Ειδήσεις Υπενθυμίσεις
Αλλες ειδήσεις

Ξεκίνησε η απογραφή επιχειρήσεων στο Γ.Ε.ΜΗ

Ξεκίνησε η διαδικασία απογραφής των επιχειρήσεων στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο - ΓΕΜΗ - όπως ενημερώνει το Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Πειραιά. Υποχρέωση αυτοαπογραφής στο ΓΕ.ΜΗ. έχουν συγκεκριμένα νομικά πρόσωπα των οποίων η σύσταση έγινε πριν τις 4 Απριλίου 2011. Τη δήλωση αυτοαπογραφής θα υποβάλλουν τα πρόσωπα που έχουν για την εταιρεία την ευθύνη υποβολής στοιχείων στο Taxis και διαθέτουν τους σχετικούς κωδικούς πρόσβασης στο Taxis για λογαριασμό της εταιρείας.


Σχετική διάταξη




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description χαχαχαχαχααααα | Ιουλίου 12, 2012 9:32 π.μ. | Reply
Ξεκίνησε η απογραφή επιχειρήσεων στο ΓΕΜΗ!!! Και τι πρέπει να κάνουμε τώρα?? Να τραβάμε τα βυζιά μας?? Τα στοιχεία των επιχειρήσεων τα έχουν!!! Ας κάτσουν να τα περάσουν!! Βρήκανε τώρα το κόλπο... Πρώτα τα Ε9, τώρα το ΓΕΜΗ... ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ. Έχουμε ένα σωρό άλλα πράγματα να κάνουμε, ΔΗΛΩΣΕΙΣ, Ε9, ΦΠΑ, ΑΠΔ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ... κτλ... Τώρα λαγοκοιμόμαστε 5 ώρες!! Τι θέλουν να γίνουμε ζόμπι??? Να δούμε τι άλλη σαχλαμάρα άραγε θα σοφιστούν... Καλημέρα - Καληνύχτα
image description τραλαλιλο | Ιουλίου 12, 2012 9:11 π.μ. | Reply
συμφωνω & επαυξανω. Ολα τα στοιχεια τα εχουν, ας τα περασουν μονοι τους. Κανενας λογιστης να μην στειλει τιποτα.
image description LKOSMAS1 | Ιουλίου 12, 2012 9:47 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι εχουμε να κάνουμε με ηλίθιους που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι μας φορτώνουν δουλειά όλα τα στραβά του δημοσίου τα φορτωνόμαστε εμείς σαν ζώα που έιμαστε κια δεν κάνουμε κάτι γιαυτό.
Να προετοιμάστουμε και για το νέο φορολογικό το νέο ασφαλιστικό το νέο συναταξιοδοτικό και όλα τα νέα που κάθε μήνα αλλάζουν σε τούτο τον τόπο.
Επιτέλους πρέπει κάτι να κάνει ο κλάδος μας γιατι οδηγούμαστε με μαθηματική και λογιστική ακρίβεια για το ¨Δαφνή"
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ

image description MPA??????????? | Ιουλίου 12, 2012 11:26 π.μ. | Reply
ΜΠΑ,ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟΥΤΟ ΠΑΛΙ????ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΑΒΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΟΡΘΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ.Ε,ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ,ΑΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ????????
image description ουφ | Ιουλίου 12, 2012 12:02 μ.μ. | Reply
ΧΕΣΤΗΚΑ ΚΙ ΕΓΕΙΡΕ Η ΒΑΡΚΑ
image description OYOYOYOYOYOY | Ιουλίου 12, 2012 1:18 μ.μ. | Reply
ΟΥΡΕ ΣΕΙΣ.ΤΙ ΞΕΦΤΙΛΑ ΕΙΝΑ ΑΥΤΗ.???ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΕΡΙΣΤΙΚΟ.
ΑΜΕΣΗ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ.
ΜΑΣ ΔΙΑΣΥΡΟΥΝ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ.
ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΜΑΣ.Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΕΝΑΖΕΙ ΥΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΙΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΑΚΟΜΑ ΜΥΑΛΟ
image description an | Ιουλίου 12, 2012 1:20 μ.μ. | Reply
ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΩΝ,ΤΟΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΑΜΕΣΑ.ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΚΛΑΔΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.
image description pros epimelhthria | Ιουλίου 12, 2012 1:51 μ.μ. | Reply
Δηλαδή τι μας λέτε τώρα?Χάσατε τα αρχεία?????????Αφού τα έχουμε υποβάλλει σένα σωρό υπηρεσίες.ΕΦΟΡΙΕΣ,ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ,ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΑ,ΙΚΑ,ΟΑΕΕ.
ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ έχουν διαλυθεί όλα????
ΟΧΙ κύριοι.Δεν θα ξαναυποβάλλει τα ήδη υποβλήθεντα ξανά ΚΑΝΕΙΣ.ΝΑ ΨΑΞΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ.ΚΙ ΑΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ.....ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΔΩ...ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟ...
image description markos347 | Ιουλίου 12, 2012 1:52 μ.μ. | Reply
"ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΚΛΑΔΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ"

Σωστός ο παίχτης,
image description Γιάννης | Ιουλίου 12, 2012 1:03 μ.μ. | Reply
Συγνώμη που θα το πώ...αλλά θα την κάνουμε την δουλειά και θα σκύψουμε και το κεφάλι!!! Και θα ζητάμε και παράταση σαν ζητιάνοι...δεν θέλω να γίνω εριστικός αλλά το συνάφι μας ποτέ δεν έκανε κάποια κινητοποίηση και για τίποτα!!!
image description markos347 | Ιουλίου 12, 2012 1:01 μ.μ. | Reply
Α και μπράβο στα παιδιά που ξεκίνησαν την απογραφή...ελπίζω να προλάβουν να την τελειώσουν πριν την επόμενη απογραφή. Αν χρειαστούν βοήθεια ας εξυπηρετηθούν από τις υπόλοιπες υπηρεσίες που έχουν τα έγγραφα, έχω τα τηλέφωνα και τις διευθύνσεις όλων εάν τα χρειάζονται. Με έχουν σκατοεξυπηρετήσει άπειρες φορές στο παρελθόν, είμαι σίγουρος θα χαρούν να το ξανακάνουν.
image description AXA | Ιουλίου 12, 2012 1:18 μ.μ. | Reply
Σωστός ο Γιάννης!! Που είναι τα όργανα των λογιστών οοοοεεεεεοοο? Γιατί δεν μιλάνε??? Τι ρόλο βαράνε??? Αν σας λογιστες σεβόμαστε τον εαυτό μας δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα!!! Εκτός και αν τους δώσουμε να μας κάνουν καμιά δήλωση χαχαχαχα
image description anemos28 | Ιουλίου 12, 2012 2:08 μ.μ. | Reply
Συνάντηση με τους αρμόδιους τώρα, αφήστε τις επιστολές και τα παρακάλια, ας απειλήσουμε με απεργίες. Έχουμε να κοιμηθούμε σαν άνθρωποι πολύ καιρό.
image description λολ | Ιουλίου 12, 2012 2:36 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ?? ΑΜΑ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟ https://www.businessregistry.gr/, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!! ΚΑΙ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΩΝ ΧΡΕΩΝΕΣΑΙ 10€ ΚΑΘΕ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ! ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΟΙ ΚΑΙ ΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΟΙ!
image description taxcare | Ιουλίου 12, 2012 4:29 μ.μ. | Reply
Αν για κάποιο λόγο που εγώ δεν καταλαβαίνω, χρειάζεται να γίνει αυτή η παπαριά και δεν μπορούν να την κάνουν μόνες τους οι γαμοϋπηρεσίες, ας επιδοτήσουν άνεργους λογιστές και δικηγόρους να το τρέξουν διαμεσολαβόντας μεταξύ των υπηρεσιών και πριν την οριστική υποβολή του φακέλλου να ζητούν την υπογραφή του επιχειρηματία. Το τζάμπα πέθανε κύριοι!
image description JORDAN | Ιουλίου 12, 2012 6:59 μ.μ. | Reply
Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΖΕΙ.....ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΑΠ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ
image description ΤΕΛΟΣ | Ιουλίου 12, 2012 7:47 μ.μ. | Reply
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΜΑΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ.ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ SITE .
ΟΙ ΕΚΠΡΟΑΣΩΠΟΙ ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΥΠΕΡ ΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΥΘΥΝΩΝ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΠΕΡΙ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.ΕΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟ 5 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΣΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΙΔΕΟ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ.
image description ΝΙΚΟΣΝ | Ιουλίου 12, 2012 8:51 μ.μ. | Reply
Ξεκινησε η απογραφη;βρε τι μασ λες; να ριξουμε 2-3 μπαλωθιες να το γιορτασουμε.βρε δε πα να πνιγητε λεω γω; δεν κανω τιποτα δεν ειδοποιω κανενα δεν με νοιζει δεν ειναι δικη μου δουλεια.σε emailπου εστειλα στο τοπικο επιμελητηριο μου απαντησαν οτι θα ειδοποιησουν ολα τα μελη τουσ συο νομο(το ποτε θα το κανουν δεν μου ειπαν ) και στην ερωτηση οτι τα πιο πολλα καταστικα ειναι γραμμενα ειτ σε γραφομηχανη ειτε αν ειμαστε τυχερο ι και ειναι προσφατο δεν ειναι σε μορφη doc και οτι ο συμβολαιογραφοσ για να ξαναγραψει και να κωδικοποιησει το καταστατικο δεν ζηταει λιγοτερο απο 1000 (φυσικα αυτοι δεν ειναι κοροιδα θελουν να πληρωθουν) και δεν ειναι σιγουρο οτι θα το τελειωσει στην ωρα του και ποιοσ θα επωμιστει το κοστος η απαντηση ηταν να γονει ερωτηση στο υπουργειο αυτοι δεν ξερουν να μου πουν κατι. Για αυτο και εγω δεν ασχολουμαι να πανενα βρουνε την ακρη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ
image description FROUFROU | Ιουλίου 13, 2012 7:09 π.μ. | Reply
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΜΠΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ TAXIS ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ ΞΑΝΑ.ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ Ή ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ?
image description gk | Ιουλίου 16, 2012 11:29 π.μ. | Reply
Στα μπουρ........λα υπάρχει καλύτερη οργάνωση , ας πάρουν μια τσατσα απο την Φυλής μήπως και οργανώσει το μπουρ.........λο που λέγετε
ΔΗΜΟΣΙΟ .Αλλος τρόπος δεν υπάρχει να μπείς απλά δεν λειτουργεί γιατί δεν εχουν καταβληθεί ακόμα οι ΜΙΖΕΣ και το σύστημα είναι κλειστό .
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο