Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις
Αλλες ειδήσεις

Αναβολή αυτοαπογραφής των επιχειρήσεων στο ΓΕΜΗ

Αναβάλλεται η έναρξη αυτοαπογραφής των επιχειρήσεων στο ΓΕΜΗ και παρατείνονται οι σχετικές προθεσμίες, όπως αυτές είχαν προσδιοριστεί με την Υπουργική Απόφαση Κ1-941 οικ./27.4.2012 (ΦΕΚ 1468/3.5.2012). 


«Η απόφαση ελήφθη έπειτα από αίτημα του κυρίου Μίχαλου, Προέδρου της Κεντρικής Ένωσης Επιμελητηρίων (ΚΕΕΕ), αρμόδιας για τη διαχείριση της Βάσης Δεδομένων του ΓΕΜΗ. Οι λόγοι της αναβολής συνδέονται αφενός με την ετοιμότητα της ειδικής πλατφόρμας αυτοαπογραφής και αφετέρου με την αδυναμία των Πρωτοδικείων να υποστηρίξουν την έκδοση των απαιτούμενων εγγράφων λόγω των επαναληπτικών εκλογών στις 17/6/2012», όπως αναφέρει η σχετική ανακοίνωση του υπουργείου Ανάπτυξης. Οι νέες προθεσμίες διαμορφώνονται ως εξής:

• Για τις κεφαλαιουχικές εταιρείες 2/7 – 30/9/12

• Για τις προσωπικές εταιρείες 23/7 - 11/10/12

• Για τους λοιπούς υπόχρεους 12/10 -31/10/12

• Προθεσμία κατάθεσης εγγράφων στην κατά περίπτωση αρμόδια Υπηρεσία ΓΕΜΗ: εντός πέντε μηνών από την έναρξη της όλης διαδικασίας δηλ. 2/7-2/12/12.


Σχετική απόφαση




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description markos347 | Ιουνίου 8, 2012 1:09 μ.μ. | Reply
Γιατί ρε παιδιά, έτοιμα τα είχαμε...
image description Your Name | Ιουνίου 8, 2012 1:24 μ.μ. | Reply
αυτην την ιστορια την ειχα ξεχασει!!!
image description Your Name | Ιουνίου 8, 2012 2:05 μ.μ. | Reply
ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ??? ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤ. ΚΑΙ ΝΑ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΝ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ . ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΥΤΟΑΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΠΡΑ ΣΙΝ΄ ΑΛΟΓΑ !!!!!
ΑΕΙ ΣΥΧΤΗΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
image description Επισκέπτης | Ιουνίου 8, 2012 5:36 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description Your Name | Ιουνίου 8, 2012 5:52 μ.μ. | Reply
ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΡΕ ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΜΠΑΖΑ
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Ιουνίου 8, 2012 5:46 μ.μ. | Reply
http://www.youtube.com/watch?v=LYB_6MMEDFk
image description anemos28 | Ιουνίου 8, 2012 6:53 μ.μ. | Reply
χα χα χα χα χα χα
image description Your Name | Ιουνίου 8, 2012 6:49 μ.μ. | Reply
Ε όχι ρε γαμώτο! Και σήμερα αποφάσισα μετά την Νομαρχία ότι ήθελα να πάω και στο ΕΒΕΑ να ρωτήσω το πώς και το γιατί ...Το χουμε χάσει παιδιά
image description Your Name | Ιουνίου 8, 2012 6:27 μ.μ. | Reply
ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΙΑΥΤΟΙ ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΒΙΟΛΑΚΙ.
ΒΡΕ ΣΕΙΣ ΑΝΟΙΞΤΕ ΚΑΝΑ ΚΛΑΣΣΕΡ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ΤΑΧΕΤΕ ΟΛΑ.
image description Your Name | Ιουνίου 8, 2012 7:39 μ.μ. | Reply
μηπωσ ξερει κανεισ πωσ θα κανουμε την απογραφη? σε ποια σελιδα θα μπουμε?? βγάζουν μια αποφαση χωρις να ειναι ετοιμοι .....απλα οτι τους ερθει στο κεφαλι......
image description Elena | Ιουνίου 8, 2012 7:11 μ.μ. | Reply
Οτι ζητανε το έχουν. Τον λογιστη που θα τα ετοιμασει ποιος θα τον πληρώσει???
Να μιλησουν όσοι λενε οτι μας εκπρωσωπούν - να τα φτιαξουν μονοι τους τα αρχεία τους. Εν μεσω δηλωσεων - εκρεμμοτητων (Ε1 - Ε9 - περαιωση ΦΠΑ - Συγκενντρωτικες - μηνιαια ΑΠΔ κλπ) θα ασχολούμαστε με .....μπιπ???? Θα τρεχουμε ολη την ωρα πίσω απο το δημοσιο αμισθοι????
image description Your Name | Ιουνίου 8, 2012 9:47 μ.μ. | Reply
καλα πλακα μας κανουν...επιτελους τελος με αυτους τους ηλιθιους ...τοσα χρονια μαζευανε χαρτια και δεν εχουν τιποτα...οταν σαν κλαδος ενωθουμε..θαδιεκδικησουμε μια ανθρωπινη ζωη...
image description Your Name | Ιουνίου 8, 2012 9:06 μ.μ. | Reply
Ξεφτιλες ... Πνευματικοι νανοι .. Λιγοι .... Παπακωνσταντινοι ...παλι οι λογιστες να δρασουν για το ανικανο υδροκεφαλο δημοσιο .. Ντροπη σας κουφιοι..
image description Your Name | Ιουνίου 9, 2012 8:39 π.μ. | Reply
Ε ΟΧΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΚΥΨΟΥΜΕ.ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ.Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ Η ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΑ ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ.
ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΛΑΚΕΣ.ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΗΣ.ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΥΘΜΕΝΗ ΤΕΜΠΕΛΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΧΑΖΟΜΑΡΑ
image description Your Name | Ιουνίου 9, 2012 11:39 π.μ. | Reply
ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ. ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ. ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ.
image description νικος | Ιουνίου 9, 2012 7:54 μ.μ. | Reply
οτι και να ζητησουν αρνουμαι ΣΥΝΗΔΗΤΑ ΑΠΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟΝ ΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΞΙΟΙ ΑΝΗΜΠΟΡΟΙ ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΓΕΛΙΟΙ