή του αιτήματός μας υποστήριξαν όλα τα μέλη, καθώς και οι Λογιστές -Φοροτεχνικοί της Επαρχίας.
 
Κύριε Υπουργέ
 
Καταβάλουμε υπεράνθρωπες προσπάθειες για να είμαστε συνεπείς στα καθήκοντά μας, καλούμεθα να λύσουμε δυσεπίλυτα προβλήματα, συνεπώς ελπίζουμε το αίτημά μας να βρεί ανταπόκριση.    
 

Aθήνα  11-07-2012
 
Με τιμή
Ο Πρόεδρος:                                                                              
Kωνσταντίνος Κούκουνας                                                         

Ο Γεν.Γραμματέας:  
Χρήστος Παύλου




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Μ | Ιουλίου 12, 2012 2:15 π.μ. | Reply
ΚΑΛΥΝΗΧΤΑ Ή ΚΑΛΗΜΕΡΑ
image description POTEMKIN | Ιουλίου 12, 2012 2:55 π.μ. | Reply
ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟΥΣ....ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΒΕΒΑΙΑ.....
image description SPYROS | Ιουλίου 12, 2012 2:26 π.μ. | Reply
ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΕ ΠΟΛΥ ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΠΡΙΝ ΠΑΘΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΕΓΓΕΦΑΛΙΚΟ???
image description Eλενα | Ιουλίου 12, 2012 8:51 π.μ. | Reply
καταπληκτικη ιδεα. 31/7 δηλωσεις-φπα-απδ. Τον 8ο καθομαστε στα γραφεία αφου θα μας ψαχνουν οι πελατες για το ΦΠΑ, τον 9ο στελνουμε καταστασεις, τον 10ο παλι ΦΠΑ-ΑΠΔ (& Ε9 αφου θα τρεχει ακομα) και διακοπές????? Αχ, τι ξεχασα, ας κανω και λιγο ΓΕΜΙ!!!!!!!
image description Dimitris1984 | Ιουλίου 12, 2012 11:13 π.μ. | Reply
το ε9 31/08? ρε πατε καλα?
image description ΚΩΣΤΑΣ | Ιουλίου 12, 2012 11:44 π.μ. | Reply
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΤΕΡΡΕΥΣΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΧΡΟΝΟΤΡΙΒΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ TAXIS ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΣ. ΤΟ ΦΠΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ....ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....ΚΑΝΟΥΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΚΑΚΩΣ ΒΕΒΑΙΑ.....ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΑΜΑΛΙΚΙ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ.....ΛΕΣ ΚΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΞΤΡΑ.....
image description Μ | Ιουλίου 12, 2012 11:04 π.μ. | Reply
ΤΕΛΙΚΑ ΖΗΤΑΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΣΗ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΩΣ.
image description APELPISMENOS | Ιουλίου 12, 2012 12:05 μ.μ. | Reply
ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ ΘΕΑΤΕΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ
image description 1821 | Ιουλίου 12, 2012 12:19 μ.μ. | Reply
Παιδιά μην ταλαιπωρείστε άδικα , πάρτε το απόφαση ..Κοτζαμπάσηδες (Κυβερνώντες και Δημόσιοι Υπάλληλοι ) και μισθοφόροι , που αν πληρωθούν συνδράμουν ..(Τρόικα και λοιποί Ευρωπαίοι ) , αυτή είναι η ιστορική συγκυρία , όπως ήταν ανέκαθεν στην Ελλάδα ..Γι τον ευατό μας είναι χαμένη υπόθεση , ίσως αν το πιστέψουμε να ετοιμάσουμε μιά αντίδραση για τα παιδιά μας και αυτά πλέον να τους νικήσουν ..ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !!
image description Μ | Ιουλίου 12, 2012 1:39 μ.μ. | Reply
ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.ΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ .ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ.
image description nick | Ιουλίου 12, 2012 1:28 μ.μ. | Reply
ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ TAXHEAVEN?
image description Thanos | Ιουλίου 12, 2012 1:57 μ.μ. | Reply
ΟΧΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΕΡΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΧΑΜΕΝΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.
ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΜΗΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΝ ΠΑΡΑΝΟΜΗ & ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΗ.
ΑΥΤΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΟΥΤΕ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ TAXIS ΣΕ ΦΟΥΛ ΡΥΘΜΟΥΣ ΝΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.ΑΝ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΒΓΑΛΛΕΙ 29/07
ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ 29 ΟΧΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ 31/07/.
ΕΞΌΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑΓΟΝΟΜΕΤΡΟΥ.
ΑΝ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ 16/07 ΣΤΙΣ 2 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΗΔΗ.
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΞΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ. ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ.......................................
image description APO CHANIA | Ιουλίου 12, 2012 2:31 μ.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΤΟ "ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ"..ΑΛΛΑ.....ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΚΛΑΔΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΣΥΝΟΧΗ Ή ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ....(ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ "ΠΕΛΑΤΟΛΟΓΙΟΥ"...ΓΝΩΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ)...Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΤΟΥΣ (ΟΛΟΙ.....ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΜΕ)....ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΠΙΑ....ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ή ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....(ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΝΕ..????)
image description no name | Ιουλίου 12, 2012 1:05 μ.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΑΝΟ!!!ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ....ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ ΚΑΝΕΙΣ?ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ...
image description PETER | Ιουλίου 12, 2012 1:19 μ.μ. | Reply
ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΔΩΘΕΙ Η ΟΧΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ
ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ
image description PEPE | Ιουλίου 12, 2012 2:38 μ.μ. | Reply
ΕΧΟΥΝ ΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΙ 3 ΜΕΛΥΤΕΡΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΚΑΙ ΤΟ Υ.Ο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?
image description APO CHANIA | Ιουλίου 12, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
image description ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ | Ιουλίου 12, 2012 2:57 μ.μ. | Reply
Λόγω αυξημένου φόρτου το σύστημα δεν μπορεί να σας εξυπηρετήσει.

Παρακαλούμε, προσπαθήστε αργότερα.
image description APO CHANIA | Ιουλίου 12, 2012 2:51 μ.μ. | Reply
ΑΝΤΕ ΩΡΕ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ.....ΒΓΗΚΕ.....ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΓΑΤΕ ΚΑΙ "ΑΝΑΛΓΗΤΟΥΣ"...ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΙΠΕΡΙ ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗΣ ΘΑ ΣΑΣ ΒΑΛΩΣΤΟ ΣΤΟΜΑ......
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο