Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Ασφαλιστικό πιστοποιητικό θα λαμβάνουν οι επιχειρήσεις από ορκωτούς ελεγκτές και φοροτέχνες

Σύμφωνα με τους σχεδιασμούς του υπουργείου Εργασίας, οι επιχειρήσεις θα υπόκεινται πλέον σε ετήσιο έλεγχο εισφορών
Σε ετήσιο έλεγχο εισφορών θα υπόκεινται πλέον οι επιχειρήσεις.
Ο υπουργός Εργασίας κ. Γ. Βρούτσης στα πλαίσια διασφάλισης των εσόδων των Ταμείων προανήγγειλε στη Βουλή την υποχρεωτική υποβολή σε ετήσια βάση ασφαλιστικού πιστοποιητικού από τους ορκωτούς ελεγκτές, κατά τα πρότυπα του αντίστοιχου φορολογικού πιστοποιητικού, με το οποίος ο ορκωτός ή ο φοροτεχνικός θα βεβαιώνει την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών εκ μέρους της επιχείρησης.
Σύμφωνα με τους σχεδιασμούς του υπουργείου Εργασίας οι νόμιμοι ελεγκτές και τα ελεγκτικά γραφεία που είναι εγγεγραμμένοι στο δημόσιο μητρώο του Ν. 3693/2008 εκτός από την έκδοση του φορολογικού πιστοποιητικού θα υποχρεούνται και στη χορήγηση ασφαλιστικού πιστοποιητικού για όλες τις εταιρείες ή άλλου είδους νομικά πρόσωπα, στα οποία ασκούν τακτικό οικονομικό έλεγχο, εκτός των ΝΠΔΔ.
Στο πλαίσιο αυτό η διαδικασία ανάληψης, εκτέλεσης και ολοκλήρωσης του ελέγχου των ελεγκτών θα παρακολουθείται με ειδικό πληροφοριακό σύστημα του υπουργείου Εργασίας κατ' αναλογία του συστήματος παρακολούθησης των ελέγχων των νόμιμων ελεγκτών και ελεγκτικών γραφείων.

Πηγή 24h.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description bkonto | Ιουλίου 9, 2012 12:49 μ.μ. | Reply
ΩΡΑΙΑ ΝΕΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ

ΝΕΕΣ ΚΟΝΟΜΕΣ

ΟΥΣΤ ΡΕ
image description elena | Ιουλίου 9, 2012 12:36 μ.μ. | Reply
οι δημοσιες υπηρεσιες και υπάλληλοι γιατι υπάρχουν???
Μηπως να ασφαλιστουμε και στον δημοσιο να φυγουμε από ΟΑΕΕ αφου την δουλεια τους θα κάνουμε????
Οι εκπροσωποι μας ποτε θα διαματυρηθουν???????
image description ΠΙΟΥ | Ιουλίου 9, 2012 1:41 μ.μ. | Reply
ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ
image description ATGOLIARAS | Ιουλίου 9, 2012 1:12 μ.μ. | Reply
Γιατί μόνο ασφαλιστικό πιστοποιητικό; :'''((((
Εγώ θέλω να χορηγώ στους πελάτες μου και εργασιακό πιστοποιητικό (για Επιθεώρηση Εργασίας), πιστοποιητικό παραβάσεων ΚΟΚ (για Αστυνομία), πιστοποιητικό παραβάσεων Δήμου, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (αφού τα έχω τα στοιχεία :p) και να εκδίδω τους ΑΜΚΑ.
Επίσης, θέλω και την έκδοση του πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης (τζάμπα θα πάνε οι σπουδές στην κοστολόγηση;), την έκδοση πιστοποιητικών γλωσσομάθειας (να μην κουράζονται και αυτοί του Υπουργείου Παιδείας-Πολιτισμού). Αυτά να αρχίσουν μέχρι 31/12/2012.
Από το νέο έτος θα δούμε τι άλλα πιστοποιητικά θέλω να εκδίδω (ίσως ταυτότητες, διαβατήρια, διπλώματα οδήγησης;) :pppppp
image description stefos | Ιουλίου 9, 2012 1:15 μ.μ. | Reply
Μικροβιολογικές εξετάσεις να βάλουμε;
image description GIORGIO | Ιουλίου 9, 2012 1:42 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ,ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ,ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΚΛΑΔΟΣ? ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ....ΚΑΒΑΛΑ.... ΟΙ ΟΡΚΩΤΟΥΛΗΔΕΣ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΩΝΤΕΣ....ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙ΄ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΑΣ!! ΕΛΛΑΔΑΡΑ...ΜΠΟΡΝΤΕΛΟ!
image description Nikos | Ιουλίου 9, 2012 1:14 μ.μ. | Reply
@ATGOLIARAS
Μου έφτιαξες τη μέρα αδερφέ. χαχαχα
Νά'σαι καλά.
Τουλάχιστον διασκεδάζουμε με τα χάλια τους/μας
image description CHRIS | Ιουλίου 9, 2012 10:21 μ.μ. | Reply
ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ME TOYΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΦΙΛΕ.. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΚΩΤΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΦΟΤΡΟΤΕΧΝΕΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ,.. ΤΟΤΕ ΚΑΚΩΣ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE....
image description VASILIS | Ιουλίου 9, 2012 1:21 μ.μ. | Reply
και γιατί να μην δίνουμε και ενεργειακό; μπορω επίσης να τους δώσω και πιστοποιητικό οτι έιναι μαλα........ες
image description ΝΙΚΟΣ | Ιουλίου 9, 2012 2:47 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ , ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΕΡΓΙΑ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ,ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΕΦΟΡΙΕΣ , ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΜΕ ΓΥΦΤΙΚΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΠΛΑΝΟΥ ΤΟΥΣ....ΑΥΤΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ....
image description ΚΩΣΤΑΣ | Ιουλίου 9, 2012 2:16 μ.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΙΚΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ , ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΄΄ΑΛΛΟΥΣ΄΄ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΤΟΤΕ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ!! ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ , ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΟΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!
image description gkazan | Ιουλίου 9, 2012 4:07 μ.μ. | Reply
ΑΡΝΟΥΜΑΙ να κάνω την δουλειά που έπρεπε να είχαν κάνει οι παχυλόμισθοι και 6ωρης απασχόλησης Δ.Υ., για τα ψίχουλα που θα μου "πετά" ο κάθε "επιχειρηματίας"... Αλλά ακόμη και αν μου δίνουν κάποια αξιοπρεπή αμοιβή, πάλι θα ΑΡΝΟΥΜΑΙ να παράσχω τις υπηρεσίες μου, όταν υπάρχει υπερεπάρκεια διοικητικών υπαλλήλων...
image description Nik | Ιουλίου 9, 2012 7:46 μ.μ. | Reply
Συμφωνω, νομιζω ηρθε η ωρα να αντιδρασουμε εμεις οι ιδιοι. Οι παχυλομισθοι καλα βολευονται και κατηγορουν για ολα τους λογιστες, οι ενωσεις λογιστων τα εχουν βρει μεταξυ τους και μια δεν δινουν για εμας. Δεν εχω αντιρηση για απεργεια. Πειτε το ολοι και μεσα ειμαι.
image description GIORGIO | Ιουλίου 9, 2012 8:36 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΡΕΕ!!?? Ο ΤΑΔΕ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ΜΕ ΤΑ 3 ΚΑΙ 4 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΤΟ ΜΗΝΑ (Κ ΛΙΓΑ ΛΕΩ) ΠΟΥ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΑΡΑ ΤΟΥ ΘΑ ΝΟΙΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ?? ΕΔΩ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΡΚΩΤΩΝ.. ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ...ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΕΛΕΓΧΩΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΥΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ! ΤΙ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΡΕΕ?? ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΙ! ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ! ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.....
image description georkar | Ιουλίου 9, 2012 10:14 μ.μ. | Reply
Και πολιτικων φρονηματων διδω.................
image description ΛΟΓΙΣΤΗΣ>ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ | Ιουλίου 10, 2012 12:04 π.μ. | Reply
εδω εμενα σήμερα δικηγόρος με ρώτησε πως γίνεται η διακοπη μιας επιχείρησης γιατί λέει πληρώθηκε προκαταβολικά γι αυτήν απ το πελάτη.Και ρωτούσε εμένα ο άσχετος!!!!!
image description MARIA | Ιουλίου 10, 2012 9:36 π.μ. | Reply
Το προβλημα δεν ειναι αυτο.Ναι οι λογιστες κανουν τη δουλεια των Ορκωτων. Ναι, οι ορκωτοι, με ολες αυτες τις επιχειρησεις που κλεινουν δεν εχουν πελατες για την κανονικη τους δουλεια, και τους δινουν φιλετο με σαμπανια τωρα. Ναι οι εφοριακοι τοχαν παρακανει. Το μεγα θεμα ομως ειναι οτι εκχωρουνται μειζονες δραστηριοτητες του δημοσιου στον ιδιωτικο τομεα.Φανταστιτε το μελλον.
Αλλα εδω εκχωρουν το νερο, αυτα δεν θα εκχωρησουν???
image description taxcon1 | Ιουλίου 10, 2012 2:44 μ.μ. | Reply
Ετοιμάσου να σκάψεις πηγάδι
image description Μ | Ιουλίου 10, 2012 3:14 μ.μ. | Reply
ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΡΑ ,ΟΣΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝ ΖΩΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο