Ειδήσεις Υπενθυμίσεις

Δυνατότητα μείωσης των εισφορών στο Ο.Α.Ε.Ε.

Με τις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 32 του ν.4075/2012 οι ασφαλισμένοι του Ο.Α.Ε.Ε. μπορούν με αίτησή τους να επιλέξουν την κατάταξή τους στην αμέσως κατώτερη ή στη δεύτερη κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία κλάδου σύνταξης του π.δ. 5/2007 και να παραμείνουν σε αυτήν έως 31.12.2014 εφόσον, κατά την υποβολή της αίτησης:

α) δεν έχουν ληξιπρόθεσμη οφειλή ή

β) έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση και είναι ενήμεροι.

Η κατάταξη στην κατώτερη κατηγορία αρχίζει από το αμέσως επόμενο προς έκδοση και μετά την αίτηση δίμηνο και ισχύει για όσο διάστημα είναι ενήμεροι στην καταβολή των τρεχουσών εισφορών και στις δόσεις της τυχόν ρύθμισης. Αν ο ασφαλισμένος δεν είναι ενήμερος, επανέρχεται αυτοδικαίως στην κατηγορία στην οποία βρισκόταν πριν την αίτηση του πρώτου εδαφίου, στην οποία επανέρχονται υποχρεωτικά από την 1.1.2015 και όλοι οι ασφαλισμένοι που έχουν κάνει χρήση της διάταξης αυτής.

Επίσης, προβλέπεται ότι με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, μετά από γνώμη του Δ.Σ. του Ο.Α.Ε.Ε., καθορίζονται η διαδικασία, ο τρόπος, τα όργανα και κάθε άλλο σχετικό θέμα για την εφαρμογή της εν λόγω διάταξης. Η εν λόγω Υπουργική Απόφαση με αρ. πρ. Φ.80000/10255/334/6.6.2012 εστάλη στο Εθνικό Τυπογραφείο για δημοσίευση.

Επισημαίνεται ότι στην παραπάνω κανονιστική πράξη έχει προβλεφθεί ότι στις περιπτώσεις υποβολής αιτήσεων μετά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του ανωτέρω νόμου 4075/2012, (ήτοι την 11.04.2012) και πριν τη δημοσίευση της Υπουργικής Απόφασης, οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται στην ασφαλιστική κατηγορία που θα επιλέξουν καταβάλλοντας τις αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές από το αμέσως επόμενο προς έκδοση δίμηνο της δημοσίευσης της Υπουργικής Απόφασης.

Οι ενδιαφερόμενοι  μπορούν να απευθύνονται για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν ειδικότερα την περίπτωσή τους.


Η σχετική απόφαση




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΜΑΙΡΗ | Ιουνίου 14, 2012 10:08 π.μ. | Reply
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΕΙΣΦΟΡΑ Κ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ
image description XRISTOSX | Ιουνίου 14, 2012 11:57 π.μ. | Reply
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ , ΛΕΕΙ, ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟ ΤΕΒΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ. ΟΙ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ, ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ. ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ.
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 11:36 π.μ. | Reply
ποιά μείωση; για έναν κακό "προμηθευτή" υγείας; είμαστε "πελάτες" που πληρώνουμε για ποιό "εμπόρευμα" ;
image description gkazan | Ιουνίου 14, 2012 11:31 π.μ. | Reply
Σε πρόλαβα Μαίρη, από 27/04/2011 την έχω κάνει και τις ίδιες μαλακίες ακούω.
Απλά θα τους κόψω τα λεφτά και ας πάνε να τα βρουν από τους πελάτες μου που μου οφείλουν. Χεστήκαμε για τον ΟΑΕΕ τους, ότι έγινε με τον ΕΟΠΥΥ έγινε και με τον ΟΑΕΕ, συμψηφισμοί διαθεσίμων, για να μειωθούν τα ελλείματα ενός ταμείου έναντι του άλλου. Το ΤΕΒΕ είχε πλεονάσματα, το ΤΑΕ ήταν ελλειματικό, εγώ θα τους πληρώσω τις συντάξεις και οι δικοί μου, που πλήρωναν ΚΑΝΟΝΙΚΑ και στην ΩΡΑ ΤΟΥΣ τις εισφορες για 35 χρόνια;;;... Για να μην μιλήσουμε για πενιχρές συντάξεις , ακόμη και με 20 χρόνια στην ανωτάτη κλίμακα... Ενώ στο ΙΚΑ, τα ξεφτέρια αυξάνουν 5 χρόνια πριν την σύνταξη τον μισθό και βγαίνουν με παχυλότατες, συγκριτικά με τις συνολικές τους εισφορές, συντάξεις. Για εμάς, ισχύει η αναλογικότητα. Και κάτι ακόμη: οι νέοι ασφαλισμένοι του ΟΑΕΕ (από 1/1/1993) έχουν, αν θυμάμαι καλά, 10 ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΚΛΑΣΕΙΣ 3ετούς διάρκειας έκαστη... δηλαδή τα καθάρματα του ΟΑΕΕ, θα μας επιβάλλουν για 30 χρόνια, τι θα πληρώνουμε ασφαλιστικώς, τα έχουμε δεν τα έχουμε. Δεν θα ξαναπληρώσουμε, αναλογικότητα στην σύνταξη έχουμε, υποχρεωτικές εισφορές, το ύψος των οποίων δεν ελέγχουμε και επιπλέον είμαστε τα μόνα κορόιδα, των οποίων οι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ εισφορές ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ εξ' ολοκλήρου από το εισόδημα!!! Σύνταξη δεν θα πάρουμε, ας πάρουν λοιπόν και αυτοί το τρίτο το μακρύτερο.... Και πολύ τους είναι.
image description ΜΑΙΡΗ | Ιουνίου 14, 2012 12:19 μ.μ. | Reply
26/4/12 ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ Κ ΕΓΩ Κ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΑΝΑΔΡΟΜΘΚΑ ΑΠΟ ΤΗΣ 26/4 ΔΕ ΞΕΡΩ
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 12:52 μ.μ. | Reply
Η κατηφόρα πλέον δεν έχει σταματημό.
image description efipoly | Ιουνίου 14, 2012 12:32 μ.μ. | Reply
Αγαπητοι συναδελφοι, οταν εργαζεσαι ως ιδιωτικος υπαλληλος οι εισφορες υπερ ΙΚΑ αφαιρουνται και υπολογιζεται ο φορος.Σε μας υπολογιζεται φορος σε ποσο που εχουμε καταβαλλει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ σε ασφαλιστικο φορεα.Επιτελους ειναι σκανδαλωδες!!!!!!
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 1:16 μ.μ. | Reply
ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ ΕΔΩΣΑ 4000 εγω και 4000 ο συζυγος το 2011 και μου αφαιρεθηκαν απο 400 στην δηλωση ΕΛΕΟΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ .......
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 2:04 μ.μ. | Reply
Επίσης αν χρωστάς στο ΤΕΒΕ προηγούμενα χρόνια πληρώνεις κανονικά και για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για την οποία δεν μπορούσες να κάνεις χρήση. Αυτό δεν είναι παράνομο;
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 1:36 μ.μ. | Reply
καροτάκι....και το τσιμπίσαμε κανονικά...
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 4:04 μ.μ. | Reply
Προσωπικα προτεινω να κανουμε ολοι μαζι μηνυση στον ΟΑΕΕ γιατι μεχρι σημερα πληρωνω το διμηνο 850 ευρω.
Ο λογος ειναι απλος.Πληρωμναμε 850 ευρω για να παρουμε συνταξη 1700 ευρω!
Τωρα την συνταξη την πηγαν στα 700-800 ευρω.ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ?ΝΑ ΤΙ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΩ,\
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΛΕΨΙΑ.ΑΣ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΠΙΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ !!!
Η πλακα ειναι οτι μας απειλουν κιολας με κατασχεσεις και ολες αυτες τις βλακιες
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΒΛΑΚΕΣ
ΓΙΑΝΝΗΣ
image description ΓΙΑΝΝΗΣ | Ιουνίου 14, 2012 4:23 μ.μ. | Reply
Πραγματικά πρέπει να μαζέψουμε τα αιτήματα και να διεκδικήσουμε το δίκιο μας με δικαστική απόφαση. Μόνο έτσι γίνει κάτι κάποτε και είναι κρίμα γιατί τα χρόνια παιρνάνε.
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 5:45 μ.μ. | Reply
Πιστεύω οτι η φολοαπαλλαγή των εισφορών του ΟΑΕΕ απο το φόρο και όχι απο το εισοδημα (οπως οι εισφορεσ του ΙΚΑ), ειναι εντελως αντισυνταγματικη και πρεπει να το παμε στα δικαστηρια.Αν ειναι καποιος συναδελφος πιο σχετικος με τα νομικα ας μας πει την γνωμη του και τι θα προτεινε ως συλλογικη δράση.
Με την λογικη κρίνοντας παντως ειναι απολυτως αδικο.
image description ΠΕΙΡΑΤΗΣ | Ιουνίου 14, 2012 6:56 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ,ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ?ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ Η ΡΥΘΜΙΣΗ
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 7:43 μ.μ. | Reply
Που θα μαθω σε ποια ασφ κλαση ειμαι; Εχω ενα χρονο και 8 μηνες ΟΑΕΕ
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 7:09 μ.μ. | Reply
Εγώ ασφαλιζόμουνα με την ανώτατη προαιρετική κλάση.Μόλις περιόρισαν την έκπτωση απ'ο το φόρο μόνο στο 10% ξαναγύρισα στη κανονική-υποχρεωτική.Εντός των ημερών μάλιστα θα κάνω αίτηση για να κατέβω 2 κλιμάκια,όχι γιατί δεν έχω να πληρώσω,αλλά γιατί αποδεδειγμένα το ποσό της σύνταξης μετά τις περικοπές που έγιναν,πλησιάζει όλο και περισότερο με τη σύνταξη των χαμηλότερων κλιμακίων .
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 7:49 μ.μ. | Reply
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΟΑΕΕ ΤΟΥ ΑΙΓΑΛΕΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΡΑΤΟΣ ......ΜΠΟΥΡ................
image description ΕΠΟΠ | Ιουνίου 14, 2012 9:16 μ.μ. | Reply
200 ατομα είναι το δημόσιο ρε παιδια..μη βαρατε....
image description ο άθλιος του ουγκώ | Ιουνίου 14, 2012 9:06 μ.μ. | Reply
Φρέσκα νέα. Θα τηρηθεί η μείωση ξεκινώντας από το 3ο τρίμηνο του 2012. Ημουν σημερα στον ΟΑΕΕ.
image description nipa | Ιουνίου 14, 2012 9:20 μ.μ. | Reply
Θέλω να μη ξαναπληρώσω ούτε €
image description Your Name | Ιουνίου 15, 2012 12:02 μ.μ. | Reply
ΕΕΕΕ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ
image description Christi | Ιουνίου 15, 2012 2:10 μ.μ. | Reply
Απορία γιατί σίγουρα κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά. Για να κάνεις την αίτηση και να πέσεις κλίμακα πρέπει να προκαταβάλλεις συγκεκριμένη αξία εισφορών?
image description ο άθλιος του ουγκώ | Ιουνίου 15, 2012 2:22 μ.μ. | Reply
Όχι Κρίστι. Κάνεις μία απλή αίτηση στον ΟΑΕΕ. Νομίζω ότι πρέπει να είσαι ενήμερη ασφαλιστικά.
image description sakis | Μαρτίου 9, 2013 3:47 μ.μ. | Reply
Ωραιες η συζητησεις αλλα δεν βγαζουν πουθενα μηπως πρεπει να ξυπνησουμε και να πεσουν κεφαλια?
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο