Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Χορήγηση στεγαστικών διάρκειας 100 ετών. Πού πέφτει η δόση - Που ανεβαίνουν οι τόκοι.


Εναλλακτικά σενάρια για την τόνωση της αγοράς ακινήτων που έχει παγώσει εξετάζουν οι τραπεζίτες. Μεταξύ αυτών μελετάται και η χορήγηση στεγαστικών διάρκειας 100 ετών. Πού πέφτει η δόση - Που ανεβαίνουν οι τόκοι.

Πρόκειται για δάνεια που εξασφαλίζουν χαμηλή μηνιαία δόση, καθιστώντας δυνατή την αποπληρωμή της από νοικοκυριά με χαμηλότερα εισοδήματα.

Μέσω των χορηγήσεων αυτής της διάρκειας μπορεί να αυξηθεί η ζήτηση για ακίνητα, με δεδομένο ότι η δόση διαμορφώνεται στις περισσότερες περιπτώσεις, σε χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με τα ενοίκια.

Δηλαδή κάποιος θα έχει κίνητρο αντί της καταβολής ενός μισθώματος να πληρώνει μία χαμηλότερη μηνιαία δόση και να μεταβιβάσει το ακίνητο στους κληρονόμους του μαζί με το υπόλοιπο του δανείου.

Ιαπωνική συνταγή

Το μοντέλο αυτό εμφανίστηκε πρώτη φορά στα χρονικά στην ιαπωνική αγορά στα μέσα της δεκαετίας του 1990.

Τότε, η Ιαπωνία ταλαιπωρούνταν από στασιμοπληθωρισμό, οι τιμές των ακινήτων υποχωρούσαν, ενώ δεν υπήρχε η δυνατότητα περαιτέρω μείωσης των επιτοκίων για την τόνωση της αγοράς μέσω του δανεισμού.

Έτσι, οι ιαπωνικές αρχές εισήγαγαν το θεσμό των στεγαστικών δανείων διάρκειας έως 100 ετών, με στόχο να τονώσουν τη ζήτηση για ακίνητη περιουσία.

Τα υπέρ και τα κατά

Το βασικό πλεονέκτημα των στεγαστικών δανείων τόσο μεγάλης διάρκειας αποτελεί η πολύ χαμηλή μηνιαία δόση τους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι με επιτόκιο 6% η μηνιαία καταβολή για κάθε 100.000 ευρώ δανείου διαμορφώνεται στα 500 ευρώ περίπου.

Από την άλλη βέβαια, υπάρχουν και σοβαρά μειονεκτήματα.

Συγκεκριμένα:

- Το επιτόκιο αυτών των δανείων θα είναι υψηλότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα δάνεια της αγοράς, καθώς ο κίνδυνος για την τράπεζα είναι μεγαλύτερος

- Οι τόκοι που τελικά πληρώνει ο δανειολήπτης φτάνουν έως και πέντε φορές το κεφαλαιο που δανείστηκε

- Υπάρχει ο κίνδυνος οι κληρονόμοι του να μην μπορούν να το αποπληρώσουν, αποτέλεσμα να χαθεί το ακίνητο

- Σε περίπτωση που υπάρξει ανάγκη για γρήγορη ρευστοποίησή του, ο δανειολήπτης είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα υποστεί κεφαλαιακές απώλειες, καθώς τα πρώτα χρόνια εξόφλησης το μεγαλύτερο μέρος της δόσης αφορά σε τόκους

Πηγή Moneyonline.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 9:35 π.μ. | Reply
Δεν παμε καλα... Παιρνω δανειο σημερα 2012 για ενα σπιτι για 100 χρονια. Σε 50 χρονια το σπιτι δεν θα ειναι ερειπιο; Θα πληρωνουν δανειο τα εγγονια μου για ενα ερειπιο;
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 9:06 π.μ. | Reply
ΑΚΥΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ......
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 9:22 π.μ. | Reply
ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΚΛΑΒΟΣΟΥΝ (ΑΙΩΝΙΑ).....
image description DimitrisD | Ιουνίου 5, 2012 9:04 π.μ. | Reply
100 χρόνια θα πληρώνει κάποιος για ένα σπίτι; Τι λέτε ρε,πάτε καλά; Αν είναι να πληρώνεις για 100χρόνια καλύτερα να μένεις σε τροχόσπιτο να μην πληρώνεις και ΕΤΑΚ....
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 10:14 π.μ. | Reply
Ξέρεις τι τέλη κυκλοφορία έχει το τροχόσπιτο?
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 9:38 π.μ. | Reply
ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΑΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ....ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ.....
image description JohnnyHacsnet | Ιουνίου 5, 2012 10:57 π.μ. | Reply
Τι έειςς?
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 10:21 π.μ. | Reply
ΠΑΡΑΤΑΥΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΤΟΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ....ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ
image description spirosp | Ιουνίου 5, 2012 10:20 π.μ. | Reply
Το ποιο εφικτό σενάριο για να αναπνεύσουν τα νοικοκυριά και ταυτόχρονα να εισπράξουν οι τράπεζες το μεγαλύτερο μέρος των δανείων είναι:
α) Να γίνει ένα κούρεμα στα δάνεια (20 - 30%)
β) Να μετατραπούν τα στεγαστικά δάνεια σε συμβάσεις χρηματοδοτικής μίσθωσης 30 - 50 χρόνων, όπου στο τέλος της σύμβασης θα μπορεί ο δανειζόμενος να αγοράσει το ακίνητο στο 20-30 % της μελλοντικής του αξίας ή να ανταλλάξει με την τράπεζα το υπόλοιπο ποσό του χρέους με το δικαίωμα υψούν του αναλλογούντος οικοπέοδυ.
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 10:51 π.μ. | Reply
ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΧΕΔΙΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΝΘΗΣΗ ΠΟΥ ΤΩΡΑ...ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΩΝ ΑΝΕΡΓΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ
image description ΠΕΤΡΟΣ | Ιουνίου 5, 2012 11:14 π.μ. | Reply
ΚΟΥΡΕΜΑ ΔΑΝΕΙΩΝ 30% ΚΑΙ ΑΠΟΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ ΤΟΥ 2008 ΑΠΛΑ.............
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 11:55 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΖΗΤΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ?????ΑΠΛΑ...
image description ΠΕΤΡΟΣ | Ιουνίου 5, 2012 11:01 π.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ......... ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝ ΔΑΝΕΙΑ
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 11:01 π.μ. | Reply
ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ????
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 12:52 μ.μ. | Reply
Μέσω των χορηγήσεων αυτής της διάρκειας μπορεί να αυξηθεί η ζήτηση για ακίνητα, με δεδομένο ότι η δόση διαμορφώνεται στις περισσότερες περιπτώσεις, σε χαμηλότερα επίπεδα σε σχέση με τα ενοίκια.ΕΙΠΕ Ο ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΟΣ...ΚΑΙ ΓΩ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΗΓΕΤΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΜΕ ΧΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΡΑΧ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΤΑΝΑΛΟΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΝΩ ΗΔΗ ΕΠΕΦΤΕ ΤΟ ΒΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΕΚΑΤΙΑ ΜΙΑ ΥΓΕΙΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΟΣΟΣΤΟΣΗ ΧΧΑΧΑΧΑΑΧ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΑΓΩΓΕΣ
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 12:21 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΥΜΕ ΚΥΡΙΩΣ...ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 12:33 μ.μ. | Reply
Το άρθρο μιλάει για νέα δάνεια. Όχι για υφιστάμενα.
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 12:05 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ....
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 2:05 μ.μ. | Reply
Τελικά οι αστεγοι θα ειναι σε πλεονεκτικη θεση μια και δεν θα εχουν χρεη...!!!!
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 3:10 μ.μ. | Reply
ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ BLOGAROUME ΕΔΩ ΜΕΣΑ....ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΓΑΡ...
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Ιουνίου 5, 2012 4:02 μ.μ. | Reply
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΕΡΓΟΛΑΒΩΝ - ΛΑΜΟΓΙΩΝ . ΖΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΑΝ ΠΟΝΤΙΚΙΑ -ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΣΙΝΟ - ΧΩΡΙΣ ΟΞΥΓΟΝΟ - ΧΩΡΙΣ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.
Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ..... ΠΛΕΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ .
ΑΥΤΗ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΖΙΠ ΓΙΑ ΕΠΙΔΕΙΞΗ - ΦΙΓΟΥΡΑ - ΚΟΜΠΛΕΞ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΤΡΟΠΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ - ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΜΕΝΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ .
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 5:34 μ.μ. | Reply
Όχι 100, ας το κάνουν 1000 χρόνια....
image description Your Name | Ιουνίου 5, 2012 5:27 μ.μ. | Reply
ΣΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ 6% ΓΙΑ 100.000 Η ΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ 500Ε.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ 3,5% ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 560Ε. ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.
ΣΤΗΝ 1η ΠΛΗΡΩΝΩ 500.000 ΤΟΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗ 2η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΛΗΡΩΝΩ 68000 ΤΟΚΟΥΣ.ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ!!!!
image description DimitrisD | Ιουνίου 5, 2012 7:20 μ.μ. | Reply
Μα εκεί ακριβώς είναι το ζήτημα ότι οι τόκοι που θα δώσεις για 100 χρόνια θα φτάνουν να αγοράσεις 2 με 3 σπίτια...
image description IDO | Ιουνίου 5, 2012 6:44 μ.μ. | Reply
Όλα τα δάνεια να χάριζαν οι τράπεζες πάλι κανένας δεν θα έχτιζε ή θα αγόραζε σπίτι.

Είπαμε η οικονομία είναι ψυχολογία.
image description ΝΗΦΑΛΙΟΣ___2 | Ιουνίου 5, 2012 10:47 μ.μ. | Reply
η κριτκή ειναι ότι πιο εύκολο.Ιδέες και λύσεις εμπεριστατωμένες έχετε?
image description SOS | Ιουνίου 8, 2012 7:25 μ.μ. | Reply
ΠΕΙΡΑΖΕΙ... ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΓΙΑ Α' ΚΑΤΟΙΚΙΑ 1% ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 10 ΕΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ;
ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ , ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ...!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο