Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Αναστέλλεται η ταυτόχρονη καταβολή αποδοχών και εισφορών μέσω Τραπεζικού Συστήματος ή ΕΛΤΑ

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

Αθήνα, 06 Ιουνίου 2012

Δελτίο Τύπου

Ταυτόχρονη καταβολή αποδοχών και εισφορών μέσω Τραπεζικού Συστήματος ή ΕΛΤΑ κατ' εφαρμογήν του Ν.4075/12

Η εφαρμογή από 1/6/2012 της ταυτόχρονης καταβολής των αποδοχών των εργαζομένων και των ασφαλιστικών εισφορών στα πιστωτικά ιδρύματα και στα ΕΛΤΑ, όπως προβλέπεται στην παρ. 3 του άρθρου 16 του Ν.4075/2012 (ΦΕΚ 89/ 11-1-2012 τ.Α΄) αναστέλλεται έως την έκδοση της σχετικής εφαρμοστικής απόφασης του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης.

Με νεότερη ανακοίνωση θα καθοριστεί η νέα ημερομηνία έναρξης εφαρμογής της ταυτόχρονης καταβολής, αποδοχών και ασφαλιστικών εισφορών στα πιστωτικά ιδρύματα και στα ΕΛΤΑ.



ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 11:27 π.μ. | Reply
Ζήτω η υπηρεσιακή κυβέρνηση! Αν κάτσει ένα μήνα ακόμα θα επαναφέρουν το αφορολόγητο στις 12000
image description Game over.... | Ιουνίου 6, 2012 11:15 π.μ. | Reply
Εισαστε γιδια ρεεεεεε!!!!!!! Νομιζετε οτι με παρατάσεις επι παρατάσεων θα σας ξαναψηφίσουμε.... Οξω ρε, οξω ρε !!!!!!
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 11:32 π.μ. | Reply
αι στο διαολο ρε πια!!! αφου ειπα σε ολους τους πελατες μου οτι πρπει να πληρωνουν μεσω τραπεζας και τους εστειλα ολους να ανοιξουν λογαριασμους μισθοδοσιας τωρα πρεπει να τους ξαναπαρω τηλ και να τους πω τι? οτι πηρε παραταση το μετρο και δεν χρειαζεται να το κανουν? τη γκρινια και το βρισιμο που θα φαω το σκεφτηκανε αυτα τα σαινια? ουστ απο εδω αχρηστοι
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 12:51 μ.μ. | Reply
Δεν φταίει κανείς... εσύ φταίς που νομίζεις ότι ζεις στην Αμερική ενώ ζεις στην Ελλάδα...
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 11:17 π.μ. | Reply
κάποτε παλιά θα κάναμε γνωστοποίηση στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.... άλλα χαρτιά...άλλες ειδοποιήσεις ...άλλα ψυχολογικά.... και πάντα απλήρωτα....
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 11:25 π.μ. | Reply
παντα θα ειναι αχρηστοι και ανικανοι. Δεν τους ενδιαφερει τιποτα και κανενας
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 11:03 π.μ. | Reply
ΠΟΙΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΜΙΣΘΟΙ.ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΔΙΝΕΙ.
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΛΙΟ.
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 11:07 π.μ. | Reply
κανείς δεν θα πήγαινε γιατί κανείς δεν πληρώνει και προκειμένου να βγουν όλοι παραβάτες....ΠΑΡΑΤΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
image description Ναι Σε Ολα | Ιουνίου 6, 2012 12:18 μ.μ. | Reply
ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΑΚΥΒΕΡΝΗΣΙΑ!!!!!!!!!! ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΩΣ Ο <<ΚΑΝΕΝΑΣ>> ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ!!!
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 12:23 μ.μ. | Reply
Kρίμα που ανέστειλαν ένα τόσο αναπτυξιακό & παραγωγικό μέτρο! Ανησυχώ μήπως αυτό το μέτρο βαθύνει την ύφεση.... Πόσο ΜΑΛ@*&# είναι.
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 12:10 μ.μ. | Reply
Η ΑΠΔ καθε ποτε θα πηγαινουνε? κάθε τριμηνο οπως ρωρα ή καθε μηνα απο Ιούλιο
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 5:36 μ.μ. | Reply
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!!
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 1:07 μ.μ. | Reply
σε οσους ενημερωσα για το μετρο μου απαντησαν ας ερθουν να παρουν επιχ/ση και υπαλληλους και ολοι ηταν αρνητικοι
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 1:11 μ.μ. | Reply
Ευτυχώς που δεν ασχολήθηκαν και με το Πάσχα. Θα είχαμε αναστολή εορτασμού του.
image description Τα πάντα όλα | Ιουνίου 6, 2012 2:50 μ.μ. | Reply
ΑΠΔ θα στέλνουμε κάθε 4 ώρες. Όποιος δεν στέλνει, το επόμενο πρωί θα δέχεται τριμελές συνεργείο αποτελούμενο από χωροφύλακα, υπάλληλο της επιθ.εργασίας και εφοριακό.
image description Your Name | Ιουνίου 6, 2012 7:45 μ.μ. | Reply
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΑΘΥΤΑΤΑ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΜΕΤΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ....ΕΤΣΙ ΜΟΥΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΛΑΨΩ.....ΤΖΑΜΠΑ ΤΟΣΟΣ ΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΜΟΧΘΟΣ
image description POTEMKIN | Ιουνίου 6, 2012 8:28 μ.μ. | Reply
ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΣΕ ΦΡΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ....ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΣΤΑΛΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΑ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΘΙΜΑ?????????
image description Your Name | Ιουνίου 7, 2012 9:45 π.μ. | Reply
Αφού φάγαμε τον τόσο πολύτιμο χρόνο για όλους (για τους πελάτες,για εμάς,ακόμα και για τα έσοδα του κράτους) τελικά μια τρύπα στο νερό έγινε για μια ακόμη φορά!Δεν μπορώ να καταλάβω,έχουμε να κάνουμε με σοβαρούς ανθρώπους ή με ένα τσούρμο από παιδάκια που τη μία θέλουν παγωτό,την άλλη χυμό ή κάτι άλλο.Ανακοινώστε κάτι σοβαρό μόνο όταν έχετε σκοπό να εφαρμοστεί!Αλλιώς,πέστε τα μεταξύ σας και μην μας ζαλίζετε άλλο....αρκετά έχουμε στο κεφάλι μας.
image description Your Name | Ιουνίου 7, 2012 10:22 μ.μ. | Reply
itan ena mikro karavi oe oe oeeee ooooeeee ti alo na pi kanis eleos pia
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο