Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Διακοπή υπηρεσιών του Taxis σήμερα 22-6-2012 από 15:00 εως 21:00 - Υπενθύμιση για υποβολή κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η TAXISNET

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Οι υπηρεσίες του TAXISnet δεν θα είναι διαθέσιμες την Παρασκευή 22 Ιουνίου  2012 και από ώρα 15:00 έως 21:00, λόγω εργασιών συντήρησης του εξοπλισμού.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

-------------------
Υπενθυμίζουμε στους συναδέλφους ότι σύμφωνα με την ΠΟΛ.1116/3.5.2012 αλλά και την ΠΟΛ.1101/24.4.2012, σήμερα είναι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής της κατάστασης αναμόρφωσης (ηλεκτρονικά)για το 2012 των περιπτώσεων:

-Όταν η υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος γίνεται σε έντυπη μορφή (χειρόγραφα) μέσω Δ.Ο.Υ

-Σε περίπτωση που έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 και δεν συνυποβλήθηκε εκ παραδρομής η φορολογική αναμόρφωση,

Υπενθυμίζουμε επίσης ότι όσοι δεν έχετε υποβάλει την κατάσταση και θα προβείτε στην υποβολή της σήμερα ή αύριο, θα πρέπει να κατεβάσατε την νέα εφαρμογή από την ιστοσελίδα της Γ.Γ.Π.Σ. για την δημιουργία του αρχείου της Φορολογικής αναμόρφωσης. (Το αρχείο xml που δημιουργείται από την παλαιά εφαρμογή δεν είναι συμβατό πλέον)

Την εφαρμογή μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ.

----------------------------------
Επιστημονική ομάδα Taxheaven




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description DIN | Ιουνίου 21, 2012 3:29 μ.μ. | Reply
GSIS ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ -Σημείωση: Καταστάσεις για το οικ. έτος 2012, οι οποίες έχουν δημιουργηθεί και υποβληθεί με χρήση της εφαρμογής του 2011, είναι έγκυρες και δε χρειάζεται να γίνει καμία επιπλέον ενέργεια με χρήση της νέας έκδοσης της εφαρμογής.
image description Game over.... | Ιουνίου 22, 2012 10:27 π.μ. | Reply
Δηλ. λειτουργουσε χτες.... και δεν θα λειτουργει σήμερα???

Αφού χτες, ηταν εκτος.....
image description gus | Ιουνίου 21, 2012 3:55 μ.μ. | Reply
Η υπενθύμισή μας αναφέρεται σε αυτούς που ΔΕΝ έχουν ακόμα υποβάλει την κατάσταση ηλεκτρονικά.
'Οσοι έχουν ήδη υποβάλει την κατάσταση είτε με την παλαιά εφαρμογή είτε με την νέα δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι.
image description Drakos | Ιουνίου 21, 2012 3:00 μ.μ. | Reply
Και εγώ που λείπω στην επαρχία και γυρίζω αύριο το απόγευμα να στείλω τις καταστάσεις πως θα τις στείλω βρε παλικάρια? Γιάτι δεν περιμένατε αύριο το μεσημέρι να βγάλετε την ανακοίνωση??????????????
image description gkazan | Ιουνίου 21, 2012 4:04 μ.μ. | Reply
Δεν παίρνουν μαθήματα από κανένα MMO οι βλάκες του Υ.Ο. για θέματα μηχανοργάνωσης και συντήρησης;;;
image description MICHALIS | Ιουνίου 21, 2012 5:06 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΑΛΛΟΝ.
ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΩΣ ΑΥΡΙΟ.
ΕΑΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΩΣ ΤΙΣ 15/07 ΤΟΤΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?
image description K.R. | Ιουνίου 21, 2012 5:02 μ.μ. | Reply
Ερώτηση- Σε διακοπή Ο.Ε. εντός του 2012. Η δήλωση κατατλεθηκε το 2012 χειρόγραφα εμπρόθεσμα βασει των προθεσμιών της Φ.Ε.
Η κατάσταση γι'αυτή τη περίπτωση, πότε πάει; Φέτος έως της 22/6 ή του χρόμου όποτε...;
image description makhs | Ιουνίου 21, 2012 6:49 μ.μ. | Reply
ΜΑ ΚΑΛΑ,ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΥΓΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ?
image description SOS | Ιουνίου 21, 2012 6:27 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΑΛΤΑΡΩ..ΔΗΛΑΔΗ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΕΩΣ 16/07/2012??ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΕΝΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ Ε3 ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
image description Rania | Ιουνίου 21, 2012 6:20 μ.μ. | Reply
Νωρίς το ανακοίνωσαν
image description 1950 | Ιουνίου 21, 2012 6:39 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ.ΕΩΣ 16/07/2012 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.ΒΓΑΛΤΕ ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ.
image description ΟΥΡΑΝΟΣ | Ιουνίου 21, 2012 6:59 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.ΦΕΤΟΣ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε3 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.ΟΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 16/07/2012.
image description Rania | Ιουνίου 21, 2012 7:26 μ.μ. | Reply
Λέει για συγκεκριμένες περιπτώσεις.Όπως η πρώτη περίπτωση που λέει αν οι δηλώσεις εισοδήματος κατατεθούν σε έντυπη μορφή στη Δ.Ο.Υ. Αφού οι επαγγελματίες είναι υπόχρεοι μέσω internet για την κατάθεση των δηλώσεών τους .
image description nick mastro | Ιουνίου 21, 2012 7:23 μ.μ. | Reply
ΟΣΟΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΣ Ω ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΣΥΝΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.
image description MAIK | Ιουνίου 21, 2012 7:22 μ.μ. | Reply
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ???ΕΩΣ 16/07/2012 ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΜΕΣΩ INTERNET ?
image description gus | Ιουνίου 21, 2012 10:29 μ.μ. | Reply
Ρε παιδιά διαβάστε τις ΠΟΛ που αναφέρονται.
Μιλάμε για περιπτώσεις εταιριών (ΟΕ-ΕΕ-ΕΠΕ-ΑΕ) που έχουν ήδη υποβάλει δηλώσεις χειρόγραφα στις ΔΟΥ για οποιοδήποτε λόγο.
Για τους Ελ. Επαγγελματίες Φυσικά ισχύει ή 16/7 + η οποιαδήποτε παράταση.
image description SARAKINOS | Ιουνίου 21, 2012 11:12 μ.μ. | Reply
Πιστεύω ότι οι συνάδελφοι έχουν θολώσει. Η υπενθύμιση και η προθεσμία ισχύει πράγματι για τις χειρόγραφες δηλώσεις Ο.Ε. & Ε.Ε και κοινωνιών που υποβλήθηκαν στις ΔΟΥ. Ομως έχω μια μεγάλη απορία: Υποτίθεται ότι η προθεσμία είναι μέχρι το βράδυ της 22/6. Αλλά η ΓΓΠΣ κατεβάζει τον διακόπτη από τις 3 το μεσημέρι. Οπότε καλό ξενύχτι πάλι, γιατί και αν δώσουν και άλλη παράταση, θα την δώσουν στις 3 παρά πέντε, ως συνήθως. Καληνύχτα και καλή τύχη....
image description kostis | Ιουνίου 22, 2012 12:27 μ.μ. | Reply
αν εχω ακομη του οικ.ετους 2011 μπορω να τις στειλω μεχρι αυριο?????pls heeeeeelppppp!!!!!!!!!!!!!
image description ΝΙΚΟΣ | Ιουνίου 22, 2012 1:22 μ.μ. | Reply
ΒΓΗΚΕ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΓΠΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ..
image description ttbank | Ιουνίου 22, 2012 3:28 μ.μ. | Reply
Γνωρίζει κανείς για παράταση??
image description HELLEN | Ιουνίου 22, 2012 4:23 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΆΔΕΛΦΟΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΉ ΑΝΑΜΌΡΦΩΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2011 ΠΟΤΕ ΛΉΓΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ?
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο