Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Υπ. Οικονομικών: Διάψευση για νέα φορολογικά μέτρα.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Νίκης 5-7
10180 Αθήνα
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ Tηλ.: 210-3332551/2
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]
Τετάρτη, 13 Ιουνίου 2012

Διάψευση

Ανακοίνωση Τύπου

Αναφορικά με σχετική ανακοίνωση, το Υπουργείο Οικονομικών διαψεύδει κατηγορηματικά την «επεξεργασία νέων φορολογικών μέτρων», ιδιαίτερα δε το ό,τι αυτά δεν δημοσιοποιούνται για προεκλογικούς λόγους.

Εξάλλου, κάτι τέτοιο αντίκειται στις αρμοδιότητες της υπηρεσιακής κυβέρνησης.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description trapezokomos | Ιουνίου 14, 2012 10:36 π.μ. | Reply
αρα η διάψευση αφορά το γεγονός ότι η υπηρεσιακή κυβέρνηση δεν μαγειρεύει νεα μέτρα...η κανονική όμως έχει ίσως μια λίστα μέχρι κάτω;και όταν λέω κανονική εννοώ φυσικά τους ευρωπαίους συνεταίρους μας ..μπορεί και να κάνω λάθος...
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 11:29 π.μ. | Reply
ΕΣΥ ΑΠΛΕ ΕΛΛΗΝΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΤΑ ΝΕΑ ΦΟΡΟΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ?? ΕΒΑΛΕΣ ΤΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ? ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ, ΛΟΓΙΣΤΗ, ΕΦΟΡΙΑΚΟΥ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ, ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ? ΑΝ ΟΧΙ.. ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙΣ?!?
image description elezia | Ιουνίου 14, 2012 11:16 π.μ. | Reply

Είπαν: Καμιά φορά δίνω αξιοθαύμαστες συμβουλές τις οποίες είμαι ανίκανη να ακολουθήσω.
Lady Mary Wortley Montagu
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 11:37 π.μ. | Reply
Αντί να ζητάς από τον κόσμο να συνεχίζει να αυτομαστιγώνεται για τα λάθη που έκανε και τις αυταπάτες που είχε και ταυτόχρονα να παραβλέπεις ότι η φοροδιαφυγή δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα που αυξάνει το δημόσιο χρέος (έχουμε τερατώδεις υπερτιμολογήσεις δημοσίων έργων, τρελλές αμοιβές "συμβούλων" στα υπουργεία, πανωτόκια στα πανωτόκια των κρατικών δανείων, ελλειματικό ισοζύγιο εμπορικών συναλλαγών, ύφεση λόγω λιτότητας, ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών κ.ά.) θα ήταν καλό να δεις και εσύ ΟΛΟ το πρόβλημα, δηλαδή ότι το καπιταλιστικό σύστημα όπως έχει "στηθεί" εδώ αλλά και σε όλη την Ευρώπη γεννάει χρέη και ελλείματα που φορτώνονται στις πλάτες των πολιτών για να σωθεί το ίδιο το σύστημα. Αντί λοιπόν να κατηγορείς το θύμα, καλό θα ήταν κάποτε να κατηγορήσεις τον πραγματικό θύτη. Ήταν αναγκαίο να φουντώσει η φοροδιαφυγή για νά' χουν κάποιοι τη δυνατότητα να μπουν στο παιχνίδι τρώγοντας ένα μικρό μέρος από τα κλεμμένα, ώστε να λειτουργούν ως "κουρτίνα" που θα κρύβει και θα υπερασπίζεται το μεγάλο φαγοπότι. Δεν μπορεί να μένει στο απυρόβλητο λοιπόν το μέρος του πολιτικού συστήματος και σύσσωμο το οικονομικό σύστημα που πλούτισε από όσα σου περιέγραψα πριν και να ζητάς από τον καθένα μεμονωμένα να κάνει όσα θα έπρεπε να κάνουν αυτοί που έχουν την πραγματική εξουσία στα χέρια τους, αυτοί που νομοθετούν και έχουν τη δύναμη να επιβάλουν τους νόμους, αυτοί που αποφάσιζαν προς τα πού θα διοχετευθεί το δημόσιο χρήμα. Και φυσικά τα προβλήματα δεν λύνονται ούτε με γκρίνιες όπως σωστά λες, ούτε με μια ψήφο. Λύνονται με το να πάρει ο ίδιος ο λαός την εξουσία στα χέρια του και να την ασκεί ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
image description Ναι Σε Ολα | Ιουνίου 14, 2012 1:31 μ.μ. | Reply
ΜΟΛΙΣ ΒΑΛΟΥΝ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΑΚΗ,ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΚΑΤΟ,ΤΟΥ ΒΑΤΟΠΑΙΔΕΙΟΥ,ΤΗΣ SIEMENS, ΤΙΣ ΡΕΜΟΥΛΕΣ ΣΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΓΑ, ΤΙΣ ΡΕΜΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ,ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 3:27 μ.μ. | Reply
ΔΕ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ ΔΕ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΛΑΘΟΣ? ΑΠΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ 1000 ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΑΥΤΟ ΞΕΡΩ ΕΓΩ.
image description trapezokomos | Ιουνίου 14, 2012 11:08 π.μ. | Reply
σε εμένα μιλάς; :-)
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 12:42 μ.μ. | Reply
ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ.. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ.. ΕΔΩ ΟΙ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΦΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ Κ ΕΧΟΥΝ ΧΩΡΙΣΤΕΙ ΣΕ 2 ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΑ. ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΤΟΠΙΟΙ. Κ ΜΕΤΑ ΚΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ...
image description Your Name | Ιουνίου 14, 2012 1:05 μ.μ. | Reply
Εγώ λέω να τους κράξουμε και τους δύο. Ποιός λέει ότι είναι εύκολη υπόθεση όταν έχει κάποιος την εξουσία να τη χρησιμοποιεί σωστά και δίκαια; Το σίγουρο είναι όμως ότι ο καπιταλισμός που υπάρχει γιατί τον ανεχόμαστε είναι ισχυρός όσο εμείς σφαζόμαστε μεταξύ μας και όταν δεν έχουμε αλληλεγγύη. Αν η πλειοψηφία του λαού είχε την ωριμότητα και τη συνείδηση των συμφερόντων του, θα την είχε πάρει την εξουσία. Αυτό είναι όμως, αν και δεν είναι καθόλου εύκολο, είναι το ζητούμενο και ο μόνος δρόμος να απαλλαγούμε από τους δυνάστες μας.
image description ασχετος | Ιουνίου 14, 2012 1:31 μ.μ. | Reply
are you talking to me?? Τραπεζοκόμε τι μου θύμισες τώρα!!!!
image description ΠΡΟΣ ΠΑΛΑΜΑΚΙΔΕΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ | Ιουνίου 14, 2012 1:50 μ.μ. | Reply
ΚΟΒΟΥΝ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ, ΝΑΡΘΗΚΑΚΙΑ,ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ,ΟΡΘΟΣΤΑΤΕΣ,ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ,ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΠΟ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΕΙΣ,ΕΞΑΦΑΝΙΣΑΝ ΔΩΡΕΑΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΥΣ ΑΝΗΜΠΟΡΟΥΣ,ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΝ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ,ΚΟΜΜΑΤΩΝ,
ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ,ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ Υ.ΟΙΚ. ΚΤΛ.
image description gkazan | Ιουνίου 14, 2012 2:57 μ.μ. | Reply
Εγώ πάντως βάζω από ένα λειόκανο... Λιθαράκι μολυβένιο.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο