Ειδήσεις Κωδικοποιήσεις νόμων

ΥπΑΑΝ: Εγκύκλιος για την εφαρμογή του ν.3919/2011 για την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή Φοροτεχνικού

ΥπΑΑΝ: Εγκύκλιος για την εφαρμογή του ν.3919/2011 για την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή Φοροτεχνικού
 
Με την παρούσα εγκύκλιο παρέχονται οδηγίες σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του ν.3919/2011 "Αρχή της επαγγελματικής ελευθερίας, κατάργηση αδικαιολόγητων περιορισμών στην πρόσβαση και άσκηση επαγγελμάτων" (ΦΕΚ 32/ τ. Α'/ 02.03.2011), όπως έχει τροποποιηθεί με την παράγραφο 16 του άρθρου 4 ν. 4038/2012 με στόχο την ομοιόμορφη αντιμετώπιση από την κάθε αρμόδια Υπηρεσία, της διαδικασίας άσκησης του επαγγέλματος του «Λογιστή-Φοροτεχνικού».

Η σχετική εγκύκλιος:
Αρ. πρωτ.: 26801/ΔΙΟΕ 654/13.6.2012 Εφαρμογή του ν.3919/2011 (ΦΕΚ 32/ τ. Α'/ 02.03.2011) για την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή Φοροτεχνικού




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 1:23 π.μ. | Reply
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΛΛΑΞΕ....Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕΣΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ ?
image description ??? | Ιουνίου 15, 2012 2:57 π.μ. | Reply
???
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 8:58 π.μ. | Reply
Μια μεταφραση παρακαλω
image description Βαγγελης Φ. | Ιουνίου 15, 2012 10:44 π.μ. | Reply
Θα μας το κάνει λιανά κάποιος αρμόδιος του Υπουργείου; Τι παίζει με το ΟΕΕ και τι με τις άδειες; Όποιος γουστάρει θα υπογράφει ότι γουστάρει;;;;;
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 8:27 π.μ. | Reply
Ποια ειναι η εννοια της απελευθερωσης του επαγγελματος ?
image description DimitrisD | Ιουνίου 15, 2012 9:32 π.μ. | Reply
"...τα Φυσικά Πρόσωπα δύνανται να ασκούν το επάγγελμα του Λογιστή-Φοροτεχνικού και αν δεν είναι μέλη του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος, εφόσον είναι πτυχιούχοι των ελληνικών ανωτάτων οικονομικών σχολών ή πτυχιούχοι ισότιμων οικονομικών σχολών του εξωτερικού ή πληρούν τις προϋποθέσεις επαγγελματικών προσόντων του Π.Δ. 38/2010"
image description DimitrisD | Ιουνίου 15, 2012 9:14 π.μ. | Reply
Δηλαδή σύμφωνα με αυτό που λέει θα μπορούμε να σταματήσουμε να πληρώνουμε επιμελητήριο;
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 9:56 π.μ. | Reply
KAI ΛΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ?ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
image description efipoly | Ιουνίου 15, 2012 9:25 π.μ. | Reply
Δεν βλεπω αλλαγη, το Οικονομικο Επιμελητηριο ως αρμοδια Διοικητικη Αρχη θα δινει τις αδειες, τωρα αν θα απαιτει και ετησια συνδρομη ειναι αλλο θεμα.Βλεπω να ζητασει παντως μεγαλο!!!! παραβολο για να εξετασει την περιπτωση του αιτουντος
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 9:34 π.μ. | Reply
Δεν βλέπω κάποια διαφορά από πριν!!! Μας κοροϊδεύουν;
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 9:50 π.μ. | Reply
ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ!!!!!ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΟΕΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ....ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ...
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 9:34 π.μ. | Reply
ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ!!!!!ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΟΕΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ....ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ...
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 9:34 π.μ. | Reply
Αυτές οι πιέσεις της τροικας για την απελευθέρωση των επαγγελμάτων οδήγουν σε ασυναρτησίες και σε θέσπιση εγκυκλίων που ούτε ο Μπαμπινιώτης δεν μπορέι να τις ερμηνέυσει. Αν κάποιος κατάλαβε κάτι από την εγκύκλιο να με ενημερώσει και εμένα. Σίγουρα όμως εκδόθηκε μια απόφαση που θαπαρουσιαστεί στους ευρωαπαίους ως "οι απαιτούμενες ενέργειες για την απαελευθέρωση του επαγγέλματος φοροτέχνη λογιστή. Αυτό σήμαινε η περίφημη απελευθέρωση. παρόλο που ακόμη φορές εκδοσης της σχετικής αδειας παραμένει το επιμελλητήριο παρόλο που η άδεια απαιτείται από άλλες διατάξεις σχετικές με την φορολογία. Απλά κάνεις έναρξη χωρίς την άδεια και την βγάζεις μετά γιατί χωρίς αυτήν δεν μπορείς. ΖΗΤΩ Η ΑΠΕΛΕΥΘΈΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. ΖΗΤΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΈΙΑ ΠΟΥ ΕΚΔΙΣΟΥΝ ΑΠΟΦΆΣΕΙΣ. ΖΗΤΩ Η ΤΡΟΙΚΑ.. Ε ΡΕ ΚΑΣΣΙΔΙΑΡΗΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ!!!!!
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 10:50 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 10:56 π.μ. | Reply
ηθελα να κανω μια ΟΕ με τρεις εταιρους , οι 2 πτυχιουχοι με αδεια απο το Οικονομικο επιλεμητηριο και ο ενας απο ΙΕΚ (με ποσοστο 10%)που δεν εχει παρει αδεια ακομη. Οταν απευθυνθηκα στο επιμελητριο μου λενε "οχι δεν μπορει να παρει αδεια να δουλεψει σαν λογιστικο-φοροτεχνικο γραφειο πρεπει ολοι οι εταιροι να εχουν αδεια απο εμας. ναι ρε παιδια αλλα ο νομος εχει αλλαξει και δεν χρειαζεται ολοι να εχουν αδεια. το ξερουμε οτι εχει αλλαξει ο νομος αλλα σε εμας δεν εχουν ερθουν οδηγιες απο τα κεντρικα απο την Αθηνα και οποτε ισχυει οτι ισχυε και πριν" αυτο πριν 3 βδομαδες οποτε αναγκαστηκα να κανω την ΟΕ με τους 2 εταιρους που εχουν αδεια και οταν ενημερωθουν τα σαινια να κανω τροποποιηση να βαλω και τον τριτο μεσα. και μετα μου λες ανοιγμα επαγγελματο.μπαρμπουτσαλα
image description makisd | Ιουνίου 15, 2012 11:57 π.μ. | Reply
ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ???ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΕΙ...
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 11:41 π.μ. | Reply
τρίχες κατσαρές....
image description spirosp | Ιουνίου 15, 2012 12:06 μ.μ. | Reply
Τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά.... Ο Χρυσοχοϊδης και η Τρόϊκα του ΠΑΣΟΚΟΔΕΞΙΟΥ συνδικάτου κοροϊδεύουν όλο τον κόσμο, κοροϊδεύουν και την Τρόϊκα μαζί.... Όσο αναφορά τις Ανώνυμες Εταιρείες Λογιστών τις οποίες μπορεί να συστήνει ο καθένας, είναι μπαρμπούτσαλα... Σιγά να μπορεί ο κάθε λαδέμπορας να ανοίξει τέτοια εταιρεία... Αν το ρωτήσει κάτι ο πελάτης, τι θα απαντήσει...? Ποιον θα εμπιστευτεί μια επιχείρηση, τον ΧΧΧ λαδέμπορα που ανοίγει ένα λογιστικό γραφείο ή τον Ντουκάκη ή όποιον άλλο λογιστή που έχει ένα μεγάλο οργανωμένο γραφείο με 10,20, 300 άτομα, στο οποίο δεσπόζει η παρουσία του ιδιοκτήτη...
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 12:27 μ.μ. | Reply
ΔΥΟ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΧΟΡΕΥΟΥΝ.
ΟΛΑ ΤΑΧΕΙ Η ΜΑΡΙΩΡΗ,Η ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΗΝ ΜΑΡΑΝΕ...
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟ ΑΣΚΕΙ.ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.Η ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΝΑ ΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΛΕΡΩΝΟΥΜΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ.ΑΥΤΑ,ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΑ...
image description spirosp | Ιουνίου 15, 2012 12:19 μ.μ. | Reply
Στο κάτω κάτω της γραφής, αν θέλουν να απελευθερώσουν το επάγγελμα να καταργήσουν τελείως τις Άδειες Α, Β, Γ, Δ. Να ισχύσουν προσωρινά οι Άδειες (για 2 χρόνια) και να γίνουν εξετάσεις για όλους, ακόμα και για τους Λογιστές Α', παρόλο που και εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία και δεν με συμφέρει. Μπορούν να διοργανώνονται εξετάσεις κάθε 6 μήνες, σε 3-4 θεματικές ενότητες (Φορολογία, Εμπορικό Δίκαιο, Εργατικό, ΔΛΠ, Γενική Λογιστική) και όποιος περνάει με επιτυχία τις εξετάσεις θα αποκτάει Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για 10 χρόνια. Και πριν λήξει η 10ετία θα ξαναδίνουμε εξετάσεις για να ανανεώσουμε την Άδεια. Όποιος έχει τις γνώσεις να βγει στο στίβο να παλέψει με ίσους όρους και ας είναι απόφοιτος λυκείου, ΙΕΚ, Πανεπιστημίου, ΤΕΙ, Πανεπιστημίου Αγγλίας. Η Αγορά θα αποφασίσει πόσους και ποιους θέλει μέσα στον χώρο.
image description POTEMKIN | Ιουνίου 15, 2012 6:19 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΑΙ.....ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ.......ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΑΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΗΔΙΕΣ ΟΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ..... ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ......
image description Σπύρος | Ιουνίου 22, 2012 2:22 μ.μ. | Reply
Καλή άποψη αλλά ανέφικτη. Κάθε 10 χρόνια θα δίνουν οι λογιστές Πανελλήνιες?
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 12:15 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 1:52 μ.μ. | Reply
Προστέθηκε καμιά σχολή η οποία δεν υπήρχε πριν ώστε οι πτυχιούχοι της να πάρουν την άδεια του λογιστή?
image description FOUFOUTOS | Ιουνίου 15, 2012 1:07 μ.μ. | Reply
Δλδ για να πηδάω τη γυναίκα μου θα περνάω απο εξετάσεις πρώτα ? Κι αμα σε 7 χρόνια θέλω γκόμενα θα πρέπει πάλι να περνάω εξετάσεις η θα ισχύει η προυπηρεσία ? Ρε τι παίρνετε και δε μας δίνετε και μας ?
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 1:22 μ.μ. | Reply
KAΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕΣΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ.ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΕΙΞΕ ΜΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΩΤΕΡΗ ΑΔΕΙΑ ΑΠ ΑΥΤΟΝ !!!! ΑΣ ΜΗ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΔΕ ΤΟ ΤΙ ΜΑΘΑΜΕ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ?
image description POTEMKIN | Ιουνίου 15, 2012 1:04 μ.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΘΕΛΟΥΜΕ? ΟΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΕΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΣΜΑΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΗ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ! ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΡΚΕΤΑ ΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ......ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ....
image description ZERO | Ιουνίου 15, 2012 2:25 μ.μ. | Reply
Παιδιά το ρεζουμέ της υποθέσης μην σκοτώνεστε είναι το παρακάτω .......Η Γενική Διεύθυνση Διοικητικής Υποστήριξης του Υπουργείου Ανάπτυξης , Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας δεσμεύεται να προχωρήσει σε δευτερεύουσα νομοθεσία, σχετικά με το σύστημα διεξαγωγής των σεμιναρίων προαγωγής σε ανώτερη τάξη και σε ό,τι άλλο απαιτηθεί, προκειμένου αυτή να είναι συμβατή με τη γνωμοδότηση της Επιτροπής Ανταγωνισμού.


image description POTEMKIN | Ιουνίου 15, 2012 6:58 μ.μ. | Reply
ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΕΡΓΕΙΟΥΛΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ Ο ΠΑΝΙΚ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΜΕ ΑΝΤΩΝΗ ΑΛΕΞΗ ΛΕΥΤΕΡΑΚΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΒΛΑΚΑ, (ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ) ΚΑΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΕΤΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ?
image description ΜΑΡΙΛΕΝΑ | Ιουνίου 15, 2012 6:48 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΓΙΑΤΙ Η ΑΔΕΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΑΝΑΔΙΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ???ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ -ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ -ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ?? ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ???ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕΣ???ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝ ΜΠΕΙ ΣΑΝ ΘΕΜΑ .ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΖΗΤΟΥΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ .ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ .ΣΕ ΜΑΣ ΑΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ .ΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΝΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ???
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 6:24 μ.μ. | Reply
SVSTO
image description Επισκέπτης | Ιουνίου 15, 2012 11:42 μ.μ. | Reply
Πολύ σωστό πάλι θα βγάλουμε τα ματάκια μας μόνοι μας. Εξετάσεις δίνουμε κάθε μέρα διαβάζουμε πιο πολύ και από Γιατρούς εάν δεν είσαι καλός η αγορά θα σε αποβάλει. Το μόνο που πρέπει να γίνει για εμένα είναι να σταματήσουν οι άδειες Α-Β-Γ-Δ όλοι μια, όπως όλοι, δεν έχω δει γιατρό Α-Β-Γ-Δ!!!!
image description Επισκέπτης | Ιουνίου 16, 2012 8:53 π.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ 50ΑΡΗΣ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ???
ΑΝΤΕ,ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ.
ΑΠΛΑ,ΠΡΕΠΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΙΕΚ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΟΥ ΟΜΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΥΣ.
image description IDO | Ιουνίου 16, 2012 10:05 π.μ. | Reply
Το γέλιο είναι ότι για όλα φταίνε πάλι οι λογιστές.

Είπανε να ξεκινήσουν τα ανοίγματα των επαγγελμάτων και ξεκίνησαν από το δικό μας. Η κουτσή Μαρία αν ήθελε λογίστρια θα γινόταν.

Φορτηγατζήδες, φαρμακοποιοί, δικηγόροι, μηχανικοί κτλ τα ανοίξαμε...

Μετά φταίει η κακιά μας η μοίρα για το κακό μας το χάλι.

image description Επισκέπτης | Ιουνίου 16, 2012 8:35 μ.μ. | Reply
Πραγματικά , δεν καταλαβαίνω κάποιους συναδελφους. Τα επάγγελμα είναι ήδη ανοιχτό οπότε δεν τίθεται κανένα ζήτημα παιρετέρω ΄΄ανοίγματος΄΄. Πρίν 14 χρόνια ρυθμίστηκε και η τελευταία λεπτομέρεια περί της εξάσκησης. Ανάλογα το πτυχίο σου παίρνεις έχεις και την άδεια σου. Θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό..? Κάνε... Θέλεις να κάνεις σεμινάρια για να ανέβεις...? Κάνε.. Δεν καταλάβαίνω σε τι αποσκοπεί, το ΥΠΑΑΝ ...?? Όλοι έχουν το δικαίωμα στην εργασία, και στην εξέλιξη ... (κάτι που για να λέμε του στραβού το δίκιο )το ΟΕΕ κάνει τα στραβά μάτια υπέρ των πτυχιουχων ΑΕΙ ενάντια των πτυχιούχων ΤΕΙ ΚΑΙ ΙΕΚ. Η προσωπική μου γνώμη έιναι ότι η αγορά είναι ο μόνος κριτής.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο