Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μέχρι τέλος Ιουνίου 1 δισ ευρώ από την Ε.Ε.

Η Ελλάδα πρόκειται να λάβει μέσα στον Ιούνιο από τους εταίρους της στην Ευρωζώνη το ποσό του 1 δισ. ευρώ, ώστε να εκπληρώσει κρατικές υποχρεώσεις όπως είναι η καταβολή συντάξεων, μισθών και επιχορηγήσεων.

Αυτό αποκάλυψαν στο γερμανικό πρακτορείο ειδήσεων (dpa) πηγές των Βρυξελλών αποδίδοντας την εξέλιξη αυτή στις αυξημένες πιθανότητες σχηματισμού κυβέρνησης μετά την εκλογική αναμέτρηση της 17ης Ιουνίου.

Το Ευρωπαϊκό Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας (EFSF) είχε εγκρίνει το Μάιο την καταβολή στη χώρα μας ποσού ύψους 5,2 δισ. ευρώ, αλλά είχε "κρατήσει" το 1 δισ., εκτιμώντας ότι δεν χρειαζόταν να καταβληθεί πριν από τον Ιούνιο.

Τώρα όμως τα χρήματα αυτά πρόκειται να είναι διαθέσιμα, δήλωσαν οι ίδιες πηγές.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΚΑΤΑΝΤΙΑ | Ιουνίου 19, 2012 8:27 π.μ. | Reply
ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ ΠΑΝΤΩΣ!ΕΧΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ...ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ ΤΙ ΨΗΦΙΣΕ!ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΦΟΡΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ...ΜΕΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΤΑΚΑ..ΤΙ Μ*Λ*Κ*Σ ΕΙΜΑΙ!ΜΕΓΙΑ ΤΗ ΝΔ ΠΑΙΔΙΑ...ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΤΟΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΑΠΕΡΓΙΕΣ..ΟΙ ΠΟΡΕΙΕΣ ΚΤΛ...ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΝ ΨΗΦΙΣΕ ΝΔ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ...ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΛΕΜΕ!!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ!Α...ΚΑΙ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ..ΤΟΝ ΕΙΔΑΤΕ Ε?ΕΧΕΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ...ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ Ο ΒΛΑΚΑΣ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...ΤΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ Η ΠΙΕΣΗ!ΨΩΦΟΣ!!!ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ ΕΛΛΗΝΑ!!!!ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!
image description DRIVECENTER | Ιουνίου 19, 2012 9:50 π.μ. | Reply
Επειδή σ' αυτή την ιστοσελίδα συναντώνται σοβαροί επαγγελματίες, φρονώ ότι πρέπει όλοι να καταβάλλουμε μια προσπάθεια να περιορίσουμε τα σχόλιά μας σε κρίσεις επί των φορολογιστικών -ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ- θεμάτων και αποκλειστικά με τέτοιο περιεχόμενο. Δεν είμαστε blogg ποικίλης ύλης! Με το συμπάθειο...ε!
image description PLAT | Ιουνίου 19, 2012 11:07 π.μ. | Reply
Τοτε και τα θεματα θα πρεπει να ειναι μονο επι των φορολογιστικων.
image description THC | Ιουνίου 19, 2012 10:11 π.μ. | Reply
"Επειδή σ' αυτή την ιστοσελίδα συναντώνται σοβαροί επαγγελματίες..." ΧΑ ΧΑ ΚΑΛΟ. ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΙΧΤΗ ΣΕ ΣΕΝΑ drivecenter ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΓΡΑΦΙΚΟΥΣ, ΠΟΥ ΡΩΤΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ.. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ Κ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ.
image description ΑΝΕΣΤΗΣ | Ιουνίου 19, 2012 11:40 π.μ. | Reply
Ευχαριστούμε EFSF....
image description GEODANIEL | Ιουνίου 19, 2012 10:44 μ.μ. | Reply
Aπό το 1 δις τα 900 εκατομμύρια θα κατατεθούν κατ ευθείαν στο ESM και τα 100 είναι για τους τόκους Και αυτλος ήταν και λόγος που δεν δόθηκαν στο τ΄΄ελος Μαίου γιατί η οφειλή ήταν για τέλος Ιούνίου.Ούτε ένα ευρώ δεν πάει για δαπάνες του προυπολογισμού και φυσικά για φάρμακα κλπ που ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΑΠΑΝΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ.Αυτά δήλωσαν επίσημα οι εκπρόσωποι του ΓΛΚ στις 15/6/2012.ΕιΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Η ΒΡΩΜΙΑ ΤΗΣ ΕΓΧΩΡΙΑΣ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ.Και απίστευτη η αδαφορία για την αλήθεια και/¨η η ανεπάρκεια και των αντιμνημονιακών εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις.Ελάχιστη ευαισθησία να είχαν θα είχαν απαιτήσει ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ/
image description DRIVECENTER | Ιουνίου 20, 2012 9:56 π.μ. | Reply
Δυσκολεύομαι να κατανοήσω το πως μπορεί να θεωρηθεί ΒΡΩΜΙΑ ΤΗΣ ΕΓΧΩΡΙΑΣ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ , το γεγονός πως "Ούτε ένα ευρώ δεν πάει για δαπάνες του προυπολογισμού και φυσικά για φάρμακα ". Από που κι ως που είναι υποχρεωμένη η Ευρώπη να μας δανείσει; Από τις μαρμαροκολώνες μας; Το έχουμε σκεφτεί αυτό; Οι άνθρωποι με πολύ απλά λόγια σου λένε: Εγώ αναλαμβάνω να σου μετατρέψω τις βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις σου σε μακροπρόθεσμες και συ κανόνισε όλα τα υπόλοιπα. Take it or leave it ! Επίσης μου είναι δύσκολο να κατανοήσω πως θα μπορούσα να απαιτήσω -όντας εν αταξία- ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ , από την Ευρώπη
και όχι από την δική μου κυβέρνηση που στο κάτω κάτω αυτή είναι υπεύθυνη.




image description GEODANIEL | Ιουνίου 20, 2012 11:44 π.μ. | Reply
Η Βρωμιά είναι ότι πάρα πολλοί εγχώριοι πολιτικοί ΜΜΕ κλπ ισχυρίζονται ότι δεν υπάρχουν φάρμακα γιατί δεν δόθηκε το 1 δις από το δάνειο και δικαιολογούνται για την έλλειψη, ενώ τα όποια ποσά χρειάζονται ειναι φυσικα απο τα εγώχρια έσοδα των 4 δις μηνιαίιως περίπου.ΚΑΙ Η ΒΡΩΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΌΤΙ ΌΠΩΣ ΦΆΝΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΌ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΤΟΥ κ.ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΥ ΣΤΟ Γ.Λ.Κ. το πρόβλημα είναι καθαρά γραφειοκρατικό και δεν υπογράφονται από υπηρεσιακούς παράγοντες τα σχετικά εντάλματα για την αγορά των υλικών.ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΚΡΑΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.
image description Thanos Larissa | Ιουνίου 20, 2012 12:53 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΆΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ Ή ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΗ ΤΩΡΑ;ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΑΣ ΡΙΞΑΝ ΣΤΟΝ ΛΑΚΟ ΜΕ ΤΑ ΣΚ@Τ@.ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΛΥΜΠΑΜΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΣΥΧΕΝΟΜΑΣΤΕ;
image description DRIVECENTER | Ιουνίου 20, 2012 6:02 μ.μ. | Reply
Ο συνάδελφος κ.Thanos Larissa προφανώς δεν κατενόησε πλήρως και σ' αυτό δεν αποκλείω την δική μου ευθύνη. Δεν εννοώ ότι δεν ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. Εννοώ ότι δεν είναι προς το συμφέρον μας να το κάνουμε αυτό από εδώ μέσα. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να διατηρήσουμε το προφίλ της ισοσελίδας αμιγώς επαγγελματικό. Για απόψεις επί παντός επιστητού που όλοι μας δικαιούμαστε να έχουμε και να τις καλλιεργούμε υπάρχουν ιστοσελίδες ποικίλης ύλης. Αυτό είναι μια εισήγηση τίποτα περισσότερο. Αν θεωρηθεί απορριπτέα παρακαλώ αγνοείστε την.
image description Thanos Larissa | Ιουνίου 20, 2012 7:07 μ.μ. | Reply
ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΟΨΗ ΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟΥ DRIVECENTER ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΟΥΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΑ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ.ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟ.ΑΠΛΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΔΩ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΑΦΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΟΤΑΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΕ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.ΟΧΙ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΙΕΣ.ΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΕΤΕΘΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΒΡΙΖΟΝΤΑΣ ΧΡΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΕΣ.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΙΕΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΕΤΣΙ. ΕΠΙΠΕΔΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο