Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Φήμες για haircut 20% στα χρέη του Δημοσίου

Φήμες για haircut 20% στα χρέη του Δημοσίου

Σύμφωνα με δημοσιεύματα που εμφανίστηκαν εχθές  (Express , Zougla.gr ) το δημόσιο "σκέφτεται" να ζητήσει έκπτωση 20% για την αποπληρωμή των ληξιπρόθεσμων οφειλών του  απέναντι σε εργολάβους, προμηθευτές και άλλες επιχειρήσεις.

Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα των δύο ΜΜΕ το υπουργείο Οικονομικών μελετά το ενδεχόμενο να ζητήσει από όσους έχουν οικονομικές απαιτήσεις από το κράτος να δεχθούν μια απομείωση σε αυτές κατά 20%, δεδομένου ότι έπειτα από πάρα πολύ καιρό θα αποπληρωθούν τοις μετρητοίς και έτσι θα δοθεί μια μεγάλη ανάσα στην αγορά. Σε όσους αρνηθούν την πρόταση, το υπουργείο Οικονομικών είτε θα τους αποζημιώσει με κρατικά ομόλογα είτε θα τους ζητήσει νέα παράταση για την εξόφλησή τους.

Αυτό που μένει να δούμε είναι εαν και αυτή η πληροφορία δόθηκε στην δημοσιότητα από το ΥΠΟΙΚ για να "μετρήσει" αντιδράσεις.



Οι ληξιπρόθεσμες οφειλές του Δημοσίου φτάνουν στα περίπου 6,3 δισ. ευρώ, εκ των οποίων τα περίπου 600 εκατ. ευρώ είναι χρέη των τελευταίων μηνών. Με βάση τα τελευταία στοιχεία:

  • Οι οργανισμοί κοινωνικής ασφάλισης οφείλουν 2,9 δισ.  ευρώ σε ιδιώτες.  Από τα χρέη αυτά, ποσό ύψους 1,2 δισ. ευρώ είναι του Ταμείου Πρόνοιας Δημοσίων Υπαλλήλων, που οφείλεται στις αθρόες συνταξιοδοτήσεις των δημόσιων υπαλλήλων, προς τους οποίους οφείλονται τα εφάπαξ.
  • Τα χρέη των νοσοκομείων ανέρχονται στο ποσό των 1,6 δισ. ευρώ.
  • Οι οφειλές των υπουργείων προς τρίτους διαμορφώνονται σε 797 εκατ. ευρώ. Το υψηλότερο ποσό, 316.000.000 ευρώ, οφείλει το υπουργείο Εθνικής 'Αμυνας και ακολουθεί το υπουργείο Υποδομών με 138 εκατ.
  • Οι ΟΤΑ οφείλουν 805 εκατ. ευρώ.
  • Τα χρέη των λοιπών Νομικών Προσώπων του Δημοσίου αγγίζουν τα  266 εκατ. ευρώ.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Game over.... | Ιουλίου 2, 2012 9:03 π.μ. | Reply
Δηλ. το δημόσιο ΔΕΝ θα πληρώσει το ΦΠΑ!!!! Ωραία.... Εγγυηση το Ελληνικό δημόσιο!!!! Με αυτην την εννοια, ουτε ο προμηθευτης θα πληρώσει το ΦΠΑ που του αναλογεί... Εχω πελάτη που πληρώνει 15.000 ε το μηνα ΦΠΑ απο τιμολόγια προς το Δημόσιο. Που θα τα βρει??? Αλλά ξέχασα... την ΝΤΠ ΔΕΝ την ενδιαφέρει...
image description elezia | Ιουλίου 2, 2012 10:31 π.μ. | Reply
Δεν ειν κακο ..................αλλα η απορια μου που μαλλον θα μεινει και απορια θα αφορα και τα ενοικια του δημοσιου η μονο τις προμηθειες ???????????
image description Ο Θεός | Ιουλίου 2, 2012 3:54 μ.μ. | Reply
Ας βάλουν οι ιδιώτες προσαύξηση 1,5% τον μήνα ή το νόμιμο επιτόκιο της αγοράς και μετά ας δεχτούν το κούρεμα. Και πίστωση στο δημόσιο ξανά δεν έχει! Χρώστα εσύ στο δημόσιο και πήγαινε κ πες για κούρεμα. Τα ζώα τα ντυμένα. Εγκληματίες είναι. Να τους πάνε όσοι έχουν να παίρνουν στο Ευρωπαικό Δικαστήριο. Κάτι τέτοια βλέπω και παρακαλάω να χρεοκωπήσουμε γ@#ώ την αγανάκτηση...
image description elezia | Ιουλίου 2, 2012 4:13 μ.μ. | Reply
Θα συμφωνουσα μαζι σου αν ηταν ολα σωστα τιμια και διαφανα............αλλα οπως και εσενα μαλλον θα εχει πεσει στην αντιλιψη σου, κατι υπερ τιμολογησεις ,κατι προμηθειες που δεν εγιναν ποτε παρα μονον στα χαρτια αλλα τα χρηματα εισπραχθηκαν στις καλες εποχες, κατι αναληψεις διαγωνισμων απο τα παραθυρα για να μην σου πω απο τις κλειδαροτρυπες, κατι λαδωματα για τις αναληψεις ,κατι κουμπαροι παρακουμπαροι και κλπ οποτε μαλλον εχουν πατημα για να το προτεινουν .
Βεβαια υπαρχουν και οι 5-10 που δεν ανηκουν στις παραπανω κατηγοριες αλλα οπως βλεπεις και εμεις που δεν ανηκουμε σε αναλογες κατηγοριες πληρωνουμε ολοι το Κουρεμα του χρεους που ουτε τα ψιχουλα δεν φαγαμε για να ειμαστε μερος του .

Ευχαριστω,
Ελενη
image description Ο Θεός ξανα | Ιουλίου 2, 2012 6:17 μ.μ. | Reply
Ας κουρέψουν αυτούς τότε Ελένη. Τι φταίει ο οικογενειάρχης που είχε την ατυχία(τύχη νόμιζε τότε) να συνεργαστεί με το δημόσιο??δεν είναι λογική τύπου πονάει κεφάλι κόβω κεφάλι. Δημόσιο δεν είναι μόνο τα υπουργεία. Είναι και δημαρχίες που συνεργάστηκαν με απλούς επαγγελματίες στις μικρές πόλεις.
image description elezia | Ιουλίου 2, 2012 7:23 μ.μ. | Reply
Δηλαδη εμενα εσενα και εκατομμυριων συνανθρωπων που λειτουργουν με το σκεπτικο ποναει κεφαλι κοψει κεφαλι δεν μετραει,ετσι λειτουργει και στους ιδιωτες οικογενεαρχες πρωην μισθωτους η ημερομισθιους. θα θεωρηθω παλι σκυλα και απολυτη αλλα ετσι ειναι οταν επρεπε να μιλησουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ καναμε την παπια οποτε τωρα θα πρεπει να τα πληρωσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ κι ας μην τα φαγαμε μαζι με την ελπιδα να ειναι η τελευταια φορα που θα το επιτρεψουμε να μας ξανασυμβει.

Ευχαριστω,
Ελενη
image description O Θεός ξανά | Ιουλίου 2, 2012 10:23 μ.μ. | Reply
Ελένη μου κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, εγώ δεν αισθάνομαι καθόλου ένοχος, δεν έχω βοηθηθεί ποτέ από ΚΑΝΕΝΑΝ, δεν χρωστάω σε ΚΑΝΕΝΑΝ ούτε ένα λεπτό και ΑΠΑΙΤΩ. Δεν αισθάνομαι Πάγκαλος και ο μόνος συμβιβασμός που θα δεχτώ για κούρεμα ή καθάρισμα του σβέρκου θα είναι να δω ΟΛΟΥΣ τους πολιτικούς απο την μεταπολίτευση και μετά που κυβέρνησαν καθώς και τα κομματόσκυλα που πήραν τις μίζες και διορίστηκαν, στην φυλακή ή δέσμευση των περιουσιών τους ανάλογα με την ευθύνη και το παράπτωμα. Η ελπίδα έχει πεθάνει και ας πεθαίνει τελευταία. Με την παρούσα κατάσταση συμβιβάζονται οι βολεμένοι από αυτούς και οι ένοχες. Ο ωχαδερφισμός μας τελείωσε.(και δεν ανήκω πουθενά,σε πολιτικούς χώρους, έχω ψηφίσει απο ανεξάρτητους έλληνες ώς ΣΥΡΙΖΑ ανάλογα με το τι μου υπαγόρευε η συνείδηση μου να κάνω θεωρώντας ότι βοηθάω την πατρίδα μου.
image description elezia | Ιουλίου 3, 2012 10:00 π.μ. | Reply
Θεέ θα θυμώσω ,
Ως ταπεινή σου δούλη μην λες ότι δεν χρωστάς σε κανέναν είναι πολύ εγωιστικό(όλοι μας κάπου χρωστάμε έστω κι αν είναι στην Μιχαλού).
Κάνω στο μέτρο που μπορώ, ότι μπορώ και δεν το κάνω σήμερα(έτσι έμαθα να μην με ενδιαφέρει προς πράττει ο συνάνθρωπος δηλαδή επειδή ο άλλος είναι μλκ να είμαι και εγώ, επειδή πετάνε σκουπίδια στον δρόμο να πετώ και εγώ, επειδή έχω μπάρμπα στην Κορώνη να λέω ξέρεις ποια είμαι εγώ κλπ…. και είμαι και ηλίθια κιόλας γιατί πιστεύω ότι δεν μπορεί θα μας Φωτίσει ο Ύψιστος να αλλάξουμε να γίνουμε με ροζ συννεφάκια που είναι τα αγαπημένα μου .
Αλλά αυτά θέλουν χρόνο αυτοκριτική και δύναμη να παραδεχτούμε τα λάθη μας και πρώτα από όλους να βάλουμε τον εαυτό μας στον σταυρό πριν κρεμάσουμε τους άλλους.
Φάγαμε δεν φάγαμε, άλλοι μπορεί να ήπιαν μόνον ο καθένας πια τώρα στο παρόν θα πληρώσει από λίγο ως πολύ .(Όχι απαραίτητα ότι αυτό θα κατανεμηθεί δικαία).Για το μερίδιο της ευθύνης της ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΜΑΣ 40 συναπτά ετη.

Ευχαριστω,
Ελενη

Υ.Γ
Είπαν: Εγώ δεν είμαι απόγονος. Είμαι πρόγονος.
Ναπολέων Βοναπάρτης
Αυτα διαβαζει κι Ακης στον ελευθερο χρονο του!!!!!
image description elezia | Ιουλίου 3, 2012 1:31 π.μ. | Reply
ΑΑΑΑΑΑΑ με την κριτικη σημερα,
Θεε μου (λιγο βαρυγδουπη προσφωνηση βεβαια αλλα τι να κανω) ναι κρινω εξ ιδιων ,Δεν χρωσταω ουτε εγω σε κανενα πολιτικο,κομματοσκυλο,γραμματεα,κλητηρα ( συχωρεσε με για την υποδειξη αλλα μην το λες ουτε εσυ οτι δεν χρωστας σε κανεναν) υπαρχουν ομως καποιοι που τους χρωσταω οχι χρημα η χαρες ομως .
Δεν διαφωνω μαζι σου το αποτελεσμα ομως δεν αλλαζει ,τωρα που μας τελειωσαν ολα ειναι αργα .
Ενας μπηκε μεσα ως Ακης και θα βγει ως Μεγας Ναπολεων οποτε τελειωσαμε με τα ονοματα και τις ευθυνες μεσα στην παρανοια του που να θυμηθει ονοματα ποιος εφαγε τι .
Ουτε και εγω ανηκω σε πολτικο χωρο και ψηφισα κατα συνειδηση οποτε συχαρητηρια και στους δυο μας ,αλλα ειναι υποκριτικο να λεμε ΕΓΩ δεν χρωσταω και να το αναγαγουμε στην μιζα η στο βολεμα.
Ενοχες.......λοιπον Θεε εσυ θα μου πεις αν πρεπει να εχω ενοχες με βασει τα γεγονοτα ...Εχω ενσημα απο το 95 ,απο το 2000 εως σημερα δεν μου λειπει ουτε 1 ενσημο ,εχω ενσημα πανω απο 25 μερες το μηνα που πηγαν υπερπιστεως οχι και πατριδος ,2 χρονια επικουρικο μη συνταξιμο μη εξαγορασιμο..........τι λες να κλειστο σε μοναστηρι?
Και για πες να ζητησω 1,5% προσαυξηση και επιστροφη ολων το ποσων υπερ οεκ γιατι εγω παιδακι δεν εχω ουτε δανειο σπιτιου αλλα ουτε και ο ερωτας μου (13μηνων παρακαλω) θα χρησιμοποιησει τα λεφτα μου να παει παιδικο ουτε η μανουλα του θα παρει επιδοτουμενο δανειο γιατι παει ο οεκ πεθανε μαζι με την ελπιδα ε?
Θεε εδω ζουσαμε και ζουμε και βλεπαμε ακουγαμε διαπιστωναμε αλλα αντιδρασαμε μολις μας αγγιξε το θεμα.

Ευχαριστω,
Ελενη
image description O Θεός για τελευταία φορά | Ιουλίου 3, 2012 7:52 π.μ. | Reply
Επαναλαμβάνω ότι δεν χρωστάω σε ΚΑΝΕΝΑΝ και λέω αν δεν έχεις ενοχές απαίτησε κ εσύ. Ο οεκ ήδη καταργήθηκε από αυτούς που θέλουν να κάνουν κούρεμα οπότε ούτε η μανούλα θα πάρει δάνειο αλλά και όσοι άτυχοι πήραν ξυπνούν και κοιμούνται με την σκέψη τι θα γίνει τώρα. Άν βολεύεσαι με την τωρινή κατάσταση μην κάνεις τίποτα, τέτοιους πολίτες θέλουν αυτοί. Και την επόμενη φορά που θα σου την φέρουν τα λέμε.
image description To πλάσμα του ΘΕΟΥ | Ιουλίου 3, 2012 9:04 π.μ. | Reply
Ο Θεός να με συγχωρήσει αλλά πάρα πολύ Θεικά μας τα λές.
Και βλέπω να κόπτεσαι και για τον ΟΕΚ , απο τον οποίο πήρα δάνειο (υποτίθεται ) κάποια λαμόγια (πολλοί απο αυτους δήθεν εργαζόμενοι) απέκτησαν σπιτι ( με ιδρώτα και αίμα , όπως λένε) και σου κάνουν τον προκομένο και τον νοικοκύρη , αλλά ξέχασαν οτι ειχαν πάρει δάνειο και ουδέποτε το πλήρωσαν , και ουδέποτε τους ενόχλησαν πραγματικά.,
Καί οταν κάποτε (μετά απο 20 χρόνια εργασίας και εισφορών) πήγα να ρωτήσω για τον εαυτό μου μου απάντησαν οτι δεν δικαιούμαι παρα μόνον αν χωρίσω απο την σύζυγό μου η οποία κατέχει σπίτι.
Ερώτημα 1ον : Δεν με κλέβουν οι παραπάνω αναφερθέντες "νοικοκυραίοι"?
Ερώτημα 2ον ¨ Εσύ Θεέ μου που κάνεις αυστηρή κριτική είσαι άσπιλος και αμόλυντος ? . Δηλαδή δεν έχεις κάνει π.χ ποτέ σου κάποια συναλλαγή χωρίς να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ την σχετική απόδειξη ?
Αν είναι έτσι τότε είσαι πράγματι ΘΕΟΣ και σε προσκυνώ , άλλως η κριτική σου ειναι "λίθοι κέραμοι και πλίνθοι ατάκτως ερριμένοι" ή επι το λαικότερον "μάπα το καρπούζι"
Και πρόσεξε και κάτι άλλο
Οι χρησιμοποιούντες μεγάλα και βαρύγδουπα προσωνύμια προσπαθούν να καλύψουν την " μικρότητά τους" και τήν ¨κενότητά τους" και είναι απλώς φελοί "νεοελληναράδες"
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο