Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μαυραγάνης προς εφοριακούς - «Ξεχάστε τις άδειες για να μη βγούμε όλοι μαζί σε διαρκείας...»

«Ξεχάστε τις καλοκαιρινές άδειες για μη βγούμε όλοι μαζί σε άδεια διαρκείας από το τέλος του έτους» φέρεται να είπε χθες, μεταξύ αστείου και σοβαρού, ο νέος υφυπουργός Οικονομικών Γιώργος Μαυραγάνης στους εφόρους των 36 μεγαλύτερων ΔΟΥ της χώρας, θέλοντας με τον τρόπο αυτό να δείξει την κρισιμότητα της κατάστασης στο «μέτωπο» των φορολογικών εσόδων.

Στην πρώτη ενημερωτική συνάντηση που είχε χθες ο υφυπουργός Οικονομικών με τους εφόρους, επισημάνθηκε η ανάγκη αύξησης των εισπράξεων του Δημοσίου, οι οποίες στο πρώτο εξάμηνο του έτους εμφανίζουν «μαύρη τρύπα» που υπερβαίνει τα 700 εκατ. ευρώ, σε σχέση με τον ετήσιο στόχο για αύξηση 2,6%.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κ. Μαυραγάνης ζήτησε από τους εφόρους να επικεντρωθούν στην είσπραξη των ληξιπρόθεσμων οφειλών, ασκώντας πιέσεις στους οφειλέτες του Δημοσίου και να επιταχύνουν τις διαδικασίες αποστολής των χειρόγραφων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος από τις ΔΟΥ στη Γενική Γραμματεία Πληροφορικών Συστημάτων, ώστε έως το τέλος Αυγούστου να έχει ολοκληρωθεί συνολικά η εκκαθάριση των δηλώσεων.

Σήμερα λήγει η προθεσμία για την υποβολή χειρόγραφων φορολογικών δηλώσεων, ενώ ανοιχτό παραμένει το ενδεχόμενο παράτασης της προθεσμίας υποβολής των ηλεκτρονικών δηλώσεων που λήγει στις 16 Ιουλίου, καθώς δεν έχουν υποβληθεί περίπου 3 εκατ. δηλώσεις.

Σύμφωνα με πληροφορίες, μέχρι σήμερα έχουν υποβληθεί ηλεκτρονικά 2.234.314 δηλώσεις. Από αυτές, 1.535.554 είναι χρεωστικές (ποσό 2.516.789.316 ευρώ), 189.096 είναι πιστωτικές (ποσό 105.195.577 ευρώ) και 509.664 είναι μηδενικές. Από τις δηλώσεις αυτές το Δημόσιο θα εισπράξει το ποσό των 2.411.593.739 ευρώ. Συνολικά, οι υποβληθείσες δηλώσεις ανέρχονται σε 2.778.756.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description gkazan | Ιουλίου 10, 2012 10:32 π.μ. | Reply
Μέχρι στιγμής έχουν υποβληθεί λιγότερες από τις μισές δηλώσεις... Εγώ σου λέω οτι θα υποβληθεί άλλο 1 εκατομμύριο μέχρι 31/07... Μετά τι;; Και μην περιμένουν να εισπράξουν τα 2.5 δις που χρέωσαν... Σάλιο δεν έχουμε... Και ας έρθουν για κατασχέσεις. Οι νεκροί θα είναι δικοί τους... Μέχρι και ο στρατός θα είναι με το μέρος των Ελλήνων και όχι των πολιτικών... Υ.Γ. Δέχομαι για την κάθαρση του τόπου, την "ελάφρυνση" του πλυθησμού κατά τον αριθμό των διοικητικών υπαλλήλων του Δημοσίου και του συνόλου των συνδικαλιστών ιδιωτικου-δημοσίου τομέα.
image description gkazan | Ιουλίου 10, 2012 10:14 π.μ. | Reply
γράψε "πληθυσμού"
image description AN | Ιουλίου 10, 2012 12:43 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ .....ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΥΠΟΥ ROKKY ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗ ΧΟΛΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ....ΑΦΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΤΗΜΑΤΑ...(ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΑΡΑΓΕ.)
image description PLAPOUTAS | Ιουλίου 10, 2012 12:33 μ.μ. | Reply
ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΕ Ο Κ. ΜΑΥΡΑΓΑΝΝΗΣ?
ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ ΑΚΟΜΗ ΟΤΙ Η ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ!!!!!!!!!!!
ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ 9.800 ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΑΠΟ 15.300 ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ 2009. ΗΤΟΙ 5.500 ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 30% ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ.
ΑΠΟΔΕΚΑΤΗΣΑΝ ΤΟΝ ΠΙΟ ΝΕΥΡΑΛΓΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΩΣ "ΜΩΡΑΙ ΠΑΡΘΕΝΕΣ" ΖΗΤΟΥΝ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΛΥΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΔΩΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΛΥΣΕΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ.
image description ΣΤΕΦΑΝΙΑ___1 | Ιουλίου 10, 2012 1:25 μ.μ. | Reply
κοινή λογική και καθαρό μυαλό χαρακτηρίζει ένα λογιστή .Δεν θεωρω λογιστή κάποιον που είναι γκρινιάρης δύσθυμος αρνητικός και εκ προοιμίου χωρίς όραμα και προοπτική.
image description Ελληνάρας | Ιουλίου 10, 2012 1:56 μ.μ. | Reply
Ένας έλληνας λογιστής όμως είναι ότι και οι υπόλοιποι χιλιάδες έλληνες επαγγελματίες κ μη. Γκρινιάρης, παρτάκιας, χωρίς ίχνος αυτοκριτικής. Ρίχνει τα πάντα στους άλλους κ ποτέ μα ποτέ δεν προσπαθεί από το πόστο του να συνεισφέρει τα μέγιστα. Είτε κατά τη διάρκεια άσκησης του επαγγέλματός του, είτε μετά από αυτή κατά τη διάρκεια του ελεύθερου χρόνου του. Τον βολεύει να πιστεύει ότι για όλα φταίνε αποκλειστικά οι 300 πολιτικοί που έχουν τη δύναμη και όχι η μεγάλη μάζα των 9.000.000 πολιτών, στην οποία ανήκει και αυτός. Θέλει το κράτος να εξασφαλίζει με κάποιο μαγικό τρόπο την εφαρμογή των νόμων, άλλα ποτέ δε συμμετέχει στη μάχη αυτή. Βλέπει εκατοντάδες κλέφτες τριγύρω και τους παρατηρεί. Δε θέλει να τον πουν ρουφιάνο, το παίζει large και υπεράνω. Γνήσιος Έλληνας του 2000.
image description SARAKINOS | Ιουλίου 10, 2012 3:42 μ.μ. | Reply
Αν κατάλαβα καλά, αγαπητοί ΣΤΕΦΑΝΙΑ και Ελληνάρα, λέτε ότι οι Λογιστές φταίνε για τα χάλια αυτά ! Σας ρωτάω : Είσαστε συνάδελφοι ; Πιστεύω ότι δεν είσαστε και καλό θα ήτανε να το ξεκαθαρίσετε για να σας απαντήσω, αν αξίζει τον κόπο, για το ποιοί φταίνε. Αν είστε συνάδελφοι, λυπάμαι πολύ και ντρέπομαι που λέγεστε λογιστές.
image description Ελληνάρας | Ιουλίου 10, 2012 5:26 μ.μ. | Reply
Εγώ δεν είμαι λογιστής. Αλλά για να το διευκρινίσω και να το κάνω λιανά, δεν κράζω τον έλληνα λογιστή. Αφού το γενικεύω από την εισαγωγική πρότασή μου. Κράζω τον μέσο έλληνα πολίτη. Ο οποίος είναι μόνο για τα εύκολα και όχι για τα δύσκολα κατά τη γνώμη μου. Ο οποίος είτε είναι λογιστής, είτε δικηγόρος, είτε μηχανικός, είτε μανάβης, έχει ακριβώς τα ίδια σκάρτα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Θα μου πεις και ο έλληνας άνθρωπος είναι, δηλαδή εξευγενισμένο ζώο. Δεκτόν.
image description SARAKINOS | Ιουλίου 10, 2012 7:37 μ.μ. | Reply
Μου αρκεί η απάντησή σου. Καλό ότι δεν είσαι συνάδελφος, κακό όταν λες κάποια πράγματα ρίχνοντας στο ίδιο τσουβάλι δικαίους και αδίκους. Ας σταματήσουμε εδώ...
image description potemkin | Ιουλίου 10, 2012 9:55 μ.μ. | Reply
ΦΙΛΤΑΤΕ ΕΙΣΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΦΤΑΙΜΕ? ΜΠΡΑΒΟ ΤΣΙΜΠΗΣΕΣ...ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΩΝ ΑΜΑΡΤΩΛΩΝ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΓΙΑ ΟΜΑΔΙΚΟ ΜΑΣΤΙΓΩΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΑΙ ΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ......ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΟΥ ΦΑΓΑΝΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΛΑΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ....ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΟΥΓΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΕΣ (οπως η δικη μας χμμμ)...ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ...ΑΠΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ....
image description Vicky | Ιουλίου 11, 2012 10:58 π.μ. | Reply
Ελληνάρας μην ξεχνάς οτι απο τον μέσο Έλληνα πολίτη εισπράτει φόρους το κράτος, γιατι απο τους υπολοιπους είναι ανίκανο....οπότε πρόσεχε τι λές γι' αυτους που "θρέφουν" το απέραντο χάος του Ελληνικού Δημοσίου και οχι μόνο.
εχουμε γίνει ολοι δήθεν για να μην μας λένε λαϊκιστές...
image description IDO | Ιουλίου 10, 2012 5:33 μ.μ. | Reply
Να υποθέσω ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος, έτσι? :)
image description Thanos | Ιουλίου 10, 2012 7:49 μ.μ. | Reply
ΠΑΛΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟ Ο ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ.
ΠΑΛΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΒΕΝΤΕΤΑ.
1] ΦΙΛΕ 'ΑΝ' ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ.
2]ΦΙΛΕ PLAPOUTAS ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΕ Ο ΜΑΥΡΑΓΑΝΗΣ ; ΓΙΑΤΙ ΡΩΤΑΣ;.ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 36 ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.
3]ΣΤΕΦΑΝΙΑ & ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΤΕ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΤΕ .ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΠΟΥ ΜΑΖΙ ΜΈΜΑΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΘΥΒΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΡΩΕΙ ΨΩΜΙ.
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΛΛΑ Η ΕΛΙΤ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ.
ΦΙΛΕ PLAPOUTAS ΜΑΣ ΛΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ 2009 ΕΦΥΓΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΕΦΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΟΥ ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΣΕ ΜΑΣ.
ΜΗ ΛΕΤΕ ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΑΠ΄ΤΟ ΨΕΜΑ.
image description PLAPOUTAS | Ιουλίου 10, 2012 8:30 μ.μ. | Reply
1. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΑ..
2. ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ 36? ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ. ΟΣΦΥΟΚΑΜΠΤΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΛΜΟΥΝ ΝΑ ΑΡΘΡΩΣΟΥΝ ΛΕΞΗ ΣΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ.
ΜΕ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ. ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ 'ΣΤΟ ΕΠΑΝΙΔΕΙΝ".
image description GIOR | Ιουλίου 16, 2012 10:50 π.μ. | Reply
Ωπα πολύ δουλευταράς μας βγήκε ο Μαυραγάνης.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο